Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Speglar i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Spejl i Art deco stil
Spejl i Art deco stil. Spejl med integrereret hylde af forgyldt stål. H: 66.5 cm. B: 43 cm. Bund på hylde sidder løs. Fremstår med brugsslitage. Varunr: 4301364 SEK < 1 000 DK, Aalborg, Nibevej 2016-06-30 11:27:46 SEK 373
Spegellampetter i rokoko
Spegellampetter i rokoko. SPEGELLAMPETTER, 2 st., snarlika, stockholmsarbeten i rokoko, för vardera ett ljus, dekor i papier maché, förgyllda med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med rocailler och voluter, pikerad botten och graverat gallerverk i sidorna, kvicksilverfolierade glas, ljusarmar i mässing, 54,5 x... Varunr: 4318047 SEK 40 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-06-30 13:48:00
Se mer
Spegel, bronserad, omkring 1900.
Spegel, bronserad, omkring 1900.. Spegel, bronserad, omkring 1900. Krön med lagningar. Höjd 51 cm, bredd 54 cm. Färgbortfall. Varunr: 4317889 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-06-30 16:24:00 SEK 300
Spiegel, England, um 1910, Edwardian Stil
Spiegel, England, um 1910, Edwardian Stil. Spiegel, England, um 1910, Edwardian Stil, rechteckige Konstruktion, Holz, einfacher Ziergiebel als oberer Abschluss, drei Felder, Mittelfeld mit geschliffenem Spiegelglas, flankiert von zwei Bildfeldern mit Darstellungen von zwei Damen, jeweils passepartouriert und verglast, 50 x 92 cm, ... Varunr: 4311305 SEK 2 039 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2016-06-30 18:06:00 SEK 927
Spiegel und Rahmen, Biedermeier (2)
Spiegel und Rahmen, Biedermeier (2). Spiegel Biedermeier und Rahmen Mahagoni, Spiegel: rechteckiger Rahmen aus Nussbaum, ungeschliffenes Spiegelglas, 73 x 49 cm, stellenweise leichte Reibespuren und Risse im Holz; ovaler Rahmen, Mahagoni, schwarz - rot, 58 x 49 cm, stellenweise leichte Reibespuren, Rahmen des Spiegels oben mit ... Varunr: 4311303 SEK < 1 000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2016-06-30 18:17:00 SEK 371
Orientalsk spejl i udskåret træramme
Orientalsk spejl i udskåret træramme. Orientalsk spejl fra 2000-tallet i udskåret lakeret træ, med to låger. 91 x 80 cm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4312460 SEK < 1 000 DK, Vejle, Dandyvej 2016-06-30 19:00:00 SEK 373
Fransk spejl i Louis Philippe stil. ca 1900
Fransk spejl i Louis Philippe stil. ca 1900 . Fransk spejl i Louis Philippe stil, ramme af forgyldt træ og gesso, dekoreret med motiver og perlestav. ca. 1900. H. 90 cm, B. 64 cm. Enkelte afslag på ramme. Varunr: 4316526 SEK 5 590 DK, Herlev, Dynamovej 2016-06-30 20:17:00 SEK 2 236
Spejl i ramme af mahogni, ca 1900
Spejl i ramme af mahogni, ca 1900. Spejl i ramme af mahogni, top udskåret med bladværk, ca 1900. H. 137. B. 44 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Varunr: 4300820 SEK < 1 000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2016-07-01 16:39:00 SEK 373
Spegel 1700-talets slut hallstämplad
Spegel 1700-talets slut hallstämplad. SPEGEL, 1700-talats slut, sengustaviansk, baksida med Norrköpings hallstämpel samt oidentifierad otydlig stämpel, dekor av ymnighetshorn samt urna, medaljong med landskapsmotiv, ca 98,5x43,5 cm Varunr: 4319318 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-01 17:36:00
Se mer
Mahognispejl
Mahognispejl. Mahognispejl med facetslebet glas. H 113 cm, B 59 cm. Fremstår med brugsspor. Fremstillet i slutningen af 1800-tallet. Varunr: 4287692 SEK < 1 000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-07-01 19:39:00 SEK 373
Spegel barockstil
Spegel barockstil. SPEGEL, barockstil, skuret trä, förgylld, ca 64x53 cm Varunr: 4319438 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-02 14:30:00
Se mer
Spegel i Louis XVI
Spegel i Louis XVI. SPEGEL, Louis XVI, patinerad och bronserad, skuren dekor, delvis med pastellage, höjd ca 134x63 cm Varunr: 4319440 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-02 14:42:00
Se mer
Spegellampetter 1800-talets andra hälft
Spegellampetter 1800-talets andra hälft. SPEGELLAMPETTER, 1 par, 1800-talets andra hälft, för 3 ljus vardera, fasettslipade spegelglas, patinerad brons, höjd ca 55, bredd 45 cm Varunr: 4319443 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-02 15:00:00
Se mer
Spegel venetiansk typ
Spegel venetiansk typ. SPEGEL, 1900-tal, venetiansk typ, slipad floral dekor, ca 103x50 cm Varunr: 4319446 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-02 15:18:00
Se mer
Spegel sengustaviansk  Clas Erik Reding Karlskrona
Spegel sengustaviansk Clas Erik Reding Karlskrona. SPEGEL, sengustaviansk, Clas Erik Reding (verksam i Karlskrona 1808-1815), etikettmärkt samt med 2 vaxsigill, bronserad, ca 156x71 cm Varunr: 4319461 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-02 16:48:00
Se mer
Bordspejl samt spejl. (2)
Bordspejl samt spejl. (2). Bordspejl i bruneret ramme, støbt med figurer og bladværk, ovalt spejlfelt med slebet bort. H. 44 cm. B. 36 cm. Rammen fremstår med revne ved bunden. Spejl i profileret ramme af mahogni. H. 60 cm. B. 43 cm. (2) Varunr: 4250279 SEK < 1 000 DK, Kolding, Trianglen 2016-07-02 17:04:00 SEK 373
Spegel med konsollbord med stenskiva, Emprestil, ca 40-tal
Spegel med konsollbord med stenskiva, Emprestil, ca 40-tal. Spegel med konsollbord med stenskiva, Emprestil, ca 40-tal. Spegel mått 65x158 cm, Konsollbord mått 65x32 cm, höjd 73 cm. Någon patina. Varunr: 4318466 SEK 2 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2016-07-02 20:53:00 SEK 525
Spegel
Spegel. SPEGEL, rokokostil, 2000-tal, förgylld, höjd ca 115 cm Varunr: 4319540 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-07-02 21:51:00
Se mer
Spegel i förgyllt trä, barockstil
Spegel i förgyllt trä, barockstil. Spegel i förgyllt trä, barockstil, samtida. 121 x 96 cm. Varunr: 4317153 SEK 3 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-07-03 20:31:00 SEK 425
Spegel
Spegel. SPEGEL, sengustaviansk stil, förgylld, med antikiserande svärtat dekor av sfinxer och tripod, 134x67 Varunr: 4319694 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-03 21:48:00
Se mer
Spegel med konsolbord, rokokostil, 1900-talets första del
Spegel med konsolbord, rokokostil, 1900-talets första del. Spegel med konsolbord, rokokostil, 1900-talets första del. Bonad björk. Spegel med uppsvängt krön. Fasettslipat glas. Bord med svängda ben. L 67, d 36, h 73 +145. Repor samt skrapmärken. Se även varunummer 4297469. Varunr: 4297489 SEK < 1 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-07-04 12:50:00 SEK 300
Entréspejl, mahogni.
Entréspejl, mahogni. . Entréspejl af mahogni. Mål. 150x54cm, Varunr: 4321080 SEK < 1 000 DK, Herlev, Dynamovej 2016-07-04 14:19:00 SEK 373
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso. Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, prydet med rocailler, kæmninger og bladværk. H. 88. B. 95 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker og afslag i nederste højre hjørne. Varunr: 4318264 SEK < 1 000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2016-07-04 16:20:00 SEK 373
Peter J. Lassen. Montana spejl model SP1818.
Peter J. Lassen. Montana spejl model SP1818. . Peter J. Lassen. Montana spejl model SP1818. Fremstillet i 12 mm MDF som derefter er lakeret med vandbaseret lak, farve 116 Cabernet. Måler H. 105 x B. 105 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med brugsspor herunder afskalninger samt ridser. Varunr: 4312151 SEK 1 863 DK, Aalborg, Nibevej 2016-07-04 18:17:55 SEK 373
Spejlsæt af læder. (2)
Spejlsæt af læder. (2). Spejlsæt bestående af to spejle. Ramme og ophæng af sort læder med kraftige stikninger og spænder. Ophæng er højdejustérbart. Stort spejl Ø 68 cm. B. 4 cm. Mindre spejl Ø 40 cm. B 4 cm. En del af Rough Collection. (Bemærk: på billederne er spejlflade retuscheret for at undgå spejlinger) I ... Varunr: 4142140

SEK 2 484 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-07-04 19:13:00 SEK 1 863
Spegel i empire
Spegel i empire. SPEGEL, empire, förgylld och bemålad, delvis träskuren och dekor i pastellage, 94 x 55 cm Varunr: 4319773 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-04 19:42:00
Se mer
Stort spejl med håndskåret, forsølvet træramme
Stort spejl med håndskåret, forsølvet træramme. Stort helkrops spejl med håndskåret ramme af sølvbemalet træ samt spejl med facet/ dobbel facetslibning. Mål: 175 x 85 cm. Nyere dato, hjembragt fra Qatar 2000-tallet. Varunr: 4320853 SEK 1 242 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-07-04 19:46:00 SEK 497
Spejl i metalramme
Spejl i metalramme. Spejl i metalramme, H. 76 L 110 cm. Varunr: 4321558 SEK < 1 000 DK, Helsingør, Støberivej 2016-07-04 19:51:00 SEK 373
Spejle samt konsold mahogny (3)
Spejle samt konsold mahogny (3). Spejle samt konsol fineret med mahogny, 1800-tallet. H. 30 B. 50 D. 20 og 97-132 x 39-57 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varunr: 4064649 SEK 1 242 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-07-04 19:55:00 SEK 404
Spegel ek sekelskiftet 1900
Spegel ek sekelskiftet 1900. Spegel ek sekelskiftet 1900. Tjockt fasettslipat spegelglas, dubbla fasetter. H 114 cm, br 69 cm. Bruksslitage, 2 mindre dekorelement i krönet saknas (symmetriskt). Varunr: 4310566 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-07-04 19:57:00 SEK 300
 1 2  >>