Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Speglar i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Stor facetslebet spejl i barokstil
Stor facetslebet spejl i barokstil. Stor facetslebet spejl i barokstil. Af nyere dato. H. 115 L. 185 cm. Varunr: 3118253 SEK 2 468 DK, Herlev, Dynamovej 2014-10-24 11:38:32 SEK 740
Ateljé Glas & Trä. Spegel i teak, 1960-tal
Ateljé Glas & Trä. Spegel i teak, 1960-tal. Ateljé Glas & Trä. Spegel i teak, 1960-tal. Etikettmärkt. 95 x 66 cm. Varunr: 3592879 SEK 800 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2014-10-24 15:53:00 SEK 325
Spejl
Spejl . Spejl af forgyldt udskåret træ. 68 x 56 cm. Fremstår med brugsslitage. Varunr: 3573207 SEK 987 DK, Aalborg, Nibevej 2014-10-24 16:53:00 SEK 370
Fransk kaminspejl, ca. 1900
Fransk kaminspejl, ca. 1900. Fransk kaminspejl i ornamenteret bronzeret ramme af træ og gesso med originalt spejlglas, ca. 1900. H. 60 B. 48 cm. Aldersrelateret slitage. Varunr: 3591686 SEK 1 234 DK, Roskilde, Store Hedevej 2014-10-24 17:15:29 SEK 463
Stort spejl
Stort spejl . Stort spejl prydet med rosetter af messing, bagbeklædning af mahogni. H. 180 cm. B. 90 cm. Varunr: 3581694 SEK 1 234 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2014-10-24 19:06:00 SEK 771
Spejl med væghængt konsol (2)
Spejl med væghængt konsol (2). Spejl med væghængt konsol af massivt udskåret mahogny. 1920/30'erne. H. 110 B, 61, H, 52 B. 94 D. 35 cm. Fremstår med en løs list og konsol med slitage på top. (2) Varunr: 3594265 SEK 987 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-10-24 19:16:00 SEK 463
Konsolspejl og spejl i rammer af udskåret og guldbronzeret træ. (2)
Konsolspejl og spejl i rammer af udskåret og guldbronzeret træ. (2). Konsolspejl i ramme af udskåret og guldbronzeret træ, på svungne ben. H. 123 cm. B. 61 cm. Samt spejl i ramme af udskåret træ. H 71 cm. B. 57 cm. (2) Varunr: 3591445 SEK 987 DK, Kolding, Trianglen 2014-10-25 15:03:29 SEK 432
Spegel, barockstil, 1800-tal
Spegel, barockstil, 1800-tal. Spegel barockstil, slutet av 1800-talet. Dekorativt krön i pastellage. Belagd med slagmetall och svart färg. 71 x 39 cm. Bitar av pastellage borta både på krön och underdelen, ena sidoglaset med sprickor. Bruks och åldersrelaterat slitage. Detta föremål tillhör en samling med föremål som alla ... Varunr: 3539817 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-26 20:25:00 SEK 375
Empirespejl af mahogni
Empirespejl af mahogni. Empirespejl af mahogni. H. 152 cm. B. 57 cm. Brugsspor, afslag, ormehuller. Varunr: 3595746 SEK 987 DK, Herlev, Dynamovej 2014-10-27 14:32:00 SEK 432
Glas & Trä Hovmantorp, hallmöbel med spegel
Glas & Trä Hovmantorp, hallmöbel med spegel. Glas & Trä Hovmantorp, hallmöbel med spegel, 1970-tal. Svartbetsat trä. Byrå, H. 46 cm. 117x39 cm. Spegel, 120x80 cm. Varunr: 3586547 SEK 800 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2014-10-27 16:01:00 SEK 300
Glas & Trä, Hovmantorp. Spegel i jugendstil
Glas & Trä, Hovmantorp. Spegel i jugendstil. Glas & Trä, Hovmantorp. Spegel i jugendstil, 1900-talets andra hälft. Etikettmärkt. 134 x 94 cm. Varunr: 3596485 SEK 800 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2014-10-27 16:05:00 SEK 300
Venetiansk spejl
Venetiansk spejl . Venetiansk spejl, med ramme af glas, prydet med slibninger. 1800-tallets slutning-1900-tallets begyndelse. H. 60 cm B. 45 cm. Fremstår med brugsspor men komplet. Varunr: 3596976 SEK 1 851 DK, Helsingør, Støberivej 2014-10-27 16:16:04 SEK 555
Ovalt spejl samt foldespejl (2)
Ovalt spejl samt foldespejl (2). Ovalt spejl samt foldespejl. 80 x 60 og H. 61 B. 40-70 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varunr: 3573604 SEK 987 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-10-27 16:59:00 SEK 370
Paar ovaler Spiegel mit Blütendekor (2)
Paar ovaler Spiegel mit Blütendekor (2). Holzrahmen, stuckiert, goldfarben gefasst, facettiertes Spiegelglas. H 110cm, B 101,5cm, T 13cm und H 90cm B 81,5 T 13cm. (2) Neuwaren werden nach dem Neuwarenprinzip taxiert. D. h. der Schätzpreis plus Käuferprovision entspricht dem empfohlenen Verkaufspreis oder dem Preis, zu dem die Ware im ... Varunr: 3473235

SEK 4 593 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2014-10-27 18:20:00 SEK 2 296
Vergoldeter Spiegel mit floralem Dekor
Vergoldeter Spiegel mit floralem Dekor. Hochrechteckig geformter Spiegel, gestufte Bekrönung mit plastisch gestalteten floralen Motiven und Muscheldekor, Rahmen verziert mit reliefiertem Blütendekor. Spiegelglas facettiert. H 205cm, B 116,5cm, T 20cm.Neuwaren werden nach dem Neuwarenprinzip taxiert. D. h. der Schätzpreis plus ... Varunr: 3473253

SEK 4 593 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2014-10-27 18:35:00 SEK 3 215
Konsolspejl, 1800-tallets slutning (2)
Konsolspejl, 1800-tallets slutning (2). Konsolspejl fineret med nøddetræ med udskæringer, konsol med stolper. 1800-tallets slutning. H. 170 B. 69, H. 82 B. 68 D. 34 cm. Fremstår med brugsspor, mangler lille liste på front og ormehuller. (2) Varunr: 3593020 SEK 1 234 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-10-27 19:09:00 SEK 401
To spejle af mahogni (2)
To spejle af mahogni (2). Senempire spejl af mahogni, 97 x 46 cm. Fremstår med defekter, løse dele. Spejl af mahogni, 156 x 60 cm. (2) Varunr: 3596020 SEK 987 DK, Roskilde, Store Hedevej 2014-10-27 19:50:00 SEK 370
Spejle af læder, Rough collection 5 stk (5)
Spejle af læder, Rough collection 5 stk (5). Spejle med ramme og ophæng af sort læder med kraftige stikninger og spænder. Ophæng er højdejustérbar. Spejl Ø 40 cm. B 4 cm. En del af Rough Collection. (5)Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller... Varunr: 3590550

SEK 5 552 DK, Roskilde, Store Hedevej 2014-10-27 20:00:00 SEK 432
Salongsspegel, förgylld, 1880/90-tal
Salongsspegel, förgylld, 1880/90-tal. Salongsspegel, förgylld, 180/90-tal. Spegeln har dekorationer i pastellage främst florala. Krönet är rikt dekorerat med bla cherubhuvuden. Både belagd med slagmetall och blankförgylld med guld. Enligt etikett på baksidan så har spegeln kunglig proveniens. Höjd 250 cm, bredd 97 cm. Bitar av ... Varunr: 3539769 SEK 6 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-27 20:18:00 SEK 4 000
Bordspejl, messing
Bordspejl, messing. Bordspejl af messing, rigt støbt med engle og blomster og bladværk. 1900-tallet. H. 40 cm. Fremstår med lettere slitage. Varunr: 3590144 SEK 987 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-10-27 20:37:00 SEK 432
Spegel med konsolbord, Karl Johan, 1800-talets andra kvartal (2)
Spegel med konsolbord, Karl Johan, 1800-talets andra kvartal (2). Spegel med konsolbord, Karl Johan, 1800-talets andra kvartal. Fanerade med mahogny. Spegel med uppsvängt krön, tudelat glas. Bord samt spegel med kolonner. Spegel mått 138x66 cm. Konsolbord höjd 80 cm, bredd 79 cm, djup 40 cm. Fanersprickor och mindre fanerbortfall. (2) Varunr: 3597808 SEK 2 500 SE, Örebro, Aspholmen 2014-10-28 12:38:41 SEK 950
To spejle. Forgyldt, ene med facetslebet spejl (2)
To spejle. Forgyldt, ene med facetslebet spejl (2). To spejle: Ene med ramme af mat/ blank forgyldt fyrretræ, mål. ca. 115 x 43 cm. Andet spejl fremstår m/ facetslebet kant samt forgyldt ramme, mål. ca. 70 x 60 cm. (2) Varunr: 3595963 SEK 987 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-10-28 13:50:05 SEK 370
Nyrococo armstol samt spejl, 1800 tallet (2)
Nyrococo armstol samt spejl, 1800 tallet (2) . Nyrococo armstol af nøddetræ med svungne armlæn og forben med hjul, ca. 1850, samt Christian IX spejl i ramme af mahogni, ca. 1870. Fremstår med brugsspor. Spejl H.167 B. 61 cm. (2) Varunr: 3597917 SEK 2 468 DK, Herlev, Dynamovej 2014-10-28 15:14:00 SEK 432
Omklædningsspejl på gulvstativ. Sølvfarvet
Omklædningsspejl på gulvstativ. Sølvfarvet. Vipbart omklædningsspejl på gulvstativ. Sølvfarvet træ. Udsmykket med gennembrudt skæring på top. H. 186 B. 71 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se ... Varunr: 3589013

SEK 1 851 DK, Helsingør, Støberivej 2014-10-28 16:09:00 SEK 432
Staldvinduer monterede med spejle (2)
Staldvinduer monterede med spejle (2). Staldvinduer monterede med spejle, H. 47 cm, B. 35 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (2) Varunr: 3598461 SEK 987 DK, Aalborg, Nibevej 2014-10-28 16:12:51 SEK 370
Alvar Aalto. Spejl i birketræ.
Alvar Aalto. Spejl i birketræ.. Alvar Aalto 1898-1976. Spejl i birketræ, mål: 120 x 50 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (1) Varunr: 3597257 SEK 3 085 DK, Herning, Engdahlsvej 2014-10-28 18:25:00 SEK 586
Spejl af forgyldt træ i Louis XVI stil, ca. 1910
Spejl af forgyldt træ i Louis XVI stil, ca. 1910. Spejl af forgyldt træ i louis XVI stil, foroven pastoralt sceneri. Ca. 1910. H. 154 cm. B. 51 cm. Brugsspor. Varunr: 3595754 SEK 987 DK, Herlev, Dynamovej 2014-10-29 15:00:00 SEK 401
Spejl, forgyldt ramme
Spejl, forgyldt ramme. Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, facetslebet spejlglas. 20/21. årh. 83 x 62 cm. Varunr: 3588412 SEK 987 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2014-10-29 15:17:00 SEK 370
Spejl samt konsol (2)
Spejl samt konsol (2). Spejl samt konsol af egetræ med udskæringer, konsol med stolper. 1900'tallets begyndelse. H. 196 B. 81, H. 38 B. 84 D. 31 cm. Fremstår med kraftig slitage, store finerafslag, manglende lister og revne på top af konsol. (2) Varunr: 3596205 SEK 987 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-10-29 15:41:16 SEK 401
Hallspegel med konsolbord, björk (2)
Hallspegel med konsolbord, björk (2). Hallspegel med konsolbord, björk. Konsolbord med 2 lådor lackade i grönt, 1 lådknopp saknas. I skivan infälld metallbricka. Bruksslitage. H: 84 cm. 80 x 40 cm. Spegel, 85 x 35 cm. Spricka i spegelglaset övre högra hörnet. Varunr: 3590573 SEK 800 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2014-10-29 19:41:00 SEK 300
 1 2  >>