Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Taklampor i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Deckenlampe im Tiffany-Stil
Deckenlampe im Tiffany-Stil. Deckenlampe im Tiffany-Stil mit drei Brennstellen. Durchmesser des Lampenschirms ca. 50 cm. Normale Gebrauchspuren. Varunr: 4641964 SEK < 1 000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 10:20:37 SEK 384
Poul Henningsen. PH5 Pendel
Poul Henningsen. PH5 Pendel. Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med mindre brugsspor Varunr: 4642129 SEK 1 293 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 10:54:12 SEK 1 486
Glamox industrilamper (4)
Glamox industrilamper (4). Sæt på fire Glamox industripendler. Skærme af af aluminium og top af lakeret stål. Lamperne er monteret med ballast og E20 fatning. H. 57 cm. Ø. 57 cm. Fremstår med kraftig brugsspor. Obs! Modelfoto. Lampernes stand kan variere fra billederne. Varunr: 4622688 SEK 1 293 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 11:09:50 SEK 420
Takkrona barockstil
Takkrona barockstil. TAKKRONA, omkring 1900, barocksil, för 8 ljus, mässing, krönt av örn, höjd ca 73, diameter 65 cm. PROVENIENS: Örnäs Säteri, Kungsängen Varunr: 4641289 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 12:42:00
Se mer
Taklampa samtida
Taklampa samtida. TAKLAMPA, samtida, plexi, diameter ca 39 cm Varunr: 4641292 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 12:51:00
Se mer
Et par industrielle pendler. (2)
Et par industrielle pendler. (2). Et par industrielle pendler, sortlakeret. Konverteret til 240V. Mål. H.40, Ø.41cm. (2) Varunr: 4641518 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 13:32:00 SEK 840
Robert Dudley Best. Bestlite pendel, model BL9 XL, sort
Robert Dudley Best. Bestlite pendel, model BL9 XL, sort. Robert Dudley Best. Bestlite pendel af sortlakeret aluminium, H. ca. 60 Ø 60 cm. Formgivet i 1930. Fremstillet af Gubi, model BL9 XL. Fremstår med lette brugsspor. Varunr: 4642584 SEK 1 293 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 14:16:06 SEK 452
Pendel, opalglas / messing, 1900-tallet
Pendel, opalglas / messing, 1900-tallet. Pendel, mat opalglas / messing, 20. årh., H. inkl. mont. 22 cm. Fremstår m/ brugsspor. Varunr: 4635535 SEK 1 293 DK, Odense, Kratholmvej 2017-05-01 14:21:00 SEK 388
Industrilampor Italien
Industrilampor Italien. INDUSTRILAMPOR, 3 st., Minisosia från Castaldi Illuminazone, Italien, höjd ca 42 cm, diameter ca 32 cm Varunr: 4641320 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 14:24:00
Se mer
Ljuskrona
Ljuskrona. LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal, stomme i gulmetall behängd med prismor, 8 ljusarmar, 5 ljuspunkter, höjd 80 cm, diameter ca 60 cm Varunr: 4641327 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-01 14:45:00
Se mer
2 stycken mindre ljuskronor (2)
2 stycken mindre ljuskronor (2). 2 stycken mindre ljuskronor. Omkring 1900-talets mitt. Stomme i mässing. Elektrifierade med 5 ljuspunkter. Höjder ca 25 cm (ex kedja). Belysning ej kontrollerad. (2) Varunr: 4639418 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 15:01:18 SEK 325
Ljuskrona, gustavianskstil, 2000-tal
Ljuskrona, gustavianskstil, 2000-tal. Ljuskrona, gustavianskstil, 2000-tal. Elektrifierad med 2 ljuspunkter. Höjd ca 58 cm. Funktion ej kontrollerad. Varunr: 4639206 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 15:01:46 SEK 300
Ljuskrona, 2000-tal
Ljuskrona, 2000-tal. Ljuskrona, 2000-tal. Stomme i mässing. Elektrifierad med 3 ljuspunkter. Droppformade prismor. Höjd 41 cm. Funktion ej kontrollerad. Varunr: 4639193 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 15:02:15 SEK 300
Ljuskrona, venetianskstil
Ljuskrona, venetianskstil. Ljuskrona, venetianskstil. Elektrifierad. 5 ljusarmar. Svart med droppformade prismor. Höjd 42 cm. Funktion ej kontrollerad. Varunr: 4639185 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 15:02:43 SEK 300
Tre lamper (3)
Tre lamper (3). Tre lamper. Bord-/væglampe med stel af forkromet metal, skærm af marmorbroget glas. Pendel med stel af metal, skærme af marmorbroget glas Ø ca. 60 cm. Bordlampe med stilk af kobber H. 45 cm (3) Varunr: 4640503 SEK 1 551 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 15:07:15 SEK 420
Asger Bay Christiansen. Par Faidon pendler, grålakeret (2)
Asger Bay Christiansen. Par Faidon pendler, grålakeret (2). Asger Bay Christiansen. Par Faidon pendler af grålakeret metal. Fremstillet hos Asger bc Lys. H. ca. 50 cm. Ø 65 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2) Varunr: 4640756 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 15:49:24 SEK 420
Dansk lampeproducent: To pendler (2)
Dansk lampeproducent: To pendler (2). Dansk lampeproducent: To pendler med bemalede skærme. Den grønne med defekt lamelunderskærm. Ø 40-45 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varunr: 4593553 SEK 1 293 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 16:05:00 SEK 388
Taklampa, 1960-tal
Taklampa, 1960-tal. Taklampa, 1960-tal. 5 ljusarmar. Blästrade kupor (en ej original). Stomme i mässing och bok. Höjd ca 60 cm. Varunr: 4639948 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 16:07:50 SEK 300
Glasampel - 1900-tallet.
Glasampel - 1900-tallet. . Glasampel med dekorationer fremstillet i 1900-tallet. Ø 36 cm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4610167 SEK 1 034 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 16:45:00 SEK 388
Seppo Koho, Secto Design, Pendel Secto Magnum 4202
Seppo Koho, Secto Design, Pendel Secto Magnum 4202. Taklampa Secto Magnum 4202, formgiven av Seppo Koho, Finland. Stomme i stavformad björk. Tillverkad för Secto Design. Höjd 87 cm, diameter 56 cm. Framstår som oanvänd i originalembalage. Varunr: 4625839 SEK 6 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-05-01 17:15:00 SEK 4 000
Ampel i glas
Ampel i glas. Ampel i glas. Stomme av metall. Kupans höjd 30 cm. Varunr: 4632903 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 17:18:00 SEK 300
Industrilampor Italien
Industrilampor Italien. INDUSTRILAMPOR, 3 st., Minisosia från Castaldi Illuminazone, Italien, höjd ca 42 cm, diameter ca 32 cm Varunr: 4641388 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 18:00:00
Se mer
Art Deco lysekrone, seks lyskilder, H. 65 cm
Art Deco lysekrone, seks lyskilder, H. 65 cm. Lysekrone. Art Deco / Funkis stil. Udført i poleret stål samt sort lakeret træ. Fem arme med lyskilde, samt en lyskilde i bund. Ø. 55 cm. H. 65 cm. Baldakin medfølger. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4555746 SEK < 1 000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-01 18:07:00 SEK 388
Takarmatur design Tore Alsén
Takarmatur design Tore Alsén . TORE ALSÉN, "Pia", takarmatur, Gärsnäs, stomme i ståltråd, vit skärm, diameter ca 80 cm Varunr: 4641403 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 18:45:00
Se mer
12 stk. Luxo parabolpendler af grålakeret aluminium.
12 stk. Luxo parabolpendler af grålakeret aluminium.. 12 stk. Luxo parabolpendler af grålakeret aluminium. H. 26. Ø. 26,5 cm. Fremstår ubrugte i original emballage. Modelfotos Varunr: 4637858 SEK 1 551 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 18:57:00 SEK 485
Pendel, Louis Poulsen, PH5 af Poul Henningsen
Pendel, Louis Poulsen, PH5 af Poul Henningsen . Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH5 pendel af lakeret aluminium, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor i form af lette ridser og afskalninger. Varunr: 4641740 SEK 1 293 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-05-01 19:02:00 SEK 872
Loftslampe
Loftslampe. Loftslampe af matteret glas. Ø 43 cm, H 17 cm. Varunr: 4642109 SEK 1 034 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 19:13:00 SEK 388
Lysekrone af messing, 1900-tallets første halvdel
Lysekrone af messing, 1900-tallets første halvdel. Lysekrone af messing med glasprismer, fem lysarme til stearinlys, bundplade af rubinrødt glas. H. 70, Ø 60 cm. 1900-tallets første halvdel. Varunr: 4641960 SEK 1 034 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 19:13:00 SEK 452
Takkrona omkring 1900
Takkrona omkring 1900. TAKKRONA, omkring 1900, oscariansk, stomme i vitmetall, behängd med olikslipade prismor, höjd ca 103, diameter 30 cm. PROVENIENS: Örnäs Säteri, Kungsängen Varunr: 4641414 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 19:14:00
Se mer
Loftkrone i art deco-stil af messing
Loftkrone i art deco-stil af messing. Loftkrone/lysekrone i art deco-stil af messing og skærme af glas, med fem arme til el, Ø 55 cm., H. 57 cm. Almindelige brugsspor. NB Tekst ændret. Varunr: 4641850 SEK 3 878 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 19:17:00 SEK 1 066
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >>