Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Martin Nyrop. Seks stole fra Københavns Rådhus (6)
Martin Nyrop. Seks stole fra Københavns Rådhus, tegnet omkring 1900. Stel af lakeret bøg, buet kopstykke. Nogle stole med lille plakette præget med nummer og de tre tårne fra Københavns Byvåben. Fremstillet hos C. B. Hansen eller Rud Rasmussen, Er noteret i Furnitureindex (RP03004) som ”Town Hall...
Varunr: 4888088
SEK 1 554 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
10:43:00
SEK 583
Fällstol
FÄLLSTOL, efter Hans J Wegner "Folding chair", bok, snörat ryggstöd samt sits
Varunr: 4890913
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
10:45:00
Se mer
Lloyd of Loom
Stühl aus Korbgeflecht von LLoyd Loom, Gebrauchspuren.
Varunr: 4884904
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-01-2018
11:00:22
SEK 434
Nanna Ditzel. Trinidad model 3300. Barstol.
Nanna Ditzel 1923-2005. Barstol model 3300 'Trinidad' af formspændt lamineret træ i farven "Lotus". Stel af forkromet stålrør. Udført hos Fredericia møbler. Sædehøjde 80 cm.
Varunr: 4866231

SEK 3 108 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
12:01:00
SEK 583
Charles Eames. Armstol, model EA 208 'Full Leather'
Charles Eames 1907 - 1978. 'Full Leather' armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-208 med drejbart stel og armlæn i poleret aluminium. Betræk af brunt, patineret læder både foran og bagpå. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra.
Varunr: 4867308
SEK 14 246 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
12:50:45
SEK 3 885
Erik Buch. Et sæt på fem stole af mahogni. (5)
Erik Buch. Et sæt på fem stole af mahogni, ryg og sæde betrukket med sort skai. Fremstillet hos Odense Maskinsnedkeri. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og mærker. (5)
Varunr: 4889313
SEK 1 943 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
13:00:00
SEK 712
Ukendt møbelproducent. Fire armstole. (4)
Ukendt møbelproducent. Fire armstole med kopstykke i formspændt sortlakeret bøg, sæder betrukket med sort læder. Stel i børstet stål. H. 72. B. 60 cm. Fremstår med lakafslag i bemaling samt et løst armlæn. (4)
Varunr: 4891511
SEK 1 295 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
13:00:56
SEK 583
Par spisestuestole af mahogni, ca. 1900 (2)
Par spisestuestole af mahogni bejdset bøg samt fineret mahogni, drejede forben, sæde betrukket med blomstret stof. ca. 1900. H. 89 Sh. ca. 46 cm. Betræk med pletter. (2)
Varunr: 4891157
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 18-01-2018
13:38:00
SEK 389
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-107
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-107 med fast stel og armlæn i poleret aluminium. Betræk af mørkeblåt, let patineret læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Se varenummer 4790244.
Varunr: 4875738
SEK 7 770 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
13:51:00
SEK 4 921
Tateishi Shoiji. Hvilestol samt skammel (2)
Tateishi Shoiji. Hvilestol samt skammel af egetræ, sæde, armlæn samt topstykke af valnøddetræ, løse hynder betrukket med lyst møbelstof. Sædehøjde 44 cm. B. 70 cm. H. ryg 91 cm. (2)
Varunr: 4877312

