Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Fruktknivar Ryssland silver
FRUKTKNIVAR, 11 st, silver, Sankt Petersburg, 1882, fyllda skaft, längd ca 15 cm, vikt ca 374 g
Varunr: 4724575
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017
12:09:00
Se mer
Frigast. Chéri / Cherie, bestik af plet (85)
Frigast. Chéri / Cherie, bestik af plet bestående af: 12 middagsgafler L. 20 cm, 12 middagsknive L. 22 cm, 12 skeer L. 20 cm, 13 teskeer L. 12,5 cm, 12 kagegafler L. 14,5 cm, 12 skeer L. 16 cm, 5 pålægsgafler L. 14,5 cm, sovseøse L. 18 cm, steggaffel L. 20 cm, strøske L. 15 cm, serveringsske L....
Varunr: 4723691
SEK 1 569 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
13:20:00
SEK 1 373
Cohr. 'Herregaard' bestik af sølv til seks personer (45)
Cohr. 'Herregård' bestik af sølv til seks personer bestående af: 6 middagsknive med klinger af stål L. 20,5 cm, 6 middagsgafler L. 21 cm, 6 skeer L. 21 cm, 6 skeer L. 18,5 cm, 6 teskeer L. 14 cm, 6 kaffeskeer l. 11,5 cm, 6 kagegafler L. 13,5 cm, øse L. 18 cm, smørøse L. 13 cm, garnitureske L. ...
Varunr: 4725062
SEK 7 845 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
13:21:00
SEK 4 315
Goerg Jensen tårtgafflar
GEORG JENSEN, "Konge", tårtgafflar, 12 st, sterlingsilver, delvis stämplade Georg Jensen och Wendel A/S, vikt ca 326 g, originalkartong medföljer
Varunr: 4724597
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
13:30:00
Se mer
Fiskebestik samt serveringsdele af plet, skafter af ben (14)
Fiskebestik samt serveringsdele af plet, skafter af ben, L. 17-18,5-24 og 31 cm. Brugsspor. (14)
Varunr: 4725334
SEK 1 308 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2017
15:02:19
SEK 425
Strösked kaffesked Ryssland silver
STRÖSKED, KAFFESKED, silver, Ryssland, 18/1900-tal, ströskeden med dekor av fågelklo, förgylld sked med niellodekor, längd 10,5 resp 16 cm, vikt ca 70 g
Varunr: 4724628
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017
15:33:00
Se mer
Messer aus der dänischen Manufaktur Hans Hansen um 1951 (4)
Messer aus der dänischen Manufaktur Hans Hansen. Die Hefte sind gefüllt und aus 925 Silber gefertigt (punziert), die Klingen sind aus Rostfreien Stahl gefertigt. Punziert: 925s, HH, Anno 1951. Länge ca.: 24 cm. Die Messer befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen ...
Varunr: 4695339
SEK 2 917 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
19:15:00
SEK 1 021
Galla. Bestik af pletsølv (33)
Galla. Bestik af pletsølv best. af:7 middagsgafler, 6 suppeskeer, 6 middagsknive, 5 kagegafler, 8 teskeer, 1 kagekniv. (33)
Varunr: 4721457
SEK 1 046 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2017
19:24:00
SEK 490
Bo Bonfils for Georg Jensen bestik (39)
Bo Bonfils for Georg Jensen. Samling bestik bestående af: 10 knive L. 21 cm, 10 gafler L. 18 cm, 1 kniv L. 19,5 cm, 1 gaffel L. 17 cm, 8 spiseskeer L. 18,5 cm, 3 frokostskeer L. 17,5 cm samt 6 teskeer L. 13,5 cm. I alt 39 dele.
Varunr: 4719209
SEK 13 076 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-07-2017
19:56:00
SEK 3 792
Skedar gafflar silver 17/1800-tal
SKEDAR, GAFFLAR, 14 dlr, silver, längd 15-28 cm, bl.a ragusked, Lampa, Stockholm, 1815, helförgylld dessertsked, otydlig mästare, Stockholm, 1841, gaffel 1792, sked Lampa, Stockholm 1782, vikt 694 gram
Varunr: 4724727
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017
21:24:00
Se mer
Fyodor Ivanov Moskva sked
FYODOR IVANOV, silver, Moskva, 1878, sked med vridet skaft och ciselerat blad, delvis förgylld, längd ca 19,5 cm, vikt ca 55 g
Varunr: 4724734
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017
21:45:00
Se mer
En samling bestik af sølv (36)
En samling bestik af sølv her i blandt: Horsens Sølvvarefabrik 'Lotus' 12 teskeer L. 11 cm, strøske L. 13,5 cm, serveringsske L. 19 cm. A. Olsen og V. Berth 'Empire' 3 skeer L. 19 cm, sildegaffel L. 15,5 cm. W & S. Sørensen: Sukkertang af sterling sølv L. 10 cm samt 17 diverse tagtøj, skeer, ...
Varunr: 4726433
SEK 2 354 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017
12:11:30
SEK 2 223
Ela m.fl. Samling bestik af sølv og sterling sølv. (26)
Samling bestikdele af sølv og sterlingsølv med emalje, bestående af: 15 mokkaskeer af emaljeret sterling sølv mærket Ela Denmark Sterling. L. 9 cm., 9 theskeer samt kniv og gaffel i tretårnet sølv. L. 9 - 20 cm. Samlte vægt 365 gr. (26)
Varunr: 4725595
SEK 1 046 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017
12:20:00
SEK 425
Skedar dopskedar silver
MATSKED såsslev, uppläggningsbestick 2 st, kompottsked, modell Kungsholm, Hallbergs, DOPSKEDAR 3 st, KAFFESKEDAR, 6 +2 st, modell svensk spets GAB, SOUVENIRSKEDAR mm, silver, total vikt ca 650 g
Varunr: 4726073
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017
12:25:00
Se mer
Georg Jensen m.fl. Årsskeer, knive- og gafler m.m., sterling sølv (40)
Georg Jensen. Samling årsskeer, knive- og gafler af forgyldt sterlingsølv, bestående af, skeer årgang 1971-1988, knive årgang 1979-1988 og gafler årgang 1979-1988. Samt A. Michelsen, Juleske 1984 og kongeske 1969 af sterlingsølv. Fremstår i original emballage med tilhørende brochure samt flere i ...
Varunr: 4724118
SEK 5 230 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2017
14:09:01
SEK 2 877
Fruktbestick och kaffeskedar i modell Rosenholm
JACOB ÄNGMAN, modell Rosenholm, silver, 6 fruktgafflar, 6 fruktknivar, 12 kaffeskedar, vikt utan knivar ca 317 g, medföljande diverse udda bestick bl a dopbestick i modell pyramid (vikt 223 g)
Varunr: 4726094
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017
14:30:00
Se mer
Besticksdelar i silver
BESTICK, silver, 26 delar, Erik Johansson, Gävle omkring 1900, bestående av 10 matskedar, 7 matgafflar, 9 matknivar, vikt utan knivar ca 1129 g
Varunr: 4726123
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017
17:25:00
Se mer
Frigast service af sølvplet (80)
Frigast bestikservice af pletsølv bestående af: 12 Middagsknive L. ca. 22 cm. 12 Middagsgafler L. 19,5 cm. 12 Middagsskeer L. ca. 20,5 cm. 12 Dessertskeer L. ca. 19,5 cm. 12 kagegafler L. ca. 14,5 cm. 12 teskeer L. ca. 12,5 cm. 6 pålægsgafler 1 lagkagekniv 1 kagespade Fremstår med ...
Varunr: 4714161
SEK 1 308 DK, Helsingør, Støberivej 25-07-2017
19:30:00
SEK 1 013
Tocla. 'Lone' Bestik af pletsølv (76)
Tocla. 'Lone' bestik af pletsølv, bestående af, 12 middagsgafler, 12 middagsskeer, 13 dessertskeer, 21 teskeer, seks kagegafler, tre sukkerskeer. sovseske, stegegaffel, fem pålægsgafler og to serveringsgafler. (76)
Varunr: 4719586
SEK 1 046 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2017
19:49:00
SEK 425
Georg Arthur Jensen sandwich tang 'Magnolia' af sterlingsølv 1933-1944
Georg Arthur Jensen 1866-1935. Sandwich tang 'Magnolia' af sterlingsølv. Dessin nummer 251. L. 20 cm, vægt ca. 114 gram. Fremstillet i perioden 1933-1944.
Varunr: 4712237
SEK 6 538 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-07-2017
19:59:00
SEK 4 184
Horsens Sølvvarefabrik. 'Rex' bestikdele af sølv (78)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Rex' bestikdele af sølv bestående af: 12 knive L. 21,5 cm, 12 gafler L. 19,5 cm, 13 spiseskeer L. 20 cm, 12 teskeer L. 12 cm, 12 dessertskeer L. 17,5 cm, 12 kagegafler L. 13,5 cm, 5 serveringsdele. Alle dele stemplet med mester samt tre tårne. Vægt på rent sølv : ca. 1964...
Varunr: 4724014
SEK 13 076 DK, Herning, Engdahlsvej 25-07-2017
20:00:00
SEK 4 054
Maria Berntsen. Georg Jensen bestik (46)
Maria Berntsen for Georg Jensen. Samling bestik af stål bestående af: 12 spiseknive L. 22,9 cm, 12 spisegafler L. 20,4 cm, 10 spiseske L. 20,6 cm, 6 kagegafler L. 16 cm samt 6 teskeer L. 13 cm. I alt 46 dele.
Varunr: 4719202
SEK 13 076 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-07-2017
20:01:00
SEK 2 158
Gran & Lagley samt Svend Toxværd, samling 'Christiansborg' bestik af sølv. (73)
Gran & Lagley og Svend Toxværd bestik af hammerslået sølv 'Christiansborg', best. af 11 knive monteret med blad af rustfritstål L. 21,5 cm., 12 gafler L. 20 cm., 11 dessertskeer L. 17 cm., 6 skeer, 3 smørknive monteret med blad i rustfritstål L. 18 cm. 13 theskeer L. 11,5 cm., 11 kagegafler L. ...
Varunr: 4725592
SEK 7 322 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017
20:19:00
SEK 2 223
En samling bestikdele af sølv, bl.a. hummergafler og 'Champagne' theskeer. (37)
En samling bestikdele af sølv, bestående af: Grann & Laglye, 6 hummergafler af hammerslået sølv, prydet med bladværk, 1920'erne. L. 19,5 cm. Graveringer. Eiler & Marløe, 13 'Derby 6' theskeer af sølv. L. 11,5 cm. Jens Harald Quistgaard for O.V. Mogensen. 6 'Champagne' mokkaskeer af sølv. L. ...
Varunr: 4724248
SEK 2 615 DK, Kolding, Trianglen 26-07-2017
12:55:44
SEK 588
Bestick Finland silver
BESTICK, 8 dlr, silver, Wilhelm Porthan, Viborg, tidigt 1900-tal, längd 12-35 cm, vikt ca 384 g
Varunr: 4727022
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-07-2017
14:00:00
Se mer
En samling bestik af pletsølv, bl.a Ambrosius, Dobbeltriflet og Fransk Lilje. (150)
'Ambrosius' spisebestik af pletsølv, bestående af: 24 suppeskeer, 24 dessertskeer, 12 frokostgafler, 24 middagsgafler, 8 kagegafler, 12 theskeer og 1 marmeladeske. Samt 46 diverse bestikdele af pletsølv, bl.a. Dobbeltriflet og Fransk Lilje og diverse souvenir theskeer. Fremstår med ...
Varunr: 4724247
SEK 1 308 DK, Kolding, Trianglen 26-07-2017
14:01:00
SEK 425
Dana m.m. Bestik af pletsølv (41)
Dana m.m. Bestik af pletsølv, bestående af, 10 middagsgafler, 10 middagsskeer, 15 frokostskeer, to serveringsskeer, 10 middagsskeer med skafter af kunstmateriale og seks frokostknive med skafter af ben. (41)
Varunr: 4712598
SEK 1 046 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
14:21:00
SEK 392
Cohr Atla. 'Riberhus' bestik af pletsølv (74)
Cohr Atla. 'Riberhus' bestik af sølvplet, bestående af, 12 middagsgafler, 12 middagsskeer, 12 middagsknive med stålblade, 12 dessertskeer, 12 teskeer, seks kagegafler, to serveringsskeer, marmeladeske, stegegaffel, sovseske, to saltskeer og kageske. (74)
Varunr: 4724049
SEK 1 569 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
14:27:37
SEK 1 438
Frigast, Hirsholm og Pirma, Antik Rokoko pletsølv (78)
Pletsølv bestik bestående af Pirma, Antik Rokoko samt Frigast, Hirsholm. Antik Rokoko: 12 middags knive L. 21 cm. 12 middags gafler L. 20 cm. 12 dessert L. 15,5 cm. 12 teskeer L. 11,5 cm. En Lagkagekniv L. 26 cm. Hirsholm: 2 marmeladeskeer L. 14 cm. En kartoffelske L. 19 cm. 6 middags gafler ...
Varunr: 4726878
SEK 1 046 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2017
18:08:00
SEK 1 438
Jacob Ängman silverbestick Rosenholm
JACOB ÄNGMAN, GAB, 12 kaffeskedar "Rosenholm", silver, medföljer gör set med uppläggningssked samt 2 syltskedar GAB, 1920-tal, totalvikt ca 298g
Varunr: 4727064
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-07-2017
18:12:00
Se mer
 1 2 3  >>