Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ljusstakar silver Dansk empire
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, 1800-talets första hälft, Dansk empire, otydliga mästarstämplar, ljuspipa uppburen av kvinnofigurer, stam mot fotplatta med delfiner, höjd 24 cm
Varunr: 4890958
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
15:20:00
Se mer
Hans Hansen. Et par lysestager af sterlingsølv, dessin 364 (2)
Hans Hansen. Et par lysestager af sterlingsølv, dessin 364. Daterede 'Anno 1955 & 1958). H. 11,8, Ø 7,5 cm. Vægt samlet 376 gr. (2)
Varunr: 4886683
SEK 6 475 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
19:08:00
SEK 5 439
Hans Hansen. Par stager af sterlingsølv (2)
Hans Hansen. Par stager i sterlingsølv dessin nr. 526. Mål H. 1.5 x 6.5 x 6.5 cm. Vægt 160 gr. Med ridser (2)
Varunr: 4891072
SEK 1 295 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-01-2018
19:15:00
SEK 648
Svend Toxværd. To par stager af sølv (2+2)
Svend Toxværd. Par udfyldte stager af sølv med perlestaffering, stemplet monogram samt 830S. H. 17 cm. Par udfyldte stager af sølv med perlestaffering, stemplet monogram samt 830S H. 6,5 cm. (2+2)
Varunr: 4891176
SEK 2 590 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-01-2018
20:23:00
SEK 1 813
Ljusstakar silver C.G. Hallberg
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, C.G. Hallberg, Stockholm 1903, höjd ca 20 cm, fylld fot
Varunr: 4892222
SEK 2 410 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 19-01-2018
20:00:00
Se mer
Ljusstakar 1 par silver London 1763
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, William Cafe, London 1763, gjutna, välvd, profilerad fot med reliefdekor av musslor, balusterskaft med bladdekor, lösa ljushattar med musseldekor, graverade crestmärken, höjd 27 cm, vikt på en ljusstake exkl. fyllning ca 830 g; en ljusstake med fyllning och metallbotten
Varunr: 4893339
SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-01-2018
13:24:00
Se mer
Fem ljusstakar i silver (5)
Fem ljusstakar i silver. Ett par ljusstakar, GAB, N9 (1963), höjd ca 17 cm, fylld fot, bruttovikt ca 400 gram. Tre mindre ljusstakar i olika modeller, höjd ca 6,5-8 cm. Två av dem mindre ljusstakarna med gravyr. Samtliga ljusstakar med fylld fot, bruttovikt ca 785 gram. (2)
Varunr: 4883910
SEK 2 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22-01-2018
17:09:00
SEK 950
Svend Toxværd. Par stager af sølv (2)
Svend Toxværd. Par stager af sølv, hver med ovale fod og aftagelig manchet, stemplet monogram samt 830S. H. 18,5 cm. (2)
Varunr: 4891185
SEK 2 331 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-01-2018
19:51:00
SEK 1 554
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Ceson, Göteborg 1978, fylld fot, höjd ca 8 cm
Varunr: 4895081
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2018
15:27:00
Se mer
Ett par ljusstakar silver (2)
Ett par ljusstakar i silver. K&Ec, S9 (1968). Fyllda. Höjd 19 cm. Bruttovikt ca 460 gram. Ytliga repor, smärre bucklor på bottenring. (2)
Varunr: 4893805
SEK 2 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 23-01-2018
17:55:00
SEK 450
Gräddkanna silver empire
GRÄDDKANNA, silver, empire, år 1835, höjd ca, vikt 118,8 g
Varunr: 4895124
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 23-01-2018
18:03:00
Se mer
Par høje messingstager, 1900-tallet (2)
Par høje lysestager af messing i snoet form. H. 51cm. (2)
Varunr: 4894648
SEK 1 295 DK, Helsingør, Støberivej 23-01-2018
19:50:00
SEK 389
Tapio Wirkkala ljusstake silver
TAPIO WIRKKALA, ljusstake, silver, Finland 1974, svensk importstämpel, höjd ca 10 cm, total vikt ca 105,5 g
Varunr: 4895216
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2018
21:32:00
Se mer
Ljusstakar 1 par silver nyrokoko
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, nyrokoko, Christian Hammer, Stockholm 1859, fylld fot, höjd ca 24 cm
Varunr: 4895222
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 23-01-2018
21:44:00
Se mer
En samling A.Michelsen juleskeer og erindringsskeer af forgyldt sterlingsølv og emalje bestående af 19 stk.
En samling A.Michelsen juleskeer og erindringsskeer af forgyldt sterlingsølv og emalje bestående af Juleskeer 1940, 1941 bøjet med defekt emajle, 1951, 1954 bøjet med defekt emalje, 1977, 1979, 1980. 1981, 1982, 1983, 1985, 1986, 1987, 1989, 1991, 1993. Erindringsskeer med årstal 1899/1949, ...
Varunr: 4888595
SEK 6 475 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2018
11:19:10
SEK 4 144
Kerzenleuchter, 5armig, 925er Silber,1345 g
Kerzenleuchter, 5armig, 925er Silber, mit Kerzentropfen Auffänger : 6,5 mm, Maße: H 30 x B 33 cm. Gewicht: 1345 g ( Gefüllt ).
Varunr: 4891320
SEK 6 748 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2018
20:04:00
SEK 434