Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Speglar i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Spegel i rokoko
Spegel i rokoko. SPEGEL, rokoko, 1700-tal, fasettslipat glas, höjd 15x15 cm Varunr: 4641006 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-30 12:38:00
Se mer
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk. SPEGEL, sengustaviansk, 1700/1800-tal, dekorornament i pastellage, senare förgyllning med slagmetall, delat spegelglas (sannolikt kvicksilverfolierat), höjd ca 170, krönets bredd 80 cm. Varunr: 4641013 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-30 13:06:00
Se mer
Tischspiegel im Stil des Art déco
Tischspiegel im Stil des Art déco . Tischspiegel im Stil des Art déco mit einem kreisförmig gen verchromten Ständer aus Metall. Der Spiegel ist auswechselbar und besitzt einen Facettenschliff. Maße ca.: 41 x 31 cm. Der Spiegel befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren und Oxidationsspuren. Varunr: 4633616 SEK < 1 000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-30 14:07:00 SEK 384
Spiegel, Barock, Holz
Spiegel, Barock, Holz. Spiegel, Barock, goldfarbener Holzrahmen mit Blüten- und Volutendekor, Spiegelfläche durch Rahmung in kleinere Rechtecke an den Kanten unterteilt, Maße: L. ca. 98 cm, B. 50 cm, Gebrauchsspuren, Krakelee und Abrieb der Goldbeschichtung, 2 Volutenelemente auf linken Hälfte gerissen und locker, ... Varunr: 4568842 SEK 14 401 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-30 17:12:00 SEK 9 120
Spegel rokostil
Spegel rokostil. SPEGEL, rokokostil, 1900-tal, med kantglas, krön med skuren dekor, ca 61x51 cm Varunr: 4641108 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-30 17:12:00
Se mer
Spiegel, Metall
Spiegel, Metall. Spiegel, runde Metallrahmung aus durchbrochenem Metall, Spiegelglas, D.80 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell kleine Dellen im Metall. Varunr: 4636440

SEK < 1 000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-30 18:07:00 SEK 384
Biedermeierspiegel mit architektonischem Aufbau
Biedermeierspiegel mit architektonischem Aufbau. Furnierter Biedermeier-Spiegel mit zwei Pilastern und korinthisch ausgearbeiteten Blattkapitellen. Separater geschwungener Aufsatz. Maße: H 183 x 74 cm. Gebrauchs- und Abnutzungsspuren. Furnier wellt sich im unteren Bereich und weist Absplitterungen am oberen Rand auf. Dunkle, fleckige Korrosion ... Varunr: 4556046 SEK 4 320 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-30 19:05:00 SEK 2 880
Spiegel in geschnitztem Barockrahmen, gold
Spiegel in geschnitztem Barockrahmen, gold. Großer Barockrahmen mit Spiegel, Holz/Stuck/Glas, goldfarben gefasst, profilierter rechteckiger Rahmen, Palmettenartiges Fries, Girlande aus Eichenblättern und Eicheln, Akanthusblattrelieffries, innen schlichte Leisten, verso Vorrichtung für Wandhängung, H. 110 cm, B. 151 cm. Risse, Fehlstellen ... Varunr: 4419945 SEK 11 520 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-30 19:24:00 SEK 3 840
Großer Wandspiegel
Großer Wandspiegel. Wandspiegel, mit Holzrahmen, klassizistischer, architektonischer Aufbau, mit gesprengtem Giebel als Bekrönung, Maße 165x132cm; minimale Bestoßungen, Kratzer, Abrieb am Holz. Varunr: 4507705 SEK 2 112 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-30 19:25:00 SEK 1 008
Spejlsæt af læder. (2)
Spejlsæt af læder. (2). Spejlsæt bestående af to spejle. Ramme og ophæng af sort læder med kraftige stikninger og spænder. Ophæng er højdejustérbart. Stort spejl Ø 68 cm. B. 4 cm. Mindre spejl Ø 40 cm. B 4 cm. Modelfoto. (2) Varunr: 4508224

