Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Speglar i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Spegel, rundl form i ek, 1960-tal.
Spegel, rundl form i ek, 1960-tal.. Spegel, rund form i ek, 1960-tal. 44 x 44 cm. Varunr: 4253122 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-05-03 15:34:00 SEK 300
Spegel med konsolbord sekelskiftet 1900
Spegel med konsolbord sekelskiftet 1900. Spegel med konsolbord sekelskiftet 1900, mörkbetsat trä. Spegel med fasettslipat glas. Slitage, skav, bordsskiva med ett antal märken. Lösa listbitar medföljer. H 235,5 (185 + 50,5) cm, br 73 cm, dj 30 cm. Enligt uppgift hängt på Hotell Svea i Sundsvall. Varunr: 4250379 SEK 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-05-03 18:57:00 SEK 325
Spejl i ramme af sølvmalet træ
Spejl i ramme af sølvmalet træ. Spejl i ramme af udskåret og sølvmalet træ. 20./21. årh. H. 165 B. 85 cm. Fremstår med brugsspor, ridser. Varunr: 4250768 SEK < 1 000 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-03 19:24:00 SEK 373
Vægspejl i guld og sortfarvet ramme af træ
Vægspejl i guld og sortfarvet ramme af træ . Vægspejl. Guld- og sortfarvet ramme af træ, facetslebent spejlglas. Slut. 1900-tallet. H. 109 B. 140 cm Fremstår med brugsspor. Varunr: 4238766 SEK 1 491 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-03 19:45:00 SEK 373
Spegel, nyrokoko
Spegel, nyrokoko. Spegel, nyrokoko. 1800-talets andra hälft, glaset senare. Höjd 78, bredd 92 cm. Pastellage med sprickor. Varunr: 4249284 SEK 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-05-03 19:46:00 SEK 400
Spegel, rokokostil, 1900-tal
Spegel, rokokostil, 1900-tal. Spegel, rokokostil, 1900-tal. Förgylld genombruten ram med dekor av akantusblad. H 108, B 47. Varunr: 4245474 SEK < 1 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-05-04 11:51:38 SEK 325
Spegel
Spegel. SPEGEL, nyrokoko, 1800-talets slut, med förgylld och bronserad pastellagedekor, höjd 266x104 cm Varunr: 4253803 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-04 12:15:00
Se mer
Spegel, Danmark, 1800-tal.
Spegel, Danmark, 1800-tal.. Spegel Danmark, 1800-tal. Fanerat lövträ. Löst krön. Höjd 70 cm, bredd 34 cm. Slitage. Varunr: 4249426 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-05-04 14:02:55 SEK 325
Entersæt af mahogni, omkring 1900 (2)
Entersæt af mahogni, omkring 1900 (2) . Entresæt af fineret mahogni, omkring 1900. Skab spejl. Nøgle medfølger. Spejl; H. 165 cm. Fremstår med brugsspor (2) Varunr: 4254974 SEK < 1 000 DK, Aalborg, Nibevej 2016-05-04 14:56:38 SEK 435
Yasu Sasamoto. 'Dulton', spejl
Yasu Sasamoto. 'Dulton', spejl . Dulton Body Mirror design Yaso Sasamoto, justérbart ovalt spejl med stel af forkromet metal , rød glasfiberbagside. H. spejl 128-168 cm, justérbart stel med vippefunktion monteret med hjul. Udleveres i 2 kolli. Varunr: 4169577

SEK 2 484 DK, Helsingør, Støberivej 2016-05-04 15:10:00 SEK 1 863
Spegel med konsollbyrå, empire 1800-tal. (2)
Spegel med konsollbyrå, empire 1800-tal. (2). Spegel med konsollbyrå, empire 1800-tal. Fanerad i mahogny. Skurna detaljer. Konsollbyrå med 2 lådor och lucka. En låda med inredning. Total höjd ca 255 cm. Konsollbyrå, H: 85 cm, 78 x 47 cm. En list lös men medföljer. Slitage samt smärre fanérskador. (2) Varunr: 4251953 SEK 4 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-05-04 15:55:47 SEK 3 200
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso. Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, prydet med rocailler, kæmninger og bladværk. H. 88. B. 95 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker og afslag i nederste højre hjørne. Varunr: 4233191 SEK < 1 000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2016-05-04 16:41:00 SEK 373
Vippespejl
Vippespejl . Vippespejl med detalje af kirsebær på firepas fod af metal H. 172 cm. Varunr: 4255311 SEK 1 491 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-04 17:56:36 SEK 807
Spegel
Spegel. Förgylld spegel, facettslipat glas, 120x45 cm. Visst slitage. Varunr: 4246846 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-05-04 18:38:00 SEK 375
Spejl, Carl Johan stil
Spejl, Carl Johan stil. Spejl, Carl Johan stil af guldmalet træ, udskåret med bladværk. 1900-tallet. 69 x 34 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varunr: 4251163 SEK 1 242 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-05-04 19:40:00 SEK 404
Spejl, rokokostil
Spejl, rokokostil. Spejl i ramme af forgyldt træ, rigt udskåret med rocailler, blomster og putti, rokokostil. 1800-tallets slutning. H. 105 B. 67 cm. Fremstår med brugsspor, nyere glas. Varunr: 4252479 SEK 1 863 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-04 19:45:00 SEK 404
Spegel med etsad dekor, 1950-tal
Spegel med etsad dekor, 1950-tal. Spegel med etsad dekor, 1950-tal. Rundade former, dekor av blommor. H. 113cm bredd 77cm. Bruksslitage Varunr: 4228600 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2016-05-04 20:29:00 SEK 325
Spegel Karl Johan
Spegel Karl Johan. SPEGEL, 1800-talets första hälft, Karl Johan, förgylld och blåmålad, dekor av medaljong med kvinnofigur, kvicksilverfolierat glas, ca 80,5x41 cm Varunr: 4253906 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-04 20:33:00
Se mer
Lådspegel, 1800-tal
Lådspegel, 1800-tal. Lådspegel, 1800-tal. Rotfanér samt mahogny. L 36, d 19, h 52. Varunr: 4254449 SEK < 1 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-05-05 12:46:00 SEK 300
Canett Furniture - 2 spejle (2)
Canett Furniture - 2 spejle (2). Canett Furniture - 2 spejle, hvidpatineret træ. Mål henholdsvois 60x80 cm. og 90x60 cm. (2) Varunr: 4254639

SEK < 1 000 DK, Odense, Kratholmvej 2016-05-05 13:36:51 SEK 373
Spegel, gustaviansk stil
Spegel, gustaviansk stil. Spegel, gustaviansk stil. Förgylld ram. fasettslipat glas. 105 x 75. Varunr: 4254608 SEK < 1 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-05-05 14:17:00 SEK 300
Spegel omkring 1900
Spegel omkring 1900. SPEGEL, 1800/1900-tal, förgylld, 96x47 cm Varunr: 4255421 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-05-05 14:52:00
Se mer
2 spejle og konsol af forgyldt træ, ca. år 2000. (3)
2 spejle og konsol af forgyldt træ, ca. år 2000. (3). Ovalt og rundt spejl samt konsol med plade af marmor, hver af forgyldt træ, prydet med blomster, bladværk og putti, ca. år 2000. Ovalt spejl H. 94. B. 75 cm. Rundt spejl Ø. 72 cm. Konsol H. 81. B. 81. D. 30 cm. Fremstår med brugsspor og patina. (3) Varunr: 4256035 SEK 1 863 DK, Vejle, Dandyvej 2016-05-05 14:55:00 SEK 404
Spegel med vägghängd lampa, 1950-tal
Spegel med vägghängd lampa, 1950-tal. Spegel med vägghängd lampa, 1950-tal. Teak. 99 x 66. Varunr: 4246427 SEK 1 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-05-05 15:18:00 SEK 325
Spegel
Spegel. SPEGEL, oval, 1800-tal, dekor av stiliserad blomsterurna, ca 80x75 cm Varunr: 4255433 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-05 15:44:00
Se mer
Spegel nyrokokostil
Spegel nyrokokostil. Spegel i nyrokokostil. Modern tillverkning. Förgyllt trä, skuret överstycke. Höjd 99 cm, bredd 47 cm. Milda bruksspår. Varunr: 4254754 SEK < 1 000 SE, Örebro, Aspholmen 2016-05-05 15:46:42 SEK 325
Spegel, rokokostil, 1900-tal
Spegel, rokokostil, 1900-tal. Spegel, rokokostil, 1900-tal. Förgylld ram med dekor av akantusblad. H 119, B 48. Skadat krön samt skada i ramens nederkant. Varunr: 4256632 SEK < 1 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-05-05 15:55:00 SEK 325
Spegel, barockstil
Spegel, barockstil. Spegel, barockstil. Förgylld genombruten ram med bladdekor. H 60, b 44. Varunr: 4254460 SEK < 1 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-05-05 18:48:00 SEK 300
Rakspegel samt venetiansk bordsspegel. (2)
Rakspegel samt venetiansk bordsspegel. (2). Rakspegel samt venetiansk bordsspegel. Höjder 25 - 33 cm. Venetiansk spegel med lagningar. Slitage. (2) Varunr: 4246094 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-05-05 19:57:00 SEK 300
Tischspiegel mit Elfenbeinrahmen, 1920/30er Jahre
Tischspiegel mit Elfenbeinrahmen, 1920/30er Jahre. Tischspiegel mit Elfenbeinrahmen, 1920/30er Jahre. Facettiertes Spiegelglas eingesetzt in einem Spitzbogen, Rahmen aus Elfenbein, Rückseite Holz, ausklappbarer Ständer, H. 47 cm, B 32 cm. Partiell leichter Berieb, kleiner Ausbruch am Zahn im Spitzgiebel. Varunr: 4244891 SEK 9 270 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2016-05-05 20:23:00 SEK 5 562
 1 2 3  >>