Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
2 handgeschnitzte Buddhaköpfe (2)
2 handgeschnitzte Buddhaköpfe, gefertigt aus Holz auf einer Phlinte. Maße ca.: H. 22-35 cm, B. 10-17 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2)
Varunr: 4693812
SEK 1 945 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
10:58:53
SEK 389
Bruno Bruni, Bronzefigur, ' The Boxer '. Limitierte Auflage
Bruno Bruni, Bronzefigur, ' The Boxer '. Limitierte Auflage von 30.000 Stück. Rückseitig unten signiert und nummeriert: 251/30.000, Bruno Bruni. Maße: H. 9 cm. B. 6 cm. T. 5 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varunr: 4686948
10:59:16
SEK 389
Bronzeskulptur nach Barry Shirasishi,' Romeo '
Bronzeskulptur nach Barry Shirasishi,' Romeo ', limitierte Auflage von 7500 Stück. links unten nummeriert: 1422/7500. Maße: H. 13 cm. B. 4,5 cm. T. 10 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varunr: 4686949
SEK 2 431 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
10:59:26
SEK 389
Schwan und Vogel aus Bronze (2)
Schwan und Vogel aus Bronze, grün patiniert. Maße: H. 23 - 26 cm. B. 12 - 14 cm. T. 23 - 29 cm. Altersgemäßer Zustand mit Bereibungen. (2)
Varunr: 4679489
11:01:46
SEK 438
S. G.-Kelsey for Royal Copenhagen. Ballerinafigur af bronze
Figur af bronze S.G-Kelsey. Bronze figur i form af stående balletpige, monteret på træsokkel. H. 22.5 cm. S.G-Kelsey 75 Royal Copenhagen 234/500.
Varunr: 4724978
SEK 1 961 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
12:43:00
SEK 1 831
Kvindefigur af bronze
Kvinde figur af bronze, iklædende sig klassiske gevandter. På sokkel anført 3173. H. 41 cm.
Varunr: 4714334
SEK 9 153 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
13:39:00
SEK 3 530
Sixpence. 'Vægrelief'. Skulptur af mixed media
'Vægrelief' af Sixpence (f. 1951). Skulptur af mixed media. Sign. og dat. Sixpence 2017. 60 x 40 cm.
Varunr: 4678889
SEK 1 046 DK, Herning, Engdahlsvej 24-07-2017
13:53:00
SEK 392
Erik Heide, relief af jern, 'Irske ulvehunde i leg'
Erik Heide f. 1934. Støbejernsrelief 'Irske ulvehunde i leg' udført hos A/S Tasso i Odense 1969. 30x41 cm.
Varunr: 4720049
SEK 1 961 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2017
14:10:08
SEK 2 092
Sterett-Gittings Kelsey f. 1941. Figur af patineret bronze i form af balletpige, monteret på sokkel af træ, 119/500. Højde inkl. sokkel ca.13 cm.
Varunr: 4724979
14:43:00
SEK 1 700
Otto Pedersen, laseret træ, skulptur, nøgen kvinde (cd)
Skulptur i form af nøgen kvinde af Otto Pedersen (1902-1995), udført i laseret træ, sing. i bunden Otto P, H. 32,5 cm. Enkelte brugsspor.
Varunr: 4725681
SEK 3 269 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2017
15:05:14
SEK 3 530
Andrzej Danielski, studie af nøgen kvinde i marmor
Andrzej Danielski, studie af nøgen kvinde, udført i marmor, massivt korpus, med monogram på bagsiden: AD. Mål ca.: L. 52 cm, B. 19 cm, H. 20-21 cm.
Varunr: 4704117
SEK 6 807 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
17:40:58
SEK 438
Andrzej Danielski, Acryl auf Leinwand, 'Ohne Titel'
Acryl auf Leinwand, 'Ohne Titel' von Andrzej Danielski, rückseitig signiert und datiert '2015'. Maße ca.: 100 cm x 120 cm.
Varunr: 4704125
SEK 3 889 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
18:42:00
SEK 389
Sixpence. 'Beethovens Farvesymfoni'. Mixed media
'Beethovens Farvesymfoni' af Sixpence (f. 1951). Mixed media. Sign. og dat. Sixpence 2017. H. 74 cm.
Varunr: 4706862
18:52:00
SEK 425
Sixpence. 'Mozart'. Mixed media
'Mozart' af Sixpence (f. 1951). Mixed media. Sign. og dat. Sixpence 2017. H. 50 cm.
Varunr: 4706775
19:10:00
SEK 392
Uli Freude, skulptur, sæl, sten/granit
Uli Freude (kunstner fra Aachen, Tyskland), skulptur af en sæl, granit, mål: H. 69 cm, B. 44 cm, D. 35 cm.
Varunr: 4714751
SEK 8 751 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
19:15:42
SEK 681
ThailändischeTempelfigur einer sitzenden Frau
ThailändischeTempelfigur einer sitzenden Frau, gefertigt aus Holz, handstaffiert, der Korpus ist verziert mit Mosaik in goldener Farbe. Maße ca.: H. 54 cm, T. 30 cm, B.32 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren, Bestoßungen und Rissen.
Varunr: 4661446
SEK 3 695 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
20:00:00
SEK 389
Afrikansk fetish nail-figur
Afrikansk fetish nail-figur, fremstillet af træ med metalsøm. Mål: H. 104 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varunr: 4693794
SEK 4 376 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
20:11:00
SEK 389
Otto Pedersen cd. Figur af nøgen kvinde
Otto Pedersen 1902-1995. Figur af træ, nøgen kvinde, signeret i bunden Otto P. H. 54,5 cm.
Varunr: 4725333
SEK 3 923 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2017
20:30:00
SEK 4 446
Ubekendt kunstner, buste, gips
Ubekendt kunstner, buste af gips forestillende ældre mand. H. 49 cm. Fremstår med enkelte afslag.
Varunr: 4725534
SEK 1 961 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-07-2017
20:42:00
SEK 425
Stor figurgruppe efter en skitse af Auguste Moreau
Stor patineret figurgruppe 'Angelot' efter en skitse af Auguste Moreau, udført af en bronzelegering. Figurgruppen står på en rund, sort marmorplint. Mål ca.: højde 148 cm, diameter ca. 101 cm. Vægt ca. 220 kg. Figurgruppen fremstår i aldersrelateret stand med få brugsspor.
Varunr: 4705655
SEK 155 579 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
21:00:00
SEK 20 420
Stor stående buddhafigur
Stor stående buddhafigur udført i træ. Mål: H. 190 cm. B. 44 cm. D. 31 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med afslag og afskalninger og revner.
Varunr: 4694685
SEK 9 724 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
21:00:00
SEK 681
Klaus Simon, Metallskulptur
Klaus Simon, limitierte Metallskulptur gerahmt in einem mit Wismut behandelten Rahmen. Der Kopf aus Kupfer ist auf einer emaillierten Platte angebracht. Am Rahmen monogrammiert und datiert: 1/9 DL.LK 81. Maße ca.: H. 39 cm, B. 31 cm, T. 10,5 cm.
Varunr: 4700035
21:45:00
SEK 389
Porträtt i intarsia Gustav V
PORTRÄTT, 2 st, 1900-talets första hälft, trä med intarsia, föreställande bla Gustav V, 29x21,5 cm vardera
Varunr: 4726050
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017
10:10:00
Se mer
Erik Heide, Lis Hooge Hansen samt Joakim og JT Skovgaard, relieffer og støbeforme (7)
Erik Heide, Lis Hooge Hansen samt Joakim og JT Skovgaard, støbejernsrelieffer. 'Mor og barb', motiv fra kakkelovn' og 'Irske ulvehunde i leg', 'Irske ulvehunde i leg' udført hos A/S Tasso i Odense. Der medfølger div. støbeforme. (7)
Varunr: 4721751
SEK 1 961 DK, Odense, Kratholmvej 25-07-2017
12:17:33
SEK 425
Bronsskulptur får
SKULPTUR, brons, i form av bagge, höjd 15, längd 18 cm
Varunr: 4726099
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017
15:05:00
Se mer
Sitzende Buddhafigur aus Stein
Sitzende Buddhafigur aus Stein, vollplastische Darstellung. Maße ca.: H.45 cm, B.28 cm, T.10 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Der Kopf wurde geklebt.
Varunr: 4679523
SEK 2 431 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-07-2017
16:50:00
SEK 389
Elefanten Skulptur
Skulptur gefertigt aus Elfenbein, Afrika um 1930. Durchbrochen gearbeitet mit der Abbildung einer Elefantenherde. Länge ca.: 38 cm. Gewicht ca.: 467 g. Die Skulptur befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Verfärbungen und Bestoßungen.
Varunr: 4702679
SEK 2 917 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-07-2017
16:55:00
SEK 1 313
Messingfigur Shiva auf Löwe
Messingfigur Shiva auf Löwe, braun patiniert, vollplastische Darstellung auf einem Sockel. Maße ca.: H. 25 cm, B.17 cm, T.8 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varunr: 4661766
SEK 1 167 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-07-2017
17:30:00
SEK 438
Konvolut Elefantenfiguren
Konvolut Elefantenfiguren gefertigt aus Metall und Kustharz. Der Korpus ist verziert mit Mosaik. Maße ca.: H. 20-37 cm, B.27-32 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varunr: 4661573
SEK 1 459 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-07-2017
17:50:00
SEK 389
Karen Brøgger. Flise skulptur 'Tosserne 2002' (cd)
Karen Brøgger (født 1972). Flise skulptur 'Tosserne 2002' på sokkel af sten. Signeret monogram MB samt dateret 2002. Flise 20 x 20 cm H. med sokkel 29 cm.
Varunr: 4719134
SEK 1 046 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2017
18:38:00
SEK 425
 1 2 3 4 5 6 7  >>