Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Speglar i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Spegel med konsoll, empirestil omkring 1900. (2)
Spegel med konsoll, empirestil omkring 1900. (2). Spegel med konsoll, empirestil omkring 1900. Vippbar spegel. Mahogny. Detaljer i mässing. Total höjd ca 239 cm. Bredd 92 cm. Slitage, repor och faneravslag. 2 lösa maskaroner medföljer. (2) Varunr: 4129982 SEK 5 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-02-07 19:48:00 SEK 4 000
Spejl i rigt udskåret ramme af træ, 1900-tallets anden halvdel
Spejl i rigt udskåret ramme af træ, 1900-tallets anden halvdel. Spejl i ramme af massivt patineret træ, rigt udskåret med kannelerede søjler, flere blomstervaser, rocailer, samt bladværk, 1900-tallets anden halvdel. H. 142 B. 113 cm. Fremstår med nyere spejlglas. Varunr: 4140064 SEK 1 863 DK, Helsingør, Støberivej 2016-02-07 19:48:00 SEK 4 472
Spiegel oval, Mahagoni, Intarsienband, um 1900
Spiegel oval, Mahagoni, Intarsienband, um 1900. Großer ovaler Spiegel , Mahagoni, um 1900, geschliffenes Glas mit mittig verlaufendem Intarsienband, 79 x 49 cm, geringe altersbedingte Kantenstauchungen und Bestoßungen/Reibespuren, Spiegel unten mit kleiner Fehlstelle. Varunr: 4130842 SEK < 1 000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2016-02-07 19:55:00 SEK 417
Wandspiegel, Holz, vergoldet, Ende 19. Jh./um 1900
Wandspiegel, Holz, vergoldet, Ende 19. Jh./um 1900. Wandspiegel, Holz, Ende 19. Jh./um 1900. Ovaler Spiegel mit annähernd hochrechteckiger Rahmung aus Akanthusblatt, vergoldet über rotem Bolus, 108 x 58 cm. Rahmen mit partieller Bestoßung, teilweise abgelöster Vergoldung und zwei reparierten Bruchstellen Varunr: 4131834 SEK 3 245 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2016-02-07 20:24:00 SEK 3 013
Biedermeier Spiegel von Steinhäuser, um 1850
Biedermeier Spiegel von Steinhäuser, um 1850. Biedermeier Spiegel von Steinhäuser um 1850, H. 123,5 cm - B. 64 cm, hochrechteckiger Spiegel mit zwei Säulen bekrönt von Kapitellen mit Empiremotiven, im unteren Bildfeld mit Spiegel (wohl erneuert), im oberen Bildfeld Schnitzornament mit einem Vogel, Ären und Mohnsamen, Mahangoni, partiell ... Varunr: 4130864 SEK 2 781 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2016-02-07 20:43:00 SEK 1 020
Spegel, rokokostil, 1800/1900-tal
Spegel, rokokostil, 1800/1900-tal. Spegel, rokokostil, 1800/1900-tal. Bronserad ram i pastellage. Genombrutet krön med dekor av mussla. Ram med skador. 85 x 45. Varunr: 4132931 SEK 1 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-02-08 11:56:48 SEK 300
Entrèspejl samt konsol. Nøddetræ, 1800-tallet (2)
Entrèspejl samt konsol. Nøddetræ, 1800-tallet (2). Entréspejl med ramme af nøddetræs finèr. 142 x 69 cm. Tilhørende konsol med spejl, plade oppebåret af balüsterformede søjler H. 75 B. 66 D. 35 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. Finèrafslag på fod af konsol. (2) Varunr: 4143834 SEK 1 491 DK, Helsingør, Støberivej 2016-02-08 14:15:00 SEK 714
Ovalt spejl i forgyldt ramme, Louis XVI-stil, ca. 1900
Ovalt spejl i forgyldt ramme, Louis XVI-stil, ca. 1900. Ovalt spejl i forgyldt ramme af træ/gesso, Louis XVI-stil, ca. 1900. Ornamentik m. blomsterranker, blomster, musling, overflødighedshorn, m.m. Enkelte forekommende reparationer, små afslag og svindrevner. H. 100. B. 55 cm. Varunr: 4141720 SEK 1 863 DK, Odense, Kratholmvej 2016-02-08 15:25:33 SEK 404
Spegel i barockstil
Spegel i barockstil. Spegel i barockstil, 1900-talets sista del, fasettslipat spegelglas, klädd i reliefpräglad koppar- och mässingsplåt. Hål efter ljusarmar båda sidor spegelglas. 54 x 50 cm. Varunr: 4143998

SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-02-08 15:29:00 SEK 300
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, 1800-tallet
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, 1800-tallet. Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, 1800-tallet. Fremstår med udskiftet spejlfelt. Antageligt gl. maleri-ramme. 102 x 72 cm. Enkelte små afslag. Varunr: 4143816 SEK 1 242 DK, Odense, Kratholmvej 2016-02-08 17:41:13 SEK 466
Salon Ambience spejl
Salon Ambience spejl. Salon Ambience spejl beklædt med sort skai. H 210 cm, B 85 cm. Der medfølger diverse tilbehør, blandt andet hylde, hyldeknægte mm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4144655 SEK 2 484 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-02-08 19:05:00 SEK 373
Spegel
Spegel. SPEGEL, 1900-talets början, skulpterad dekor med mansfigur, förgylld och bronserad, 146x80 cm Varunr: 4143360 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-02-08 19:10:00
Se mer
Yasu Sasamoto. 'Dulton', spejl
Yasu Sasamoto. 'Dulton', spejl. Dulton Body Mirror design Yaso Sasamoto, justérbart ovalt spejl med stel af forkromet metal , hvid glasfiberbagside. H. spejl 128-168 cm, justérbart stel med vippefunktion monteret med hjul. Brugsspor. Varunr: 4142677 SEK 1 491 DK, Herlev, Dynamovej 2016-02-08 19:29:00 SEK 870
1950/60er Jahre Schuhschrank und asymetrischer Spiegel
1950/60er Jahre Schuhschrank und asymetrischer Spiegel. 1950/60er Jahre Schuhschrank und asymmetrischer Spiegel. Konstruktion mit Beinen aus massivem Buchenholz, Korpus mit Furnier in hellem Holz. B. 79cm, H. 70,5cm, T. 36cm. Asymmetrischer Wandspiegel mit Umrandung aus goldfarbenem Aluminium. B. 40cm, H. 80cm, T. 2,5cm. Leichte, altersgemäße ... Varunr: 4142443 SEK < 1 000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2016-02-08 19:44:00 SEK 464
Stort nyrokoko spejl 1800-tallet
Stort nyrokoko spejl 1800-tallet . Stort nyrokoko spejl 1800-tallet. H: 252 cm. B: 115 cm. Varunr: 4141466 SEK 12 422 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-02-08 19:59:00 SEK 7 702
Sengustaviansk spegel
Sengustaviansk spegel. SPEGEL sengustaviansk, omkring 1800, senare bronserad och bemålad, 74x37 cm Varunr: 4143426 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-02-08 21:22:00
Se mer
Lille entreskab af mahogni samt facetslebent spejl, 1900-tallet (2)
Lille entreskab af mahogni samt facetslebent spejl, 1900-tallet (2). Entreskab af fineret mahogni, front med skuffe samt låge. Medfølgende facetslebent spejl i senempire-stil med ramme af fineret mahogni dekoreret med intersia, 1900-tallet. Fremstår med brugsspor, nøgle medfølger ikke, låge aflåst. Spejl mangler topdekoration. (2) Varunr: 4142054 SEK < 1 000 DK, Helsingør, Støberivej 2016-02-09 15:38:00 SEK 466
Sengustaviansk spegel
Sengustaviansk spegel. SPEGEL, sengustaviansk, omkring 1800, överstycke med infälld gouache, delvis träskuren dekor och pastellage, 140x66 cm Varunr: 4144957 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-02-09 16:20:00
Se mer
Salon Ambience spejl
Salon Ambience spejl. Salon Ambience spejl beklædt med sort skai. H 210 cm, B 85 cm. Der medfølger diverse tilbehør, blandt andet hylde, hyldeknægte mm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4144656 SEK 2 484 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-02-09 19:25:00 SEK 373
Venetiansk spejl med sekskantet ramme af slebet glas.
Venetiansk spejl med sekskantet ramme af slebet glas.. Venetiansk spejl med sekskantet ramme af slebet glas, dekoreret med blomster og bladværk. ca. 1900. H. 80. B. 69 cm. Fremstår med defekter. Varunr: 4141388 SEK 1 863 DK, Herlev, Dynamovej 2016-02-09 19:31:00 SEK 745
Fransk spejl i Louis Philippe stil
Fransk spejl i Louis Philippe stil. Fransk spejl i Louis Philippe stil, ramme af forsølvet træ og gesso. H. 82, B. 59 cm. Varunr: 4142374 SEK 3 727 DK, Herlev, Dynamovej 2016-02-09 19:43:00 SEK 901
Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad. SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, signerad IÅ under krona (Johan Åkerblad, spegelfabrikör 1758-99), dekor i papier maché, förgylld med polerat och matt guld samt slagmetall i deux-couleurs, framtagen originalförgyllning, träbakstycke, kvicksilverfolierat glas, 88x40 cm Varunr: 4145052 SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-02-09 21:48:00
Se mer
Spegel  med appliquer, ett par, 1940-tal (3)
Spegel med appliquer, ett par, 1940-tal (3). Spegel med appliquer, ett par, 1940-tal. ram i trä, bronserad. H 92, b 50. Appliquer med bladdekor. Vardera för ett ljus. H 27. Varunr: 4125786 SEK < 1 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-02-10 10:59:05 SEK 325
Spegel med konsol, 1800-tal (3)
Spegel med konsol, 1800-tal (3). Spegel med konsol, 1800-tal. Förgylld och bronserad dekor. Skurna detaljer med krön i form av rosett.. Något senare konsol och skiva i marmor. Höjd 80 rep. 188 cm. Totalt 268 cm. Bredd 58 cm. Pastellage bortfall på konsol. Åldrerelaterat slitage.(3) Varunr: 4142588 SEK 4 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-02-10 12:20:06 SEK 500
Spejl i ramme af palisander
Spejl i ramme af palisander . Rundt spejl i ramme af palisander. H. 80, B. 80 cm. Spejl Ø 65 cm. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / import tilladelse for udlevering. Varunr: 3980665 SEK 1 863 DK, Herlev, Dynamovej 2016-02-10 15:27:04 SEK 404
Spegel, empire, sign, 1800-talets början
Spegel, empire, sign, 1800-talets början. Spegel, empire, sign, 1800-talets början. Tympanonformat krön. Överdel med dekor av svan samt festong. Ram med blomranka samt godronnering. Nedtill dekor av rosetter samt sfinxer, ena sfinxen saknas. Sign GAS. H 140, b 87. Färgbortfall. Varunr: 4137927 SEK 3 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-02-10 19:13:00 SEK 675
Salon Ambience spejl
Salon Ambience spejl. Salon Ambience spejl beklædt med sort skai. H 210 cm, B 85 cm. Der medfølger diverse tilbehør, blandt andet hylde, hyldeknægte mm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4144657 SEK 2 484 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-02-10 19:25:00 SEK 373
Spegel i plast med profilerad kant
Spegel i plast med profilerad kant. Spegel i plast med profilerad kant. Utsågad och perforerad kant. 120x59cmframstår med mindre kantslitage Varunr: 4139503 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2016-02-10 20:13:00 SEK 325
Pedersen & Hansen. Rundt spejl af palisander, 1950'erne
Pedersen & Hansen. Rundt spejl af palisander, 1950'erne. Pedersen & Hansen. Rundt spejl i ramme af palisander med synlige tapninger. Ø 55 cm. Plakette fra Illums bolighus. Varunr: 4147101 SEK 3 106 DK, Roskilde, Store Hedevej 2016-02-10 20:50:00 SEK 621
Speglar 2 st, Teak Sverige, Nybrofakriken(2)
Speglar 2 st, Teak Sverige, Nybrofakriken(2). Speglar 2 st, Teak Sverige. Höjd 110 cm bredd 47,5 cm respektive 88 cm, bredd 38 cm. Tillverkad för Nybrofabriken. Etikettmärkta. Någon patina(2) Varunr: 4140397 SEK 1 200 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2016-02-10 21:03:00 SEK 300
 1 2  >>