SEK 2 197 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-30 19:36:00 SEK 1 680
Spiegel mit Prunkrahmen, Holz
Spiegel mit Prunkrahmen, Holz. Großer Spiegel mit vergoldetem Prunkrahmen aus Holz, mit Blatt- und Blütendekor sowie Vögel an am oberen Rand, Maße: H. ca. 227 cm, B. ca. 140 cm, Gebrauchsspuren, altersbedingte dunkle Flecken in der Spiegefläche, ein Blütenelement des rechten Randes gebrochen, oben links mit Bruchstelle. Varunr: 4640354 SEK 9 600 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-30 19:48:00 SEK 7 920
Spiegel im klassizistischen Stil
Spiegel im klassizistischen Stil. Wandspiegel im klassizistischen Stil, polychrom staffierter Holzrahmen mit Gipsüberzug, im oberen Teil Druck 'Galante Szene' nach Watteau, im restlichen Teil Spiegel eingelassen, H. 156 cm, B. 41 cm, Starke Gebrauchsspuren, Fehlstellen am Dekor. Varunr: 4632178 SEK 1 056 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-30 20:39:00 SEK 384
Antiker Spiegel
Antiker Spiegel. Antiker Spiegel, goldfarbig gefasst. Maße: H. 102 cm. B. 70 cm. T. 3,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungen. Restaurierungsbedürftig. Varunr: 4595017 SEK 2 400 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-30 21:00:00 SEK 1 440
Spegel nyrokoko
Spegel nyrokoko. SPEGEL, nyrokoko, 1800-talets slut, förgylld, slipat glas, höjd ca 122x73 cm Varunr: 4641224 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-30 21:30:00
Se mer
To spejle i ramme af bemalet træ, med facetsleben spejl (2)
To spejle i ramme af bemalet træ, med facetsleben spejl (2). To spejle i ramme af bemalet træ, med facetsleben spejl. Mål ca. 112x78 cm.. og Diam. Ø 100 cm. Små brugsspor. (2) Varunr: 4635521 SEK 1 551 DK, Odense, Kratholmvej 2017-05-01 09:21:00 SEK 420
Aksel Kjærsgaard. Spejl i ramme af palisander.
Aksel Kjærsgaard. Spejl i ramme af palisander. . Aksel Kjærsgaard, rektangulært spejl i ramme af palisander. Fremstillet hos Aksel Kjersgaard Odder med brændemærke herfra. 104 x 29 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Varunr: 4641635 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 14:17:00 SEK 808
Speglar, 2 stycken, 1900-talets första hälft och andra del (2)
Speglar, 2 stycken, 1900-talets första hälft och andra del (2). Speglar, 2 stycken, 1900-talets första hälft och andra del. Spegel gustaviansk stil, krön i form av rosett, stämpelmärkt Claes Hultberg. Pastellage m m. Bronserade/förgyllda. 50x38 cm samt 57x41 cm. Mindre slitage. (2) Varunr: 4640373 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 16:13:00 SEK 300
Spegel med trymå
Spegel med trymå. SPEGEL MED TRYMÅ, sent 1800-tal, förgylld, dekor med pastellage, trymå med stenskiva, totalhöjd ca 305, bredd 92 cm Varunr: 4641362 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-01 16:36:00
Se mer
Hans-Agne Jakobsson, handspegel, 1960-70-tal.
Hans-Agne Jakobsson, handspegel, 1960-70-tal.. Hans-Agne Jakobsson, handspegel, 1960-70-tal. Teak, längd 37 cm. Bruksslitage. Varunr: 4624476 SEK 2 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 18:02:00 SEK 1 000
Spejlsæt af læder. (2)
Spejlsæt af læder. (2). Spejlsæt bestående af to spejle. Ramme og ophæng af sort læder med kraftige stikninger og spænder. Ophæng er højdejustérbart. Stort spejl Ø 68 cm. B. 4 cm. Mindre spejl Ø 40 cm. B 4 cm. En del af Rough Collection. (Bemærk: på billederne er spejlflade retuscheret for at undgå spejlinger) I ... Varunr: 4549871

SEK 2 327 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-01 18:09:00 SEK 1 680
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk. SPEGEL, 1800-tal, sengustaviansk, bronserad, skuren dekor, ca 70x29 cm Varunr: 4641394 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 18:18:00
Se mer
Facetslebet spejl med træramme, 1800/1900 tallet
Facetslebet spejl med træramme, 1800/1900 tallet. Facetslebet spejl, ramme af træ med profileret top, 1800/1900 tallet, H. 152 cm, B. 81 cm, D. 4,5 cm. Fremstår med få brugsspor. Varunr: 4637490 SEK 1 034 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-05-01 18:23:39 SEK 485
Spejlsæt af læder. (2)
Spejlsæt af læder. (2). Spejlsæt bestående af to spejle. Ramme og ophæng af cognac farvet læder med kraftige stikninger og spænder. Ophæng er højdejustérbart. spejl Ø 68 cm. B. 4 cm. Mindre spejl Ø 40 cm. B 4 cm. I original emballage. Emballagemål 70 x 69 x 6 cm. og 41 x 41x 6 cm. (2) Varunr: 4549883

SEK 2 197 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-01 19:05:00 SEK 1 680
Sofabord af teaktræ
Sofabord af teaktræ. Sofabord af massivt og fineret teaktræ med underliggende hylde, L. 150 cm., B. 54 cm., H. 54 cm. Ridser, mærker og brugsspor. Varunr: 4643507 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-02 11:02:36 SEK 485
Spegel nyrokoko
Spegel nyrokoko. SPEGEL, 1800-talets slut, nyrokoko, förgylld, ca 126x96 cm Varunr: 4643143 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 14:16:00
Se mer
Spejl i rokoko stil
Spejl i rokoko stil. Guldspejl af udskåret og forgyldt træ i rokokostil, 1800 tallet. H. 69 B. 37cm. Fremstår med enkelte afslag, nyere spejlglas. Varunr: 4643968 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-02 15:58:38 SEK 452
Spegel i rokokostil
Spegel i rokokostil. SPEGEL, rokokostil, samtida, bronserad, höjd ca 149x87 cm Varunr: 4643173 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 16:36:00
Se mer
Spegel gustaviansk stil 1900-tal
Spegel gustaviansk stil 1900-tal. SPEGEL, gustaviansk stil 1900-tal, krön med dekor av rosett samt rosor, ca 66x60 cm Varunr: 4643206 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-02 19:06:00
Se mer
Spegel nyrokoko
Spegel nyrokoko. SPEGEL, nyrokoko, 1800-talets slut, dekor i pastellage, 175x72 cm Varunr: 4643211 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 19:16:00
Se mer
Spegellampetter Karl Johan
Spegellampetter Karl Johan. SPEGELLAMPETTER, 1 par, Karl Johan, 1800-talets mitt, två ljusarmar, krön delvis i skuret trä, ca 68x58 cm Varunr: 4643223 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 19:40:00
Se mer
 1 2 3  >>