Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Rullebord samt to mindre borde af bl.a. teak og mahogni. (3)
Lille bord af fineret teak, front med hylde og skuffe med ruminddeling, på let skråtstillede ben. H. 56 cm. L. 60 cm. B. 31 cm. Sofabord med plade af nøddetræ, stel af bejdset bøg med tremmehylde. H. 58 cm. L. 99 cm. B. 53 cm. Rullebord af mahogni, top med ilagt glasplade, i siderne klapper, ...
Varunr: 4889325
SEK 1 943 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
14:04:00
SEK 1 166
Ubekendt møbelarkitekt. Et par borde i wengé (2)
Ubekendt møbelarkitekt. Et par lounge sofaborde udført i wengé, monteret med stel i forkromet stål afsluttet på sko i wengé. H. 40 cm. 70 x 70 cm. (2)
Varunr: 4883813
SEK 6 475 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
14:54:59
SEK 583
Svend Ellekær. Cirkulært sofabord, Rio palisander
Svend Ellekær. Cirkulært sofabord med stel af Rio palisander, plade af glas. Formgivet i 1962. Fremstillet hos Chr. Linneberg Møbelfabrik, 1960'erne. H. 46 Ø 102 cm. Fremstår med almene aldersrelateret brugsspor. CITES-certifikat fra Miljøstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Ved handel...
Varunr: 4889980
SEK 12 951 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
15:21:00
SEK 5 698
George Nelson. Et par sofaborde (2)
George Nelson. Sofaborde med firegrenet fod i sortlakeret aluminium. Bordpladen i sort laminat med en synlig kant i birkefinér. H. 42 cm. Ø 72 cm. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor. (2)
Varunr: 4857745
SEK 11 655 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
15:28:00
SEK 7 252
George Nelson. Sidebord i marmor
George Nelson 1908-1986. Vintage bord med original plade i patineret marmor, monteret med Vitras 'La Fonda' stel i forkromet aluminium. Fremstillet hos Vitra, mærket. H. 45 Ø 65 cm.
Varunr: 4798096
SEK 9 065 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
15:55:00
SEK 907
Sidobord, ett par, metall och glas (2)
Sidobord, ett par, metall och glas. Stomme i svetsad metall med geometriska mönster, lackerad i brunt. Lös skiva i glas. Höjd 50 cm. Längd 64 cm. Djup 50 cm. Mindre bruksslitage, nagg på glasskivor förekommer. Proveniens: Hotel Mäster Johan, Malmö. Obs! Modellbilder, avvikelser kan förekomma....
Varunr: 4891204
SEK < 1,000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 18-01-2018
16:04:00
SEK 350
Børge Mogensen. Et par borde model 5412 (2)
Par Børge Mogensen, model 5412, sofaborde af egetræ, med bordplader af fineret med egetræ, ben af massivt egetræ. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik. H. 62 cm., L. 82 cm., B. 62 cm. Fremstår med slitage samt brugsspor. (2)
Varunr: 4891829
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
16:07:37
SEK 648
Arne Jacobsen, cirkulært sofabord af fineret eg
Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord med plade af fineret eg, monteret med sekspas fod af aluminium med stamme af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 47 cm. Ø. 144 cm. Brugsspor samt skjolder.
Varunr: 4890361
SEK 6 475 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
16:37:00
SEK 2 331
Brdr. Andersen: Sofabord i massivt sæbebehandlet bøg
Brdr. Andersen: Sofabord i massivt sæbebehandlet bøgetræ. H 55 cm, B 80 cm, L 136 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4884369
SEK 1 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2018
18:34:00
SEK 389
Skrivebord, valnød
Varunr: 4877284

SEK 5 439 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
18:50:00
SEK 1 943
düb sofa-/indskudsborde i mouse grå, rød og folkestone grå (3)
Düb, sofa-/indskudsborde bestående af tre cirkulære borde. Stort bord i rød, mellem bord i musegrå og lille bord i folkstone grå laminat. Alle med affasede kanter, ben af lakeret eg. Ø. 90/55/45 cm, H. 50/47/45 cm. Udstillingsmodel.
Varunr: 4861668

SEK 4 662 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
19:00:00
SEK 2 331
Sofabord i palisander med kakler, dansk møbelproducent
Sofabord af palisander, pladen ilagt keramiske kakler, H. 54 L. 140 B. 65 cm. Dansk møbelproducent. Fremstår med brugsspor; ene hjørne med mindre afslag på kakkel.
Varunr: 4880610
SEK 1 036 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
19:00:00
SEK 389
Hans Bellmann, sidebord/stabelbord, model '701', fremstillet hos Horgen Glarus
Hans Bellmann, sidebord model '701', schweizisk design, fremstillet hos Horgen Glarus, formgivet i 1954, understel af sortlakeret metaltråd, hylde af formbøjet krydsfiner, mål: H. 47 cm, L. 54 cm, D. ca. 41 cm, fremstår med brugsspor, bordplade med revner, ridser, slitage og afslag, en bordkant ...
Varunr: 4887072
SEK 8 194 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-01-2018
19:02:00
SEK 3 374
Severin Hansen. Sæt indskudsborde af mahogni (3)
Severin Hansen. Sæt indskudsborde af mahogni. Fremstillet for Haslev møbler. Største bord H. 50 L. 58 B. 35 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (3)
Varunr: 4891488
19:06:00
SEK 1 036
Hans Bølling. Bakkebord, sæbebehandlet bøgetræ
Hans Bølling. Bakkebord med foldebart stel af massivt sæbebehandlet bøgetræ, vendbare bakker med hvid og sort laminat, afsluttet på hjul. Formgivet i 1963. H. 55 Ø 50 cm. Fremstår med let brugsslitage og enkelte skjolder på stel.
Varunr: 4891466
SEK 1 943 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
19:14:00
SEK 1 684
Engelsk sofabord af mahogni
Sofabord af fineret mahogni, bordplade ilagt læder med guldprægning. Ben med kloformet sko af messing. H. 58, L. 122 cm D. 76 cm. Fremstår med mærker samt brugsspor.
Varunr: 4875378
19:22:00
SEK 389
Sofabord af kirsebær med stålben
Dansk møbelproducent. Sofabord af kirsebærtræ monteret med stålben h. 47 x 120 x 70 cm. Fremstår med skrammer/mærker
Varunr: 4881468
SEK 1 036 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2018
19:35:00
SEK 389
Hans J. Wegner. Sofabord, egetræ
Hans J. Wegner. Sofabord af massiv eg, rektangulær plade, tilspidsede ben. Fremstillet hos Andreas Tuck. H. 48 L. 180 B. 60 cm. Naturlig patina og brugsspor.
Varunr: 4891415
SEK 1 554 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
19:39:00
SEK 1 101
Severin Hansen. Par lampeborde, mahogni (2)
Severin Hansen. Par lampeborde af fineret mahogni. Fremstillet hos Haslev Møbler. Plader med skjolder og mærker. (2)
Varunr: 4891480
19:41:13
SEK 389
Dansk Møbelsnedker. Sofabord, massiv eg
Dansk Møbelsnedker. Sofabord, eg. Top og tilspidsede ben af massiv eg, fineret sarg. 69 x 140, H. 59 cm. Udgået fra Borella-Hansen 1961, kvittering herfra. Fremstår med aldersrelateret patina.
Varunr: 4880563
SEK 1 036 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-01-2018
19:44:00
SEK 389
Sminkebord samt par stole, 1900-tallet. (3)
Sminkebord af fineret og massiv mahogni, top med ovalt spejl, front med skuffe samt udtræksskuffe med lille bakke, på tilspidsede ben. H. 129 L. 100 D. 41 cm. Desuden medfølger to stole af mahogni, dekoreret med intarsia, betrukket med stribet gyldent møbelstof. H. 77 Sh. ca. 47 cm. Fremstår ...
