Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Speglar i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Christian IV spejl
Christian IV spejl. Christian IV spejl af senere sortlakeret træ. H. 126, B. 77, D. 24 cm. Fremstår med defekt topstykke. Varunr: 3602847 SEK 1 492 DK, Herlev, Dynamovej 2014-10-31 12:40:00 SEK 373
Aksel Kjersgaard, spejl med knagerække
Aksel Kjersgaard, spejl med knagerække. Aksel Kjersgaard, spejl med opslagstavle og lommer af hvidpigmenteret egetræ, en side med canvas. 113 x 107 cm. Fremstår med brugsslitage, enkelte afslag. Varunr: 3583567 SEK 1 243 DK, Aalborg, Nibevej 2014-10-31 13:25:00 SEK 373
Spegel, s.k. glasmästarspegel, Karl Johan, 1800-tal
Spegel, s.k. glasmästarspegel, Karl Johan, 1800-tal. Spegel, s.k. glasmästarspegel, Karl Johan, 1800-tal. Svartmålad och bronserad. Ram täckt med glas. Mått 78 x 40 cm. Delvis senare bemålning. Varunr: 3602345 SEK 800 SE, Örebro, Aspholmen 2014-10-31 14:11:49 SEK 300
Lisbeth Dahl. Konsolspejl
Lisbeth Dahl. Konsolspejl. Lisbeth Dahl. Konsolspejl med 3 skuffer i antik/vintage look. H. 60 cm. B. 94 cm. D. 26 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varunr: 3604679

SEK 2 238 DK, Roskilde, Store Hedevej 2014-10-31 15:31:00 SEK 435
Lisbeth Dahl. Spejle (10)
Lisbeth Dahl. Spejle (10). Lisbeth Dahl. 10 spejle til ophæng med cremefarvet bemaling i antik look. H. 70 cm. B. 58 cm. D. 8 cm. Spejlene er 2. sortering og kan fremstå med mere eller mindre afskalninger/krakeleringer i maling. I emballage. Modelfoto. (10)Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, ... Varunr: 3602539

SEK 4 972 DK, Roskilde, Store Hedevej 2014-10-31 16:18:00 SEK 559
Nyrokoko-spejl og konsol med marmorplade, 1800-tallet (2)
Nyrokoko-spejl og konsol med marmorplade, 1800-tallet (2). Nyrokokospejl og konsol af forgyldt træ med udskæringer. Ca. 1850-1870. Mål på spejl. H. 206 cm.B. 75 cm. Konsol: H. 33. B. 76. D. 33 cm. Konsol med marmorplade. Ornamentik i form af par fugle, blomsterkurv, kartoucher, rocailler og stiliseret bladværk. Fremstår med brugsspor, reparationer samt ... Varunr: 3596049 SEK 1 865 DK, Odense, Kratholmvej 2014-10-31 16:29:38 SEK 1 989
Spejl
Spejl . Spejl af forgyldt udskåret træ. 68 x 56 cm. Fremstår med brugsslitage. Varunr: 3573207 SEK 994 DK, Aalborg, Nibevej 2014-10-31 17:37:27 SEK 373
Spegel, Louis Seize/stil 1700/1800-tal
Spegel, Louis Seize/stil 1700/1800-tal. Spegel Louis Seize/stil 1700/1800-tal. Träskuren dekor i form av fåglar, olivkvistar och akantusrankor i krönet samt hörnen. Listen med pärlkant. Krederad och förgylld. Höjd 87 cm och största bredd 53 cm. Nedre delen är ej komplett. En skuren bit av krönet är helt lös och för övrigt mindre nagg, ... Varunr: 3600860 SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-31 20:44:00 SEK 5 600
Spegel med ram i metall/tenn 40-tal med 2 st mindre spegel lampetter(3)
Spegel med ram i metall/tenn 40-tal med 2 st mindre spegel lampetter(3). Spegel med ram i metall 40-tal med 2 st mindre spegel lampetter. Höjd spegel 62 cm mindre speglar 32 cm vardera.(3) Varunr: 3601319 SEK 800 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2014-11-01 19:26:00 SEK 300
Omklædningsspejl fra tøjforretning
Omklædningsspejl fra tøjforretning. Omklædningsspejl fra tøjforretning. Ramme af hvidlazeret egetræ. 250 x 80 cm. Vægophæng medfølger. Fremstår med brugsspor. Varunr: 3570741 SEK 1 492 DK, Helsingør, Støberivej 2014-11-01 20:05:00 SEK 404
Spegel, gustaviansk, tidigt 1800-tal
Spegel, gustaviansk, tidigt 1800-tal. Spegel, gustaviansk, tidigt 1800-tal. Förgylld. Skuren dekor. Krönande kärve. Höjd 99,5 cm, bredd 37 cm. Delvis otydlig hallstämpel, troligen Örebro hallstämpel. Senare glas samt senare bronsering och förgyllning. Omarbetat krön. Varunr: 3601829 SEK 2 000 SE, Örebro, Aspholmen 2014-11-02 19:04:00 SEK 450
Stort Nyrokoko spejl.
Stort Nyrokoko spejl.. Nyrokoko spejl, ca. 1860. Nyrokoko spejl af forgyldt/bronzeret træ og gesso, gennembrudt top. Udsmykket med bladværk, dunhammer, fugl Phønix m.m. 189x80 cm. Fremstår med små fejl i form af et manglende ben på Phønix, små afslag på ramme. Varunr: 3602869 SEK 7 459 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2014-11-02 20:38:00 SEK 3 356
Spejl i forgyldt ramme, nyrokoko slut 1800-tallet
Spejl i forgyldt ramme, nyrokoko slut 1800-tallet. Spejl med facetslebet spejlglas i forgyldt ramme med udskæringer, nyrokoko, slut 1800-tallet. 47x63 cm. Fremstår med svindrevner og enkelte afslag. Varunr: 3536033 SEK 994 DK, Odense, Kratholmvej 2014-11-03 09:50:42 SEK 466
Væghængt entremøbel samt spejl (2)
Væghængt entremøbel samt spejl (2). Væghængt entremøbel af teak med to skuffer. H. 21cm. B. 63 cm. D. 24 cm. samt trekantet spejl med ramme af palisander. Udført hos Th. Poss' efterfølger. Ø 56 cm. (2) Cites certifikat fra Skov & Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel ... Varunr: 3537250 SEK 1 492 DK, Herlev, Dynamovej 2014-11-03 12:07:34 SEK 653
Spejl i ramme af palisander. 1900-tallet.
Spejl i ramme af palisander. 1900-tallet.. Spejl i ramme af palisander, monteret med ornamenter af bronze, svungen facetslebet spejlfelt. 1900-tallet. H. 92 cm. B. 51 cm. Cites certifikat fra Skov & Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / import... Varunr: 3530649 SEK 1 243 DK, Kolding, Trianglen 2014-11-03 14:31:49 SEK 404
Ovalt spejl samt foldespejl (2)
Ovalt spejl samt foldespejl (2). Ovalt spejl samt foldespejl. 80 x 60 og H. 61 B. 40-70 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varunr: 3573604 SEK 994 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-11-03 15:55:00 SEK 373
Spegel, gjutjärn, 1800-talets senare del
Spegel, gjutjärn, 1800-talets senare del. Spegel. Gjutjärn, med dekor i färger. Originalglas. 1800-talets slut. Sannolikt Huseby. Höjd 50 cm. Åldersrelaterad patina. Varunr: 3604500 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-03 17:02:00 SEK 325
Fransk regence spejl, 1700-tallets første halvdel
Fransk regence spejl, 1700-tallets første halvdel. Fransk regence spejl i ramme af forgyldt træ og gesso udskåret med bladværk og blomster. 1700-tallets første halvdel, restaureret. H. 66 cm. B. 43 cm. Varunr: 3590805 SEK 5 594 DK, Herlev, Dynamovej 2014-11-03 20:02:00 SEK 3 978
Kai Kristiansen. Entresæt af palisander (2)
Kai Kristiansen. Entresæt af palisander (2) . Kai Kristiansen. Entresæt fineret med palisander, best. af: Bænk og spejl. Fremstillet hos Aksel Kjærsgaard, Odder. 105 x 44, H. 39 L. 86 B. 34 cm. Fremstår med brugsslitage, afslag på spejl. Cites certifikat fra Skov & Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ... Varunr: 3568345 SEK 2 486 DK, Aalborg, Nibevej 2014-11-04 14:35:00 SEK 404
Spejl i forgyldt ramme, 1900-tallet
Spejl i forgyldt ramme, 1900-tallet. Spejl i forgyldt ramme, 1900-tallet. 152 x 81 cm. Enkelte kantafslag. Varunr: 3600790 SEK 994 DK, Odense, Kratholmvej 2014-11-04 15:49:32 SEK 373
Spejl i guldramme
Spejl i guldramme. Ovalt spejl i guldbronzeret ramme. 1900-tallets sidste halvdel. 70 x 56 cm. Fremstår med enkelte brugsspor. Varunr: 3598928 SEK 994 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-11-04 16:08:00 SEK 373
Kinesisk spejl med udskæringer
Kinesisk spejl med udskæringer. Kinesisk spejl i ramme af guldbronzeret og bemalet træ, dekoreret med udskæringer. 85 x 71 cm. Fremstår med enkelte brugsspor. Varunr: 3598925 SEK 1 492 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-11-04 16:09:00 SEK 373
Spegel med trymå, 18/1900-tal
Spegel med trymå, 18/1900-tal. Spegel med trymå, skuren i trä, senare svartbemålad. 18/1900-tal. Mått spegel 71x170 cm, höjd bord 69 cm. Framstår med skador och bortfall. Varunr: 3599853 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-04 17:29:00 SEK 350
Jens Harald Qvistgaard. Spejl i ramme af egetræ med frise af fliser
Jens Harald Qvistgaard. Spejl i ramme af egetræ med frise af fliser. Jens Harald Qvistgaard. Spejl i ramme af egetræ med frise af fliser. Udgået fra Nissen Langaa. H. 50 cm. B. 45 cm. Varunr: 3603294 SEK 1 865 DK, Herlev, Dynamovej 2014-11-04 19:46:00 SEK 404
Omklædningsspejl fra tøjforretning. Omklædningsspejl fra tøjforretning. Ramme af hvidlazeret egetræ. 250 x 80 cm. Vægophæng medfølger. Fremstår med brugsspor. Varunr: 3570742 SEK 1 492 DK, Helsingør, Støberivej 2014-11-04 20:05:00 SEK 404
Aksel Kjersgaard. Spejl samt vægmodul af palisander (2)
Aksel Kjersgaard. Spejl samt vægmodul af palisander (2). Aksel Kjersgaard. Entresæt af palisander best. af; cirkulært spejl, Ø 59 cm., model No 280.; væghængt skuffemodul, model No 128. Delene fremstår med lette brugsspor. (2) Cites certifikat fra Skov & Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel ... Varunr: 3562662 SEK 1 492 DK, Roskilde, Store Hedevej 2014-11-04 20:12:00 SEK 715
Spejl i ramme af sortstafferet frugttræ, 1800-tallet
Spejl i ramme af sortstafferet frugttræ, 1800-tallet. Spejl i ramme af sortstafferet frugttræ, antageligt pæretræ, eboniserede felter samt løs top m. gennembrudte udskæringer. Felt med rundt spejlglas omgivet af bladrankedekorationer. 1800-tallet. Alderspræget, enkelte ormhuller. 83 x 35 cm. Varunr: 3604050 SEK 994 DK, Odense, Kratholmvej 2014-11-05 09:59:23 SEK 373
Spegel med konsolbord, barockstil, 1900-tal (2)
Spegel med konsolbord, barockstil, 1900-tal (2). Spegel med konsolbord, barockstil, 1900-tal. Oval spegel, bord med svängda ben. Dekor av bl. a. akantusblad och putti. Spegel 84x58 cm. Bord höjd 78 cm, bredd 82 cm, djup 32 cm. Skadad skiva. (2) Varunr: 3606329 SEK 1 000 SE, Örebro, Aspholmen 2014-11-05 14:27:00 SEK 625
Rektangulært spejl af rio palisander
Rektangulært spejl af rio palisander. Rektangulært spejl af rio palisander. Dansk møbeldesign, 1950'erne. 118 x 43 cm. Varunr: 3606828 SEK 994 DK, Roskilde, Store Hedevej 2014-11-05 18:29:00 SEK 373
Senempire spejl, ca. 1830
Senempire spejl, ca. 1830. Senempire spejl i ramme fineret med mahogni, facetslebet glas, ca. 1830. H. 99 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage, få ormehuller og en halv manglende liste. Varunr: 3604166 SEK 994 DK, Vejle, Dandyvej 2014-11-06 15:30:00 SEK 373
 1 2  >>