Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Silverljusstakar i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Carl Forsmann m.fl. To par lysestager i sølv og sølvplet (4)
Carl Forsmann m.fl. To par lysestager i sølv og sølvplet (4). Et par lave lysestager i sølv, udført i 1954 af Carl Forsmann, København. H. 7 cm. Endvidere et par engelske lysestager i sølvplet. H. 12,5 cm. Begge par med udfyldt fod. Sølvstager vægt inkl. udfyldning ca. 262 g. Fremstår med mindre ridser og mærker. (4) Varunr: 4637906 SEK 1 939 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 19:18:00 SEK 614
Par svenske udfyldte sølvstager af sterling sølv (2)
Par svenske udfyldte sølvstager af sterling sølv (2). Par svenske udfyldte sølvstager af sterling sølv, prydet med sommerfugle og blomster. H. 16 cm. Fremstillet i 1998; fremstår ubrugte. (2) Varunr: 4643454 SEK 2 327 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-05-02 20:30:00 SEK 905
Mässingsljusstakar, ett par, 1900-talets första hälft (2)
Mässingsljusstakar, ett par, 1900-talets första hälft (2). Mässingsljusstakar, ett par, 1900-talets första hälft. Förgylld mässing. Figurala dekorelement, tre ljushållare. Höjd ca 30 cm, Bredd ca 20 cm. Bruksslitage. Åldersrelaterad patina. Bortfall av förgyllning. Varunr: 4626947 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-05-02 21:26:00 SEK 325
Altarljusstake, tenn, barockstil, 1800-tal.
Altarljusstake, tenn, barockstil, 1800-tal.. Altarljusstake, tenn, barockstil, 1800-tal. Altarljusstake på ornamenterad trepassfot och kulskaft. Höjd ca 48 cm. Slitage. Något sned med bristningar. Varunr: 4635547 SEK 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-05-03 19:27:00 SEK 300
Svend Toxværd. Tre sølvstager (3)
Svend Toxværd. Tre sølvstager (3). Svend Toxværd. Tre udfyldte stager af sølv. Stemplede SvT. 830S. H. 8 cm. Fremstår med graveringer. (3) Varunr: 4646629 SEK 1 034 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-05-04 19:43:00 SEK 420
Leuchter, Kerzenleuchter / Kerzenhalter, Messing
Leuchter, Kerzenleuchter / Kerzenhalter, Messing. Leuchter, Kerzenleuchter / Kerzenhalter, Messing, Konstruktion auf drei-strahligem Fuß mit Fabelwesen-Motiv, Amphorenvasen-förmiger Mittelteil mit floralem Relief, sieben geschwungene Leuchterarme mit Blattmotiv, Ären und Traubenreben, H.72 cm - B.50 cm. Altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren. Varunr: 4641833 SEK 1 440 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-05-04 19:47:00 SEK 480
Kandelaber af patineret bronze i rokoko stil. 1900 tallet
Kandelaber af patineret bronze i rokoko stil. 1900 tallet. Kandelaber af patineret bronze med stamme af alabast i rokoko stil. H: 45 cm. Varunr: 4648082

SEK 1 293 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-05 13:45:21 SEK 388
Et par prismekandelabre af forgyldt bronze. 1900 tallet (2)
Et par prismekandelabre af forgyldt bronze. 1900 tallet (2). Et par prismekandelabre af forgyldt bronze. Rosa lys manchetter medfølger samt defekte prismer. Fremstår med brugsspor. (2) Varunr: 4648117 SEK 1 293 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-05 17:42:32 SEK 452
Kandelabere af sølvplet rokokoform (3)
Kandelabere af sølvplet rokokoform (3). To femarmet kandelaber af sølvplet, rokokoform med vredet ligeknækket og profileret fod, samt en trearmet kandelaber af sølvplet. H. 22 - 46 cm. NB. Auktion forlænget. Varunr: 4644939 SEK 1 034 DK, Aalborg, Nibevej 2017-05-05 19:37:00 SEK 776
Nattljusstakar 1 par silver
Nattljusstakar 1 par silver. PETER MAGNUS WALLENGREN, nattljusstakar, 1 par, silver, stämplade Ystad 1858, skaft med balusterfor på kvadratisk fot, rik dekor av bl.a. rocailler samt akantusblad, höjd ca 8 cm, vikt ca 294 g Varunr: 4648508 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-06 10:30:00
Se mer
Silverljusstakar
Silverljusstakar . LJUSSTAKAR, 1 par, silver, MGAB, Uppsala 1969, höjd ca 15 cm Varunr: 4648575 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-06 14:33:00
Se mer
Kandelaber
Kandelaber. KANDELABER, silver, för 5 ljus, rokokostil, 1900-talets andra hälft, svenska importstämplar, höjd ca 25 cm Varunr: 4648802 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-07 14:15:00
Se mer
Lino Sabatini Design Kerzenleuchter (2)
Lino Sabatini Design Kerzenleuchter (2) . Design Kerzenleuchter von Lino Sabatini, gefertigt aus versilbertem Stahl. Maße ca.: H. 13,5 cm, D. 12,5. Die Leuchter befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchspuren und Kratzern. (2) Varunr: 4579616 SEK 2 400 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-07 15:19:00 SEK 1 488
Ljusstakar och såsslev silver
Ljusstakar och såsslev silver. LJUSSTAKAR, 1 par, SÅSSLEV, silver, ljusstakarna importstämplade, klockformad fot, höjd 9 cm, fylld botten; såssleven stämplad London 1819, längd 18 cm, vikt ca 70 g Varunr: 4648947 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-07 21:34:00
Se mer
Paolo Pettini & Ado Sartiani, Firenze. Kammerstage af sølv, ca. 1970
Paolo Pettini & Ado Sartiani, Firenze. Kammerstage af sølv, ca. 1970. Paolo Pettini & Ado Sartiani, Firenze. Kammerstage af sølv, kanelleret stamme, profilleret rundt fodstykke, udført ca. 1970. H. 8 cm. Vægt: ca. 121 gr, Fremstår med lettere brugsspor. Varunr: 4648138 SEK 1 034 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-08 20:21:00 SEK 388
Ljusstakar silver rokokostil
Ljusstakar silver rokokostil . LJUSSTAKAR, 1 par, silver, rokokostil, svenska importstämplar, höjd ca 18,5 cm Varunr: 4649535 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-08 20:32:00
Se mer
Skønvirke bestik af sølv med organisk mønster (73)
Skønvirke bestik af sølv med organisk mønster (73). Skønvirke bestik af sølv, bestående af 12 frokostknive med knivblade af stål. L. ca. 21 cm. 11 frokostgafler. L. 17,5 cm. 12 dessertskeer. L. ca. 18 cm. 12 kagegafler. 10 kaffeskeer, 12 teskeer, 1 kartoffelske. L. 27 cm. 1 sauceske, 1 potageske samt 1 kompotske. Udført 1920'erne, enkelte dele ... Varunr: 4583655 SEK 12 925 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-09 20:20:00 SEK 9 048
Et par to-armede lysestager af sølv (2)
Et par to-armede lysestager af sølv (2). Et par to-armede lysestager af sølv med mellemstykke af ibenholt, rundt hvælvet fodstykke. Stemplet med københavns bymærke 1931. H. 19,5 cm. Den ene stage med løshed. Samlet vægt: 635 gr. (2) Varunr: 4640347 SEK 1 939 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-09 20:30:00 SEK 808