Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Speglar i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Spiegel, 50er Jahre
Spiegel, 50er Jahre. Spiegel, 50er Jahre, runder Spiegel in rundem, weiß-milchigem Glasrahmen, mit rückseitiger Metallhalterung, mit Beleuchtung; Maße: D. 51cm. Varunr: 4414438 SEK 1 142 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-03-25 20:41:00 SEK 381
Spegel med konsolbord empirestil
Spegel med konsolbord empirestil. SPEGEL, med KONSOLBORD, 1900-tal, empirestil, förgylld, fasettslipat glas, bord med stenskiva, dekor av gripar, spegelns mått 196x89, bordets mått höjd 55, 88x42 cm Varunr: 4604177 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-26 11:48:00
Se mer
Spejlsæt af læder. (2)
Spejlsæt af læder. (2). Spejlsæt bestående af to spejle. Ramme og ophæng af cognac farvet læder med kraftige stikninger og spænder. Ophæng er højdejustérbart. spejl Ø 68 cm. B. 4 cm. Mindre spejl Ø 40 cm. B 4 cm. I original emballage. Emballagemål 70 x 69 x 6 cm. og 41 x 41x 6 cm. (2) Varunr: 4590773

SEK 2 175 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-03-26 18:08:00 SEK 1 663
Spegel Johan Gustaf Egelström
Spegel Johan Gustaf Egelström. SPEGEL, stockholmsarbete, Johan Gustaf Egelström (1759-1806, gesäll hos Johan Åkerblad 1790-99), förgylld, skuren dekor och pastellage, infällda gouacher, fasettslipat glas, ca 90x52 cm Varunr: 4604333 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-26 20:12:00
Se mer
Aksel Kjærsgaard spejl i ramme af palisander
Aksel Kjærsgaard spejl i ramme af palisander. Aksel Kjersgaard, rektangulært spejl i ramme af palisander, no 14. Fremstillet hos Aksel Kjersgaard Odder med brændemærke herfra. 104 x 42 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Varunr: 4602912 SEK 1 279 DK, Vejle, Dandyvej 2017-03-27 13:22:56 SEK 416
Nyge verken, Nyköping, spegel i ek
Nyge verken, Nyköping, spegel i ek. Nyge verken, Nyköping, spegel i ek. 1900-talets andra hälft. 97 x 45 cm. Varunr: 4603306 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-03-27 16:48:00 SEK 300
Entrésæt, bestående af spejl samt hylde (2)
Entrésæt, bestående af spejl samt hylde (2) . Entrésæt af finéret teaktræ bestående af: Spejl med udskæringer H. ca 125 cm, B. 60 cm. Væghængt hylde dekoreret med blomster. Fremstår med brugsspor, herunder finérskade. (2) Varunr: 4575539 SEK 1 024 DK, Aalborg, Nibevej 2017-03-27 17:09:00 SEK 384
Spejl af eksotisk hårdttræ.
Spejl af eksotisk hårdttræ.. Spejl udført i eksotisk hårdttræ. Afrundede kanter. Mål: 121x70 cm. Varunr: 4524976

SEK 2 943 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-03-27 18:36:00 SEK 2 431
Spejlsæt af læder. (2)
Spejlsæt af læder. (2). Spejlsæt bestående af to spejle. Ramme og ophæng af sort læder med kraftige stikninger og spænder. Ophæng er højdejustérbart. Stort spejl Ø 68 cm. B. 4 cm. Mindre spejl Ø 40 cm. B 4 cm. Modelfoto. (2) Varunr: 4508227

SEK 2 175 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-03-27 18:51:00 SEK 1 663
Et par spejle i forgyldte rammer med facetslebet spejlglas. (2).
Et par spejle i forgyldte rammer med facetslebet spejlglas. (2).. Et par spejle i forgyldte rammer med facetslebet spejlglas. 110 x 90 cm vendbare. Fremstår med afslag på hjørner. (2). Varunr: 4579551 SEK 1 279 DK, Herlev, Dynamovej 2017-03-27 19:44:00 SEK 384
Stort spejl med konsol af nøddetræ, 1900-tallet (2)
Stort spejl med konsol af nøddetræ, 1900-tallet (2). Stort spejl med konsol af nøddetræ. Spejl H. 190. B. 71 cm. Konsol H. 32. B. 82. D. 32 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (2) Varunr: 4603812 SEK 1 279 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-03-27 19:45:00 SEK 416
Jugendstil Spiegel mit Mettlachkacheln
Jugendstil Spiegel mit Mettlachkacheln. Spiegel geschliffener Glasplatte mit Zinnfolie und mit Holzrahmen (dunkel gebeizt, Massivholz, Eiche), im oberen Bereich geschwungen ausgearbeitet mit floralem Motiv, im unteren Bereich Mettlachkacheln mit Seerosenmotiv in Blau und Creme-Weiß. Rückseite wird durch schmale Holzleisten gebildet. ... Varunr: 4556064 SEK 3 331 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-03-27 20:12:00 SEK 1 428
Spejl i Venetiansk stil 1900´tallet
Spejl i Venetiansk stil 1900´tallet. Spejl i Venetiansk stil 1900´tallet mål: 108,2x60,5cm. Ramme samt ornamenter af slebet spejlglas monteret på træplade. Der mangler to pynteknapper på skruer. Varunr: 4603872 SEK 1 535 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-03-27 20:24:00 SEK 832
Empirespejl samt bordvippespejl (2)
Empirespejl samt bordvippespejl (2). Empirespejl i ramme af fineret mahogni, samt bordvippespejl med stel af messing, 1800-tallets start og 1900-tallets slutning. Ovalt, blåmalet felt m. drevet messingmotiv, bordspejl støbt med blomster og bladværk i barokstil. Ældre spejl med alderspræg, samt enkelte ormangreb. Mål: 118 x 42 cm. og... Varunr: 4607040 SEK 1 279 DK, Odense, Kratholmvej 2017-03-28 10:59:40 SEK 384
Entresæt af egetræ 1900-tallet (2)
Entresæt af egetræ 1900-tallet (2). Entresæt af egetræ 1900-tallet. Bestående af; Kommode indrettet med tre skuffer afsluttet på cabriole ben. H. 76, B. 64, D. 38 cm. spejl H. 102, B. 42 cm. Fremstår med brugsslitage. (2) Varunr: 4605971 SEK 1 279 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-03-28 13:37:41 SEK 384
Et par spejle i forgyldte rammer med facetslebet spejlglas. (2).. Et par spejle i forgyldte rammer med facetslebet spejlglas. 110 x 90 cm vendbare. Fremstår med afslag på hjørner. (2). Varunr: 4579541 SEK 1 279 DK, Herlev, Dynamovej 2017-03-28 14:45:00 SEK 384
Spejl i guldramme
Spejl i guldramme. Guldspejl, ramme prydet med blomster og bladværk, monteret med facetslebet spejl. Kan hænge på begge led Mål 76 x 108 cm. Med afslag på ramme ca. år 1900 Varunr: 4607312 SEK 1 024 DK, Helsingør, Støberivej 2017-03-28 15:26:00 SEK 384
Spejlsæt af læder. (2)
Spejlsæt af læder. (2). Spejlsæt bestående af to spejle. Ramme og ophæng af sort læder med kraftige stikninger og spænder. Ophæng er højdejustérbart. Stort spejl Ø 68 cm. B. 4 cm. Mindre spejl Ø 40 cm. B 4 cm. En del af Rough Collection. (Bemærk: på billederne er spejlflade retuscheret for at undgå spejlinger) I ... Varunr: 4549876

SEK 2 303 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-03-28 15:38:00 SEK 1 663
Dansk møbelproducent: Spejl, bøjler mm (16)
Dansk møbelproducent: Spejl, bøjler mm (16). Dansk møbelproducent: Spejl H 108 cm, B 43 cm, 14 bøjler samt væghængt reol. Alt af fineret teaktræ. Fremstår med brugsspor. (16) Varunr: 4606925 SEK 1 919 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-03-28 18:40:00 SEK 384
Konsolbord og spej af forgyldt træ, gesso og marmor (2)
Konsolbord og spej af forgyldt træ, gesso og marmor (2). Konsolbord og spej af forgyldt træ, gesso og marmor. Rokoko-stil 1900-tallet. Konsolbord: Plade af broget marmor monteret på stel af forgyldt træ med svungne ben prydet med udskæringer. H. 55, B. 65, D. 30 cm. Spejl af forgyldt træ og gesso prydet med blomster og bladværk samt roccailler H. 108 ... Varunr: 4607105 SEK 1 919 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-03-28 19:14:00 SEK 416
Wandspiegel / Spiegel der 1960er Jahre von G&T Schweden
Wandspiegel / Spiegel der 1960er Jahre von G&T Schweden. Wandspiegel / Spiegel der 1960er Jahre von G&T Schweden. Konstruktion mit Rahmen aus dunklem, stärker gemasertem Holz. Rückseitig mit Aufkleber bezeichnet. B. 71,5cm, H. 72cm, T. 5cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, das Spiegelglas ist etwas streifig. Varunr: 4566533 SEK 1 142 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-03-28 19:45:00 SEK 381
Spejl samt konsol
Spejl samt konsol. Spejl i ramme af forgyldt træ med facetslebet spejlglas H. 233 B. 93 cm samt tilhørende konsol med plantekasse af zink. H. 58 B. 94,5 D. 32,5 cm. Totalhøjde når spejlet er monteret på konsol 291 cm. 1800-tallets anden halvdel. Fremstår med brugsspor; konsol mangler spejl. Varunr: 4607348 SEK 2 815 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-03-28 20:36:00 SEK 704
Spejl i forgyldt ramme, 1800-tallet
Spejl i forgyldt ramme, 1800-tallet . Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, facetslebet spejlglas. 69 x 79 cm. Varunr: 4607337 SEK 1 024 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-03-28 20:37:00 SEK 576
Ovalt spejl og konsol af messing, 1900-tallet (2)
Ovalt spejl og konsol af messing, 1900-tallet (2). Ovalt spejl i ramme af messing støbt med rocailler og bladværk. H. 61 B. 44 cm. Konsol af messing med plade af lys broget marmor. Omkr. 1900-tallets midte H. 32 B. 60 D. 36 cm. (2) Varunr: 4606757 SEK 1 024 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-03-28 20:46:00 SEK 928
Biedermeierspiegel mit architektonischem Aufbau
Biedermeierspiegel mit architektonischem Aufbau. Furnierter Biedermeier-Spiegel mit zwei Pilastern und korinthisch ausgearbeiteten Blattkapitellen. Separater geschwungener Aufsatz. Maße: H 183 x 74 cm. Gebrauchs- und Abnutzungsspuren. Furnier wellt sich im unteren Bereich und weist Absplitterungen am oberen Rand auf. Dunkle, fleckige Korrosion ... Varunr: 4556046 SEK 4 283 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-03-29 10:11:00 SEK 3 331
Spejl i ramme, af udskåret og forgyldt træ, 20 årh
Spejl i ramme, af udskåret og forgyldt træ, 20 årh. Spejl i ramme af udskåret og forgyldt træ, 20 årh. Mål: 120x76 cm. Fremstår med revne i træ. Varunr: 4608469 SEK 1 024 DK, Odense, Kratholmvej 2017-03-29 12:07:00 SEK 384
Spegel
Spegel. SPEGEL, 1900-tal, ca 76x97 cm Varunr: 4608313 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-29 16:24:00
Se mer
Christian d.VIII mahogni spejl med konsolskab (2)
Christian d.VIII mahogni spejl med konsolskab (2). Christian d.VIII mahogni spejl med konsolskab, spejl med udskåret top og fyldninger, konsolskab med skuffe, skab med hylde og kugleben, nøgle medfølger. Spejl h.148 x 63 cm, skab h.79 x 66 c d.35 cm. Brugsspor og finérskader. Varunr: 4608457 SEK 1 279 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-03-29 16:35:00 SEK 384
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk. SPEGEL, omkring 1800, sengustaviansk, förgylld, ca 143x67 cm. Skador: Senare glas, ställvis bättrad förgyllning, smärre pastellageförluster nertill. Varunr: 4608330 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-29 17:16:00
Se mer
Venetiansk spejl, 1950'erne
Venetiansk spejl, 1950'erne . Venetiansk spejl med ramme samt ornamenter af glas. 49 x 50 cm. 1950'erne Varunr: 4608111 SEK 1 535 DK, Herlev, Dynamovej 2017-03-29 17:19:00 SEK 416
 1 2 3  >>