SEK 7 770 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
13:51:00
SEK 4 403
Komplot for Gubi. Et sæt på syv stole (7)
Komplot for Gubi. Syv stabelbare stole med stel af forkromet metal, sæde og ryg udført i valnødsfinér. Fremstillet hos GUBI, København. Formgivet af 'Komplot Design'. Fremstår med nogle lette ridser. (7)
Varunr: 4830417
SEK 10 360 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
14:12:49
SEK 5 439
Charles Eames. Armstol, model EA-108 - 'Full Leather'
Charles Eames 1907 - 1978. Armstol / Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion. Betræk af mørkt, brunt læder både foran, bagpå. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med lette brugsspor.
Varunr: 4879808
SEK 12 951 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
14:41:00
SEK 4 921
Kai Lyngfeldt Larsen. Seks spisebordsstole (6)
Kai Lyngfeldt Larsen. Seks spisebordsstole, stel af palisander, sæde i lyst stof. Fremstillet hos Søren Willadsen, Vejen. Alm. brugsspor, alle stole fremstår med limning på øverste tremme i ryg, to med afslag samme sted. samt brugsspor. (6)
Varunr: 4891305
SEK 3 108 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2018
14:41:17
SEK 3 108
Charles Eames 1907 - 1978. 'Full Leather' armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-208 med drejbart stel og armlæn i poleret aluminium. Betræk af blåt, let patineret læder både foran og bagpå. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra
Varunr: 4862520
14:42:00
SEK 4 403
Verner Panton. Stol, Cone Chair / Kræmmerhusstolen, orange
Verner Panton 1926-1998. Stol, Cone Chair / Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med Orange 'tonus' uld, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og ...
Varunr: 4890870
SEK 9 065 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
14:47:00
SEK 4 403
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108
Charles Eames 1907 - 1978. Armstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion. Betræk af rødt læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Seneste generation med chrom-ring. Fremstår med minimale brugsspor.
Varunr: 4873567
14:52:55
SEK 3 885
Charles Eames. Sæt på seks stole, model EA-108, rødt læder (6)
Varunr: 4784521
SEK 77 703 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
15:02:00
SEK 20 721
Stabelstole af bøg (12)
12 stabelstole med stel af formbøjet bøg, sæde og kopstykke betrukket med blåt møbelstof. H. 79 B. 56 Sh. ca. 47 cm. Fremstår med brugsspor, betræk med pletter og huller. (12) For matchende stole se varenummer 4889130
Varunr: 4891300
15:30:00
SEK 389
Stabelstole af bøg (11)
11 stabelstole med stel af formbøjet bøg, sæde og kopstykke betrukket med blåt møbelstof. H. 79 B. 56 Sh. ca. 47 cm. Fremstår med brugsspor, betræk med pletter og huller. (11) For matchende stole se varenummer 4891300
Varunr: 4889130
15:44:00
SEK 453
Arne Jacobsen. Sæt på ti 'Syveren' vintage stole i teak, model 3107 (10)
Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på ti vintage 'Syveren' stole med skaller af formspændt teaktræ, monteret med stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955, model 3107. Fremstillet og stemplet hos Fritz Hansen, 1970'erne. Brugsspor. Alle skaller med intakt ryg. (10)
Varunr: 4890875
SEK 20 721 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
15:47:00
SEK 16 188
Arne Jacobsen. Oxford stol, sort semi anilin læder
Arne Jacobsen 1902-1971. Højdejustérbar Oxford stol, monteret på drejelig fempasfod af aluminium med hjul, sæde og ryg betrukket med sort semi anilin læde. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket af dansk professionel møbelpolstrer i Danmark.
Varunr: 4831474
15:52:00
SEK 3 367
Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen. Et par 'Flamingo' armstole, model EJ 205 (2)
Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen. Et par armstole polstret med sandfarvet læder på drejbar firpasfod i stål. Formgivet 2002. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model EJ 205 'Flamingo'. Fremstår med lette brugsspor. (2) Professionel eftermonteret med stel fra anden producent.
Varunr: 4888597
16:14:00
SEK 4 662
Tarm møbelfabrik, Windsor / tremmestole af bøg (6)
Tarm møbelfabrik, Windsor / tremmestole af stavlimet og massiv lakeret bøg, h.90 cm sh.44 cm. Kraftige brugsspor, ridser, løse samlinger forekommer.(6)
Varunr: 4891425
SEK 1 943 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2018
16:16:00
SEK 1 295
IB Kofod Larsen stolar
IB KOFOD-LARSEN, stolar, 4 st., Faarup møbelfabrik, Danmark, jakaranda, stolarnas sitsar klädda i svart skinn, sitthöjd ca 44 cm, cites intyg finns
Varunr: 4890969
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
16:25:00
Se mer
Vico Magistretti 6 stolar
VICO MAGISTRETTI, stolar, 6 st., Vicosolo, Fritz Hansen, formgivna 1998, silvergrått stålrör, sits i laminerat trä med vitlackerad sittyta, ryggstöd i plast, sitthöjd ca 47 cm
Varunr: 4890974
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-01-2018
17:00:00
Se mer
Barhocker (4). Gusseisen und Stoff. Go'in, München, 70er Jahre.
Go.In, München. Konvolut von vier Barhocker (4). Gusseisen. Sitzfläche mit Stoff bezogen. Maße ca. H. 88 cm. D. Sitzfläche ca. 42 cm.
Varunr: 4890022
17:52:00
SEK 434
Et par stole af teak, model 197 (2)
Et par stole med stel af teaktræ, sæde og ryg betrykket med grønt uld. Fremstillet hos France & Søn, mærkat herfra, model 197. H. 75 cm. SH. 45 cm. Fremstår med slitage, mærker samt brugsspor. NB. Tekst rettet. (2)
Varunr: 4891535
SEK 2 590 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
18:11:00
SEK 777
6 læderovertræk til Arne Jacobsen 7'er stole, sort læder (6)
6 læderovertræk til Arne Jacobsen 7'er stole. Fremstillet af sort læder, indvendigt med 60 kg/kvm. koldskum. Front i ét ubrudt stykke læder. Ryg med to lynlåse, der flugter stolens form. Minimale brugsspor. (6)
Varunr: 4891078
SEK 4 403 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
18:26:00
SEK 3 108
Tateishi Shoiji. Hvilestol samt skammel af egetræ, sæde, armlæn samt topstykke af valnøddetræ, løse hynder betrukket med mørkt møbelstof. Sædehøjde 44 cm. B. 70 cm. H. ryg 91 cm. (2)
Varunr: 4812594

18:50:00
SEK 2 202
Nanna Ditzel. Trinidad model 3300. Par barstole (2)
Nanna Ditzel 1923-2005. Et par barstole model 3300 'Trinidad' af formspændt lamineret træ i farven "Lotus". Stel af forkromet stålrør. Udført hos Fredericia møbler. Sædehøjde 80 cm. (2)
Varunr: 4861535

SEK 6 475 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
18:50:00
SEK 712
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >>