Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Speglar i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bordsspegel, Uno & Östen Kristiansson, Luxus, modell 406
Bordsspegel, Uno & Östen Kristiansson, Luxus, modell 406. Bordsspegel, Uno & Östen Kristiansson, Luxus, modell 406. Rund spegel på trepassfot. Höjd 52 cm, Ø 44,5 cm. Limning har släppt i en fog. Varunr: 3590039 SEK 3 000 SE, Örebro, Aspholmen 2014-10-21 11:38:09 SEK 1 350
Alvar Aalto. Bænk af birketræ
Alvar Aalto. Bænk af birketræ . Alvar Aalto. Bænk af birketræ med formspændte ben og tremmesæde. H. 44 cm. L. 72 cm. B 40 cm. Fremstår nyslebet. Varunr: 3588764 SEK 1 847 DK, Vejle, Dandyvej 2014-10-21 13:01:00 SEK 1 354
Hallspegel med konsolbord, björk (2)
Hallspegel med konsolbord, björk (2). Hallspegel med konsolbord, björk. Konsolbord med 2 lådor lackade i grönt, 1 lådknopp saknas. I skivan infälld metallbricka. Bruksslitage. H: 84 cm. 80 x 40 cm. Spegel, 85 x 35 cm. Spricka i spegelglaset övre högra hörnet. Varunr: 3590573 SEK 800 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2014-10-21 14:34:36 SEK 300
Omklædningsspejl på gulvstativ. Hvidmalet
Omklædningsspejl på gulvstativ. Hvidmalet . Vipbart omklædningsspejl på gulvstativ. Antikpatineret hvidmalet træ. Udsmykket med gennembrudt skæring på top. H. 190 B. 71 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i ... Varunr: 3589010

SEK 1 847 DK, Helsingør, Støberivej 2014-10-21 15:08:00 SEK 523
Staldvinduer monterede med spejle (2)
Staldvinduer monterede med spejle (2). Staldvinduer monterede med spejle, H. 47 cm, B. 35 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (2) Varunr: 3586796 SEK 985 DK, Aalborg, Nibevej 2014-10-21 15:51:30 SEK 431
Spejl, forgyldt ramme
Spejl, forgyldt ramme. Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, facetslebet spejlglas. 20/21. årh. 83 x 62 cm. Varunr: 3588412 SEK 985 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2014-10-21 15:53:00 SEK 369
Kaminspejl i ramme af forgyldt træ, rokokoform
Kaminspejl i ramme af forgyldt træ, rokokoform. Kaminspejl i ramme af forgyldt træ udskåret med musling og rocailler. Rokokoform. Fremstillet i Belgien. H. 92 cm. B. 120 cm. Varunr: 3589830 SEK 985 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2014-10-21 19:40:00 SEK 400
Senempire spejl i ramme af mahogni
Senempire spejl i ramme af mahogni. Senempire spejl i ramme af mahogni indlagt med lister af lyst træ. H. 156 cm. B. 75 cm. Aldersrelateret brugsspor. Varunr: 3588756 SEK 1 847 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2014-10-21 19:48:00 SEK 431
Dansk snedkermester: Væghængt spejl af teak m. hylde
Dansk snedkermester: Væghængt spejl af teak m. hylde. Dansk snedkermester: Væghængt spejl af masivt teak m. hylde. Spejl med vippebeslag. Samlingsdetaljer i sort træ, antageligt ibenholt. Ca. 1960. Alder taget i betragtning med minimale brugsspor. Mål ca. H. 55. B. 53. D. 22 cm. NB auktion forlænget. Varunr: 3548945 SEK 12 310 DK, Odense, Kratholmvej 2014-10-21 19:56:00 SEK 6 155
Spegel med lampett, förgyllda detaljer 1800-tal
Spegel med lampett, förgyllda detaljer 1800-tal. Spegel med lampett, förgyllda detaljer 1800-tal. Lampett med kristaller. Höjd 54 cm. Spricka i träet, åldersrelaterat slitage. Varunr: 3583574 SEK 1 200 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2014-10-21 20:15:00 SEK 1 150
Ovalt spejl i ramme af forgyldt træ
Ovalt spejl i ramme af forgyldt træ. Facetslebet spejl i oval ramme af forgyldt og forsølvet træ, top prydet med fugle, blomster og bladværk. H. 67, B. 73 cm. Ca. 1900. Fremstår med enkelte afslag og reparationer. Varunr: 3588668 SEK 1 847 DK, Herlev, Dynamovej 2014-10-22 12:27:00 SEK 462
Aksel Kjersgaard, spejl med knagerække
Aksel Kjersgaard, spejl med knagerække. Aksel Kjersgaard, spejl med opslagstavle og lommer af hvidpigmenteret egetræ, en side med canvas. 113 x 107 cm. Fremstår med brugsslitage, enkelte afslag. Varunr: 3583567 SEK 1 231 DK, Aalborg, Nibevej 2014-10-22 13:25:37 SEK 369
Spegel i rokokostil
Spegel i rokokostil. Spegel i rokokostil, bronserad metall. Av nyare tillverkning. 90x73 cm. Varunr: 3581321 SEK 800 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2014-10-22 16:08:57 SEK 300
Spegel med bord, teak och ek, 1950/60-tal (2)
Spegel med bord, teak och ek, 1950/60-tal (2). Spegel med bord, teak och ek, 1950/60-tal. Rektangulär spegel mått 100x44 cm. Bord med två lådor. Höjd 55 cm, bredd 65 cm, djup 38 cm. Märken och smärre fläckar. (2) Varunr: 3590660 SEK 800 SE, Örebro, Aspholmen 2014-10-22 16:09:41 SEK 300
Samling spejle af teak, 1950/1960 (10)
Samling spejle af teak, 1950/1960 (10). Samling spejle af teak, 1950/1960- Mål på det største spejl til sammenligning er 75x41 cm. Fremstår med brugsspor. (10) Varunr: 3585414 SEK 2 462 DK, Odense, Kratholmvej 2014-10-22 16:42:54 SEK 892
Sortmalet gulvspejl i fransk stil
Sortmalet gulvspejl i fransk stil. Sortmalet gulvspejl i fransk stil. Stort vippe-spejl udført i sortmalet jern med patineret/slidt udseende. H. 177 B. 67,5 D. 55 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste... Varunr: 3481945

SEK 1 970 DK, Helsingør, Støberivej 2014-10-22 20:45:00 SEK 739
Alvar Aalto. Spejl.
Alvar Aalto. Spejl. . Alvar Aalto 1898-1976. Spejl med ramme af birketræ. H. 120 cm B. 50 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Varunr: 3588762 SEK 1 847 DK, Vejle, Dandyvej 2014-10-23 13:14:00 SEK 1 908
To spejle af udskåret og guldbronzeret træ. (2)
To spejle af udskåret og guldbronzeret træ. (2). To spejle i rammer af udskåret og guldbronzeret træ, prydet med blomster og bladværk samt druer og vinløv, delvis gennembrudte. 1900-tallet. H. 103 cm. B. 56 cm. og H. 124 cm. B. 57 cm. Fremstår med reparationer, revner og afslag. (2) Varunr: 3591443 SEK 985 DK, Kolding, Trianglen 2014-10-23 13:56:37 SEK 831
Kai Kristiansen FM reolsystem palisander. (18).
Kai Kristiansen FM reolsystem palisander. (18). . Kai Kristiansen. FM reolsystem af Rio palisander, best. af: to skabs moduler begge med skydelåger samt 11 hylder og 5 meder. Fremstillet hos Feldballe Møbelfabrik. 1960'erne. H. 36 cm., B. 86 cm., D.32 cm. Fremstår med alm. let brugsslitage (18). Varunr: 3544724 SEK 2 462 DK, Herning, Engdahlsvej 2014-10-23 18:29:00 SEK 585
Danske møbelproducenter. Par spejle af palisander (2)
Danske møbelproducenter. Par spejle af palisander (2). Danske møbelproducenter. Par spejle af palisander. Rundt spejl af Rio palisander Ø. 37 cm. Fremstillet hos Pedersen & Hansen Viby J. samt spejl med ramme af Rio palisander H. 103 cm., B. 41 cm. Begge fremstår med alm. let brugspræg (2). Varunr: 3544723 SEK 985 DK, Herning, Engdahlsvej 2014-10-23 19:28:00 SEK 2 093
Stor facetslebet spejl i barokstil
Stor facetslebet spejl i barokstil. Stor facetslebet spejl i barokstil. Af nyere dato. H. 115 L. 185 cm. Varunr: 3118253 SEK 2 462 DK, Herlev, Dynamovej 2014-10-24 11:38:32 SEK 431
Ateljé Glas & Trä. Spegel i teak, 1960-tal
Ateljé Glas & Trä. Spegel i teak, 1960-tal. Ateljé Glas & Trä. Spegel i teak, 1960-tal. Etikettmärkt. 95 x 66 cm. Varunr: 3592879 SEK 800 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2014-10-24 15:53:00 SEK 300
Spejl
Spejl . Spejl af forgyldt udskåret træ. 68 x 56 cm. Fremstår med brugsslitage. Varunr: 3573207 SEK 985 DK, Aalborg, Nibevej 2014-10-24 16:53:00 SEK 369
Fransk kaminspejl, ca. 1900
Fransk kaminspejl, ca. 1900. Fransk kaminspejl i ornamenteret bronzeret ramme af træ og gesso med originalt spejlglas, ca. 1900. H. 60 B. 48 cm. Aldersrelateret slitage. Varunr: 3591686 SEK 1 231 DK, Roskilde, Store Hedevej 2014-10-24 17:15:29 SEK 462
Stort spejl
Stort spejl . Stort spejl prydet med rosetter af messing, bagbeklædning af mahogni. H. 180 cm. B. 90 cm. Varunr: 3581694 SEK 1 231 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2014-10-24 19:06:00 SEK 400
Spejl med væghængt konsol (2)
Spejl med væghængt konsol (2). Spejl med væghængt konsol af massivt udskåret mahogny. 1920/30'erne. H. 110 B, 61, H, 52 B. 94 D. 35 cm. Fremstår med en løs list og konsol med slitage på top. (2) Varunr: 3594265 SEK 985 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-10-24 19:16:00 SEK 400
Konsolspejl og spejl i rammer af udskåret og guldbronzeret træ. (2)
Konsolspejl og spejl i rammer af udskåret og guldbronzeret træ. (2). Konsolspejl i ramme af udskåret og guldbronzeret træ, på svungne ben. H. 123 cm. B. 61 cm. Samt spejl i ramme af udskåret træ. H 71 cm. B. 57 cm. (2) Varunr: 3591445 SEK 985 DK, Kolding, Trianglen 2014-10-25 15:03:29 SEK 400
Spegel, barockstil, 1800-tal
Spegel, barockstil, 1800-tal. Spegel barockstil, slutet av 1800-talet. Dekorativt krön i pastellage. Belagd med slagmetall och svart färg. 71 x 39 cm. Bitar av pastellage borta både på krön och underdelen, ena sidoglaset med sprickor. Bruks och åldersrelaterat slitage. Detta föremål tillhör en samling med föremål som alla ... Varunr: 3539817 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-26 20:25:00 SEK 375
Empirespejl af mahogni
Empirespejl af mahogni. Empirespejl af mahogni. H. 152 cm. B. 57 cm. Brugsspor, afslag, ormehuller. Varunr: 3595746 SEK 985 DK, Herlev, Dynamovej 2014-10-27 14:32:00 SEK 369
Glas & Trä Hovmantorp, hallmöbel med spegel
Glas & Trä Hovmantorp, hallmöbel med spegel. Glas & Trä Hovmantorp, hallmöbel med spegel, 1970-tal. Svartbetsat trä. Byrå, H. 46 cm. 117x39 cm. Spegel, 120x80 cm. Varunr: 3586547 SEK 800 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2014-10-27 16:01:00 SEK 300
 1 2  >>