Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Speglar i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Spegel rokoko
Spegel rokoko. SPEGEL, 1700-tal, rokoko, förgylld, skuren dekor, ca 63x27 cm Varunr: 4495977 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-12-08 10:04:00
Se mer
Spejl i ramme af sortlakeret metal
Spejl i ramme af sortlakeret metal. Spejl i ramme af sortlakeret metal, facetslebet glas. H. 100,5 B. 50,5 cm. Brugsspor. Varunr: 4488351 SEK 1 978 DK, Herlev, Dynamovej 2016-12-08 11:06:58 SEK 428
Spejl i ramme af nøddetræ og mahogni, ca. 1880
Spejl i ramme af nøddetræ og mahogni, ca. 1880. Spejl i ramme fineret med nøddetræ og mahogni, ca. 1880. H. 157 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, enkelte tørrevner og ormehuller. Varunr: 4496354 SEK 1 055 DK, Vejle, Dandyvej 2016-12-08 13:22:00 SEK 428
 Soulland meets Bolia. Spejl model 'Conflict'
Soulland meets Bolia. Spejl model 'Conflict' . Soulland meets Bolia. Spejl model 'Conflict' i ramme af perforeret metal. H 140, B. 30, D. 5 cm. Ubrugt og i original emballage colli mål H. 143, B. 45, D. 8. Modelfoto anvendt Varunr: 4472100 SEK 1 055 DK, Herlev, Dynamovej 2016-12-08 15:16:00 SEK 428
Spegel 1960-tal
Spegel 1960-tal. SPEGEL, 1960-tal, delat spegelglas med metallnitar, 100x60 cm Varunr: 4496086 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-12-08 17:36:00
Se mer
Stort Spejl med guld/sølv bemalet ramme.
Stort Spejl med guld/sølv bemalet ramme. . Spejl med mønstret ramme. Spejlglasset er dobbeltforsølvet og forseglet i klasse A med facetslibning. Rammen er produceret i tørret massivt kernetræ - det inderste af træet. Ingen detaljer i PU (polyurethan plastic materiale). Spejlet kan tåle let fugt og stænk. Farve: Guld/sølv. Mål. H.140, ... Varunr: 3938573

SEK 6 592 DK, Herlev, Dynamovej 2016-12-08 18:06:00 SEK 4 219
Spiegel, querrechteckig, gold und schwarz, 2. Hälfte 20. Jh.
Spiegel, querrechteckig, gold und schwarz, 2. Hälfte 20. Jh.. Spiegel, querrechteckig, gold und schwarz, 2. Hälfte 20. Jh. Querrechteckige Form, Rahmen mit Kreuzbanddekor und Hohlkehlen, Bekrönung aus Akanthusblatt und Blattvoluten, Fassung in Schwarz und Gold, Spiegelglas mit umlaufender Facette, rückseitig bezeichnet ‚Kennedy Mirror‘, 89 x 102 cm Varunr: 4496185 SEK 2 158 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2016-12-08 19:03:00 SEK 981
11 spejle med rammer af teak og eg, 1950'erne (11)
11 spejle med rammer af teak og eg, 1950'erne (11). 11 spejle med rammer af teak og eg, 1950'erne. Største mål, 83 x 39 cm. Nogle ridser og skrammer. (11) Varunr: 4488274 SEK 1 055 DK, Roskilde, Store Hedevej 2016-12-08 19:56:00 SEK 3 164
Spiegel / Wandspiegel der 1960/70er Jahre
Spiegel / Wandspiegel der 1960/70er Jahre. Spiegel / Wandspiegel der 1960/70er Jahre. Konstruktion mit Rand aus einer verchromten Spirale, Halterung ebenfalls Metall. D. 47cm, T. 9cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren. Varunr: 4469515 SEK < 1 000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2016-12-08 20:10:00 SEK 491
Spiegel, Wendy Wheatley, SALIR, Murano
Spiegel, Wendy Wheatley, SALIR, Murano . Spiegel. SALIR, Murano. Wendy Wheatley, 1990.Glas, Spiegelglas, Holz, Fäden. Spiegel gerahmt von senfgelben volutenartig gerollten Glaselementen. Am unteren Rand Behang mit an Fäden montierten gekniffenen hellgrünen Blattelementen. Rückseitig bez. mit Firmenetikett SALIR, dort handschriftlich ... Varunr: 3972428 SEK 11 772 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2016-12-08 20:13:00 SEK 5 886
Yasu Sasamoto. 'Dulton', spejl
Yasu Sasamoto. 'Dulton', spejl . Dulton Body Mirror design Yaso Sasamoto, justérbart ovalt spejl med stel af forkromet metal , rød glasfiberbagside. H. spejl 128-168 cm, justérbart stel med vippefunktion monteret med hjul. Udleveres i 2 kolli. Varunr: 4477568

SEK 2 637 DK, Helsingør, Støberivej 2016-12-09 19:22:00 SEK 1 978
Spegel 1940-tal Ditzinger
Spegel 1940-tal Ditzinger. SPEGEL, 1940-tal, ca 123x66 cm. . PROVENIENS: Inköpt ca 1945 Ditzinger, Göterborg Varunr: 4497478 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-12-09 19:34:00
Se mer
Spegel 1940-tal Ditzinger
Spegel 1940-tal Ditzinger. SPEGEL, 1940-tal, ca 115x81 cm; etikettmärkt Stiletto 216. . PROVENIENS:. Inköpt ca 1945 Ditzinger, Göterborg Varunr: 4497483 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-12-09 19:44:00
Se mer
Spiegel, Holz/Glas, vergoldet
Spiegel, Holz/Glas, vergoldet. Spiegel, Holz/Glas, hochrechteckiger Spiegel, Rahmen aus profilierten vergoldeten Holzleisten mit Seitenprofilen aus altem Spiegelglas mit Quecksilberauflage, zentrales Spiegelglas erneuert, 88 x 68 cm Varunr: 4456836 SEK 2 158 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2016-12-09 20:08:00 SEK 392
Spegel 1900-tal
Spegel 1900-tal. SPEGEL, 1900-tal, förgylld, dekor i trä och pastellage, fasettslipat glas, ca 114 x 51 cm Varunr: 4497537 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-12-09 21:32:00
Se mer
Spegel i rokokostil
Spegel i rokokostil. SPEGEL, rokokostil, 1900-tal, träskuren dekor, förgylld och bronserad, höjd ca 90x55 cm Varunr: 4498788 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-12-10 11:24:00
Se mer
Großer Spiegel
Großer Spiegel. Freistehender Spiegel, Maße ca: H 230 cm, B 60 cm. Gebrauchsspuren. Varunr: 4479794 SEK < 1 000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2016-12-10 13:12:09 SEK 392
Spegel med konsolbord 1900-talets andra hälft
Spegel med konsolbord 1900-talets andra hälft. SPEGEL med KONSOLBORD, 1900-talets andra hälft, förgyllda, dekor i pastellage, med stenskiva, spegelns mått ca 135x96, konsolbordets mått höjd 46, 110x35 cm Varunr: 4498832 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-12-10 14:18:00
Se mer
Spegel
Spegel. SPEGEL, sengustaviansk, omkring 1800, delvis skuren dekor, ca 104x60 cm Varunr: 4498871 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-12-10 16:39:00
Se mer
Väggspel 1900-talets mitt
Väggspel 1900-talets mitt. VÄGGSPEGEL, 1900-talets mitt, betsad ram, fasettslipat glas, dekorknoppar i vitmetall, ca 82x122 cm Varunr: 4498955 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-12-10 20:38:00
Se mer
Lisa Larson Harlekin spegel och figurin
Lisa Larson Harlekin spegel och figurin. LISA LARSON, figurin och spegel, "Kalle" och "Harlekin", Gustavsberg, etikettmärkt, höjd ca 18 resp 30x24 cm Varunr: 4498975 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-12-10 21:18:00
Se mer
Spegel med konsolbord England
Spegel med konsolbord England. SPEGEL med konsolbord, nyrenässans, 1800-talets slut, England, svärtad dekor, spegelns mått ca 202x95 cm Varunr: 4499034 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-12-11 13:08:00
Se mer
Spegel och spegellampetter
Spegel och spegellampetter. SPEGEL, SPEGELLAMPETTER, 1 par, 1900-talets första hälft, tenn, spegelns höjd cav 48x27, lampetterna 33x12 cm Varunr: 4499120 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-12-11 19:20:00
Se mer
Väggspegel rokokostil
Väggspegel rokokostil. VÄGGSPEGEL, 1900-talets andra hälft, rokokostil, bronseread dekor, höjd ca 116x53 cm Varunr: 4499125 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-12-11 19:30:00
Se mer
Spegel Svenskt Tenn
Spegel Svenskt Tenn. SPEGEL, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1928 Varunr: 4499167 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-12-11 20:54:00
Se mer
Vægspejl med røgfarvet spejlglas, teaktræ
Vægspejl med røgfarvet spejlglas, teaktræ. Vægspejl med røgfarvet spejlglas i ramme af massivt teak. 147 x 89 cm. Varunr: 4495794 SEK 1 318 DK, Helsingør, Støberivej 2016-12-12 11:26:18 SEK 396
Spegel med konsolbord
Spegel med konsolbord. SPEGEL med konsolbord, valnöt, 1880-tal, dekor med kannelerade pelare med skuret krön, spegelns mått ca 217x96 cm Varunr: 4499254 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-12-12 17:32:00
Se mer
Stort ovalt Louis XVI spejl i ramme af blåmalet og forgyldt træ, ca. 1790
Stort ovalt Louis XVI spejl i ramme af blåmalet og forgyldt træ, ca. 1790. Stort ovalt Louis XVI spejl i ramme af blåmalet og forgyldt træ med perlebort, nyere spejlglas. Ca. 1790. H. 121. B. 88 cm. Varunr: 4498492 SEK 4 614 DK, Herlev, Dynamovej 2016-12-12 20:39:00 SEK 494
Spegellampetter Karl Johan
Spegellampetter Karl Johan . SPEGELLAMPETTER, 1 par, göteborgsarbete i Karl Johan, av Johan Martin Berg (glasmästare och spegelfabrikör i Göteborg 1803-1837) signerad IMB, två ljusarmar, krön i skuret trä, 64x58 cm Varunr: 4499354 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-12-12 21:04:00
Se mer
Wandspiegel mit Rahmen
Wandspiegel mit Rahmen. Großer Wandspiegel, gerahmt. Maße: H 150, B 70 cm. Gebrauchsspuren. Varunr: 4501731 SEK < 1 000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2016-12-13 12:19:42 SEK 441
 1 2  >>