Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Speglar i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor

 Online värdering

Pröva vår online värdering  -
Det är enkelt, snabbt och gratis

   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Spejl i guldfarvet træramme
Spejl i guldfarvet træramme. Enkelt spejl med glat buet ramme og mønster i rammens inderkant. Spejlglasset er dobbeltforsølvet og forseglet i klasse A med facetslibning. Rammen er produceret i tørret massivt kernetræ - det inderste af træet. Spejlet kan tåle let fugt og stænk. Vægt: 32,4 kg Ramme: 13 cm (Bredde), 6 cm ... Varunr: 3665114

SEK 3 819 DK, Herlev, Dynamovej 2014-12-23 14:18:21 SEK 1 337
Spejl
Spejl. Spejl af fineret træ. 105 x 74 cm. Fremstår med slitage. Varunr: 3666082 SEK 1 018 DK, Aalborg, Nibevej 2014-12-23 14:44:00 SEK 382
Biedermeier Spiegel
Biedermeier Spiegel . Biedermeier Spiegel, rechteckige Spiegelfläche, eingerahmt von Halbsäulen unter Spitzbogen, H. 113, B. 49 cm. Furnierabplatzungen Wellungen. Spiegelfläche partiell leicht blind und gelöst. Varunr: 3661214 SEK < 1 000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2014-12-23 14:50:19 SEK 379
Spegel, gustaviansk stil, 1900-tal
Spegel, gustaviansk stil, 1900-tal. Spegel i gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft. 82x37 cm. Varunr: 3664970 SEK < 1 000 SE, Örebro, Aspholmen 2014-12-23 15:39:51 SEK 325
Lådspegel, 1800-tal
Lådspegel, 1800-tal. Lådspegel, 1800-tal. Två lådor. L 39 D 20 H 51. Spegelglas något anfrätt. Varunr: 3653197 SEK < 1 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2014-12-23 19:53:00 SEK 300
Alvar Alto spegel 51x121 cm i trä
Alvar Alto spegel 51x121 cm i trä. Alvar Alto spegel 51x121 cm i trä. Bruksslitage, repor på trä. Varunr: 3665244 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2014-12-23 19:56:00 SEK 650
Christian VIII spejl
Christian VIII spejl. Christian VIII spejl, ramme i fineret mahogni. Indrammet på siderne af snoede søjler. H. 136 cm. B. 68,5 cm. Fremstår med manglende roset. Varunr: 3663303 SEK 1 273 DK, Herlev, Dynamovej 2014-12-23 19:58:00 SEK 509
Spegel, sengustaviansk stil, 1900-tal
Spegel, sengustaviansk stil, 1900-tal. Spegel, sengustaviansk stil, 1900-tal. Träskuren och förgylld med slagmetall. Höjd 53,5 cm. bredd 19,5 cm. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varunr: 3659018 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-23 20:03:00 SEK 325
Omklædningsspejl fra tøjforretning
Omklædningsspejl fra tøjforretning. Omklædningsspejl fra tøjforretning. Ramme af egetræ. 200 x 80 cm. Vægophæng medfølger. Fremstår med brugsspor. Varunr: 3666416 SEK 1 528 DK, Helsingør, Støberivej 2014-12-24 13:47:43 SEK 923
Par væghængte entrespejle
Par væghængte entrespejle. Par væghængte entrespejle med rammer af bøg. Mål på største; H 121, D 22, B 44 cm. Mål på mindste; H 80, B 55 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varunr: 3657678 SEK 1 018 DK, Kolding, Trianglen 2014-12-25 13:08:18 SEK 382
Stor praktspegel, barockstil
Stor praktspegel, barockstil. Stor praktspegel, barockstil. Silverlackerad. Ram med riklig dekor av bladverk samt flankerad med kolonner. Mått ca 245 x 115. Varunr: 3618393

SEK 3 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2014-12-25 19:38:00 SEK 575
Spegel och lampetter i tenn (3)
Spegel och lampetter i tenn (3). Spegel och lampetter i tenn, 1950-talet. Spegeln har överdel med färgat glas. Lampetterna dekorerade med fruktkorgar upptill. Spegeln är 55 cm hög och 29,5 cm bred. Lampetterna 34,5 cm höga. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varunr: 3667933 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-25 20:45:00 SEK 300
Spegel, Carl Corssar
Spegel, Carl Corssar. Spegel, Carl Corssar, Stockholmsmästare (verksam 1791-1827) övergångsstil. Märkningen C C är stämpelmärkt nedsänkt i träet på spegelramens baksida. Skuren dekor samt dekor i pastellage. Genombrutet krön med rocaille. Tvådelat glas (sannolikt ej original). Ytbehandling med blankförgyllning, ... Varunr: 3666694 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-25 20:53:00 SEK 1 650
Spegel, rokokostil
Spegel, rokokostil. Spegel, rokokostil. Förgylld, Riklig dekor av akantusblad samt urna. H 143, b 137. Varunr: 3656772 SEK 1 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2014-12-26 19:27:00 SEK 350
Stor praktspegel, barockstil
Stor praktspegel, barockstil. Stor praktspegel, barockstil. Guldlackerad. Ram med riklig dekor av bladverk samt flankerad med kolonner. Mått ca 245 x 115. Spegelglaset spräckt. Varunr: 3618394

SEK 1 200 SE, Norrköping, Finspångsv. 2014-12-26 19:58:00 SEK 350
Rundt Napoleon III spejl, 1800-tallets sidste halvdel
Rundt Napoleon III spejl, 1800-tallets sidste halvdel . Napoleon III spejl i ramme af guldbronceret gesso, prydet med rocailler, kæmninger, blomster og bladværk. 1800-tallets sidste halvdel. H. 90/130 cm, B. 75/97 cm. Dele af ornament fremstår ned mangler og afslag. Varunr: 3654673 SEK 3 819 DK, Herlev, Dynamovej 2014-12-27 12:19:00 SEK 923
Spejl i ramme af forgyldt træ
Spejl i ramme af forgyldt træ. Spejl i ramme af forgyldt træ, prydet med udskæringer og gualande. 1860-80. H. 174, B. 52 cm. Varunr: 3668899 SEK 1 528 DK, Herlev, Dynamovej 2014-12-27 14:17:00 SEK 827
Ovalt spejl i ramme af forgyldt træ og gesso.
Ovalt spejl i ramme af forgyldt træ og gesso.. Ovalt spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, støbt rocallier, blomster og bladværk, facetslebet spejlglas. Rococo form. H. 93. B. 76 cm. Fremstår med brud og mangler på gesso. Restaureret. Varunr: 3665098 SEK 1 018 DK, Herlev, Dynamovej 2014-12-27 19:14:00 SEK 382
Dansk snedkermester. Stort spejl med ramme af massivt wengé træ
Dansk snedkermester. Stort spejl med ramme af massivt wengé træ. Dansk snedkermester. Stort spejl med ramme af massivt wengé træ. H. 210 B. 80 D. 8 cm. Se endvidere varenr. 3660401. Varunr: 3645357 SEK 4 456 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2014-12-27 19:40:00 SEK 446
Spegel i äldre stil, 80x110 cm
Spegel i äldre stil, 80x110 cm. Spegel i äldre stil, 80x110 cm. Varunr: 3666288 SEK 2 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2014-12-27 19:45:00 SEK 550
Vægspejl samt lampette, glas (2)
Vægspejl samt lampette, glas (2). Vægspejl samt lampette af glas. Spejl: Ø 68 cm. Væglampette H. 27, B. 16 cm. (2) Varunr: 3667060 SEK 1 018 DK, Herlev, Dynamovej 2014-12-27 19:55:00 SEK 382
Fransk kaminspejl, 19. årh.
Fransk kaminspejl, 19. årh.. Fransk kaminspejl i forsølvet, profileret ramme. 19. årh.s anden halvdel. H. 127 cm B. 80 cm. Senere spejlglas. Varunr: 3667891 SEK 5 092 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2014-12-28 14:50:00 SEK 1 782
Fransk spejl. Forsølvet ramme. 19. årh.
Fransk spejl. Forsølvet ramme. 19. årh.. Spejl i profileret ramme af forsølvet træ, isat kviksølvspejlglas. Frankrig, 19. årh.s sidste fjerdedel. H. 80 cm B. 68 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor og mærker; afslag. Varunr: 3666762 SEK 3 183 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2014-12-28 15:49:00 SEK 382
Husebymodelllen, spegel gjuten metall 1800-talets slut
Husebymodelllen, spegel gjuten metall 1800-talets slut. Husebymodellen, spegel gjuten metall 1800-talets slut.H56 cm. B34 cm. Förnicklad yta med patina. Spegelglas med slipad kant. Patina. Varunr: 3669118 SEK 1 500 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2014-12-29 10:06:44 SEK 300
Spejl i ramme af forsølvet træ
Spejl i ramme af forsølvet træ. Enkelt spejl med næsten flad ramme helt uden mønster. Spejlglasset er dobbeltforsølvet og forseglet i klasse A med facetslibning. Rammen er produceret i tørret massivt kernetræ - det inderste af træet. Spejlet kan tåle let fugt og stænk. Vægt: 26,2 kg Ramme: 12,5 cm (Bredde), 3,2 cm ... Varunr: 3652930

SEK 1 528 DK, Herlev, Dynamovej 2014-12-29 12:52:00 SEK 1 178
Vægspejl med facetslebent spejlglas
Vægspejl med facetslebent spejlglas. Vægspejl. Antikpatineret guldfarvet ramme af presset træ med facetslebent spejlglas. 111 x 71 cm. Varunr: 3669360 SEK 1 018 DK, Helsingør, Støberivej 2014-12-29 15:09:00 SEK 382
Entresæt samt sidebord (3)
Entresæt samt sidebord (3). Entresæt af mahogny med udskæringer, best af spejl med væghængt konsol med skuffe samt sidebord fineret med nøddetræ, cirkulær plade med intarsia, tilspidsede ben. 1900-tallets begyndelse. H. 140 B. 51, H. 35 B. 64 D. 28, H. 64 Ø 64 cm. Fremstår med slitage ujævnheder/ krakkeleringer på lak på ... Varunr: 3667749 SEK 1 528 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-12-29 16:11:00 SEK 414
Solspegel, Diameter 53 cm.
Solspegel, Diameter 53 cm. . Solpsegel. Gjuten, förgylld ram i form av solstrålar. Diam: 53 cm. Bruksslitage. Varunr: 3669483 SEK 1 200 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2014-12-29 19:31:00 SEK 300
Bordspejl
Bordspejl . Bordspejl fineret med mahogny med drejet stolper, front med skuffe med intarsia og vipbart spejl, udskåret fødder. 1800-tallets slutning. H. 58 B. 39 D. 25 cm. Fremstår med brugsspor, små finerafslag og reparationer. Varunr: 3663570 SEK 1 018 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-12-30 16:44:00 SEK 509
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord med bordplade af hvid laminat med alukant, fire spændben af forkromet stål. H. 70 L.180 B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor og hak på underside af kanlist. Nb. Auktion forlænget. Varunr: 3663590 SEK 5 092 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-12-30 20:01:00 SEK 637
 1 2  >>