Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Par elefanter af patineret kobber (2)
Par elefanter af patineret kobber h.19-28 cm. Udendørs patina. 1900 tallets anden halvdel.
Varunr: 4890707
SEK 1 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2018
15:55:00
SEK 648
Skulptur alabaster "Spinario"
SKULPTUR, 1800-talets slut, "Törnutdragaren", alabaster, höjd 34 cm
Varunr: 4890986
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
18:10:00
Se mer
Skulptur i form af kugle på søjle
Skulptur i form af kugle på søjle udhugget i råt og poleret sort marmor. H. ca. 120 cm. Vægt ca. 300 kg. Modelfoto.
Varunr: 4720698

SEK 6 993 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
19:00:00
SEK 907
Skildpadde skulptur i grågrøn marmor
Skildpadde skulptur i håndhugget grågrøn marmor. L. 30 cm. Vægt ca. 100 kg. Modelfoto.
Varunr: 4881127

SEK 6 475 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
19:05:00
SEK 453
Vandspil i form af kvindeskulptur i sort marmor
Vandspil i form af kvindeskulptur på sokkel, begge udhugget i råt og poleret sort marmor. Forberedt til vand, pumpe til vandcirkulation medfølger. H. ca. 160 cm. Vægt ca. 300 kg. Modelfoto.
Varunr: 4724082

SEK 10 878 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
19:10:00
SEK 583
Abstrakt figur i sort marmor
Abstrakt skulptur i håndhugget sort marmor. H. 100cm. Vægt ca. 200 kg. Modelfoto
Varunr: 4720664

SEK 9 065 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
19:15:00
SEK 1 425
Snegle skulptur i sort marmor
Snegle skulptur i håndhugget sort marmor. L. 70 cm. Vægt ca. 200 kg. Modelfoto.
Varunr: 4891116

SEK 10 360 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
19:20:00
SEK 712
Abstrakt vandspil, sort marmor
Abstrakt vandspil udhugget i råt og poleret sort marmor. Forberedt til vand, pumpe til vandcirkulation medfølger. H. ca. 120 cm. Vægt ca. 300 kg. Modelfoto.
Varunr: 4881132

SEK 9 583 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
19:25:00
SEK 648
Hans Driever, Rudolf II, figur/skulptur/vægrelief, træ
Hans Driever (1919-1994), 'Rudolf II', figur/skulptur/vægrelief, træ, polykrom bemaling, brystbillede af Rudolf II, tysk-romersk kejser, konge af Bøhmen, konge af Ungarn, ærkehertug af Østrig, med overdel og indskrift, 54 x 36 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist med ...
Varunr: 4891672
SEK 4 820 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-01-2018
19:26:00
SEK 2 410
Abstrakt figur i sort marmor
Abstrakt skulptur i håndhugget sort marmor. H. 120cm. Vægt ca. 200 kg. Modelfoto
Varunr: 4720656

19:35:00
SEK 4 662
Skulptur eines Asiatischen Prozessions Elefanten
Skulptur eines Asiatischen Prozessions Elefanten. Die Skulptur ist aus Ebenholz gefertigt und Bein gefertigt. Die prunkvolle Rüstung ist aus Silber gefertigt (geprüft), und mit diversen Schmucksteinen besetzt. Auf dem Rücken trägt der Elefant eine miniaturisierte Nachbildung einer Stupa die...
Varunr: 4883840
SEK 3 856 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2018
19:51:00
SEK 1 060
Bronzeskulptur forestillende Amor
Skulptur af patineret bronze forestillende Amor monteret på rund sokkel af marmor. H. 39 cm. Kopi efter Auguste Moreau
Varunr: 4839734

SEK 3 108 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2018
20:03:00
SEK 2 331
Udo Holzhüter, sølv/rav/træ, titel: 'Up to the top'
Udo Holzhüter, sølv/træ, titel: 'Up to the top'. Abstrakt træskulptur af 925 sølv, rav og et piedestal af træ. Mål ca.: H. 17 cm, B. 7,5 cm, D. 5 cm. Ø 10,5 cm. Multikunstneren og guldsmeden Udo Holzhüter fremstiller sine skulpturer af træ og materialer såsom guld, sølv og ædelsten.
Varunr: 4890842
SEK 7 712 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2018
20:30:00
SEK 1 446
L.E.Moore “Kiss My Pink Lips”, Art skulptur.
L.E.Moore “Kiss My Pink Lips”, Art skulptur. Limited Edition nr. 34/50. Håndmalet og lak forseglet buste, af hærdet Pvc. stående på 30x30 cm. acryl plade. Højde 78 cm., Bredde 39 cm. Signeret L.E. Moore og nummereret 34/50
Varunr: 4847566

SEK 3 108 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
20:32:00
SEK 1 230
Udo Holzhüter, sølv/træ, titel: 'Frog and Fly'
Udo Holzhüter, sølv/træ, titel: 'Frog and Fly'. Abstrakt træskulptur af 925 sølv, drivtømmer og en piedestal af rosentræ. Mål ca.: H. 18,5 cm, Ø 10,5 cm. Multikunstneren og guldsmeden Udo Holzhüter fremstiller sine skulpturer af træ og materialer såsom guld, sølv og ædelsten.
Varunr: 4890857
SEK 5 784 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2018
20:35:00
SEK 386
Udo Holzhüter, sølv/koral/træ, titel: 'Cassiopeia'
Udo Holzhüter, sølv/træ, titel: 'Cassiopeia'. Abstrakt træskulptur af 925 sølv, koral og et piedestal af ibenholt. Mål ca.: H. 19 cm, B. 6,5 cm, D. 4 cm. Multikunstneren og guldsmeden Udo Holzhüter fremstiller sine skulpturer af træ og materialer såsom guld, sølv og ædelsten.
Varunr: 4890863
SEK 9 640 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2018
20:40:00
SEK 1 542
Sax O. Skulptur i messing: 'At vove springet'. H. 83 cm
Sax O: 'At vove springet'. Skulptur af patineret messing. Signeret: SX. Mål ca: H. 83 cm. Sokkel: 17,5 x 17,5 cm. "Sax O" er pseudonym for nordisk kunstner.
Varunr: 4884150

SEK 7 770 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
20:41:00
SEK 5 439
Udo Holzhüter, Metall / Holz, Titel: Little Buddha
Udo Holzhüter, Metall / Holz, Titel: Little Buddha. Abstrakte Skulptur gefertigt aus Holz, Metall und einem Postament aus Ebenholz. Maße ca.: H. 17 cm, B. 3,5 cm, T. 3,5 cm.
Varunr: 4891163
SEK 3 374 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2018
20:45:00
SEK 386
Udo Holzhüter, Metall / Holz, Titel: Mouse
Udo Holzhüter, Metall / Holz, Titel: Mouse. Abstrakte Skulptur gefertigt aus Holz, Metall und einem Postament aus Ebenholz. Maße ca.: H. 16,5 cm, B. 3,7 cm, T. 3,7 cm.
Varunr: 4891155
20:50:00
SEK 386
Keld Moseholm. 'Drømmer om sin prins?', skulptur af patineret bronze. (cd)
'Drømmer om sin prins?' af Keld Moseholm (f. 1936). Skulptur af patineret bronze. Signeret og nummereret KM, 8/8. H. 20 cm. D. 13,5 cm. B 13,5 cm. 'Alvor og Sjov' er to vigtige temaer i billedhuggeren Keld Moseholms kunst. Med underfundig humor dribler han tilværelsens store spørgsmål i sine ...
Varunr: 4852526
SEK 51 802 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2018
20:51:00
SEK 41 442
Skulptur/figur, træ, kvinde
Skulptur/figur, træ, kvinde. Ung kvinde i rosafarvet kjole stående på en sokkel, med blomsterbuket og hårkrans, polykromt bemalet, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist med kraftige brud, ridser, afslag og farveslitage.
Varunr: 4799192
SEK 3 374 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-01-2018
20:54:00
SEK 916
Udo Holzhüter, Silber / Holz, Titel: Just Relax
Udo Holzhüter, Silber / Holz, Titel: Just Relax. Abstrakte Skulptur gefertigt aus Holz, 925 Silber und einem Postament aus Ebenholz. Maße ca.: H. 13,2 cm, B. 5,7 cm, T. 5,7 cm. Der Künstler und Goldschmied Udo Holzhüter fertigt seine Skulpturen aus Holz und verwendet dabei Materialien wie...
Varunr: 4891154
20:55:00
SEK 386
Andreas Wargenbrandt
ANDREAS WARGENBRANT (född 1967), Dalahäst i svart, gjutjärn, monogramsignerad och daterad 2008, höjd 34 cm, längd 32 cm
Varunr: 4892144
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
13:50:00
Se mer
Edouard Drouot tillskriven brons
EDOUARD DROUOT (Frankrike, 1859-1945) tillskriven: "Le tailleur de pierres", signerad E Drouot, brons, höjd ca 8,5 cm
Varunr: 4892146
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
14:05:00
Se mer
Ny Carlsberg Glyptoteket. To relieffer af gips (2)
To relieffer af gips, hhv. 37 x 28 cm og 47 x 24 cm. Begge med messing plakette fra Ny Carlsberg Glyptoteket. (2)
Varunr: 4883497
SEK 1 036 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
14:16:44
SEK 389
Tre keramiske relieffer (3)
Tre keramiske relieffer, modelleret med figurscener. Sign. samt dat. bagpå 'OK' 1984. H. 42, B. 37, D. 6,5 cm. Enkelte mindre afslag. (3)
Varunr: 4856447
SEK 1 295 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
14:18:48
SEK 453
Hästskulpturer brons
SKULPTURER, 1 par, 1900-talets andra hälft, i form av hästar, patinerad brons, höjd 28 cm
Varunr: 4892182
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
17:20:00
Se mer
Bronzefigur / bronzeskulptur, yngling med drueskål
Bronzeskulptur af en yngling med højt hævet drueskål, delvist polykromt bemalet, mål: H. 187, B. ca. 105 cm. Fremstår med brugsspor, skrammer, afslag, delvist oxideringsspor og slitage på materialet.
Varunr: 4891459
SEK 23 617 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
19:03:00
SEK 4 097
Ubekendt Kunstner. Buste af gips
Ubekendt Kunstner. Buste af gips. Skitse. H. 54 cm. Fremstår med med afslag samt brugsspor.
Varunr: 4891510
SEK 1 943 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
19:26:00
SEK 389
Günther Uecker, uden titel (søm), fra 1988
Günther Uecker (f. 1930), uden titel (søm), fra 1988, fremstillet af stål med stempelsignatur og datering: 'Uecker Moskau 1988', eksemplar fra et ulimiteret oplag. Mål ca.: L. 26 cm, Ø 1,6 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varunr: 4863665
SEK 11 568 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-01-2018
20:11:00
SEK 386
 1 2 3 4 5  >>