Varunr: 4891148
SEK 1 554 DK, Helsingør, Støberivej 18-01-2018
19:50:00
SEK 453
Folke Ohlsson. Sofabord af palisander, model Frisco
Folke Ohlsson. Sofabord af palisander, fineret bordplade med massive kehlede kanter. H. 54 L. 122 B. 81 cm. Fremstillet hos Bra Bohag for Tingströms, model Frisco. Alm. brugsspor.
Varunr: 4791524
SEK 2 590 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
19:56:43
SEK 907
Ovalt sofabord, palisander, 1960'erne
Ovalt sofabord af fineret palisander, monteret på firpasfod. 1960'erne. H. 58, 117 x 77 cm.
Varunr: 4890752
19:59:26
SEK 389
Jehs & Laub, sofabord, model 'Space', fremstillet hos Fritz Hansen
Jehs & Laub, sofabord, model Space. Glaspladen med sølvlakering på undersiden, på sølvlakeret stel af stål med transparente propper forneden. Mål ca.: H. 37, Ø 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen 2007. Fremstår med minimale brugsspor.
Varunr: 4891359
SEK 6 748 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-01-2018
20:00:54
SEK 1 060
Dänischer Möbelarchitekt, Set Satztische der 1960/70er Jahre in Teak (3)
Dänischer Möbelarchitekt, Set Satztische der 1960/70er Jahre. Konstruktion mit Gestellen aus massivem Teakholz, Platten in Teakholzfurnier.Maße ca: B. 60cm, H. 49cm. Gebrauchsspuren (3)
Varunr: 4891529
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-01-2018
20:04:09
SEK 434
Fritz Henningsen. Sofabord af mahogny
Fritz Henningsen 1889-1965. Sofabord af mahogny, monteret med firkantede, tilspidsede ben. Pladen med profileret, rund kant. H. 55 L. 130 B. 55 cm. Fremstår med brugsspor/mærker,
Varunr: 4891378
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 18-01-2018
20:05:00
SEK 389
Akryl/plexiglas konsolbord/sminkebord med spejl og stol (3)
Akryl/plexiglas konsolbord/sminkebord med spejl og stol. Konstruktion af transparent akryl/plexiglas, delvist med guldfarvede monteringer, konsol med løstliggende glasplade. Stolens siddeflade er betrukket med stof i zebralook. Mål på konsol og spejl: B. 130/58 cm, H. 72/85 cm, D. 40/12 cm. ...
Varunr: 4891179
SEK 6 266 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2018
20:05:00
SEK 4 097
Dänischer Möbelarchitekt, Paar Tische / Satztische, Teak (2)
Dänischer Möbelarchitekt, Paar Tische / Satztische, Teak. Maße ca: B. 70, H. 44 cm. Gebrauchsspuren. (2)
Varunr: 4891528
20:06:03
SEK 434
Dansk møbelproducent. Bakkebord af massiv bøgetræ
Dansk møbelproducent. Bakkebord af massiv bøgetræ, øverste plade er aftagelig, stående på hjul, H. 57 cm, Ø 55 cm. Fremstår med brugsspor, skjolder på plade.
Varunr: 4890791
SEK 1 036 DK, Herning, Engdahlsvej 18-01-2018
20:10:00
SEK 518
Dänischer Möbelproduzent, Sofatisch / Couchtisch / Beistelltisch (3)
Dänischer Möbelproduzent, Sofatisch / Couchtisch / Beistelltisch in Massivem Holz. Drei Teile, runde Tischplatte. Maße ca: H. ca. 46,5 cm, ∅ ca. 118 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. (3)
Varunr: 4891211
SEK 2 892 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-01-2018
20:10:00
SEK 386
 1 2 3 4 5 6 7  >>