Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Martin Nyrop. Lille reol tegnet til Københavns Rådhus, Martin Nyrop (1849-1921).
Lille reol tegnet til Københavns Rådhus. Fremstillet af massiv fyrretræ med tapsamlinger. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. H. 126 B. 110 cm. D. 39 cm. Fremstår med naturlig patina og brugsspor; ridser og skrammer mm. Dette møbel er en del af en temaauktion med effekter formgivet af ...
Varunr: 4884599
SEK 1 036 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
10:25:00
SEK 842
Lille reol tegnet til Københavns Rådhus. Fremstillet af massiv fyrretræ med tapsamlinger. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. H. 129 B. 110 cm. D. 25 cm. Fremstår med naturlig patina og brugsspor; ridser og skrammer mm. Dette møbel er en del af en temaauktion med effekter formgivet af ...
Varunr: 4884592
10:45:00
SEK 583
Vitrineskab/Skab, råhvid antikbemalet træ.
Vitrine/Skab i fransk stil af råhvid bemalet træ. Indvendigt råhvidmalet, fire hylder. Front med to glasdøre, med udvendigt låsemekanisme. Mål: H. 226 B. 123 D. 46 cm. Modelfoto.
Varunr: 4711295

SEK 5 180 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-01-2018
11:12:00
SEK 1 554
Lille reol tegnet til Københavns Rådhus. Fremstillet af massiv fyrretræ med tapsamlinger. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. H. 148,5 B. 110 cm. D. 24 cm. Fremstår med naturlig patina og brugsspor; ridser og skrammer mm. Dette møbel er en del af en temaauktion med effekter formgivet ...
Varunr: 4884403
11:20:00
SEK 842
Highboard / Schrank / Anrichte in Teak
Highboard / Schrank / Anrichte in Teak. Kastenförmige Konstruktion in Teak mit vier Schubladen, einer Tür und zwei Schiebetüren, dahinter Einlegeböden. Bezeichnet mit Klebeetiktett. Maße ca: H. ca. 142 cm, B. 260 cm, T. 45 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Varunr: 4881219
SEK 2 892 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
11:42:48
SEK 434
Schreibtisch mit Unterschränke aus Weichholz.
Schreibtisch mit zwei Unterschränke. Die Unterschränke abschliessbar mit Regalen. Maße ca. 93 x 139 cm. H. 80 cm. Die Tischoberfläche an einer Stelle über ca. 5 cm gewellt.
Varunr: 4885294
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
11:43:37
SEK 386
Sideboard/ Schrank/ Rollwagen
Sideboard/ Schrank als Sonderausführung von Tischler. Klassisch reduzierte Konstruktion. Sonderausführung aus Multiplex. H. ca. 78 cm, B ca. 40 cm, T ca. 90 cm. Gebrauchspuren.
Varunr: 4876163
11:45:41
SEK 386
Lille reol tegnet til Københavns Rådhus. Fremstillet af massiv egetræ med tapsamlinger. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. H. 135,5 B. 95,5 cm. D. 40 cm. Fremstår med naturlig patina og brugsspor; ridser og skrammer mm. Dette møbel er en del af en temaauktion med effekter formgivet af...
Varunr: 4884414
11:52:00
SEK 1 230
Carl Malmsten skänk
CARL MALMSTEN, skänk, Herrgården, 1900-talets andra hälft, ek, märkt Bodafors design Carl Malmsten höjd ca 96, 150x39 cm
Varunr: 4892130
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
12:35:00
Se mer
Martin Nyrop. Skab tegnet til Københavns Rådhus
Martin Nyrop (1849-1921). Skab tegnet til Københavns Rådhus, fremstillet af massiv fyrretræ med udskåret ornamentik og beslag af hammerslået metal. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. Nøgle medfølger ikke. Fremstår med naturlig patina og brugsspor; ridser og skrammer mm. Litteratur: ...
Varunr: 4888119
SEK 2 590 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
12:55:00
SEK 1 684
Lille reol tegnet til Københavns Rådhus. Fremstillet af massiv fyrretræ med tapsamlinger. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. H. 145,5 B. 63,5 cm. D. 37 cm. Fremstår med naturlig patina og brugsspor; ridser og skrammer mm. Dette møbel er en del af en temaauktion med effekter formgivet ...
Varunr: 4884676
13:12:00
SEK 777
Skåp jugend
SKÅP, ca 1900, jugend, dörr med spegel med fasettslipat glas och dekorelement i form av äpplen, invändigt inrett med hyllplan ,låda, beslag i koppar, höjd ca 183, 46x71 cm, nyckel finns
Varunr: 4892138
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
13:20:00
Se mer
Dansk møbelproducent. Kommode af teaktræ
Dansk møbelproducent. Kommode af fineret teaktræ. Front med fem skuffer, stående på runde let tilspidsede ben. H..94 B. 79 D. 40 cm. Nøgle til øverste skuffe medfølger ikke, er ulåst. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4892632
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 19-01-2018
13:35:21
SEK 1 230
To delt vitrineskab. Antik hvid bemalet. (2)
To delt vitrineskab. Udført i antik hvid bemalet træ. Profileret top. Greb af patineret messing. Overdel med glaslåger hvor bag hylder. Underdel med låger hvor bag hylder samt to skuffer. H. 196 cm. B. 102 cm. D. 41 cm. To hylder mangler hyldebærere.
Varunr: 4892819

SEK 4 662 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-01-2018
13:43:59
SEK 1 425
Skåp jugend
SKÅP, jugend, 1900-talets början, vitmålade, överdel med facetslipat glas, skåpsdörrar med skuren dekor, höjd ca 149, 36x74 cm, nyckel finns
Varunr: 4892143
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
13:45:00
Se mer
Dansk møbelproducent. Chatol af teaktræ, 1960´erne
Dansk møbelproducent. Chatol fineret med teaktræ, front med cylinderklap, bag hvilken skuffer og rum, samt udtræksplade, herunder tre skuffer, stel med tilspidsede ben af bøg. 1960'erne. H. 97 cm, B. 90 cm, D. 47 cm. Fremstår med brugsslitage, udtræksplade med løs kant, samt kører lidt stramt. ...
Varunr: 4891468
SEK 1 036 DK, Kolding, Trianglen 19-01-2018
14:15:00
SEK 389
Lille reol fra Københavns Rådhus. Fremstillet af massiv fyrretræ med tapsamlinger. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. H. 145 B. 63 cm. D. 37 cm. Fremstår med naturlig patina og brugsspor; ridser og skrammer mm.
Varunr: 4884381
14:15:00
SEK 453
Vitrineskab, sort antikbemaling
Vitrine/Skab af sort antikbemalet træ. Indvendigt hvidmalet. Front med to glasdøre bag hvilke hylder. Beslag af metal. Mål: H. 198 B. 92,5 D. 38 cm. Modelfoto.
Varunr: 4886649

14:23:00
SEK 3 626
Dansk møbelproducent / Vamo. Reol med arkivrum
Dansk møbelproducent. Reol med arkivrum af egetræ. Flytbare hylder. Stemplet: Vamo Sønderborg. H. 92 cm, B. 120 cm, D. 46 cm. Fremstår med brugsmærker, mangler ene hylde.
Varunr: 4892289
14:31:00
SEK 389
Dansk møbelproducent. Jalousiskab /arkivskab af eg
Dansk møbelproducent. Jalousiskab /arkivskab fineret med eg, front med jalousilåge, bag hvilken hylder og udtræksbakker. H. 151 cm, B. 96,5 cm, D. 50,5 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med små skrammer. Top med delvist løs liste.
Varunr: 4892288
SEK 1 295 DK, Kolding, Trianglen 19-01-2018
14:47:00
SEK 1 813
Vægskabe i fransk landstil. Rustikt design (2)
Vægskabe i fransk landstil. Rustikt design. Front låger. H. 110 cm. B. 50. D. 25 cm. Kun et skab afbilledet. Modelfoto. (2)
Varunr: 4877471

SEK 3 108 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
15:00:00
SEK 453
Børge Mogensen. Reol på løs sokkel, egetræ (2)
Børge Mogensen. Reol på løs sokkel, af fineret egetræ. Indrettet med flytbare hylder. H. 126,5 B. 135 D. 36 cm. Fremstår med brugsspor samt hul i bagbeklædning.
Varunr: 4892802
15:01:00
SEK 453
Skab af fyrretræ og malet træfiberplade.
Skab af fyrretræ og malet træfiberplade, front med dør, hylder og skuffe, top med linoleum. H. 109,5 cm. B. 100 cm. D. 43 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser og mærker, dør med talrige klistermærker.
Varunr: 4877005
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
15:05:05
SEK 389
Chatol af egetræ, 1800-tallet
Chatol af egetræ, 1800-tallet. Front med fire skuffer, skråtstillet skriveklap bag hvilken mindre skuffer og rum. H. 105. B. 94. D. 47 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varunr: 4892532
SEK 1 554 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
15:06:21
SEK 453
Dansk møbelproducent. Klædeskab i teaktræ
Dansk møbelproducent. Klædeskab fineret med teaktræ, front med to låger, bag hvilke bøjlestang og hylder, indvendig monteret med spejl, på runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 172 cm, B. 131 cm, D. 56 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med mindre afslag i finer, samt mugpletter og lugtgener.
Varunr: 4891457
15:19:00
SEK 453
Omann Junior. Skænk model 19 i palisander
Omann Junior. Skænk model 19 med korpus i fineret palisander, front med fire skydelåger, bag hvilke udtræksbakker og hylder. Fremstillet hos Omann Jun Møbelfabrik, model 19. H. 110 L. 200 B. 45 cm. 1960'erne. Fremstår med lettere brugsspor.
Varunr: 4892358
SEK 5 180 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
15:19:00
SEK 6 993
Dansk møbelproducent: Kommode i teak med spejlindretning
Dansk møbelproducent: Kommode i teak med spejlindretning. Front med fem skuffer , 2. skuffe med spejlindretning. Nøgle medfølger. H. 94 B. 77 D. 45 cm.
Varunr: 4892603
SEK 1 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
15:24:00
SEK 712
Lille reol tegnet til Københavns Rådhus. Fremstillet af massiv fyrretræ med tapsamlinger. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. H. 145,5 B. 95 cm. D. 40 cm. Fremstår med naturlig patina og brugsspor; ridser og skrammer mm. Dette møbel er en del af en temaauktion med effekter formgivet af...
Varunr: 4884681
17:50:00
SEK 389
Vitrineskab, grå antikbemalet
Vitrineskab med fem hylder. Grå antikbemalet. H. 216 B. 78 D. 41 cm.
Varunr: 4857087

SEK 4 403 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
18:18:00
SEK 3 626
Kurt Østervig. Skænk.
Kurt Østervig. Skænk af mahogny, front med fem skuffer og tre låger bag hvilke hylder. Fremstillet hos KP Møbler. H. 80 B. 180 D. 52 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4892405
SEK 3 885 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
18:33:00
SEK 648
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >>