Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Skåp, byråer i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Spegelbyrå nyrokoko
Spegelbyrå nyrokoko. SPEGELBYRÅ, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, fanérad i valnöt, skulpterad dekor, höjd ca 177, 106x53 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämningen. PROVENIENS: Örnäs Säteri, Kungsängen Varunr: 4641259 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 11:06:00
Se mer
Dansk møbelproducent; lav skænk i palisander
Dansk møbelproducent; lav skænk i palisander. Dansk møbelproducent; lav skænk i palisander. Skrå front med skydelåger bag hvilke hylder, skuffer og barsektion. Hvilende på skråtstillede ben. Senere tilvirket. Fremstår med brugsspor herunder lugtgener. Mål; L 199, D 46, H 85 cm. Varunr: 4641930 SEK 3 878 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-01 11:46:00 SEK 1 680
Bogskab af fyrretræ, ca. 1900
Bogskab af fyrretræ, ca. 1900. Bogskab af fyrretræ, i fronten to låger bag hvilke hylder. H. 184 B. 114,5 D. 40,5 cm. Nøgle medfølger. Varunr: 4641657 SEK 1 939 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-05-01 11:54:00 SEK 452
Byrå gustaviansk stil
Byrå gustaviansk stil. BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft, rotträ, 2 ldr, mässingsbeslag, höjd ca 68, 75x45 cm Varunr: 4641279 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-01 12:12:00
Se mer
Byrå
Byrå . BYRÅ, omkring 1900, gråmålad, 5 lådor, beslag i mässing, höjd ca 115, 85x50 cm, nyckle finns Varunr: 4641281 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 12:18:00
Se mer
Byrå i senbarockstil
Byrå i senbarockstil. BYRÅ, senbarockstil, senare bemålning, beslag i metall höjd ca 74, 47x73 cm Varunr: 4641293 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 13:00:00
Se mer
Skåp
Skåp . SKÅP, med lådor och uppsats, omkring 1900, fanerade med mahogny, besalg i mässing, höjd ca 152, 76x43 cm, nyckel finns Varunr: 4641295 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 13:06:00
Se mer
Dansk Møbelproducent: Barskab
Dansk Møbelproducent: Barskab. Dansk Møbelproducent: Barskab af fineret egetræ, låger af fineret fugleøjetræ. Front med to låger samt udtræksbakke. Udgået fra Edmund Jørgensen (plakette herfra). H 124 cm, D 39 cm, B 85 cm. Fremstår med brugsspor. Nøgle medfølger. Varunr: 4641644 SEK 2 585 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 13:16:00 SEK 1 066
Brouer. Reolsystem af palisander
Brouer. Reolsystem af palisander. Brouer. Reolsystem af palisander. Underdel med fire skuffer samt to skydelåger bag hvilke hylder, overdel med hylder, to skydelåger af delvis slebet glas samt nedfældelig klap bag hvilken barindretning Denne afløst, nøgle medfølger ikke. H. 180 B. 200 D, 44,5/35 cm. Varunr: 4640632 SEK 1 293 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-01 13:34:00 SEK 1 422
Børge Mogensen reol af egetræ
Børge Mogensen reol af egetræ. Børgen Mogensen reol af fineret egetræ, front med hylder, skuffer og klap. Mål: L. 135 cm. D. 46 cm. H. 196 cm. Der medfølger en nøgle. Fremstår med alders og brugsspor, skjolder, samt finerafslag på skuffefronter og sider, samt ridser. Varunr: 4641748 SEK 1 034 DK, Odense, Kratholmvej 2017-05-01 13:51:00 SEK 937
Gustaf Foltjern byrå
Gustaf Foltjern byrå. GUSTAF FOLTJERN (mästare i Stockholm 1771-1804/32), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad GFT brännmärkt på översta lådans kant (f ö så förekommer även stavningsvarianten Foltiern) fanérad med amarant och jakaranda, förgyllda beslag, bukig form, höjd ca 83, samt 100x50 cm, nyckel finns. Varunr: 4641315 SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-01 14:09:00
Se mer
Vitrineskab, 2 fløjet, sortlakeret
Vitrineskab, 2 fløjet, sortlakeret . Vitrineskab, sortlakeret mahogni, fire låger hvor bag hylder, her af to med glas, samt to skuffer. Låger har messing knophåndtag, skuffer med stropper af kernelæder. H:195 cm B:60 cm D:40 cm Fremstår ubrugt. Varunr: 4642582

SEK 3 878 DK, Odense, Kratholmvej 2017-05-01 14:20:17 SEK 2 585
Bisley, Akten-/ Schubladenschranke (2)
Bisley, Akten-/ Schubladenschranke (2) . Bisley, Akten-/ Schubladenschranke, Metall. Schübiger rechteckiger Korpus. Herstelleremblem an der Frontseite. Maße ca: H. 52 cm, B. 42, T.57 cm, Gebrauchsspuren. (2) Varunr: 4646974 SEK < 1 000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-05-01 14:28:00 SEK 384
Ejsing møbelfabrik, entrésæt af teak (2)
Ejsing møbelfabrik, entrésæt af teak (2). Ejsing møbelfabrik, entrésæt af teak bestående af teakfineret kommode med tre skuffer og koniske ben h.56 x 65 x d.30,5 cm. Finérskader langs sidernes bundkanter. Desuden spejl med hylde og skuffe af massivt teaktræ h.70 x 39 cm. 1960'erne. Varunr: 4642343 SEK 1 293 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 14:38:00 SEK 872
Chatol med vitrine overdel, eg og rodtræ, 1900-tallet
Chatol med vitrine overdel, eg og rodtræ, 1900-tallet. Chatol med vitrine overdel af massivt og fineret eg og rodtræ. Underdel hvis front med fire skuffer og to låger bag hvilke rum, øverst to-delt klap bag hvilken skuffer og rum. Løs overdel med par låger isat glas bag hvilke hylder. Underdel H. 111 B. 114 D. 63,5 cm. Overdel H. 117 B. 119,5 cm. ... Varunr: 4642249 SEK 1 939 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-01 14:57:00 SEK 388
Byrå 3-lådig, 1800-tal
Byrå 3-lådig, 1800-tal. Byrå 3-lådig, 1800-tal. Mahogny/valnötsfaner, svärtade detaljer. Höjd 79 cm, 102 x 46 cm. Repor, märken. Nyckel medföljer (ej orginal). Varunr: 4639357 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 14:57:24 SEK 300
Byrå gustaviansk stil
Byrå gustaviansk stil. BYRÅ, 1800-tal, gustaviansk stil, 3-lådig, vitbemålad, beslag i mässing, höjd ca 87, 72x45 cm, nycekl finns Varunr: 4641331 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 15:00:00
Se mer
Byrå 3-lådig, omkring 1900
Byrå 3-lådig, omkring 1900. Byrå 3-lådig, omkring 1900. Mahognyfanér. Gustavianskstil. Svärtade detaljer. Höjd 82 cm, 68 x 42 cm. Repor, märken. Ben med skada/lagningar. Nyckel saknas. Varunr: 4639410 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 15:00:13 SEK 325
Fritstående skab af egetræ med jalousidør.
Fritstående skab af egetræ med jalousidør. . Fritstående skab af fineret egetræ, front med jalousidør bag hvilken hylder. H. 91 cm. B. 60cm. D. 44 cm. Fremstår med brugsslitage, nøgle medfølger. Varunr: 4641499 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 15:03:00 SEK 388
Chiffonje, 1800-tal
Chiffonje, 1800-tal. Chiffonje, 1800-tal. Björkfanér. Front med klaff och 3 lådor, bakomvarande lådinredning. Höjd 120 cm, 102 x 41 cm. Åldersrelaterat slitage, märken. Nyckel medföljer. Varunr: 4639370 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 15:03:48 SEK 300
Regalsystem in massive Teak von Dänischer Möbelproduzent Dyrlund (25)
Regalsystem in massive Teak von Dänischer Möbelproduzent Dyrlund (25). Dänischer Möbelproduzent, Regalsystem in Teak produziert von Dyrlund. Holzrahmenkonstruktion in massiv Teak, ein Schrankteil mit Glastüren. Verschiedene Schrankvarianten (u.a. mit Jalousietüren, Schubladen, Türen). Rückseitig bezeichnet mit Stempel: 'Made in Denmark'. Ausführung wohl Dyrlund, ... Varunr: 4574436 SEK 14 401 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-05-01 15:40:00 SEK 5 760
Skänk Karl Johan
Skänk Karl Johan. SKÄNK, 1800-talets första hälft, Karl Johan, fanérad i mahogny, förgyllda beslag, höjd ca 116, 145x59 cm. PROVENIENS: Örnäs Säteri, Kungsängen Varunr: 4641368 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 16:54:00
Se mer
Skænk af palisander, 1950'erne
Skænk af palisander, 1950'erne. Skænk af fineret palisander, 1950'erne, dansk møbelproducent. H. 115, 200 x 46 cm. Nogle ridser og skrammer. Varunr: 4640218 SEK 2 585 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 17:26:00 SEK 3 619
Skænk af teak, 1950'erne, dansk møbelproducent
Skænk af teak, 1950'erne, dansk møbelproducent. Skænk af fineret teak, 1950'erne, dansk møbelproducent. H. 117, 155 x 43 cm. Hjørne med afslag. Varunr: 4642031 SEK 1 551 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 18:00:00 SEK 2 068
Hvidmalet to-delt vitrineskab. (2)
Hvidmalet to-delt vitrineskab. (2). Hvid antikbemalet vitrineskab med reol-overdel med tre hylder. H. ca. 216. L. 186. D: 41/50 cm. (2) Varunr: 4362132

SEK 7 755 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-01 18:05:00 SEK 3 748
Vitrineskab udført i sort antikbemaling.
Vitrineskab udført i sort antikbemaling. . Vitrineskab udført i sort antikbemaling. Indvendig hvid bemalet. Front med fire låger, med klare glasruder. Samt fire skuffer. Greb i messing. Indvendig med hylder. H. ca. 200. B. 95. D. 40 cm. Varunr: 4474522

SEK 4 912 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-01 18:05:00 SEK 3 878
Byrå 1800-talets slut
Byrå 1800-talets slut. BYRÅ, 1800-talets slut, fanerade med mahogny, skuren dekor, fotavslut i from av lejontassar, 4 lådor, beslag i mässing, höjd ca 100, 112x50 cm Varunr: 4641391 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 18:09:00
Se mer
Kommode af eksotisk hårdttræ. Rustikt look.
Kommode af eksotisk hårdttræ. Rustikt look.. Kommode af eksotisk hårdttræ med malingsrester. En glaslåge hvorbag hylde, en låge hvorbag hylde, imellem disse en skuffe. Greb af jern. Stående på hjul. Rustikt look. Afrundede hjørner. H. 190 cm. B. 55 cm. D. 37 cm. Varunr: 4577095

SEK 5 816 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-01 18:10:00 SEK 5 041
Serviceskab, grønbemalet træ
Serviceskab, grønbemalet træ. Serviceskab af grønmalet træ Front med fem låger samt to skuffer, samt skydeglas. Nyere bund, defekte låger. Fremstår med meget kraftige brugsspor i form af afskalninger løse samlinger og hakker. H. 162 B. 122 D. 41 cm. Varunr: 4642614 SEK 1 034 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-01 18:20:00 SEK 388
Skænk af teak, 1950'erne, dansk møbelproducent. Skænk af fineret teak, 1950'erne, dansk møbelproducent. H. 107, 165 x 44 cm. Ben med skævhed. Varunr: 4642032 SEK 1 939 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 18:20:00 SEK 1 034
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >>