Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Soffor, soffgrupper i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Stouby. Fritstående sofasæt bestående af to- og tre-pers. sofa, model Eva, betrukket med chokoladefarvet læder. (2)
Stouby. Fritstående sofasæt bestående af to- og tre-pers. sofa, model Eva, betrukket med chokoladefarvet læder. (2). Stouby. Fritstående sofasæt bestående af to- og tre-pers. sofa, model Eva, betrukket med chokoladefarvet læder, løse hynder i sider, sæde og ryg, ben af bøg. H. 75/45. L. 140/200 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker og patina. (2) Varunr: 4603128 SEK 13 022 DK, Vejle, Dandyvej 2017-04-24 10:04:00 SEK 6 511
Bänk design Förster
Bänk design Förster. MONICA FÖRSTER, "Bench", Gärsnäs, formgiven 2010, lackerad i mintgrönt, undertill med stämpelmärkning, höjd 80, sitthöjd 43, längd 111 cm Varunr: 4634755 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 11:24:00
Se mer
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5)
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5). Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. Betrukket med cognacfarvet læder, knapper af lysere cognacfarvet læder. Bestående af en lang siddehynde, to sidehynder, to ryghynder. Bemærk: Sofaen samt læder stropper medfølger ikke. (5) Varunr: 4587559

SEK 5 209 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 18:02:00 SEK 4 037
Tre-pers. sofa, betrukket med uldstof
Tre-pers. sofa, betrukket med uldstof. Tre-pers. sofa, betrukket med uldstof, løse hynder og puder, ben af sortlakeret træ. 228 x 107 cm. Enkelte pletter. Varunr: 4635501 SEK 1 953 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-04-24 18:12:00 SEK 423
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5). Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. Betrukket med cognacfarvet læder, knapper af lysere cognacfarvet læder. Bestående af en lang siddehynde, to sidehynder, to ryghynder. Bemærk: Sofaen samt læder stropper medfølger ikke. (5) Varunr: 4625293

SEK 5 209 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 18:17:00 SEK 4 037
Børge Mogensen. Tre-pers. sofa, model 2213. Original sort læder.
Børge Mogensen. Tre-pers. sofa, model 2213. Original sort læder.. Børge Mogensen 1914-1972. Tre-pers. sofa fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2213. Formgivet 1963. Betrukket med patineret originalt kedersyet læder, løse hynder med dunfyld, ben af teak. L. 220 cm. H. 75 cm. SH. 45 cm. Fremstår med patineret læder, ny smurt med læderfedt/farve kan ... Varunr: 4610733 SEK 39 065 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 18:54:00 SEK 28 647
Hans J. Wegner to-pers. sofa, model AP-62/2
Hans J. Wegner to-pers. sofa, model AP-62/2. Hans J. Wegner. To-pers. sofa med stel af massivt teak, betrukket med lyst stof. Formgivet i 1960. Fremstillet hos AP-stolen, model AP-62/2. L. 135cm. Sh. 41 cm. Fremstår med lettere porøst fyld. Varunr: 4566119 SEK 16 277 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 18:59:00 SEK 13 022
Hyndesæt til Erik Ole Jørgensen. Tremmesofa, model J148
Hyndesæt til Erik Ole Jørgensen. Tremmesofa, model J148. Hyndesæt til Erik Ole Jørgensen. Tremmesofa, model J148, udført i sort læder med en skumkerne. Varunr: 4587535

SEK 4 558 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 19:03:00 SEK 3 776
Kaare Klint. Tre pers. sofa model 6092
Kaare Klint. Tre pers. sofa model 6092. Kaare Klint 1888-1954. Tre-pers sofa på ottebenet stel af mahogni, nybetrukket med sort læder. Fremstillet hos Rud. Rasmussens snedkerier model 6092. L. 200 cm. Litt: Grethe Jalk: Dansk Møbelkunst gennem 40 år, bd. Fremstår nypolsteret ved anden professionel møbelpolster med Italiensk Basic ... Varunr: 4512964 SEK 37 763 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 19:16:00 SEK 28 647
To personers sofa
To personers sofa . To personers sofa beklædt med aftageligt hvid betræk. Fremstår med brugsspor, enkelte pletter. H 74 cm, SH 45 cm, L 175 cm. Varunr: 4617925 SEK 1 302 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-04-24 19:19:00 SEK 391
Tateishi Shoiji. Chaiselong
Tateishi Shoiji. Chaiselong. Tateishi Shoiji. Chaiselong/lænestol med krydsbenstel, udført i ege- og valnøddetræ, betrukket med mørkt møbelstof. L. 170/182 cm. B. 60/76 cm. H. H. ryg 95 cm. Varunr: 4631328

SEK 7 813 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-04-24 19:19:00 SEK 4 558
Erik Ole Jørgensen. Fritstående sofa, model EJ-315/3
Erik Ole Jørgensen. Fritstående sofa, model EJ-315/3. Erik Jørgensen 1925 - 2002. Fritstående tre-pers. sofa med massiv stel af mahogni, ryg og løse hynder betrukket med sort læder med hæftede knapper. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model EJ-315. L. 210 cm. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolster med Italiensk Basic læder fra Marchetto Pellami. Varunr: 4634789 SEK 32 554 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 19:21:00 SEK 26 043
Sofa / Dreisitzer, Art Déco Stil, England, Kunstleder
Sofa / Dreisitzer, Art Déco Stil, England, Kunstleder. Sofa / Dreisitzer, Art Déco Stil, England, Bezug aus dunkelrotem Kunstleder, geschwungene Rücken- und Armlehnen; Maße: H. 75 cm, Sitzhöhe 25 cm - B. 183 cm - T. 78 cm; starke Gebrauchsspuren, starke Verschmutzungen, Abreibungen, Kratzer, Farbflecke, Patina, Brüche im Leder, diverse Dellen, Risse ... Varunr: 4548677 SEK 9 174 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-24 19:26:00 SEK 5 070
Børge Mogensen. Fritstående tre-pers. sofa, model 2213
Børge Mogensen. Fritstående tre-pers. sofa, model 2213. Børge Mogensen 1914-1972. Tre-personers sofa, nybetrukket med læder, løse hynder med dunfyld. Ben af mahogni. Model 2213. Formgivet 1963. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik, model 2213. Ny polstret ved anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med cognac farvet Viking læder fra Arne ... Varunr: 4592300 SEK 45 576 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 19:26:00 SEK 36 460
Hans J. Wegner. Lufthavnssofa, tre-pers. sofa
Hans J. Wegner. Lufthavnssofa, tre-pers. sofa. Hans J. Wegner 1914-2007. Tr-pers. sofa, Lufthavnssofa, med ben af forkromet stål og nybetrukket med sort læder. Fremstillet hos AP-stolen, model 34/3. L. 210 cm. Sh. 39 cm. Fremstår nybetrukket med Italiensk Basic læder fra Marchetto Pellami. Varunr: 4513024 SEK 28 647 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 19:27:00 SEK 21 486
Iskos Berlin. Versus. Basset to½-pers sofa, uld
Iskos Berlin. Versus. Basset to½-pers sofa, uld. Iskos Berlin. Versus. Basset to½-pers. sofa betrukket med 100% New Zealandsk koksgrå uld, ben af massivt sæbebehandlet egetræ. L. 180 Sædehøjde ca. 38 cm. Vejledende udsalgspris: 24.095,- NB.Leveres usamlet i emballage. Formgivet af det danske designteam Iskos-Berlin, der står bag flere ... Varunr: 4577148

SEK 15 626 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 19:28:00 SEK 7 813
Fritstående chaiselong sofa - Højrevendt - Blå
Fritstående chaiselong sofa - Højrevendt - Blå. Fritstående chaiselong sofa i kraftigt møbelstof på slidflader og pu læder i farven 'Artemis nightsky'. Sofaen er opbygget af to moduler, samt fire puder. monteret med metalben. Mål: H. 74 B 290 D. 210/120 cm. Siddehøjde: 36 cm. Udleveres i 2 kolli - i emballage. Varunr: 4028535

SEK 11 719 DK, Helsingør, Støberivej 2017-04-24 19:41:00 SEK 7 813
Sofa / Couch, Leder / Stoff / Holz, Braun
Sofa / Couch, Leder / Stoff / Holz, Braun. Kleines braun-orangefarbenes Wildledersofa auf vier Holzfüßen, mit rückseitigen Seidenquasten, Maße: H. 70 cm, B. 106,5 cm, T. 23 cm, Gebrauchsspuren, Abrieb und Kratzer am Leder sowie an den Holzfüßen. Varunr: 4585058 SEK 1 931 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-24 19:41:00 SEK 435
Helene Tiedemann, Ihreborn, hörnsoffa 'Stage'
Helene Tiedemann, Ihreborn, hörnsoffa 'Stage'. Soffa "Stage", formgiven av Helene Tiedemann. Textilklädsel med benställning i förkromad metall. Tillverkad för Ihreborn. 180x275 cm. Klädsel med kraftigare bruksslitage. Varunr: 4617400 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-04-24 19:45:00 SEK 1 000
Sigurd Larsen for Formel A, 3-4-personers sofa model ´A SOFA´
Sigurd Larsen for Formel A, 3-4-personers sofa model ´A SOFA´. A SOFA er designet af den danske arkitekt Sigurd Larsen. Betrukket med rose velvet shade velourbetræk og ben af egetræ. Designet til og produceret af Formel A. Produceret i EU. Sigurd Larsen er en dansk arkitekt, møbeldesigner og kunstner. Han er bosat i Berlin og har arbejdet på mange ... Varunr: 4620608

SEK 14 324 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-04-24 20:06:00 SEK 3 125
To-pers. sofa, dansk møbelproducent
To-pers. sofa, dansk møbelproducent . To-pers. sofa med ben af mahogni, løse hynder i ryg og sæde, berukket med uldstof, H. 85 L. 140 sædehøjde 43 cm. Dansk møbelproducent. Fremstår med lette brugsspor. Varunr: 4635498 SEK 1 953 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-04-24 20:19:00 SEK 521
HAY 'about a lounge' sofa samt lænestol. (2)
HAY 'about a lounge' sofa samt lænestol. (2). HAY 'About a Lounge Sofa' betrukket med uldstof, aftagelig sædehynde monteret med velcro, ben af massivt egetræ. Sofa: H.81 x 150 x d.73 cm, sh.40 cm. Lænestol: SH. 37 cm. Design: HAY og Hee Welling. Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor. (2) Varunr: 4625607 SEK 19 532 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 20:28:00 SEK 15 626
Soffa 1800-tal
Soffa 1800-tal. SOFFA, blandstil, sent 1800-tal, skuren dekor, genombrutet krön, gul mönstrad textilklädsel, sitthöjd ca 42, 260x75 cm Varunr: 4634919 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-24 20:40:00
Se mer
Soffa, 3-sits, 2000-tal
Soffa, 3-sits, 2000-tal. Soffa, 3-sits, 2000-tal. Fasta sittdynor. Lösa ryggplymåer. Klädsel i grå strukturvävd textil. Ben av förkromad metall. Mått: b 208, d 90 h 82 cm. Brännmärke, hål och sot på ena sittdynan, ett av benen defekt. Varunr: 4599297 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 20:51:00 SEK 300
Soffa, rokokostil
Soffa, rokokostil. SOFFA, rokokostil, 1900-tal, skuren genombruten dekor, djuphäftad rygg, gul textilklädsel, sitthöjd ca 46, 205x80 cm Varunr: 4634939 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-24 21:20:00
Se mer
Soffa Sengustaviansk
Soffa Sengustaviansk. SOFFA, sengustaviansk, 1800-talets början, dekor i pastellage, längd ca 187 cm Varunr: 4634960 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-25 10:04:00
Se mer
Hurup Møbelfabrik. To pers sofa, model Manhattan
Hurup Møbelfabrik. To pers sofa, model Manhattan. Hurup Møbelfabrik. To-personers sofa model 'Manhattan'. Ben af bøgetræ, sider, ryg og løse hynder betrukket med mokkabrunt semianilin læder. L. 175 cm., D. 81 cm., H. 81 cm. Fremstår med lette brugsspor. Varunr: 4635662 SEK 5 209 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-25 10:20:08 SEK 684
LK Hjelle. Sofa model Hal
LK Hjelle. Sofa model Hal. LK Hjelle. Sofa model Hal. Betrukket med stof dessin Fame Fra Gabriel. Fremstillet af LK Hjelle. H. 40/74, L. 195 cm. Fremstår med brugsspor, lettere solbleget. Varunr: 4635750 SEK 5 209 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-25 10:57:42 SEK 423
LK Hjelle. Sofa model Hal
LK Hjelle. Sofa model Hal. LK Hjelle. Sofa model Hal. Betrukket med stof dessin Fame Fra Gabriel. Fremstillet af LK Hjelle. H. 40/74, L. 195 cm. Fremstår med brugsspor, lettere solbleget, pletter på betræk. Varunr: 4635755 SEK 5 209 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-25 11:15:00 SEK 456
Hans J. Wegner. Briks / Daybed, model GE-258
Hans J. Wegner. Briks / Daybed, model GE-258 . Hans J. Wegner 1914-2007. Daybed / briks med stel og ramme af bøgetræ, sæde og ryg betrukket med møbelstof. Fremstillet hos Getama, mærket herfra. L. 205 cm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4635641 SEK 1 953 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-25 12:01:18 SEK 2 149
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >>