Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Seppo Koho för Secto Design
SEPPO KOHO, Secto Design, "Pucto", takarmatur, laminerad björk, höjd ca 41, diameter 45 cm
Varunr: 4892113
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
11:05:00
Se mer
BoConcept. Pendel samt bordlampe (2)
Pendel model, 'Usine' Ø 40 cm. Bordlampe model Balance hvidlakeret metal. Designet af Benny Frandsen. H. 57 cm. Fremstår ubrugte. (2)
Varunr: 4892552

SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
11:32:09
SEK 389
Loftslampe af glas
Loftslampe med skærm af glas og stang af forkromet metal. Brugsspor.
Varunr: 4874942
12:47:15
SEK 389
Ljuskrona rokokostil
LJUSKRONA, samtida, rokokokstil, för 6 ljus, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, höjd ca 80, diameter 50 cm
Varunr: 4892137
SEK 7 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
13:15:00
Se mer
Italiensk lysekrone af metal
Italiensk lysekrone af bemalet metal med tre blus, dekoreret med bladværk og citroner, H. 62 Ø 43 cm. 1900-tallets anden halvdel. Ifølge oplysninger erhvervet hos Lysberg Hansen & Terp. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4886669
SEK 1 036 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
13:17:00
SEK 1 101
Pendel af kobber
Pendel af skærm af kobber Ø 46 H. 28 cm. Fremstår med patinering, mindre pletter.
Varunr: 4885484
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 19-01-2018
14:32:00
SEK 389
Bent Karlby. Kinapendel
Bent Karlby. Kina pendel af hvidt opalglas, montering af messing, blindskærm af matglas. 1960'erne. Produceret hos Lyfa. H. 35 cm inkl. montering. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4892649
SEK 1 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
14:54:54
SEK 453
Claus Bonderup & Torsten Thorup, semipendel for Gubi, kobber
Claus Bonderup & Torsten Thorup for Gubi, semipendel, farve: kobber. Ø. 60 cm. Modelfotos, fremstår i original emballage. Udstillingsmodel. Kan fremstå med mindre ridser og mærker.
Varunr: 4793203

SEK 1 295 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
15:00:00
SEK 1 230
Ljuskrona empirestil
LJUSKRONA, 1900-talets första hälft, empire stil, för 5 ljus, elektrifierad, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, höjd ca 75, diameter 46 cm
Varunr: 4892171
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
16:20:00
Se mer
Pendel model Fashion
Pendel model Fashion. Skærmen er i polypropylen ombetrukket med stof. Mål: Ø. 25 cm. H.90 cm. . Fremstår med minimale brugspor.
Varunr: 4882222
16:38:00
SEK 389
To italiensk pendler model Fashion (2)
To italiensk pendler model Fashion, med skærmen i stof og stellet i hvidlakeret ståltrod. Mål H.15,5 Ø.30,5cm. Indvendig skærm H.16cm. Ø.6,cm. Fremstår med minimale brugspor. 2)
Varunr: 4882102
16:41:00
SEK 389
Pendel model Fashion
Varunr: 4882227
16:49:00
SEK 389
Poul Henningsen. 'Koglen', pendel af kobber, Ø 48 cm. Med nummerbevis
Poul Henningsen 1894-1967. 'Koglen', pendel med 72 blade af kobber placeret på 12 buer af forkromet stål. Komplet med fatningshus af forkromet aluminium, wireophæng, hvid stofledning, ophængstrisse samt baldakin. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 48 cm. Nummerbevis medfølger. Formgivet 1957-1959 ...
Varunr: 4893072
SEK 41 442 DK, Kolding, Trianglen 19-01-2018
17:06:10
SEK 37 557
Paavo Tynelll juskorna
PAAVO TYNELL, ljuskrona, barockstil, för 8 ljus, märkt Paavo Tynell Taito Oy 1917, diameter 70, höjd 53 cm
Varunr: 4892181
17:15:00
Se mer
Flos Pure Pro Track skinne spots, hvide (4)
Fire stk. Flos Pure Pro Track skinne spots, hvide, nye i original emballage. (4)
Varunr: 4878704

SEK 2 072 DK, Herning, Engdahlsvej 19-01-2018
17:21:00
SEK 389
Ljuskrona oscariansk
LJUSKRONA, 1800-talets slut, oscariansk, för 12 ljus, bronserad stomme, behängd med olikslipade prismor, elektrifierad, höjd ca 103, diameter 87 cm
Varunr: 4892183
SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
17:25:00
Se mer
Deckenleuchter mit Mariendarstellung
Deckenleuchter mit Mariendarstellung auf zentralem Medallion, zweiflammig. Goldene und rote Lackierung, elektrifiziert. Maße ca. H 135 cm x B 77 cm, T 20 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varunr: 4888316
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
17:28:39
SEK 723
Varunr: 4878709

17:45:55
SEK 389
Dansk lampeproducent. pendel med tre arme
Dansk lampeproducent, pendel med tre arme af messing og sortlakeret metal, skærme af glas. 1960'erne. H. 49 cm. Ø 50 cm. Fremstår med lette brugsspor
Varunr: 4891568
SEK 1 554 DK, Aalborg, Nibevej 19-01-2018
18:00:00
SEK 518
Kurt Nørregaard for Louis Poulsen, Oslo et par pendler (2)
Kurt Nørregaard. Oslo et par pendler af pulverlakeret aluminium, H. med ophæng ca. 72 cm, Ø. 60 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med mærker, ridser samt brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)
Varunr: 4892078
18:03:00
SEK 453
Taklampa Swedish Grace 1900-talets början nysilver
TAKLAMPA, Swedish Grace, 1900-talets början, nysilver, 3 armar, behängd med prismor, höjd ca 70, diameter 41 cm
Varunr: 4892191
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 19-01-2018
18:05:00
Se mer
Deckenleuchte im Tiffany-Stil
Deckenleuchte im Tiffany-Stil. Großer Leuchtkörper mit gläsernen Blütenblättern, eine Glaskugel umschließend. Hängung über Kette, Messing. Wenig Gebrauchsspuren. Maße:
Varunr: 4891352
SEK 1 446 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
18:07:56
SEK 434
Pendler samt bordlampe, Francolight, model Zip (3)
Francolight, model Zip, pendler samt bordlampe m/ skærm af lakeret metal & metal, H. 40-60 cm. Udstillingsmodeller. Brugsspor. NB de første fotos er modelfotos. (3) Denne vare hidrører fra Illuminazione ApS, Odense.
Varunr: 4876346

SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
18:09:00
SEK 389
Archimedes Seeddesign loftslampe
Archimedes Seeddesign loftslampe. Sort skærm. 3 x E14 lamper, Ø 40 cm.
Varunr: 4839756

SEK 1 036 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-01-2018
18:16:00
SEK 389
Claus Bonderup & Torsten Thorup for Gubi, semipendel, farve: kobber. Ø. 47 cm. Modelfotos, fremstår i original emballage. Udstillingsmodel. Kan fremstå med mindre ridser og mærker.
Varunr: 4792308

18:16:00
SEK 583
Verner Panton, pendel, VP-Globe, Ø 40 cm
Verner Panton (1926 - 1998), VP-Globe pendel med bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Ø. 40 cm. I original emballage. Mindre brugsspor, ridser på yderskærm.
Varunr: 4892797
SEK 1 943 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
18:31:00
SEK 4 403
Poul Henningsen. 2 PH5 pendler (2)
Poul Henningsen 1894-1967. 2 PH5 pendler af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Brugsspor; buler, mærker og afskalninger, den ene med manglende bundskærm, 2 reservedele medfølger. (3)
Varunr: 4891443
SEK 1 295 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
18:43:00
SEK 712
Bent Karlby for Lyfa Model Trenta (2)
Bent Karlby for Lyfa. Model Trenta. To pendler af bemalet aluminium, lanceret i 1970. Øverste skærm Ø 24 cm. Mellem skærm Ø 30 cm. Nederste skærm Ø 36 cm. Fremstår med alders relaterende brugsspor, herunder reperation. (2)
Varunr: 4891890
19:00:00
SEK 518
Poul Henningsen 1894-1967. 2 PH5 pendler af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Brugsspor; buler, mærker og afskalninger. (2)
Varunr: 4891441
19:06:00
SEK 648
To italienske pendler model Sphera (2)
To italiensk pendler model Sphera. Struktur er i hvidlakeret metaltråd, betræk er i Lykra som kan kan tages af og vaskes ved 30 grader. Mål: H. 33 cm. B. 36 cm. (2) Model Foto.
Varunr: 4881615
19:08:00
SEK 389
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>