Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Speglar i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Spegellampetter Karl Johan
Spegellampetter Karl Johan. SPEGELLAMPETTER, 1 par, 1800-tal, Karl Johan, mahognyfaner, för 2 ljus vardera, bronserad dekor, höjd 56x40 cm Varunr: 4572704 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-25 18:42:00
Se mer
Christian d.VIII mahogni spejl med konsolskab (2)
Christian d.VIII mahogni spejl med konsolskab (2). Christian d.VIII mahogni spejl med konsolskab, spejl med udskåret top og fyldninger, konsolskab med skuffe, skab med hylde og kugleben, nøgle medfølger. Spejl h.148 x 63 cm, skab h.79 x 66 c d.35 cm. Brugsspor og finérskader. Varunr: 4555256 SEK 1 290 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-02-25 19:21:00 SEK 419
Spejl af eksotisk hårdttræ.
Spejl af eksotisk hårdttræ.. Spejl udført i eksotisk hårdttræ. Afrundede kanter. Mål: 121x70 cm. Varunr: 4524976

SEK 2 967 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-02-25 19:42:00 SEK 2 451
Spegel Karl Johan
Spegel Karl Johan . SPEGEL, Karl Johan, hallstämpel Kalmar, bronserad och bemålad dekor, ca 58x35 cm Varunr: 4572780 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-25 21:20:00
Se mer
Speglar 1970-tal
Speglar 1970-tal. SPEGLAR, 1 par, 1970-tal, ramar i oragnge plast, höjd 121x43 cm Varunr: 4572828 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-26 12:16:00
Se mer
Spejlsæt af læder. (2)
Spejlsæt af læder. (2). Spejlsæt bestående af to spejle. Ramme og ophæng af sort læder med kraftige stikninger og spænder. Ophæng er højdejustérbart. Stort spejl Ø 68 cm. B. 4 cm. Mindre spejl Ø 40 cm. B 4 cm. En del af Rough Collection. (Bemærk: på billederne er spejlflade retuscheret for at undgå spejlinger) I ... Varunr: 4549878

SEK 2 322 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-02-26 15:38:00 SEK 1 677
Frama, spegel 'Circle small'
Frama, spegel 'Circle small'. Spegel "Circle medium", tillverkad för Frama. Bakstycke i ek, runt spegelglas. Diameter 45 cm. Denna vara tillhör en temaauktion med samtida design från starka formgivare & varumärken. Varunr: 4569636

SEK 1 200 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-02-26 16:15:00 SEK 500
Tobias Tostesen, Frama, spegel MS-1 medium
Tobias Tostesen, Frama, spegel MS-1 medium. Spegel MS-1 medium, formgiven av Tobias Tostesen. Rektangulär spegel. 60x40 cm med gummerad baksida, avsedd att lutas mot vägg. Observera ändrad katalogtext. Denna vara tillhör en temaauktion med samtida design från starka formgivare & varumärken. Varunr: 4569647

SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-02-26 17:30:00 SEK 325
Biedermeierspiegel mit architektonischem Aufbau
Biedermeierspiegel mit architektonischem Aufbau. Furnierter Biedermeier-Spiegel mit zwei Pilastern und korinthisch ausgearbeiteten Blattkapitellen. Separater geschwungener Aufsatz. Maße: H 183 x 74 cm. Gebrauchs- und Abnutzungsspuren. Furnier wellt sich im unteren Bereich und weist Absplitterungen am oberen Rand auf. Dunkle, fleckige Korrosion ... Varunr: 4556046 SEK 4 295 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-02-26 18:04:00 SEK 3 341
Uno & Östen Kristiansson, Tischspiegel / Spiegel für LUXUS Vittsjö
Uno & Östen Kristiansson, Tischspiegel / Spiegel für LUXUS Vittsjö. Tischspiegel / Spiegel, schwedisches Design von Uno & Östen Kristiansson für LUXUS Vittsjö. Entwurf um 1960. Rahmen in Teakholz, Tripod Stand aus Teak, drehbar und schwenkbar. Mit Aufkleber bezeichnet. D. 45cm, B. 49cm, H. 51cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren. Varunr: 4566803 SEK 8 591 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-02-26 18:35:00 SEK 5 727
Yasu Sasamoto. 'Dulton', spejl
Yasu Sasamoto. 'Dulton', spejl . Dulton Body Mirror design Yaso Sasamoto, justérbart ovalt spejl med stel af forkromet metal , rød glasfiberbagside. H. spejl 128-168 cm, justérbart stel med vippefunktion monteret med hjul. Udleveres i 2 kolli. Varunr: 4477566

SEK 2 580 DK, Helsingør, Støberivej 2017-02-26 19:22:00 SEK 1 935
Spiegel, querrechteckig, gold und schwarz, 2. Hälfte 20. Jh.
Spiegel, querrechteckig, gold und schwarz, 2. Hälfte 20. Jh.. Spiegel, querrechteckig, gold und schwarz, 2. Hälfte 20. Jh. Querrechteckige Form, Rahmen mit Kreuzbanddekor und Hohlkehlen, Bekrönung aus Akanthusblatt und Blattvoluten, Fassung in Schwarz und Gold, Spiegelglas mit umlaufender Facette, rückseitig bezeichnet ‚Kennedy Mirror‘, 89 x 102 cm Varunr: 4496185 SEK 2 100 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-02-26 20:30:00 SEK 1 002
Kommode samt spejl, rosentræ/palisander (2)
Kommode samt spejl, rosentræ/palisander (2). Kommode samt spejl fineret med rosentræ og palisander med intarsia, dekoreret med påsatte bronzer, front med tre skuffer og løs topplade af glas. 1900'tallets midte. H. 68 B. 70 D. 39 cm. Fremstår med lettere brugsspor og mindre ridser på ben. (2) Varunr: 4572519 SEK 1 032 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-02-26 20:52:00 SEK 419
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk. SPEGEL, omkring 1800, sengustaviansk, bronserad och förgylld, skuren dekor och pastellage, krönet med dekor av figurscen i vitt mot blå fond, ca 154x63 Varunr: 4572999 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-26 21:56:00
Se mer
Spegel 1800-talets andra hälft
Spegel 1800-talets andra hälft. SPEGEL, 1800-talets andra hälft, oval form, förgylld, dekor i pastellage, ca 100x70 cm Varunr: 4573005 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-27 10:12:00
Se mer
Ubekendt møbelproducent. Spejl i Rio-palisander
Ubekendt møbelproducent. Spejl i Rio-palisander. Ubekendt møbelproducent. Spejl i Rio-palisander. H. 101 B. 61 cm. Lettew brugsspor. CITES-certifikat fra Styrelsen for Vand- og Naturforvaltning (SVANA) til handel inden for EU medfølger. Ved handel uden for EU skal der søges eksport- / importtilladelse. CITES-certifikatet er ... Varunr: 4570500 SEK 1 032 DK, Kolding, Trianglen 2017-02-27 12:34:00 SEK 387
Großer Spiegel mit Akanthusdekor
Großer Spiegel mit Akanthusdekor . Großer Spiegel mit Akanthusdekor, reichverzierte Rahmen gefertigt aus Holz, Gold gefasst. Maße ca.: 112 x 140 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varunr: 4548356 SEK 2 577 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-02-27 16:55:00 SEK 430
Spegel sengustavianskt
Spegel sengustavianskt. SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, stämplad G. Lindberg (Georg L., spegelfabrikör i Stockholm 1791-1804/ca 1810), hallrättstämplad 1801, samt kallstämplad APS två gånger, förgylld, överdel med infattad gouache med antikiserande motiv, kvicksilverfolierade glas, 108x51 cm Varunr: 4573138 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-27 17:30:00
Se mer
Spegel nyrokoko
Spegel nyrokoko. SPEGEL, 1800-talets slut, nyrokoko, bronserad, pastellage, ca111x69 cm Varunr: 4573174 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-27 19:16:00
Se mer
Spiegel mit plastischen Putten, gold- und bronzefarbene Fassung
Spiegel mit plastischen Putten, gold- und bronzefarbene Fassung. Spiegel, hochrechteckig, gold- und bronzefarbene Fassung, 20. Jh. Hochrechteckige Form, reich ornamentierter und reliefierter Rahmen partiell in Anlehnung an Jugendstil, Friesbänder, plastische Blattvoluten und Muschelornamente, applizierte vollplastische Puttofiguren mit Musikinstrumenten, ... Varunr: 4475778 SEK 6 682 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-02-27 20:00:00 SEK 2 864
Spegel empirestil
Spegel empirestil. SPEGEL, 1900-talets början, empirestil, bronserad och bemålad dekor, höjd 735,x38 cm Varunr: 4575180 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-28 12:10:00
Se mer
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso. Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, 1800-tallets slutning. 92 x 80 cm. Aldersrelateret slitage; skrammer og afskalninger. Varunr: 4567053 SEK 1 032 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-02-28 16:39:00 SEK 452
Spegel, Empire, 1800-talets första hälft
Spegel, Empire, 1800-talets första hälft. Spegel, Empire, 1800-talets första hälft. Senare omarbetad. Höjd 85 cm. Krön med listskador. Varunr: 4556105 SEK 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-02-28 17:45:00 SEK 300
Entrésæt, bestående af spejl samt hylde (2)
Entrésæt, bestående af spejl samt hylde (2) . Entrésæt af finéret teaktræ bestående af: Spejl med udskæringer H. ca 125 cm, B. 60 cm. Væghængt hylde dekoreret med blomster. Fremstår med brugsspor, herunder finérskade. (2) Varunr: 4575539 SEK 1 032 DK, Aalborg, Nibevej 2017-02-28 18:40:00 SEK 387
SUCK UK - Clipboard spejle (2)
SUCK UK - Clipboard spejle (2). To stk. SUCK UK clipboard spejle. Mål: 230 x 376 x 40 mm. Leveres i en kasse med 2 spejle. Varunr: 4485827

SEK 1 548 DK, Helsingør, Støberivej 2017-02-28 18:55:00 SEK 387
by Lassen View Spiegel
by Lassen View Spiegel. by Lassen View Spiegel. Rahmen beige. Maße: L 70, B 70. Ausstellungsstück. Varunr: 4577435 SEK 1 909 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-02-28 19:08:00 SEK 382
To spejle (2)
To spejle (2). Spejl i ramme af forgyldt træ. H. 58 B. 47 cm. samt facetslebet spejl i sølvfarvet ramme. H. 80 B. 60 cm. (2) Varunr: 4561412 SEK < 1 000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-02-28 19:08:00 SEK 419
Spiegel / Wandspiegel, Jugendstil, um 1920
Spiegel / Wandspiegel, Jugendstil, um 1920. Spiegel, Jugendstil, um 1920, Spiegel aus ovaler Glasplatte mit Zinnfolie, abgeflachte Ober-und Unterseite, silberfarbene metallene Rahmung, verziert mit symmetrisch angebrachten floralen Metallapplikationen, rückseitig mit Leder beschichtet sowie metallene Halterung an der Rückseite; Maße: H. 71... Varunr: 4547778 SEK 1 432 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-02-28 19:31:00 SEK 382
Portalformet spejl i ramme af mahognibejdset eg, 1900
Portalformet spejl i ramme af mahognibejdset eg, 1900. Portalformet spejl i ramme af mahognibejdset eg, 1900. H. 140 B. 58 cm. Varunr: 4557152 SEK 1 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-02-28 19:39:00 SEK 387
Spiegel / Wandspiegel, Art Déco, Frankreich, um 1925
Spiegel / Wandspiegel, Art Déco, Frankreich, um 1925. Spiegel, Art Déco, Frankreich, um 1925, Spiegel aus ovaler Glasplatte mit dünner Zinnfolie, geschliffener Rand, oben Verzierung mit stilisierte Metallapplikation; Rückseite mit Holzplatte verstärkt, rückseitig außerdem metallene Halterung; Maße: H. 66 cm - B. 38 cm; altersgemäße Gebrauchsspuren, ... Varunr: 4547780 SEK < 1 000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-02-28 20:00:00 SEK 382
 1 2 3  >>