Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Skulpturer i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Konvolut handgefertigter Dekorationsobjekte (3)
Konvolut handgefertigter Dekorationsobjekte (3). Konvolut handgefertigter Dekorationsobjekte bestehend aus folgenden Objekten: kleine Amphore mit Blumen-Appliken, 2 aus Sandstein gemeißelte Statuetten mit der Abbildung eines bärtigen Mannes und der Abbildung einer nackten Frau. Maße ca.: H. 14-15 cm, B. 4-6 cm, T. 2-6 cm. Die Objekte ... Varunr: 4604049 SEK < 1 000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 12:46:00 SEK 384
Jan Jensen, skulptur i træ - Til fordel for SOS-Gambia
Jan Jensen, skulptur i træ - Til fordel for SOS-Gambia. Jan Jensen, f. 1949. Skulptur i mixed media. Elefant. Monteret på træplade, signeret og dateret herunder. Elefant. H: 18 cm. Elefanten leveres i speciallavet trækasse med plexiglaslåg. Bemærk: I auktionsperioden er skulpturen udstillet i Studio 1 2 på Teglvænget 27 i Herning og kan her ses ... Varunr: 4642146 SEK 3 878 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-05-01 14:18:43 SEK 485
Moderne Plastik, signiert: Lit ti 90
Moderne Plastik, signiert: Lit ti 90. Moderne Plastik, unten rechts signiert und datiert: Lit ti 90, gefertigt aus dunkel getönten Acrylglas. Maße ca.: 21 x 22 cm. Die Plastik befindet sich in einem altersgemäßen Zustand geringfügigen Kratzern. Varunr: 4633598 SEK 1 152 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 14:59:00 SEK 384
Willly Gordon skulptur i mörkpatinerad brons
Willly Gordon skulptur i mörkpatinerad brons. WILLY GORDON (1918-2003): Kvinna, monterad på träsockel, signerad och daterad -38, mörkpatinerad gips, totalhöjd ca 38 cm Varunr: 4641336 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-01 15:15:00
Se mer
Sixpence. 'Fængslende Kunst'. Skulptur af mixed media
Sixpence. 'Fængslende Kunst'. Skulptur af mixed media. 'Fængslende Kunst' af Sixpence (f. 1951). Skulptur af mixed media. Sign. og dat. Sixpence 2017. H. 42 cm. Søren ”SIXPENCE” Larsen er autodidakt kunster, født i Glostrup i 1951 og er nu bosiddende på Mors. Hans formsprog udtrykkes gennem en fri leg med materialer og humoristiske ordspil. Varunr: 4619311 SEK 1 551 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-05-01 15:19:21 SEK 388
Buddha Statue, lebensgroß
Buddha Statue, lebensgroß. Erste Buddha Statue weltweit, welche Buddha in Lebensgröße und -gewicht zeigt (Gewicht ca. 60 kg). Weitere Besonderheit: Der Buddha sitzt nicht, wie sonst üblich, auf einer Lotusblüte. Material: Kunstharz, weißes Sandsteinmehl Maße: H.102 x B. ca. 82 x D. ca. 56 cm Varunr: 4605266 SEK 62 403 DE, Frankfurt, Hessenring 2017-05-01 16:05:00 SEK 48 002
Sixpence. 'Forår'. Skulptur af mixed media
Sixpence. 'Forår'. Skulptur af mixed media. 'Forår' af Sixpence (f. 1951). Skulptur af mixed media. Sign. og dat. Sixpence 2013. H. 92 cm. Søren ”SIXPENCE” Larsen er autodidakt kunster, født i Glostrup i 1951 og er nu bosiddende på Mors. Hans formsprog udtrykkes gennem en fri leg med materialer og humoristiske ordspil. Varunr: 4637656 SEK 1 939 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-05-01 17:18:00 SEK 420
Hannes D'Haese. 'Cat' skulptur.
Hannes D'Haese. 'Cat' skulptur.. Hannes D'Haese f. 1965. 'Cat' skulptur, bemalet polyester resin. Bemalet med figurativ kompostion på ryg. Påskrift: I Wove You. Signeret på ene side: D'Haese H. 39,5 cm. Hannes D'Haese er født og bosat i Belgien. Autodidakt kunstner, som kommer fra en kunstner familie. Nevø af Reinhoud D'Haese ... Varunr: 4636288

SEK 1 551 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-01 19:04:00 SEK 969
Bronzeskulptur, abstrakt nøgen kvinde
Bronzeskulptur, abstrakt nøgen kvinde. Bronzeskulptur, abstrakt nøgen kvinde i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Milo" i bronzen. Af nyere dato. B. 33 cm. H. 47 cm. Varunr: 4620200

SEK 3 878 DK, Odense, Kratholmvej 2017-05-01 19:20:00 SEK 1 810
Bronzeskulptur, cowboy på stejlende
Bronzeskulptur, cowboy på stejlende. Bronzeskulptur, cowboy på stejlende hest i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Milo" i bronzen. Af nyere dato. B. 47 cm. H. 57 cm. Varunr: 4620783

SEK 9 048 DK, Odense, Kratholmvej 2017-05-01 19:25:00 SEK 5 041
Abstrakt figur af patineret bronze
Abstrakt figur af patineret bronze . Abstrakt figur af patineret bronze. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Juno H. 32,5 cm. inkl sokkel Varunr: 4585794

SEK 1 939 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 19:52:00 SEK 1 228
Victor Kvéderis. Liggende kvindemodel. Cd.
Victor Kvéderis. Liggende kvindemodel. Cd.. Victor Kvéderis 1909-1966. Brændt lerfigur m/ glasur i form af siddende nøgen kvinde, højde 25 cm., længde 31 cm., sign. i bunden KV. Glasurafslag samt mindre afslag på ene finger. Varunr: 4618041 SEK 1 810 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-01 19:58:00 SEK 582
Bronzeskulptur, erotisk poserende kvinde
Bronzeskulptur, erotisk poserende kvinde. Bronzeskulptur, erotisk poserende nøgen kvinde i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Preiss" Af nyere dato. B. 18 cm. H. 23 cm. Varunr: 4620949

SEK 3 231 DK, Odense, Kratholmvej 2017-05-01 20:00:00 SEK 1 551
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. J. Patoue H. 27 cm. Varunr: 4596850

SEK 2 585 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 20:08:00 SEK 1 551
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Skulptur i patineret bronze i form af ung kvinde stående på marmorsokkel h. 43 cm. Sign. Philips Varunr: 4609236

SEK 2 844 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 20:14:00 SEK 2 068
Bronzefigur forestillende ung kvinde
Bronzefigur forestillende ung kvinde . Bronzefigur forestillende ung stående kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. P.Collinet h. 37 cm. Modelfoto. Varunr: 4622492

SEK 2 327 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 20:24:00 SEK 1 293
Hannes D'Haese. 'Penguin' skulptur.
Hannes D'Haese. 'Penguin' skulptur.. Hannes D'Haese f. 1965. 'Penguin' skulptur, bemalet polyester resin. Bemalet med figurativ kompostion på bagside. Signeret på ene vinge: D'Haese H. 95 cm. Hannes D'Haese er født og bosat i Belgien. Autodidakt kunstner, som kommer fra en kunstner familie. Nevø af Reinhoud D'Haese Cobra kunstner... Varunr: 4627693

SEK 6 463 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-01 20:25:00 SEK 4 782
Keld Moseholm 'Buttet dame?'. cd
Keld Moseholm 'Buttet dame?'. cd. 'Buttet dame?' af Keld Moseholm (f. 1936). Skulptur af bronze. Signeret og nummereret KM, 8/9. B. 7,5 cm. L. 12 cm. 'Alvor og Sjov' er to vigtige temaer i billedhuggeren Keld Moseholms kunst. Med underfundig humor dribler han tilværelsens store spørgsmål i sine værker, hvor tragik og farce ... Varunr: 4630298 SEK 19 388 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 20:28:00 SEK 12 150
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde, siddende på rund poleret granitsokkel. Signeret Juno i bronzen. H. 24 cm. Modelfoto Varunr: 4585815

SEK 2 327 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 20:33:00 SEK 1 163
Hans Jørgen Nicolaisen, skulptur, lertøj. cd.
Hans Jørgen Nicolaisen, skulptur, lertøj. cd. . Hans Jørgen Nicolaisen (f. 1928), organisk skulptur af lertøj. Sign HN samt dateret 79 i bunden. 19 x 16 x 8 cm. Varunr: 4618047 SEK 2 585 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-01 21:37:00 SEK 679
Sixpence. 'Ophugning'. Skulptur af mixed media
Sixpence. 'Ophugning'. Skulptur af mixed media. 'Ophugning' af Sixpence (f. 1951). Skulptur af mixed media. Sign. og dat. Sixpence 2016. H. 71 cm. Søren ”SIXPENCE” Larsen er autodidakt kunster, født i Glostrup i 1951 og er nu bosiddende på Mors. Hans formsprog udtrykkes gennem en fri leg med materialer og humoristiske ordspil. Varunr: 4637733 SEK 1 939 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-05-02 10:31:11 SEK 388
Skulptur 'kvinde' af håndstøbt nordnorsk marmor
Skulptur 'kvinde' af håndstøbt nordnorsk marmor. Skulptur af håndstøbt nordnorsk marmor, armeret med galvaniseret stål. Den høje kvalitet sikrer, at skulpturen kan anvendes ude som inde. H. 59 cm. Varunr: 4596455

SEK 1 099 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-05-02 13:54:01 SEK 711
Sixpence. 'Tidsrejse'. Skulptur af mixed media
Sixpence. 'Tidsrejse'. Skulptur af mixed media. 'Tidsrejse' af Sixpence (f. 1951). Skulptur af mixed media. Sign. og dat. Sixpence 2016. H. 34 cm. Søren ”SIXPENCE” Larsen er autodidakt kunster, født i Glostrup i 1951 og er nu bosiddende på Mors. Hans formsprog udtrykkes gennem en fri leg med materialer og humoristiske ordspil. Varunr: 4637638 SEK 1 293 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-05-02 15:20:00 SEK 420
Sixpence. 'Åre'. Skulptur af mixed media
Sixpence. 'Åre'. Skulptur af mixed media. 'Åre' af Sixpence (f. 1951). Skulptur af mixed media. Sign. og dat. Sixpence 2013. H. 81 cm. Søren ”SIXPENCE” Larsen er autodidakt kunster, født i Glostrup i 1951 og er nu bosiddende på Mors. Hans formsprog udtrykkes gennem en fri leg med materialer og humoristiske ordspil. Varunr: 4637645 SEK 1 293 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-05-02 15:31:00 SEK 388
Olof Ahlberg brons
Olof Ahlberg brons. OLOF AHLBERG (1876-1956): Pojke, signerad och daterad Olof Ahlberg 1933, patinerad brons, Erik Pettersson, monterad på träsockel, höjd ca 30 cm Varunr: 4643172 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 16:32:00
Se mer
Bronzeskulptur, danserinde
Bronzeskulptur, danserinde. Bronzeskulptur, danserinde i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "D. H. Chiparus" i bronzen. Af nyere dato. B. 44 cm. H. 21 cm. Varunr: 4631003

SEK 3 878 DK, Odense, Kratholmvej 2017-05-02 19:00:00 SEK 1 939
Bronzeskulptur, ballerina
Bronzeskulptur, ballerina. Bronzeskulptur, ballerina i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Milo" i bronzen. Af nyere dato. H. 29 cm. B. 19 cm. Varunr: 4632311

SEK 2 585 DK, Odense, Kratholmvej 2017-05-02 19:00:00 SEK 1 163
Bronzeskulptur, erotisk poserende kvinde. Bronzeskulptur, erotisk poserende nøgen kvinde i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Preiss" Af nyere dato. B. 16 cm. H. 35 cm. Varunr: 4630033

SEK 3 231 DK, Odense, Kratholmvej 2017-05-02 19:05:00 SEK 1 680
Bronzeskulptur, hund med bytte
Bronzeskulptur, hund med bytte. Bronzeskulptur, hund med bytte i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Banje" Af nyere dato. H. 28 cm. B. 48 cm. Varunr: 4630868

SEK 3 619 DK, Odense, Kratholmvej 2017-05-02 19:10:00 SEK 1 939
Bronzeskulptur, erotisk poserende kvinde. Bronzeskulptur, erotisk poserende nøgen kvinde i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Rubin" Af nyere dato. B. 27 cm. H. 15 cm. Varunr: 4630059

SEK 2 973 DK, Odense, Kratholmvej 2017-05-02 19:10:00 SEK 1 422
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>