Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Smyckeset i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Randers Sølv, smykkesæt af sterling sølv, halskæde og armlænke
Randers Sølv, smykkesæt af sterling sølv, halskæde og armlænke. Randers Sølv. Smykkesæt af sterling sølv, bestående halskæde og armlænke. Længde henholdsvis 47 og 19 cm. Samlet vægt ca. 61,9 gram. Varunr: 4718029

SEK 1 831 DK, Odense, Kratholmvej 2017-07-21 10:49:00 SEK 556
Brillantanhänger in 14 kt Weißgold
Brillantanhänger in 14 kt Weißgold. Brillantanhänger in 14 kt Weißgold, Gewicht ca. 1 Gramm, Maße, mit Öse: ca. 16,61 x 8,06 mm, Brillant in Chatonfassung ca. 0.30 ct, Reinheit: ca. Pique, Farbe: ca. Wesselton (H), Punzierung auf der Öse = 585 Trage- und Gebrauchsspuren Varunr: 4721429 SEK 4 376 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-07-21 19:00:00 SEK 438
Konvolut (3 )= Ohrringe (2) und Diamant-Collier
Konvolut (3 )= Ohrringe (2) und Diamant-Collier. Ohrringe, Creolen (2) in 333/- Gelbgold, Punzierung = 333 und unleserliche Buchstaben,Durchmesser ca. 17 mm, Gewicht ca. 1 Gramm Collier, Flachpanzerkette, in 585/- 14 kt Gelbgold/Weißgold, ca. 7 Gramm, Länge ca. 41 cm, Mittelteil ca. 32 x 24 mm, mit 4 x 8/8-Diamanten zus. ca. 0.04 ct, Reinheit:... Varunr: 4721427 SEK 3 112 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-07-21 19:00:00 SEK 438
Samling ældre sølvsmykker (6)
Samling ældre sølvsmykker (6). Samling ældre sølvsmykker bestående af: Hammerslået armring, bredde: 23 mm., to brocher, Ø: 4.5 cm. og 44x36 mm., leddelt halscollier, længde: 38 cm., oval broche med nedhængende drueklaser, 65x45 mm. og kæde på 62 cm. Fremstår med patina. (6) Varunr: 4717555 SEK 1 308 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-07-21 19:07:00 SEK 458
Sæt i guld i 14 kt med safirer, ring, ørestikker, vedhæng (4)
Sæt i guld i 14 kt med safirer, ring, ørestikker, vedhæng (4). Sæt i guld med safirer i 14 kt. Ring i 14 kt guld prydet med to safirer og en mindre diamant. Ringstr. 56 ø 18 mm. Ørestikker med to safirer, mål: 4,2 cm. Vedhæng med 3 safirer og to brillanter. Vægt: 8,0 gr.(4) Varunr: 4723206 SEK 3 923 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-07-21 19:22:00 SEK 1 438
Mursten halskæde og armbånd i 14 kt. guld 52.9 gr.  (2)
Mursten halskæde og armbånd i 14 kt. guld 52.9 gr. (2). Smykkesæt "mursten" af 14 kt. guld i form af halskæde i forløb monteret med indskudslås med dobbelt sikkerhedshasp l. 40.5 cm. B.0.7-1.2 cm. Vægt 37.5 gr. Armlænke med indskudslås med dobbelt sikkerhedshasp l. 21 cm. B. 0.6 cm. Vægt 15.4 gr. Total 52.9 gr. Alm. brugsspor (2) Varunr: 4720422 SEK 11 768 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-07-21 20:02:00 SEK 7 584
Smykkesæt af forgyldt sterlingsølv med lyse ferskvandskulturperler (6)
Smykkesæt af forgyldt sterlingsølv med lyse ferskvandskulturperler (6). Smykkesæt udført i forgyldt sterlingsølv prydet med lyse ferskvandskulturperler bestående af: Et par øreringe, højde: 18 mm., et par ørestikker, ø: 8 mm., en armring samt blomsterformet vedhæng med tilhørende kuglekæde på 41 cm. Medfølges af æsker. (6) Varunr: 4697340

SEK 1 831 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-07-21 20:08:00 SEK 588
Armbånd med to par øreringe af 14 kt  (5)
Armbånd med to par øreringe af 14 kt (5). Smykkesæt af 14 kt. guld og hvidguld bestående af armbånd. Længde ca. 20,5 cm, 11,3 gram, tilhørende ørelokker. Længde ca. 3 cm, 4,6 gram samt par små creoler. Samlet vægt ca. 0.9 gram. Samlet ca. 17 gram. Fremstår med minimale brugsspor. Varunr: 4723342 SEK 7 322 DK, Herlev, Dynamovej 2017-07-21 20:57:00 SEK 3 007
Lapislazuli-Set (3) Ring und Manschettenknöpfe in 14 kt Gelbgold
Lapislazuli-Set (3) Ring und Manschettenknöpfe in 14 kt Gelbgold. Lapislazuli-Set (3) in 14 kt Gelbgold>br> 1 x Ring in 14 kt Gelbgold, ca. 9 Gramm, Ringgröße 65, Lapislazuli - Platte ca. 11,12 x 12,94 mm, Punze: 585 DK 2 x Manschettenknöpfe mit je 1 Lapislazuliplatte ca. 12,81 x 12,81 mm, Gewicht ca.14 Gramm, Punze= GBJ 585 Trage- und Gebrauchsspuren Varunr: 4698448 SEK 7 293 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-07-21 21:06:00 SEK 681
Smykkesæt af sterling sølv, halskæde og armlænke (2)
Smykkesæt af sterling sølv, halskæde og armlænke (2). Smykkesæt af sterling sølv, bestående halskæde og armlænke med sammensatte blankpolerede cirkulære led. Længde henholdsvis 45 og 17½ cm. Samlet vægt ca. 29 gram. (2) Varunr: 4665649

SEK 1 438 DK, Odense, Kratholmvej 2017-07-22 14:10:00 SEK 458
Randers Sølv, smykkesæt af sterling sølv, halskæde og armbånd (2)
Randers Sølv, smykkesæt af sterling sølv, halskæde og armbånd (2). Smykkesæt, bestående af halskæde og matchende armlænke af sterling sølv, delvist polerede og satinerede led. Længde henholdsvis 44½ og 18½ cm. Samlet vægt ca. 77,6 gram. (2) Varunr: 4717998

SEK 2 092 DK, Odense, Kratholmvej 2017-07-22 14:11:00 SEK 392
Konvolut (4) 1 Paar Clips (1x mit Broschierung), 1 Brosche, 1 Anhänger mit 1 Perle
Konvolut (4) 1 Paar Clips (1x mit Broschierung), 1 Brosche, 1 Anhänger mit 1 Perle . Konvolut (4) (2)1 Ohr-Clip in 14 kt Gelbgold und 1 Brosche in 14 kt Gelbgold (wurden umgearbeitet, waren zuvor 1 Paar Ohrclips) Maße: Länge ca. 26,25 mm x Breite ca. 17,17 mm, Gewicht ca. 12 Gramm, hohl gearbeitet (1) Brosche in 14 kt Weiß- und Gelbgold, Punzierung = 585 A*D, ca. 8 Gramm, Länge... Varunr: 4721664 SEK 5 834 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-07-22 19:00:00 SEK 583
Konvolut (4) 2x  Broschen und 2 x  Ringe
Konvolut (4) 2x Broschen und 2 x Ringe. Konvolut (4) 1 x Brosche in 8 kt Rotgold gefertigt, Hohlfassung im Stil des Jugendstils, mit 1 Wachsperle und 3 roten Imitatsteinen Maße ca. 27,58 x 17,57 Punze 333 1 x Brosche in 14 kt Rosegold, ca. 4 Gramm, Handarbeit, Maße: ca. 40,57 x 31,39 mm mit 4 Türkiscabochons ca. 3 - 5 mm ... Varunr: 4698550 SEK 4 376 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-07-22 20:15:00 SEK 486
Scrouples. Halskæde af 8 kt. hvidguld med cubic zirkonia
Scrouples. Halskæde af 8 kt. hvidguld med cubic zirkonia. Scrouples. Halskæde med integreret vedhæng udført i 8 kt. hvidguld, prydet med facetslebne Cubic Zirkonia. Længde på halskæden er justerbar på ca. 39½ og 41½ cm. Varunr: 4723925

SEK 2 092 DK, Kolding, Trianglen 2017-07-23 14:38:00 SEK 686
Mursten armbånd samt ørestikker af guld (3)
Mursten armbånd samt ørestikker af guld (3). Armbånd af 14 kt. guld. Model mursten. Kasselås og to sikkerhedshaspe. B. 2 cm L. 21 cm Vægt. . Dertil et par murstens ørestikker af 14 kt. guld. H. 2,7cm. Vægt i alt. ca. 69,5 gram (3) Varunr: 4721711 SEK 15 691 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-07-23 19:32:00 SEK 10 461
Konvolut (2), Nadel und Ring mit je 1 Zuchtperle in 14 kt Gelbgold
Konvolut (2), Nadel und Ring mit je 1 Zuchtperle in 14 kt Gelbgold . Konvolut (2) in 14 kt Gelbgold, zus. ca. 5 Gramm 1 x Stabnadel glatte Oberfläche: Länge ca. 60,57 mm, Breite ca. 1,53 mm1 weiße Zuchtperle, schöner Lüster, Durchmesser ca. 5,21 mm Punze= 585 1 x Ring, glatte Oberfläche: Gewicht ca. 2 Gramm, mit 1 weißen Zuchtperle, matter Lüster, Durchmesser ... Varunr: 4698525 SEK 3 889 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-07-23 20:31:00 SEK 389
Smykkesæt af sterlingsølv med peridot (6)
Smykkesæt af sterlingsølv med peridot (6). Smykkesæt udført i sterlingsølv prydet med facetterede peridoter bestående af: To par øreringe, højde: 25-38 mm. og to armbånd, længde: 18.5 cm. Medfølges af æsker. (6) Varunr: 4697350

SEK 1 831 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-07-24 12:10:00 SEK 392
Smykkesæt. Armbånd samt halskæde 18 kt. (2)
Smykkesæt. Armbånd samt halskæde 18 kt. (2). Smykkesæt i 18 kt guld bestående af; halskæde L. 47 cm, B. 5,8 mm, vægt 16,11 gr. samt armbånd L. ca 20 cm, B. 5,8 mm vægt 7,52 gr. Begge stemplet 750 CH. Totalvægt 23,6 gram. Fremstår med almindelig brugsspor. (2) Varunr: 4725003 SEK 7 845 DK, Aalborg, Nibevej 2017-07-24 18:44:00 SEK 4 315
Aage Weimar. Smykkesæt i sølv (3)
Aage Weimar. Smykkesæt i sølv (3). Aage Weimar. Smykkesæt i organisk form af sterlingsølv bestående af: Leddelt halscollier monteret med indskudslås med sikkerhedshasp l. 40.5 cm. Leddelt armlænke med indskudslås med sikkerhedshasp l. 16.5 cm. Ring str. Ø15/47. Med brugsspor. Vægt ialt 88.8 gr. (3) Varunr: 4714152 SEK 1 569 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-07-24 18:49:00 SEK 392
Konvolut (3) = Ring , Brosche, Schmetterlingbrosche
Konvolut (3) = Ring , Brosche, Schmetterlingbrosche. Konvolut (3), Schmuck ca. von 1920 1 x Brosche, Schmetterling in 935er Silber, farbig emailliert,(teilweise abgeplatzt), Punzierung = 935, Maße: ca. 30 x 30,5 mm, 2 rote Glasaugen, 9 Markasiten, ca. 6 Gramm 1 x Brosche, Blüte mit 55 Markasiten und 1 dunkelroten Korallenperle, Durchmesser ca. ... Varunr: 4721650 SEK 2 139 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-07-24 19:00:00 SEK 389
Konvolut (3) Kettenclip in 14kt Gelbgold und Ohrstecker in 14 kt Weißgold
Konvolut (3) Kettenclip in 14kt Gelbgold und Ohrstecker in 14 kt Weißgold . Konvolut (3) Kettenclip (1) in 14 kt Gelbgold mit 1 Mabeperle, Durchmesser ca. 13,27 mm, Farbe: creme/weiß, feiner Lüster, Anhänger-Maße ca.27,34 x 16,56 mm Punzierung = 14 kt D 3, Verschluss mit einer Sicherheitsacht, Gewicht ca. 5 Gramm Ohrstecker (2) in 14 kt Weißgold, ca. 2 Gramm, je 1 ... Varunr: 4721654 SEK 3 403 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-07-24 19:00:00 SEK 389
Manschettenknöpfe Konvolut (4)
Manschettenknöpfe Konvolut (4). Manschettenknöpfe Konvolut (4) 1 Paar (2) mit 4 facettierten bunten Glassteinen, vergoldet, Maße der einzelnen Steine mit Fassung 13,25 x 13,25, Durchstecklänge ca. 33 mm 1 Paar (2) 835er Silber/vergoldet, Punzierung = 835 Gold Frank xx s l, Maße: ca. 18,48 x 12,8 mm, Durchstecklänge ca. 24,5 ... Varunr: 4721677 SEK 1 167 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-07-24 19:00:00 SEK 389
Konvolut (2) Ring und  Anhänger mit je 1 Rauchtopas  in 14 kt Gelbgold
Konvolut (2) Ring und Anhänger mit je 1 Rauchtopas in 14 kt Gelbgold. Konvolut (2) in 14 kt Gelbgold, Punzierung auf jeden Objekt = 585 Ring (1) , ca. 7 Gramm, Maße in mm, Ringkopf Länge 20,75 x Breite 17,13 mit einem facettierten Rauchtopas,Ringweite 53 Anhänger (1) ca. 8 Gramm, Maße mit Öse in mm: Länge ca. 35,86 x Breite ca. 21,50 mm, mit 1 facettierten ... Varunr: 4721679 SEK 3 403 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-07-24 19:00:00 SEK 1 750
Smykkesæt af sølv  med diamanter (3)
Smykkesæt af sølv med diamanter (3). Diamonds by Frisenholm. Smykkesæt udført af 925 sterling sølv prydet med små diamanter. Halskæde med vedhæng samt et par øreringe. Til sammen ca. 0.06 ct. Længde halskæde inkl. vedhæng ca. 47 cm. (3) Varunr: 4725922

SEK 1 308 DK, Herlev, Dynamovej 2017-07-24 19:35:00 SEK 392
Guld armlænke og manchetknapper i 14 kt. guld 31.7 gr. (2)
Guld armlænke og manchetknapper i 14 kt. guld 31.7 gr. (2). Armlænke i murstens mønster i 14 kt. guld stemplet 585 JTH (Tage Hansens Guldsmedie) Kasselås med dobbelt sikkerhedshasp l. 21 cm. B. 0.8 cm. Vægt 25.6 gr. Par manchetknapper i 14 kt. guld "knudemønster" vægt 6.1 gr. Total vægt 31.7 gr. Alm. brugsspor (2) Varunr: 4722951 SEK 7 584 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-07-24 19:48:00 SEK 4 707
Smykkesæt af forgyldt sterlingsølv med grøn onyx (5)
Smykkesæt af forgyldt sterlingsølv med grøn onyx (5). Smykkesæt af forgyldt sterlingsølv prydet med facetterede grønne onyx bestående af: Et par ørestikker, et par øreringe, højde: 32 mm. og tredelt armring der udover forgyldt sterlingsølv er fremstillet af oxyderet sterlingsølv og sterlingsølv. Medfølges af æsker. (5) Varunr: 4697353

SEK 1 831 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-07-24 20:11:00 SEK 458
Kranz & Ziegler. Halskæde og et par ørestikker af hvidguld med diamanter. (3)
Kranz & Ziegler. Halskæde og et par ørestikker af hvidguld med diamanter. (3). Kranz & Ziegler. Halskæde samt par ørestikker udført i 14 kt. hvidguld, med detalje af 14 kt. rosegold, prydet med diamanter. Samlet ca. 0.01 ct. Længde på halskæde er ca. 40 cm. (3) Varunr: 4723909

SEK 3 661 DK, Kolding, Trianglen 2017-07-24 20:33:00 SEK 1 013
Smykkesæt af sterlingsølv med ametyst og månesten (6)
Smykkesæt af sterlingsølv med ametyst og månesten (6). Smykkesæt udført i sterlingsølv prydet med facetterede ametyster og månesten bestående af: To par øreringe, højde: 25-32 mm., en armring samt vedhæng (27 mm.) med tilhørende kuglekæde på 42 cm. Æsker medfølger. (6) Varunr: 4697343

SEK 1 831 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-07-24 20:35:00 SEK 425
Mursten armlænke og halskæde af 14 kt. guld. (2)
Mursten armlænke og halskæde af 14 kt. guld. (2). Mursten halskæde i forløb samt armlænke af 14 kt. guld. Halskæde stemplet SEJ for Søren Einar Jensen. L. 43 cm. Vægt ca. 24,2 gr. Armlænke stemplet GK for Guld Kælderen v/Müller. L. 19 cm. Vægt ca. 9,5 gr. Fremstår med brugsspor. (2) Varunr: 4723845 SEK 6 538 DK, Kolding, Trianglen 2017-07-24 20:38:00 SEK 5 100
Brillant ørestikker og vedhæng med halskæde
Brillant ørestikker og vedhæng med halskæde . BNH Brillantvedhæng af 14 kt hvidguld, prydet med syv brillanter, samlet ca 0.19 ct., Farve; Crystal (J), Klarhed: P1. Dertil halsækde af 14 kt hvidguld, L.: ca 42 cm. Samt et par brillantørestikker af 9 kt hvidguld, hver prydet med syv brillanter, samlet ca 0.15 ct., Farve: Crystal (J), ... Varunr: 4725726 SEK 2 615 DK, Herlev, Dynamovej 2017-07-25 20:03:00 SEK 719
 1 2  >>