Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Spejl af nøddetræ, Georg III stil, 1900-tallet
Spejl af nøddetræ, udskåret og guldstafferet. Georg III stil, 1900-tallet. H. 98 B. 53 cm. Fremstår med brugsspor, finérskader.
Varunr: 4808892
SEK 1 035 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:25:00
SEK 420
Dansk empire spejl af mahogni, 1810-20
Dansk empire spejl af mahogni, svunget top med vifteformet intarsia, todelt spejlglas med det originale glas. 1810-20. H.123 B. 46 cm. Fremstår med ældre restauration, ridse i spejlfelt.
Varunr: 4808893
19:26:00
SEK 420
Väggfält sengustavianskt
VÄGGFÄLT/SPEGEL, omkring år 1800, sengustaviansk, förgylld samt bemålad, dekor av äggstavsbård, palmetter, krön med svan och pärlstavsgirland, ca 228x87 cm
Varunr: 4810411
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
20:09:00
Se mer
Spegel Carl Thim
SPEGEL, 1800-talets första del, stockholmsarbete i empire, etikettsignerad Carl Thim (CT., spegelfabrikör och grosshandlare i Stockholm 1818-1834), förgylld, delvis bemålad dekor i pastellage i form av bl.a. sfinxar och fyrfat, ca 136x75 cm
Varunr: 4810413
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
20:15:00
Se mer
Spegel Karl Johan
SPEGEL, Karl Johan, 1800-talets första hälft, förgylld och bemålad, delvis träskuren dekor, ca 165x84 cm
Varunr: 4810419
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
20:33:00
Se mer
Spegel rokoko 1700-talets andra hälft
SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, Ehrhart Göbels art, förgylld, fasettslipat glas, skuren dekor och papier-maché, höjd ca 133x60 cm
Varunr: 4810421
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
20:39:00
Se mer
Tom Stepp for FDB. Flow spejl
Tom Stepp for FDB. Flow spejl. Udført med ramme af eg. Produceret for FDB brændemærket. L. 119 cm. B. 39 cm. Udstillingsmodel.
Varunr: 4812764
SEK 1 035 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-10-2017
20:50:00
SEK 679
Spiegel in Teak von Aksel Kjersgaard für Odder, 1960er
Spiegel in Teak von Aksel Kjersgaard für Odder, 1960er Jahre. Rückseitig bezeichnet mit Brandstempel. Maße ca: ca. 82 x 51 cm. Gebrauchsspuren,
Varunr: 4808489
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
20:51:00
SEK 529
Spegel
SPEGEL, 1900-talets mitt, glasram med stiliserat mönster, ca 57x42 cm
Varunr: 4810430
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
21:06:00
Se mer
Christian VIII Spejl i ramme af mahogni
Christian VIII Spejl i ramme af mahogni, med svungen top og halvsøjler. 1830-40. H. 103, B. 44 cm. Fremstår med små finerskader, anløbent spejl.
Varunr: 4776368
SEK 1 035 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-10-2017
11:56:00
SEK 420
Jacques Adnet for Gubi, spejl, 'Ardnet'
'Ardnet' cirkulært spejl tegnet af Jacques Adnet for Gubi 1951, monteret med olivenfarvet læder og bælter med messingspænder, medium Ø: 58 cm, modelfotos, fremstår i original emballage.
Varunr: 4791861

SEK 4 527 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2017
13:18:00
SEK 2 070
Hollandsk / frisisk spejl af messingblik, 1800-tallets sidste halvdel
Hollandsk / frisisk spejl af messingblik, rigt drevet med blomster, muslinge og frugter, facetslebet, feltinddelt spejlglas. H. 58 cm, B. 32 cm. Barok stil, 1800-tallets sidste halvdel. Aldersrelateret stand, delvist anløbet spejlglas, mangler ene søm.
Varunr: 4812728
SEK 1 035 DK, Kolding, Trianglen 24-10-2017
15:32:00
SEK 485
Oval spegel. 1900-talets första hälft.
Oval spegel. 1900-talets första hälft. Ram i mörkbetsat trä. Längd 43 cm. Höjd 37 cm. Märken och mindre repor på spegelglaset.
Varunr: 4813229
SEK < 1,000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-10-2017
16:21:48
SEK 300
Spejl i ramme af mahogni, 1800-tallet
Spejl i ramme af mahogni. 1800-tallet. H. 135 B. 60 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser og enkelte afslag.
Varunr: 4812664
SEK 1 035 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-10-2017
19:16:00
SEK 388
Frederik VII spejl i ramme af senere sortmalet træ, 1800-tallets slutning
Frederik VII spejl i ramme af senere sortmalet træ, 1800-tallets slutning. H. 190. B. 91 cm. Fremstår senere malet
Varunr: 4811359
SEK 1 035 DK, Vejle, Dandyvej 24-10-2017
19:28:00
SEK 582
Konsol samt spejl af guldmalet træ (2)
Konsol samt spejl af guldmalet træ, konsol med tre skuffer. Konsol H. 72 B. 125,5 D. 40 cm. Spejl H. 120 cm. Brugsspor, spejl og konsol ikke samhørende, koblingspinde mellem disse ikke matchende. (2)
Varunr: 4810980
SEK 1 035 DK, Helsingør, Støberivej 24-10-2017
19:41:00
SEK 550
Konsolspejl samt spejl med konsol (3)
Vipbart konsolspejl af mahogni med lille skuffe. H.76 B.57 D.35 cm. Med vægbeslag. Samt spejl i ramme af mahognibejdset træ H. 125 B. 59 cm. Med lille konsol med vægbeslag B. 57 D. 30 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser og mærker, konsolspejl med gabende samling. (3)
Varunr: 4811245
19:41:00
SEK 388
Provence et Fils. Spejl for vægmontage
Provence et Fils. Spejl for vægmontage. Medaillon-formet spejl, lakeret træ. Spejlglas med patinering/antik-effekt. 130 x 64 cm. Fremstår med brugsspor i form af afslag på øverste kant. Se endvidere auktion 4811022 for lampe i samme dessin.
Varunr: 4811030
SEK 1 940 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-10-2017
19:53:00
SEK 388
Bordspejl, mahogny
Regulerbar bordspejl af mahogny omkranset af udskåret bort, herunder skuffe. H: 71 cm. B: 48 cm. D: 20 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser/mærker, små finerafslag m.v.
Varunr: 4805070
SEK 1 035 DK, Herning, Engdahlsvej 24-10-2017
19:55:03
SEK 420
Spegel 1800-tal
SPEGEL, 1800-tal, sengustaviansk stil, förgylld och bemålad dekor, 63x37 cm
Varunr: 4812287
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-10-2017
19:56:00
Se mer
Ovalt spejl i ramme af guldmalet træ, 2000-tallet
Ovalt spejl i ramme af guldmalet træ, rigt dekoreret med udskæringer, facetteret spejlglas. H. 113 B. ca. 125 cm. Fremstår med lette brugsspor
Varunr: 4811298
SEK 1 552 DK, Helsingør, Støberivej 24-10-2017
20:07:00
SEK 420
Spiegel / Schminkspiegel, Kommodenaufsatz, 1960
Spiegel / Schminkspiegel, Kommodenaufsatz, 1960. Konstruktion aus Holz und Spiegelglas, runder Stand mit mehr-teiligem Aufsatz, Glasblüten, floral geschliffen und mit rosafarbenen Schmucksteinen, H.87cm - B.62cm - T.30cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell kleine Kratzer.
Varunr: 4799197
SEK 3 369 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-10-2017
20:10:00
SEK 578
Belyst spejl/vægspejl/hængespejl med facetslibning, model 'Elisa' af Reflex
Firkantet spejl, model 'Elisa' af Reflex, med facetslibning på ætset glas, med en hylde af glas under spejlet, med belysningsklar vægholder. Objektmål: H. 180 cm, B. 75 cm. Fremstår med minimale brugsspor, minimale ridser, vægholderen er uden lyskilder.
Varunr: 4776530
SEK 5 295 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-10-2017
20:15:00
SEK 385
Spejl i forgyldt ramme
Spejl i forgyldt ramme, rigt dekoreret med skæringer. Mål ca. 238x95 cm. Fremstår med alders og brugsslitage, med en del afslag og afskalninger
Varunr: 4813628
SEK 2 587 DK, Odense, Kratholmvej 25-10-2017
13:02:00
SEK 420
Spejl i ramme af forgyldt træ, af nyere dato
Spejl i ramme af forgyldt træ, top prydet med lille våbenskjold og bladværk, ramme dekoreret med ornamentering, spejl med facetslibning, H. 190 cm, B. 85 cm. Spejlet er af nyere dato. Fremstår med mindre afslag på ramme.
Varunr: 4813116
SEK 1 294 DK, Kolding, Trianglen 25-10-2017
14:30:21
SEK 388
Konsolbord samt spejl af guldbemalet træ (2)
Konsolbord samt spejl af guldbemalet træ, dekoreret med rocailler og bladværk, løs topplade af lys broget marmor. Konsol H. 86,5 B. 120 D. 41,5 cm. Spejl H. 135. Marmorplade med afslag på kanter, vipper. (2)
Varunr: 4813615

SEK 1 294 DK, Helsingør, Støberivej 25-10-2017
14:55:00
SEK 550
Spejl med forgyldt ramme
Spejl med 8-kantet forgyldt ramme, facetslebet glas, H. 86 cm. B. 66 cm. Brugsspor.
Varunr: 4809285
SEK 1 035 DK, Odense, Kratholmvej 25-10-2017
15:18:37
SEK 420
Konsolbord samt spejl af bemalet smedejern, top af marmor (2)
Konsolbord samt spejl af bemalet smedejern, front med skuffe, dekoreret med blomster og bladværk, løs topplade af broget marmor. Konsol H. 57 B. 101 D. ca. 29 cm. Spejl H. 106 B. 93 cm. Fremstår med brugsspor, rust, skuffehåndtag mangler. Marmorplade med afslag på kanter. (2)
Varunr: 4811096
15:42:00
SEK 388
Jacques Adnet for Gubi, spejl, 'Ardnet Circulaire L'
'Ardnet' cirkulært spejl tegnet af Jacques Adnet for Gubi 1951, monteret med olivenfarvet læder & bælter med messingspænder, Ø: 70 cm, modelfotos, fremstår i original emballage.
Varunr: 4792046

SEK 5 174 DK, Herlev, Dynamovej 25-10-2017
19:33:00
SEK 2 716
Venetiansk spejl
Venetiansk spejl, ramme med ornamenter i form af blomster af glas, spejl med indgraverede blomster og blade. H. 39 cm. B. 32 cm. Brugsspor, enkelte ridser.
Varunr: 4813816
SEK 1 294 DK, Herlev, Dynamovej 25-10-2017
19:50:00
SEK 453
 1 2 3  >>