Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Speglar i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Spegel, 1900-tal
Spegel, 1900-tal. Spegel, 1900-tal. Rokokoform. Fasettslipat glas. H 59, b 37. Varunr: 4279882 SEK < 1 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-05-27 12:21:00 SEK 300
Spejl m. facetslebet glas, bemalet ramme, 1880-1900
Spejl m. facetslebet glas, bemalet ramme, 1880-1900. Spejl m. facetslebet glas, bemalet ramme, 1880-1900. Mål: 107x50 cm. Brugsspor. Varunr: 4277462 SEK < 1 000 DK, Odense, Kratholmvej 2016-05-27 12:30:52 SEK 373
Spegel vitmålad
Spegel vitmålad. SPEGEL, 1900-talets första hälft, ram i massiv ek, vitmålad, mässingsdetaljer, fasettslipat glas, 163 x 124 cm, passar med fördel konsolbord 386321 Varunr: 4279121 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-27 12:40:00
Se mer
Spegellampetter
Spegellampetter. SPEGELLAMPETTER, 1 par, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft, skurna i trä och förgyllda, ljushållare i mässing, höjd ca 46 cm Varunr: 4279131 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-27 13:28:00
Se mer
Spejl i Louis XVI-stil, samt par lampetter (3)
Spejl i Louis XVI-stil, samt par lampetter (3). Spejl i ramme af udskåret og forgyldt træ og gesso, Louis XVI-stil, samt par lampetter af forgyldt metal, rokokoform. 1800-tallets 2. halvdel og 20. årh. H. 98. B. 55 cm. Alm. aldersrelateret stand. Enkelte små svindrevner og små rep. (3) Varunr: 4272827 SEK 1 242 DK, Odense, Kratholmvej 2016-05-27 13:50:39 SEK 652
Spegel med vägghängd lampa, 1950-tal
Spegel med vägghängd lampa, 1950-tal. Spegel med vägghängd lampa, 1950-tal. Teak. 99 x 66. Varunr: 4272317 SEK 1 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-05-27 15:16:00 SEK 300
Spegel i rokokostil
Spegel i rokokostil. Spegel i rokokostil. 1900-talets andra hälft. Höjd 100 cm. Varunr: 4270556 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-05-27 16:04:00 SEK 350
Spegel med konsollbyrå, empire 1800-tal. (2)
Spegel med konsollbyrå, empire 1800-tal. (2). Spegel med konsollbyrå, empire 1800-tal. Fanerad i mahogny. Skurna detaljer. Konsollbyrå med 2 lådor och lucka. En låda med inredning. Total höjd ca 255 cm. Konsollbyrå, H: 85 cm, 78 x 47 cm. En list lös men medföljer. Slitage samt smärre fanérskador. (2) Varunr: 4279831 SEK 4 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-05-27 17:13:00 SEK 3 100
Två speglar. Fröseke Nybrofakriken mm (2)
Två speglar. Fröseke Nybrofakriken mm (2). Två speglar. Fröseke Nybrofabriken, rund spegel '757 Eva', formgjuten plast i orange, diam 47 cm. Spegel med ram av trä, ca 54x54 cm, omärkt. (2) Varunr: 4275806 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-05-27 19:16:00 SEK 325
Entresæt af fyrretræ (2)
Entresæt af fyrretræ (2). Entresæt af fyrretræ bestående af: kommode, front med to skuffer med drejede greb, H. 40, B. 110, D. 34 cm. samt spejl H. 130, B. 90 cm. Brugsspor. (2) Varunr: 4176428 SEK < 1 000 DK, Roskilde, Store Hedevej 2016-05-27 19:44:00 SEK 373
Entresæt i gustaviansk stil (2)
Entresæt i gustaviansk stil (2). Entresæt i gustaviansk stil af bemalet og forgyldt fyrretræ, konsol med marmorplade. Spejl h.120 x 48 cm, konsol h.58 x 54 x d.24 cm. 1900 tallets anden halvdel. Skuffe mangler greb. Varunr: 4279311 SEK 1 491 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-05-27 20:07:00 SEK 1 180
Golvspegel
Golvspegel. Golvspegel. Vitbemålad, ovalt glas, vippfunktion. Mått: Höjd 176 cm. Bredd 69 cm. Bruksslitage. Obs! Förlängd auktion Varunr: 4274456 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2016-05-27 20:46:00 SEK 300
Spegel
Spegel. SPEGEL, tillskriven Estrid Ericson för Svenskt Tenn, förgyllt trä samt blå textildel, höjd ca 100, bredd 60 cm Varunr: 4280666 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-05-28 19:50:00
Se mer
Spegel Louis XVI-stil
Spegel Louis XVI-stil. SPEGEL, 1900-talets första hälft, Louis XVI-stil, bronserad delvis genombruten dekor med bland annat maskaron och pärlstav, ca 85x87 cm Varunr: 4280700 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-28 20:58:00
Se mer
Spegel venetiansk typ
Spegel venetiansk typ. SPEGEL, 1900-tal, venetiansk typ, slipad floral dekor, ca 103x50 cm Varunr: 4280733 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-29 10:06:00
Se mer
Erik Höglund spegel och hallbyrå
Erik Höglund spegel och hallbyrå. ERIK HÖGLUND, bemålad spegel och hallbyrå, trä, spegelns mått 105x52 cm samt byrå, höjd 44, 73x35 cm Varunr: 4280757 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-05-29 11:33:00
Se mer
Spegel Karl Johan
Spegel Karl Johan. SPEGEL, 1800-talets första hälft, sengustaviansk, förgylld och bronserad, fasettslipat glas tudelat glas, ca 93x44 cm Varunr: 4280796 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-29 14:15:00
Se mer
Engelske spejle (2)
Engelske spejle (2). Engelske spejle af forgyldt metal, dekoreret med blomster og bladværk, vipbart spejlfelt, én tredelt. 63 x 33 og 63 x 72 cm. Fremstår med lettere slitage. (2) Varunr: 4281253 SEK 1 242 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-05-29 18:40:00 SEK 373
Spegel i Louis XVI
Spegel i Louis XVI. SPEGEL, Louis XVI, patinerad och bronserad, skuren dekor, delvis med pastellage, höjd ca 134x63 cm Varunr: 4280887 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-29 19:57:00
Se mer
Spegel
Spegel . SPEGEL, teak, 1950-tal, ca 92x67 cm Varunr: 4280893 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-29 20:15:00
Se mer
Spegel i ek
Spegel i ek. VÄGGSPEGEL, 1960-tal, märkt G&T (Glas och trä Hovmantorp) SMI Svenska Möbelfabrikerna, stämpelmärkt NK BO sam 28.4 1958", ek 61x46 cm Varunr: 4280906 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-29 20:54:00
Se mer
Spegel i rokokostil
Spegel i rokokostil. SPEGEL, 1900-talets andra hälft, rokokostil, bronserad dekor, fasettslipat spegelglas, 90 x 60 cm Varunr: 4280957 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-30 12:12:00
Se mer
Spegel
Spegel. SPEGEL, Louis XVI-stil, 1800-talets första hälft, delvis pastellage, 70X45 Varunr: 4280974 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-30 13:28:00
Se mer
Spegel gustavianskstil, 1900-tal.
Spegel gustavianskstil, 1900-tal.. Spegel gustavianskstil, 1900-tal. Förgylld. Krön med rosett. Höjd 95 cm. Smärre förgyllningsbortfall och lagningar på krön. Varunr: 4283087 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-05-30 16:44:21 SEK 300
Spejl og konsolskab af mahogni, 1800-tallets slutning (2)
Spejl og konsolskab af mahogni, 1800-tallets slutning (2) . Spejl og konsolskab af mahogni, konsolskab med skuffe og en dør bag hvilket hylder. 1800-tallets slutning. Spejl. H. 150 B. 65 cm. Konsol: H. 77 B. 65 D. 36 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor. (2) Varunr: 4281679 SEK 1 491 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-30 17:38:00 SEK 1 025
Solspegel
Solspegel. SPEGEL, sk. solspegel, 1900-tyalets andra hälft, bronserad dekor, diameter ca 58 cm Varunr: 4281038 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-30 18:04:00
Se mer
Spegel med konsolbord, gustaviansk stil, 1800-tal (2)
Spegel med konsolbord, gustaviansk stil, 1800-tal (2). Spegel med konsolbord, gustaviansk stil, 1800-tal . Spegel med rakt krön med fält i blått. Upptil dekor av blomsterkorg. Nedtill rosett samt stiliserade blad. Ram med pärlstav . Glas något anfrätt. Spegelns H 195, B 79. Konsolbord med marmorskiva, kopplat underrede med dekor av urna med hänklar, ... Varunr: 4279627 SEK 4 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-05-30 19:09:00 SEK 2 900
Bodil Eje. Spejl med emalje dekoration
Bodil Eje. Spejl med emalje dekoration. Bodil Eje. Spejl med emalje dekoration. 60 cm. x 50 cm. Bag på plakette fra Illums Bolighus Varunr: 4281527 SEK < 1 000 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-30 20:00:00 SEK 404
Ovalt spejl, lakeret egetræ
Ovalt spejl, lakeret egetræ. Spejl, lakeret egetræ med udskæringer, perlebord og facetslebet spejl. Start 1900-tallet. 82 x 54 cm. Varunr: 4281876 SEK < 1 000 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-30 20:00:00 SEK 373
Stort spejl med guldramme.
Stort spejl med guldramme.. Stort spejl med guldramme. mål inkl. ramme H. 170 cm. B. 145 cm. Fremstår med malingsrester samt brugsspor på ramme. Varunr: 4282348 SEK < 1 000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-05-30 20:14:00 SEK 404
 1 2 3  >>