Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Stolar i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Stolar, 8 st., Sverige 1920-30-tal
Stolar, 8 st., Sverige 1920-30-tal. STOLAR, 8 st., Sverige 1920-30-tal, fanérade i jakaranda och bonad björk med flera träslag, klassicerande intarsiadekor, stoppad klädsel i rygg och sits, höjd 87 cm Varunr: 4634753 SEK 20 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 11:16:00
Se mer
Charles Eames. Sæt på seks armstole, model EA-108 i hopsak (6)
Charles Eames. Sæt på seks armstole, model EA-108 i hopsak (6) . Charles Eames 1907 - 1978. Sæt på seks kontorstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med drejbar stel og armlæn i forkromet aluminium. Betræk af hopsak. Nyeste generation med chrom-ring. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor, armlæn med almene hårridser. ... Varunr: 4556433 SEK 45 576 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-24 13:35:00 SEK 32 554
Charles Eames. Et par stole fra serien 'Aluminium Group' model EA-105 (2)
Charles Eames. Et par stole fra serien 'Aluminium Group' model EA-105 (2). Charles Eames 1907 - 1978. Et par fra serien 'Aluminium Group' model EA-105 med fast stel af forkromet aluminium. Betræk af rødt læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. (2) Se varenummer 4302290 & 4270168. Varunr: 4606945 SEK 16 928 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-24 15:51:00 SEK 11 980
Karmstol rokoko
Karmstol rokoko. KARMSTOL, rokoko, bemålad, bronserade detaljer, skure dekor, stoppad sits, sitthöjd ca 44 cm Varunr: 4634851 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 17:32:00
Se mer
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Blå læder. (6)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Blå læder. (6) . Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med blå læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. (6) Varunr: 4587568

SEK 2 865 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 18:02:00 SEK 2 344
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Grå læder. (6)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Grå læder. (6) . Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med grå læder. Tykkelse ca. 3 cm. Bemærk, stol medfølger ikke. (6) Varunr: 4587570

SEK 2 865 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 18:04:00 SEK 2 344
Arne Jacobsen. Sæt på fire stole model 3107 (4)
Arne Jacobsen. Sæt på fire stole model 3107 (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire stole 'syveren' med skaller i formspændt krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår nybetrukket med moccafarvet læder. Sh 44,5 cm. Læder med armærker. (4) Varunr: 4515303 SEK 16 277 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 18:11:00 SEK 13 022
Hans J. Wegner. Sæt på fire Y- stole, model CH-24. (4)
Hans J. Wegner. Sæt på fire Y- stole, model CH-24. (4). Hans J. Wegner 2014 - 2007. Sæt på fire Y- stole af sortlakeret bøg. Sæder af flettet papirgarn. Udført hos Carl Hansen & Søn, model CH-24. Udstillingsmodel. (4) Varunr: 4625512 SEK 23 439 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 18:16:00 SEK 18 230
Hynder i koskind til Mikado stolen. (6)
Hynder i koskind til Mikado stolen. (6) . Hyndesæt til Johannes Foersom & Peter Hiort Lorenzen's Mikadostol. Sæt på seks hynder, betrukket med koskind. Bemærk stol medfølger ikke modelfoto. (6) Varunr: 4455746

SEK 2 604 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 18:27:00 SEK 1 953
Verner Panton. Panton One Lounge Chair
Verner Panton. Panton One Lounge Chair . Verner Panton 1926-1998. Tivoli VP One, lounge stol i farven "klarblå" med stel af børstet rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne. Formgivet omkring 1955. Produceret af Montana. Udstillingsmodel. Fremstår med få brugsspor. Varunr: 4627033 SEK 3 255 DK, Aalborg, Nibevej 2017-04-24 18:40:00 SEK 1 432
Leon Ransmeier for HAY: Revolver Barstol high - sky red (2)
Leon Ransmeier for HAY: Revolver Barstol high - sky red (2). Leon Ransmeier for HAY: Revolver Barstole high - sky red af pulverlakeret stål. Størrelse: Ø 34 × H 75 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varunr: 4626783 SEK 2 344 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-04-24 18:41:00 SEK 586
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole model 3107 (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole model 3107 (Syveren). Med formspændt skal og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44,5 cm. Nypolstret ved professionel møbelpolstrer med sort læder.(6) Varunr: 4597313 SEK 22 137 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 18:50:00 SEK 17 579
Seks hynder til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), koskind (6)
Seks hynder til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), koskind (6) . Seks hynder til Arne Jacobsens stole 3101 (myren). Betrukket med koskind, bagside med antiskrid (6) Varunr: 4587645

SEK 2 865 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 18:54:00 SEK 2 344
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole model 3107 (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole model 3107 (Syveren). Med formspændt skal og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44,5 cm. Nypolstret ved professionel møbelpolstrer med rødt læder.(6) Varunr: 4597345 SEK 22 137 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 18:55:00 SEK 17 579
Kontorsstolar, 2 st
Kontorsstolar, 2 st. Kontorsstolar, 2 st, i bok och textil varav den ena på hjultrissor. Sverige, 1900-talets andra hälft. Sitthöjd ca 42 resp. 50 cm. Bruksslitage. (2) Varunr: 4617489 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-04-24 19:02:00 SEK 300
Philippe Starck: To skamler, model 'Charles Ghost' - grøn (2)
Philippe Starck: To skamler, model 'Charles Ghost' - grøn (2) . Philippe Starck. To skamler, model 'Charles Ghost', grøn. Fremstillet hos Kartell. H 75,5 cm. Udstillingsmodeller, enkelte håndteringsspor. (2) Varunr: 4605303

SEK 3 255 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-04-24 19:04:00 SEK 716
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, sort læder (6)
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, sort læder (6) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Seks stole, model 3107, 'Syveren' med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde ca. 44 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår senere ombetrukket hos prof. møbelpolstrer med sort læder. To polsteret på anden måde samt med... Varunr: 4628330 SEK 20 835 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 19:07:00 SEK 15 626
Helmut Magg, Set Stühle Modell 3024 für Deutsche Werkstätten WK (5)
Helmut Magg, Set Stühle Modell 3024 für Deutsche Werkstätten WK (5) . Set Stühle Modell 3024, deutsches Design von Helmut Magg für Deutsche Werkstätten WK. Entwurf von 1957 für die Ausstellung 'Interbau'. Konstruktion mit Gestell aus dunkel gebeiztem Holz, mit heller ausgeführten Rundholzstreben, Sitz- und Rückenbespannung aus schwarzem Kernleder. B. 45,5cm, H. ... Varunr: 4625276 SEK 8 691 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-24 19:16:00 SEK 4 828
Seks spisebordsstole med flet i ryg (6)
Seks spisebordsstole med flet i ryg (6). Dansk møbelsnedker, seks spisebordsstole af nød, skjoldformet ryg med fransk flet. H.84 cm, sh.46 cm. Alm. brugsspor. 1940'erne. Varunr: 4600350 SEK 1 953 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-04-24 19:21:00 SEK 423
Charles Eames. Fire konferencestole, model EA-109 (4)
Charles Eames. Fire konferencestole, model EA-109 (4). harles Eames. Fire konferencestole fra serien 'Aluminium Group' med stel og armlæn af forkromet aluminium med drejefunktion, sæde og ryg betrukket med sort læder, bagside med hopsak, H. 102 B. 58 sædehøjde 44 cm. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA-109. Fremstår med lette brugsspor. ... Varunr: 4302581 SEK 65 108 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 19:22:00 SEK 52 086
Arne Jacobsen. Et par 'Grand Prix', stole, model 3130 (2)
Arne Jacobsen. Et par 'Grand Prix', stole, model 3130 (2). Arne Jacobsen. Et par 'Grand Prix', stole med skal af formbøjet malet træ, monteret med ben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3130. Formgivet i 1957 og opnåede samme år højeste udmærkelse (Grand prix) på Triennalen i Milano. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: C. Thau &... Varunr: 4635517 SEK 2 604 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-04-24 19:23:00 SEK 1 823
Morten Nikolaisen, konferencestol, model MN1
Morten Nikolaisen, konferencestol, model MN1. Morten Nikolaisen, konferencestol, model MN1. Frisvinger ben, synlig sortbejdset finér ryg, frontpolstret ryg med sort hopsak og sæde i sort/grå uldstof. Fremstillet af Howe, Middelfart. Udstillingsmodel, fremstår med minimale/ingen brugsspor, Der kan dog være enkelte minimale håndteringsmærker. Varunr: 4546181

SEK 1 302 DK, Odense, Kratholmvej 2017-04-24 19:28:53 SEK 423
Niels Gammelgaard, 'Fortuna', to stole, antracit / valnødsbejdsede ben (2)
Niels Gammelgaard, 'Fortuna', to stole, antracit / valnødsbejdsede ben (2). Fortuna konferencestol / spisebordsstol, skal af formspændt finér, betrukket med slidstærkt antracitfarvet møbelstof (Barcelona 120), monteret på ben af valnødsbejdset egetræ. Designet af Niels Gammelgaard, f. 1944. Formgivet i 2008 og præsenteret på Snedkernes efterårsudstilling. Fremstillet hos... Varunr: 4527991

SEK 10 417 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-04-24 19:30:00 SEK 3 906
Egon Eiermann, Set Klappstühle Modell SE 18 für Wilde & Spieth (17)
Egon Eiermann, Set Klappstühle Modell SE 18 für Wilde & Spieth (17). Egon Eiermann, Klappstühle Modell SE 18 für Wilde & Spieth. Entwurf von 1953. Klappbare Konstruktion mit Gestell aus braungrünlich und schwarz gebeitztem Buchenholz, Sitz und Rücken aus Buchenschichtholz. Starke Gebrauchsspuren, teilweise kleinere Furnierschäden. Die Versiegelung löst sich an ... Varunr: 4631413 SEK 8 691 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-24 19:30:00 SEK 5 794
Stolar design Massaud
Stolar design Massaud. JEAN-MARIE MASSAUD, "Flow Chair", stolar, 4 st, MDF Italia, Italien, formgiven 2010, vitlackerad centralfot, sits, märkning under sits, sitthöjd ca 45 cm Varunr: 4634896 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 19:54:00
Se mer
Hans J. Wegner. Sæt på seks stole, model CH30, egetræ og teaktræ. Walnut Elegance læder. (6)
Hans J. Wegner. Sæt på seks stole, model CH30, egetræ og teaktræ. Walnut Elegance læder. (6). Hans J. Wegner (1914-2007). Sæt på seks stole, model CH30 med stel af egetræ, kopstykke i teaktræ med korsformede indlægninger i ryglænets samlinger, sæder nybetrukket med cognacfarvet Walnut Elegance læder. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn. Fremstår nypolsteret ved dansk møbelpolster i Danmark... Varunr: 4576917 SEK 32 554 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 19:55:00 SEK 23 439
Hyndesæt til Mikado stolen. Favet blå læder. (6)
Hyndesæt til Mikado stolen. Favet blå læder. (6) . Hyndesæt til Johannes Foersom & Peter Hiort Lorenzen's Mikadostol. Sæt på seks hynder, betrukket med farvet blå læder. Bemærk stol medfølger ikke. (6) Varunr: 4491254

SEK 2 279 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 19:56:00 SEK 1 953
Niels Gammelgaard, 'Fortuna', fire stole, antracit / valnødsbejdsede ben (4)
Niels Gammelgaard, 'Fortuna', fire stole, antracit / valnødsbejdsede ben (4). Fortuna konferencestol / spisebordsstol, skal af formspændt finér, betrukket med slidstærkt antracitfarvet møbelstof (Barcelona 120), monteret på ben af valnødsbejdset egetræ. Designet af Niels Gammelgaard, f. 1944. Formgivet i 2008 og præsenteret på Snedkernes efterårsudstilling. Fremstillet hos... Varunr: 4528012

SEK 20 835 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-04-24 20:00:00 SEK 7 813
Set Stühle und Hocker, Holz / Metall (4)
Set Stühle und Hocker, Holz / Metall (4). Set Stühle und Hocker, Konstruktion aus Holz mit weiß gemusterten Resopalauflagen der Sitz- und Rückenfläche, Ränder mit schwarz und goldfarbenem Kunststoff umrandet, Stuhlbeine und Streben aus Metall, Maße der Stühle: H. 79 cm , B. 37 cm, T. 36 cm, Sitzhöhe: 44 cm, Maße des Hockers: H. 46 cm, B.... Varunr: 4609505 SEK 1 159 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-24 20:01:00 SEK 435
Stolar i mörkbetsat trä, 1900-talets första hälft (3)
Stolar i mörkbetsat trä, 1900-talets första hälft (3). Stolar i mörkbetsat trä, 1900-talets första hälft. (3). Två olika modeller. Höjd på högsta modellen: 86 cm. Bredd 46 cm. Djup 45 cm. Förtorkade limningar i ryggfästena på två av stolarna. Lös sits på en stol. Ryggbricka saknas. Bruksslitage, repor, smuts, förslitningar i klädsel. Varunr: 4586319 SEK 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 20:08:00 SEK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >>