Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Hjørnesofa med lyst møbelstof
Hjørnesofa med lyst møbelstof, med 2 nakkehynder. Fremstår og er målt usamlet ca. 180x180 cm. Fremstår med brugsspor, samt løse tråde. Dansk produceret.
Varunr: 4722877
SEK 2 615 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
13:48:00
SEK 1 046
Sofa af mahogni, empireform
Sofa af mahogni, empireform, ca. 1900/1910. Satinvævet møbelbetræk. Ornamentik i form af rosetter med lette bladværksudskæringer. Bund med springfjedre. .Senere monteret med stål ben. H. 94. L. 173. D. 58 cm Alm. brugs- og alderspræg, enkelte små afslag.
Varunr: 4726822
SEK 1 569 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
14:21:00
SEK 392
Grethe Jalk. Tre-pers.sofa af teak
Grethe Jalk. Tre-pers.sofa med stel af massivt teak, løse hynder i sæde og ryg betrukket med beige uld, fremstillet hos Glostrup Møbelfabrik, ca. 1960'erne. H. 75/43. L. 187 cm. SH. 43 cm. Fremstår med brugsspor, porøst skum, skjolder og pletter på betræk. Se også varenr: 4724798
Varunr: 4724796
SEK 6 538 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
14:26:00
SEK 2 288
Stolerække af egetræ med tre pladser.
Stolerække af egetræ med tre pladser, monteret med rødt betræk i sæde og ryg. L. 165 cm.
Varunr: 4718966
SEK 2 615 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
14:48:00
SEK 392
DUX, sittgrupp i skinn 'Magnus' (3)
DUX, sittgrupp i skinn 'Magnus' besående av: Soffa, H: 86 cm. Sitth: 40 cm. L: ca 210 cm. Ett par fåtöljer 'Magnus hög', H: 101 cm. Sitth: 40 cm. B: 85 cm. Brukspatina och fläckar.
Varunr: 4715362
SEK 4 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-07-2017
15:05:00
SEK 300
Møbelproducent, fritstående tre-pers. sofa.
Møbelproducent. Fritstående tre-pers. sofa med stel af bejdset bøg, løse hynde i sæde, polstret med blåt møbelstof. 1970'erne. L. 180 cm. Sh. 40. H. 72 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4724750
15:54:00
SEK 719
Traversenbank von Brunner
Traversenbank von Brunner Zweisitzer. Gestell Stahl und Schichtholz. Sitzschale Buchenformsperrholz. Sitzpolstert, Stoffbezug in schwarz. Holzteile natur lackiert. Maße: H. 83 cm, SH. 44 cm, B. 118 cm, T. 52 cm. Ausstellungsstück, Holzteile leicht bestoßen, teils Kratzen.
Varunr: 4694108
SEK 1 945 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
17:58:07
SEK 389
Vinkelsofa, egetræ med sømbeslået læder, ca. 1930
Vinkel sofa med stel af eg, afrundede hjørner udskåret med ornamentik og bladværk. Rygstykke og fronten betrukket med sømbeslået læder. Ca. 1930. L 238 fra hjørne til hjørne - vinkel mål 98/100/98 cm, sædehøjde ca. 44 cm. Aldersrelateret brugsspor, herunder skrammer og mærker.
Varunr: 4727219
SEK 1 961 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2017
18:00:00
SEK 4 838
Bænk/entremøbel af teak og læder.
Bænk/entremøbel. Udført i plantage teak. To hynder af knapsyet sort læder. Enkelt skuffe med bemalet front. Ben af stål. H. 39 cm. B. 180 cm. D. 47,5 cm.
Varunr: 4675423

SEK 4 707 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
18:19:00
SEK 1 569
Soffa, tresits
Soffa, tresits. Svärtad trästomme. Vändbara rygg och sittplymåer med fjäderstoppning. Klädsel i avtagbar ljus textil. L 235 cm Dj.94 cm H 68 cm Bruksspår, delvis solblekt klädsel.
Varunr: 4726552
SEK 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-07-2017
18:44:00
SEK 300
Dansk Møbelproducent. Daybed i teaktræ
Dansk Møbelproducent. Daybed i teaktræ med magasinryg til opbevaring af sengetøj, polstret med møbelstof. Monteret på runde tilspidset ben. H. 74 cm. L. 191 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.
Varunr: 4727407
SEK 1 046 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2017
18:55:00
SEK 490
Loungesuite, sofa/daybed + par stole + coffee table fra 1960'erne (4)
Loungesuite, sofa/daybed + par stole + coffee table fra 1960'erne. Konstruktion med stel af forkromet firkantstålrør, betræk i cremehvidt mikrofiberstof. Sofaens siddeflade kan trækkes ud, så den også kan bruges som daybed. Bordpladen er betrukket med et sort materiale. Mål på siddemøblerne: B. ...
Varunr: 4727211
SEK 3 889 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
19:01:00
SEK 486
Geoffrey Harcourt. Tre-personers sofa, model 043
Geoffrey Harcourt. Tre-personers lounge sofa. Stel af forkromet stål, betrukket med sort kunstskind. Formgivet 1963. Fremstillet hos Artifort. L. 217 cm.
Varunr: 4675476
SEK 16 999 DK, Kolding, Trianglen 26-07-2017
19:03:00
SEK 3 530
Loungesuite, sofa + par lænestole fra 1970'erne i Les Arcs stil (3)
Loungesuite, sofa + par lænestole fra 1970'erne i Les Arcs stil. Konstruktion af massivt, mørkbejdset egetræ, løstliggende puder med betræk af sort kunstlæder. B. 205/78,5 cm, H. 83 cm, D. ca. 86 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor. (3)
Varunr: 4727202
SEK 2 431 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
19:11:00
SEK 389
Hans J. Wegner. To-pers. sofa samt par lænestole, eg og uld (3)
Hans J. Wegner. To-pers. sofa med armlæn samt ben af bejdset egetræ, løse hynder i ryg og sæde, betrukket med uldstof, H. 80 B. 131 sædehøjde 44 cm. Par tilhørende lænestole, H. 80 B. 73 sædehøjde 44 cm. Fremstillet hos Getama, stemplet. Fremstår med brugsspor; betræk med pletter. (3)
Varunr: 4726018
SEK 2 354 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-07-2017
19:15:00
SEK 2 354
Dansk Design:Tremme sofaer 2-3 pers., i lakeret bøg (2)
Dansk design. To og trepers. sofa med tremmestel i massiv, lakeret bøgetræ. Polstret med møbelstof i mørkegrå. Mål: L. 195/140cm, H. 79cm, D. 80cm. Fremstillet i EU. Udstillingsmodeller.
Varunr: 4616342

SEK 6 538 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-07-2017
19:18:00
SEK 2 877
Tre-pers. sofa, sort læder, dansk møbelproducent
Tre-pers. sofa med løse hynder i ryg og sæde, betrukket med sort patineret læder, opsat på ben af teaktræ, H. 74 B. 170 sædehøjde cm. Dansk møbelproducent, 1960'erne. Fremstår med alm. brugspræg; stof på undersiden med revner og defekter.
Varunr: 4726414
SEK 3 269 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-07-2017
19:20:00
SEK 3 138
Soffa, 'Hemmakväll', Carl Malmsten
Soffa, 'Hemmakväll'. Formgiven av Carl Malmsten 1956. 3-sitsmodell med fast stoppad rygg och sits, djuphäftad rygg. Klädd i ljusgrön ulltextil. Längd ca 200 cm. Höjd ca 85 cm. Djup ca 80 cm. Bruksslitage. Grövre slitage i klädsel.
Varunr: 4718050
SEK 2 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-07-2017
19:23:00
SEK 300
Omhu. Tre-pers sofa, model Gisle
Klassisk tre-pers sofa, model Gisle. Betrukket med lilla microvelour, løse koldskum hynder med duntop og rygpuder med fyld af en dun/fiber blanding. Runde ben af sort pulverlakeret metal. Fremstillet i EU for omhu.shop.dk Mål. Længde: 217 cm, Dybde: 88 cm, Højde: 74 cm. Udstillingsmodel med ...
Varunr: 4721818

SEK 8 630 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-07-2017
19:24:00
SEK 2 419
Hans J. Wegner 1914-2007. Briks af teaktræ
Hans J. Wegner 1914-2007. Briks af teaktræ, opklappeligt ryglæn med sjeneflet af bambus, hynde originalt betrukket med blåt uldstof, runde tilspidsede ben. L. 198 cm. Formgivet i 1954. Fremstillet hos Getama, model GE-258. Fremstår med brugsspor, kraftigt mærke på toppen, malerpletter og en ...
Varunr: 4727570
SEK 10 461 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
19:30:00
SEK 5 492
Erik Ole Jørgensen. Topers. sofa af bøgetræ
Erik Ole Jørgensen. Topers. sofa af bøgetræ med tremmeryg, løse hynder i betrukket med gråt uldstof. Fremstillet hos Kvist Møbler. L. 150 cm. Fremstår med Aldersrelateret brugsspor samt huller og pletter på stof.
Varunr: 4726967
SEK 2 615 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
19:30:00
SEK 686
Christian Werner for Rolf Benz. Tre-pers. sofa, model Dono
Christian Werner. Tre-pers. sofa med stel af børstet stål, sædehynde, ryglæn og puder betrukket med gråt læder. Fremstillet hos Rolf Benz, mrk. herfra i 2004. L. 204 cm. Fremstår med brugsspor, mindre hul på et armlæn og flere hjørne på ryglæn med slitage.
Varunr: 4721841
SEK 3 923 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
19:30:00
SEK 752
Traversenbank von Brunner
Traversenbank von Brunner Zweisitzer. Gestell Stahl und Schichtholz. Sitzschale Buchenformsperrholz. Sitzpolstert, Stoffbezug in schwarz. Holzteile natur lackiert. Metallgleiter. Maße: H. 83 cm, SH. 44 cm, B. 118 cm, T. 52 cm. Ausstellungsstück, Holzteile leicht bestoßen, teils Kratzen.
Varunr: 4694110
19:31:00
SEK 389
Lounge Suite in Leder, Zweiersofa, Set Sessel + Beistelltisch, made in Italy (6)
Lounge Suite in Leder, Zweiersofa, Set Sessel + Beistelltisch, italienisches Design der 1990er Jahre. Schwere Konstruktion mit Bezügen in dunkelgrauem Leder, Tisch aus Holz mit lichtgrau lackierter Oberfläche. Teilweise unterseitig mit Aufkleber bezeichnet. Maße der Sitzgelegenheiten: B. ...
Varunr: 4727192
SEK 1 945 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
19:33:00
SEK 389
Erik Ole Jørgensen. Topers. sofa af bøgetræ med tremmeryg, løse hynder i betrukket med grønt uldstof. Fremstillet hos Kvist Møbler. L. 150 cm. Senere ompolstret i grønt uld. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.
Varunr: 4726971
19:34:00
SEK 883
Iskos Berlin. Versus. Basset to½-pers sofa, uld
Iskos Berlin. Versus. Basset to½-pers. sofa betrukket med 100% New Zealandsk koksgrå uld, ben af massivt sæbebehandlet egetræ. L. 190 Sædehøjde ca. 38 cm. Vejledende udsalgspris: 24.095,-NB. NB!. Ben skal monteres, original emballage. Formgivet af det danske designteam Iskos-Berlin, der ...
Varunr: 4694922

SEK 15 691 DK, Helsingør, Støberivej 26-07-2017
19:39:00
SEK 5 753
Grete Jalk, sæt loungestole/easy chairs, fremstillet hos France & Søn (2)
Sæt loungestole/easy chairs, dansk design af Grete Jalk, fremstillet hos France & Søn. Formgivet før 1962. Stel af massivt teaktræ, løstliggende puder med betræk i beigebrunt mønstret uldstof. Betegnet med originale metalemblemer. B. 73 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor på stellene. ...
Varunr: 4719615
SEK 14 586 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
19:40:00
SEK 6 077
Fritstående chaiselong sofa - Højrevendt - Grå
Fritstående chaiselong sofa i kraftigt møbelstof på slidflader og pu læder i farven 'Grey two-tone'. Sofaen er opbygget af to moduler, samt fire puder. monteret med metalben. Mål: H. 74 B 290 D. 210/120 cm. Siddehøjde: 36 cm. Udleveres i 2 kolli - i emballage.
Varunr: 4698554

SEK 11 768 DK, Helsingør, Støberivej 26-07-2017
19:40:00
SEK 1 831
Børge Mogensen. Fire pers. sofa model 205
Børge Mogensen. Fire-pers sofa på medestel af teaktræ, sider ryg samt vendbare hynder betrukket med ternet uldstof. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 205. L. 270 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor på tekstil, lille hul nederst på ene hjørne.
Varunr: 4724800
SEK 1 961 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-07-2017
19:41:00
SEK 425
Italsofa. Par sofaer, sandfarvet læder (2)
Italsofa. Par sofaer, sandfarvet læder. Faste hynder i sæde og ryg. L. 195, Sh. 43 cm. Fremstår med brugsspor i form af jævnt patineret læder. (2)
Varunr: 4724805
SEK 3 269 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-07-2017
19:43:00
SEK 392
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>