Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ubekendt lampearkitekt. Sæt på seks industripendler (6)
Industrielt design. Seks pendler med skærme af aluminium. H. 60 cm Ø. 50 cm. Fremstår med lette brugsspor, enkelte små buler. (6)
Varunr: 4690544
SEK 13 076 DK, Kolding, Trianglen 23-07-2017
16:54:00
SEK 3 269
Loftlamper, frandsen lighting, model: Napoli, stor model (2)
Loftlamper to stk, fremstillet hos Frandsen lighting, model: Napoli, skærm af frossen glas samt ophæng af aluminium. Stor model, Ø. 35 cm. (2)
Varunr: 4718750

SEK 1 046 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-07-2017
19:00:00
SEK 490
Jemery Cole, 'Blossom'. Par reservedele for pendel (2)
Jeremy Cole, reservedele i form af to håndlavede porcelænsblade for pendel model 'Blossom'. L 23 (2)
Varunr: 4693969
SEK 1 046 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-07-2017
19:14:00
SEK 425
Dansk lampeproducent. Fire pendler/fatninger af kobber (4+2)
Dansk lampeproducent. Fire pendler/fatninger af børstet kobber. Inklusiv lyskilder, glødetråd 40 W. To ekstra pærer medfølger. Pære Ø 12 cm. (4+2)
Varunr: 4723015
19:36:00
SEK 425
Holmegaard, et par Topshade pendler designet af Todd Bracher (2)
To Holmegaard pendler af opalglas, model Topshade. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke med montering af aluminium. Formgivet af Tod Bracher for Holmegaard. Ø 37 cm. H. ca. 30 cm. 60W / E27-fatning. baldakin og 4,6 m. stofledning medfølger. Bemærk: som ved alle mundblæste glaslamper er ...
Varunr: 4599005

SEK 1 634 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-07-2017
19:40:00
SEK 1 373
Pendel, sort, industrielt design.
Pendel i industrielt design. Mat sort. Kæde medfølger, som kan afkortes. Fatning E27. Pærer medfølger ikke. Lampen måler 40x50. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 51x40x51 cm. Modelfoto.
Varunr: 4660614

SEK 3 269 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-07-2017
19:45:00
SEK 2 092
Taklampa i metall, 1960-tal
Taklampa i metall, troligen 1960-tal. Kubformade delar som hakas ihop med krokar. Vit- och svartlackerad. Höjd ca 25 cm. Bredd ca 20 cm. Bruksslitage, rispor. Lauritz.com garanterar ej funktionen.
Varunr: 4717735
SEK < 1,000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-07-2017
19:47:00
SEK 300
Targetti. Par industrielle pendler (2)
Targetti. Par industrielle pendler af aluminium, skærme af klar akryl. H. 60, Ø 55 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (2)
Varunr: 4717839
SEK 1 569 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-07-2017
19:53:00
SEK 392
Pendel, messing look, industrielt design.
Pendel i industrielt design. Messing look. Kæde medfølger, som kan afkortes. Fatning E27. Pærer medfølger ikke. Lampen måler 30x55. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 52x41x41 cm. Modelfoto.
Varunr: 4660587

20:00:00
SEK 588
Hängeleuchte, Metall
Hängeleuchte. Metall, schwarz lackiert. Eckige Form, Konstruktion aus miteinander verbundenen in sich gedrehten Metallstäben. Drei seitlich ausgerichtete Leuchtstellen. Reflektor ca. 15 x 60 x 45 cm. Maximale Höhe zum Hängen ca. 130 cm. Gewicht: ca. 9 kg. Partiell minimale Gebrauchsspuren und ...
Varunr: 4682646
SEK 2 431 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-07-2017
20:17:00
SEK 389
Verner Panton. Pendel, model VP-Globe. Ø 50 cm
Verner Panton 1926 - 1998. Pendel, model VP-Globe. Ø 50 cm. Kugle af transparent acryl med fem indvendige reflektorer i hvidt glas. Formgivet 1969. Fremstillet hos Verpan. Fremstår med brugsspor, ridser, løse/manglende afstandsstykker.Litteratur: Verner Panton The collected Works, gengivet og ...
Varunr: 4716320
SEK 3 923 DK, Helsingør, Støberivej 23-07-2017
20:33:00
SEK 2 746
Hans Agne Jakobsson, Taklampa
Hans Agne Jakobsson, taklampa 1960/70-tal. Vitlackerad metall. Diameter 60 cm. Total höjd 55 cm. Etikettmärkt. Bruksslitage. Mindre skada i raster.Lauritz.com garanterar ej funktionen.
Varunr: 4708012
20:43:00
SEK 300
Pendel i industrielt design. Messing look. Fatning E27. Pærer medfølger ikke. Lampen måler 73x30. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 39x39x25 cm. Modelfoto.
Varunr: 4686680

SEK 2 877 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-07-2017
20:45:00
SEK 490
Taklampa i kromad metall
Taklampa i kromad metall. Klotformad skärm, strömbrytare på sladd. Etikettmärkt Je Fassung invändigt. Höjd 26 cm. Bruksslitage, fläckar. Lauritz.com garanterar ej funktionen.
Varunr: 4717734
20:47:00
SEK 300
Industrieleuchten VEB Wittenberg 1989 (6)
Industriehängeleuchten, Eisen, VEB Leuchtenbau Wittenberg/DDR, Typ 36.4-k TGL 22852, Baujahr 1989, segmentförmiger Korpus mit konvexer Wölbung, Rückseite mit rechteckiger Kastenmontur, grün-grau lackiert, innen mit Fassung für jeweils 9 Leuchtstoffröhren, bezeichnet mit jeweils 2 Etiketten, L: ...
Varunr: 4723305
SEK 2 917 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-07-2017
20:55:00
SEK 389
Ljuskrona
LJUSKRONA, patinerad mässing, 1900-talets första hälft, 6 ljusarmar samt riklig dekor, höjd ca 70, diameter 44 cm
Varunr: 4724533
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-07-2017
21:33:00
Se mer
Poul Henningsen, PH5 pendel
Poul Henningsen (1894-1967), PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Lette brugsspor, smuds, lille hak på den store skærm.
Varunr: 4725715
SEK 1 046 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
12:08:00
SEK 1 373
Bordlampe, Louis Poulsen, PH 4/3 af Poul Henningsen
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen, PH 4/3 bordlampe med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal, Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor, ridser samt skæv skærm.
Varunr: 4722495
SEK 1 308 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2017
12:10:06
SEK 2 027
Tre industrielle pendler (3)
Tre industrielle pendler, Ø 35 cm. Yderside sortlakeret, inderside grålakeret. Fremstår med brugsspor, skævhed. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (3)
Varunr: 4725120
12:38:00
SEK 425
Taklampa Hans Agne Jakobsson
HANS AGNE JAKOBSSON, taklampa, 1960/70-tal, mässingsstomme, behängd med fransar, höjd 33, diameter ca 28 cm
Varunr: 4724601
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
13:42:00
Se mer
Poul Henningsen. To PH5 pendler (2)
Poul Henningsen. To PH5 pendler med skærme af hvidlakeret aluminium, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor; ridser, afskalninger og skrammer, ene lampe med bule ved storeskærm. (2)
Varunr: 4725677
SEK 2 092 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-07-2017
13:50:15
SEK 1 046
Retro pendel m.m., messing / glas, 1900-tallets 2. halvdel (2)
Retro pendel m/ 3 skærme af rillet / plisseret glas & lille kirkekrone m/ 6 arme til el, messing / glas, 20. Årh. 2. halvdel, H. 52, Ø 23 cm & skærm H. 23 cm samt kirkekrone Ø 41 cm. Fremstår m/ brugsspor. (2)
Varunr: 4716693
SEK 1 046 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2017
15:00:00
SEK 392
Pendler, kobber, mrk. LYFA m.m., 1900-tallets 2. halvdel (2)
Pendler, kobber, den ene mrk. Lyfa, 20. Årh. 2. halvdel, Ø 23-29 cm. Fremstår m/ brugsspor. (2)
Varunr: 4716717
15:11:00
SEK 425
Stor smedejernslysekrone i middelalderstil
Stor smedejernslysekrone i middelalderstil med 8 lysarme med spid og kædeophæng h.115 cm Ø 100 cm. Lysmanchetter fremstår med hul efter tidligere elmontering. Brugsspor.
Varunr: 4716314
SEK 1 961 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-07-2017
16:00:00
SEK 392
Ljuskrona Karl Johan-stil
LJUSKRONA, omkring 1900, Karl Johan-stil, för 6 ljus samt sparljus, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, elektrifierad, höjd ca 85, diameter ca 65 cm
Varunr: 4724644
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
16:36:00
Se mer
Takarmatur med kupa i glas
Takarmatur med kupa i glas och mässing. 6 armar med ljuspunkter. Glas med dekor av växtornament. Höjd ca 50 cm. Ø ca 35 cm. Lauritz.com garanterar ej funktion.
Varunr: 4671719
SEK < 1,000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-07-2017
17:06:00
SEK 325
Smooth pendel, black. Seeddesign (2)
Smooth pendel i sort metal. Stor fatning. H. 23cm Ø 18cm. Modelfoto (2)
Varunr: 4709716

SEK 1 046 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-07-2017
17:48:30
SEK 392
Fem pendler i industiel stil (5)
Fem sølvlakerede pendler i industiel stil, H. 44.5 cm. Ø 40.5 cm. Ene fremstår med manglende underskærm (5)
Varunr: 4725253
SEK 2 615 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
18:10:00
SEK 425
Louis Poulsen. Tre arbejdspendler af emaljeret metal (3)
Louis Poulsen. Tre arbejdspendler af emaljeret metal. Ø 35 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser og afslag på emalje. (3)
Varunr: 4722133
SEK 1 046 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2017
18:44:00
SEK 785
Hans J. Wegner. Et par Opala pendler med skærm af hvid plast, (2)
Hans J. Wegner. Et par Opala pendler med skærm af hvid plast, Ø 51 H. 37 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (2)
Varunr: 4713436
18:46:00
SEK 490
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>