Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Horsens sølvvarefabrik, dele sølvbestik 'Rita' (48)
Horsens sølvvarefabrik, dele sølvbestik 'Rita'. 12 Middagsknive L. 21,5 cm, 12 middagsgafler L. 21 cm, 12 skeer L. 18 cm, 12 teskeer L. 12 cm. Vægt eksl. dele med stålmontering 1367 gr. Vægt i alt 2183 gr. Fremstår med brugsspor. (48)
Varunr: 4891515
SEK 6 475 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
19:11:00
SEK 5 439
Samling bestik af sølv (21)
Samling af bestik af sølv bestående af: 10 skeer og 11 kaffeskeer. 490 gr. (21)
Varunr: 4891111
SEK 1 036 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-01-2018
19:39:00
SEK 1 036
Svend Toxværd. 'Bremerholm' samling sølvbestik (96)
Svend Toxværd. 'Bremerholm' samling sølvbestik bestående af: 12 middagsknive L. 21 cm 12 middagsgafler L. 20 cm 12 suppeskeer L. 20 cm 12 frokostknive L. 19 cm 12 frokostgafler L. 17 cm 12 dessertskeer L. 15,5 cm 12 kagegafler 12 teskeer I alt 96 dele. Samlet vægt inkl. ...
Varunr: 4890053
SEK 12 951 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
20:36:00
SEK 6 734
Otte skeer af sølv ''Dobbeltriflet''(8)
Otte ''dobbeltriflet'' skeer af tretårnet sølv. L. ca. 21 cm. Vægt: ca. 495 gr.
Varunr: 4892704
SEK 1 943 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
12:48:52
SEK 1 036
''Derby'' Tolv skeer af sølv (12)
''Derby'' Tolv skeer af sølv. L. 17,5 cm. Vægt: Ca. 3535 gr.
Varunr: 4892699
15:33:44
SEK 453
Gustaf Möllenborg Snäckmodell bordsknivar
BORDSKNIVAR, 12 st., silver, Snäckmodell, Gustaf Möllenborg (1823-1850), Stockholm 1848 samt 1849, längd ca 21 cm, vikt ca 530 g
Varunr: 4892164
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
15:40:00
Se mer
Matskedar och sockersked i silver modell Empire (13)
Matskedar och sockersked i silver modell 'Empire' 12 + 1. Svenska kontrollstämplar, 1900-talets början. Vikt ca 770 g. Monogramgravyr. (13)
Varunr: 4889603
SEK 1 600 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-01-2018
16:45:00
SEK 400
Matsilver, skedar modell 'Diplomat' (24)
Matsilver, skedar modell 'Diplomat' 12 matskedar samt 12 dessertskedar i schatull. Vikt ca 1340 g (24)
Varunr: 4889601
SEK 3 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-01-2018
17:25:00
SEK 2 200
Hans Hansen. Forskære sæt i sterling sølv og stål (2)
Hans Hansen model "Susanne". Forskære sæt udført i sterlingsølv monteret med rustfrit stål, stemplet 925S samt HH. Kniv L. 31,5 cm, gaffel L. 26,5 cm. Ligger i original Georg Jensen æske. (2)
Varunr: 4891917
SEK 1 943 DK, Aalborg, Nibevej 19-01-2018
19:00:00
SEK 712
Cohr. Dobbeltriflet, bestik af sølv (45)
Cohr. Dobbeltriflet bestik af sølv, bestående af: 12 middagsgafler L. 19 cm. 7 middagsskeer L. 19,5 cm. 12 middagsknive L. 20 cm. 13 frokostskeer L. 17,5 cm. Potageske L. 21 cm. Vægt eksklusiv stål 1913 gr. Samlet vægt 2822 gr. (45)
Varunr: 4890606
SEK 6 475 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-01-2018
19:25:00
SEK 5 180
Carl M. Cohr. 'Saksisk', bestik af sølv (39)
Carl M. Cohr. 'Saksisk'. Serveringsdele af sølv bestående af: 6 middagsknive L. 22 cm. 6 middagsgafler L. 20 cm. Seks skeer L. 18 cm. 16 kagegafler L. 13,5 cm. 4 kaffeskeer L. 11,5 cm. Kagespade 17 cm. Vægt eksklusiv stål 1105 gr. Samlet vægt 1631 gr. (39)
Varunr: 4890504
SEK 5 180 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-01-2018
19:27:00
SEK 2 590
''Musling'' serveringsbestik af tretårnet sølv (3)
''Musling'' serveringsbestik af tretårnet sølv bestående af serveringsspade, portageske og øse. Øse og portageske med indgravering. Vægt: ca. 358 gr.
Varunr: 4892677
19:40:00
SEK 842
Matskedar och dessertskedar silver London
MATSKEDAR, 11 st., DESSERTSKEDAR, 2 st., sterlingsilver, olika mästare och årtal, London 1750-60-tal, matskedarna med reliefornament vid skaftfästet, total vikt ca 625 g
Varunr: 4893329
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-01-2018
12:32:00
Se mer
Bestick silver
BESTICK, 191 dlr, silver / 800, bestående av: 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 6 hummergafflar, 12 dessertgafflar, 12 dessertknivar, 12 dessertskedar, 12 buljongskedar, 12 teskedar, 6 smörsknivar, ostkniv, 1...
Varunr: 4893333
SEK 15 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-01-2018
13:00:00
Se mer
Bestick
BESTICK, 190 dlr, silver / 800, bestående av: 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 6 hummergafflar, 12 dessertgafflar, 12 dessertknivar, 12 dessertskedar, 12 buljongskedar, 12 teskedar, 5 smörsknivar, ostkniv, 1...
Varunr: 4893337
13:16:00
Se mer
Horsens Sølvvare / W. & S. Sørensen. Elisabeth. Bestik af sølv (57)
Horsens Sølvvare / W. & S. Sørensen. Elisabeth. Bestik af sølv, bestående af: 1 fiske serveringssæt l. 20,5-22,5 cm 8 middagsknive L. 21 cm 8 middagsgafler L. 19 cm 7 middagsskeer L. 19,5 cm 8 dessertskeer L. 17 cm 12 kaffeskeer L. 11,5 cm 12 kagegafler L. 13 cm Brugsspor. Samlet vægt for...
Varunr: 4891924
SEK 5 180 DK, Odense, Kratholmvej 21-01-2018
21:26:00
SEK 3 626
Diverse danske bestikmønstre af sølv (24)
Diverse danske bestikmønstre af sølv samt Svend Toxværd servietring. Vægt 893 gram eksklusiv knive. (24)
Varunr: 4892761
SEK 2 331 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-01-2018
15:10:00
SEK 1 943
Frigast. Bestik af sølvplet ' Cheri ' (41)
Frigast. 'Cheri' bestik af pletsølv bestående af:9 kagegafler L. 15 cm12 teskeer2 opøserskeer L. 18 cmKartoffelske L.21 cmStegegaffel L. 20 cmKagespade L. 19 cm3 middagsgafler L. 18 cmMarmeladeske L.13 cm11 middagsskeer L. 19 cm
Varunr: 4877450
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 22-01-2018
17:03:00
SEK 453
'Rosen' bestikdele af sølv, 1288 gr (40)
'Rosen' bestikdele af sølv 11 skeer, L. 20 cm 10 gafler, L. 19.5 cm 7 teskeer, L. 12 cm 8 teskeer, L. 14 cm 3 sauceskeer, L. 13 - 18 cm serveringsske, L. 23 cm, samlet vægt 1288 gr. Alle stemplet med tre tårne starten af 1900-tallet i alt 40 dele (40)
Varunr: 4893835
SEK 3 367 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2018
19:23:00
SEK 3 108
Georg Jensen bestik 'Konge/Acorn'. Salatsæt af sterling sølv og par hummergafler (4)
Georg Jensen bestik 'Konge/Acorn'. Salatsæt af sterling sølv, 1945-1952, L. 20 cm, samt par 'Konge/Acorn' hummergafler af tretårnet sølv, 1915-1930, L. 19 cm. Vægt 76 g, dele med stål ej medvejet. Samlet vægt 210 g. (4)
Varunr: 4893933
SEK 4 403 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2018
19:33:00
SEK 1 813
Grann & Laglye. Sølvske i skønvirkestil
Grann & Laglye. Skønvirkeske i sølv, med indlagt koral. Stemplet med tre tårne samt '16. L. 22,5 cm. Vægt. 77 gram.
Varunr: 4891788
SEK 1 036 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:01:00
SEK 453
Bestik af sølv, 'Empire' (104)
Bestik af sølv, 'Empire', best. af et par serveringsskeer, vægt ca. 148 gr, et par stegegafler, vægt ca. 92 gr, 2 større samt 2 mindre pålægsgafler, vægt ca. 66 gr, lille øse, vægt ca. 8 gr, 17 theskeer, let variabel størrelser, vægt ca. 224 gr, 15 dessertskeer, let variabel størrelser, vægt ca. ...
Varunr: 4894083
SEK 12 951 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:25:00
SEK 7 770
A. Michelsen. 'Tulip' bestik af sterlingsølv til 8 personer (56)
A. Michelsen. Bestik af sterlingsølv, 'Tulip' tegnet af Ole Hagen, bestående af 8 middagsknive med blade af rustfrit stål (21 cm.), 8 frokostknive med blade af rustfrit stål (20 cm.), 8 middagsgafler (19 cm.), 8 frokost-/salatgafler (16,5 cm.), en middagsske (20,5), 8 dessertskeer (17,5 cm.), 11 ...
Varunr: 4889531
SEK 19 426 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:26:00
SEK 11 914
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Dele af bestik 'Bernadotte' af sterlingsølv. (19)
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Dele af bestik 'Bernadotte' af sterlingsølv, best. af 8 frokostgafler, 7 dessertskeer, 1 middagsske, vægt ca. 1036 gr. samt middagskniv, kartoffelske og brødkniv med skafter af sterlingsølv, vægt ca. 302 gr. Samlet vægt ca. 1338 gr. Efter 1945. (19)
Varunr: 4891999
SEK 5 180 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:34:00
SEK 4 144
Carl M Cohr. Sovsekande i sølv
Carl M Cohr. Sovsekande, ligeknækket, prydet med bladværk, monteret på fire svungne fødder. Stemplet med tre tårne, mestermærke CMC samt JS for Jens Siggaard, dateret '39 H:14 cm. L: 21 cm. Vægt: 328 gram. Fremstår med almindelig brugsspor. (2)
Varunr: 4891388
20:50:00
SEK 648
W. & S. Sørensen / Horsens Sølvvarefabrik. 'Rita' bestik af sølv (117)
W. & S. Sørensen / Horsens Sølvvarefabrik. 'Rita' bestik af sølv komplet til 12 personer bestående af: 12 middagsknive, L. 24 cm 12 middagsgafler, L. 21 cm 13 middagsskeer, L. 21 cm 12 frokostgafler, L. 18 cm 12 frokostskeer, L. 18 cm 24 kagegafler, L. 13,5 cm 25 teskeer, L. 12 cm 1 ...
Varunr: 4820461
SEK 16 836 DK, Helsingør, Støberivej 22-01-2018
20:56:00
SEK 9 583
Div. bestik, sølv (25)
Diverse bestik af sølv, heriblandt flere potageskeer (heraf en Georg Jensen Dronning/Akantus), kagekniv og kagespade (Cohr Druekasse), fiskespade, pålægsgafler, kagegafler, sovseske, strøske m.m. Vægt dele af rent sølv 920 g, vægt dele med stålmontage 142 g. (25)
Varunr: 4892907
SEK 3 108 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-01-2018
14:09:00
SEK 971
Georg Jensen. 'Kaktus' serveringsdele (2)
Georg Jensen. 'Kaktus' serveringsdele af sterling sølv. L 16,5 cm. Samlet vægt, inkl. montering af stål 89 g. (2)
Varunr: 4893913
SEK 1 554 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2018
14:40:00
SEK 1 554
Danske sølvmestre. Dobbelriflet bestik, 1800-tallet (25)
Danske sølvmestre fra 1878-1966. Dobbelriflet bestik bestående af: - 13 middagsgafler L. 19,5-20,5 cm - 12 frokostgafler L. 17,5 cm. Alle københavnermærkede 1800-tallet. Vægt 1342,5 gram. (25)
Varunr: 4892757
SEK 4 403 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-01-2018
14:51:00
SEK 3 108
Diverse sølvbestik, heriblandt Christiansborg (43)
Diverse sølvbestik, heriblandt: Grann & Lagley 'Christiansborg' stor potageske, kagespade og to dele salatsæt. Frijsenborg seks kagegafler samt to teskeer. Herudover frokostknive, kagekniv, diverse potageskeer, tesi, m.m. Vægt dele rent sølv 714 g, vægt dele med stålmontage 538 g (43)
Varunr: 4893071
SEK 2 590 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-01-2018
14:56:00
SEK 1 943
 1 2 3  >>