Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Teckningar i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Uno Stallarholm
Uno Stallarholm. UNO STALLARHOLM (1894-1974): (4) Djurmotiv samt jägare, signerade Stallarholm, tusch, ca 26x20-31x21 cm Varunr: 4634775 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 13:08:00
Se mer
Olav Christopher Jensen, Paris drawing
Olav Christopher Jensen, Paris drawing. OLAV CHRISTOPHER JENSEN (Norge, född 1954): "Paris Drawing", signerad och daterad 20th March 1999 olav christopher, kol på papper, bildyta ca 25x18 cm Varunr: 4634777 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 13:16:00
Se mer
Annika Svenbro olja
Annika Svenbro olja. ANNIKA SVENBRO (född 1946): Utan titel,. signerad och daterad med dedikation "Till Anders, Svenbro-87, krita på papper, 33x23,5 cm Varunr: 4634863 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 18:28:00
Se mer
Ernesto Tatafiore, teckning
Ernesto Tatafiore, teckning. ERNESTO TATAFIORE (Italien, född 1943): Porträtt, signerad på baksidan Ernesto Tatafiore, blyerts på smörpapper uppfäst på duk, ca 20x14 cm, ramens mått 66x51,5cm Varunr: 4634868 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 18:48:00
Se mer
Uno Stallarholm
Uno Stallarholm. UNO STALLARHOLM (1894-1974): (4) Djurmotiv, signerade Stallarholm, tusch, ca 26x20 cm Varunr: 4634923 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 20:48:00
Se mer
Oscar Larroca, bly på papir, erotisk komposition, cd
Oscar Larroca, bly på papir, erotisk komposition, cd. Erotisk komposition, af Oscar Larroca (f. 1962). Bly på papir. Sign. og dat. Oscar Larroca 87. 65 x 49 cm (86 x 70 cm). Fremstår med pletter. Varunr: 4623084 SEK 1 302 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-25 12:44:50 SEK 391
Bror Hjorth teckning
Bror Hjorth teckning. BROR HJORTH (1894-1968): Ole med violin, signerad Bror Hjorth, tusch på papper, a tergo märkt "Till Anna Lisa, en god jul 1958 från Margareta och Bror" ca 41 x 26 cm. Varunr: 4635031 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-25 14:52:00
Se mer
Hans Bendix, seks satiriske tegninger, pen og bly på papir (cd)
Hans Bendix, seks satiriske tegninger, pen og bly på papir (cd). Seks satiriske tegninger i samme ramme, blyant og pen på papir, Hans Bendix 1898-1984, pen og blyant på papir, sign. Hans Bendix, 29x16,5 cm (42x124) Med sammenføjninger og gulning (cd) Varunr: 4601475 SEK 2 604 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-04-25 16:48:00 SEK 391
Andreas Bloch, Portræt, tegning, soldat
Andreas Bloch, Portræt, tegning, soldat. Portræt, akvarel, soldat , Andreas Bloch, 1860-1917, sign. A Bloch, dat. 25/9, 99, 34x21,5 cm (52x39) Med minimale aldersspor i form af brunlige pletter Varunr: 4623162 SEK 1 563 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-04-25 17:45:00 SEK 391
LeoThellefsen. Olie på plade. Parti fra Limfjorden (cd)
LeoThellefsen. Olie på plade. Parti fra Limfjorden (cd). Leo Thellefsen (1909-1997). Olie på plade. Parti fra Limfjorden med by i forgrunden. 13 x 34 cm (14,5 x 35 cm) (cd) Varunr: 4633234 SEK 1 042 DK, Aalborg, Nibevej 2017-04-25 18:59:00 SEK 488
Hoffmeister. Kultegning på papir
Hoffmeister. Kultegning på papir. Hoffmeister. Kultegning på papir. Figurkomposition i form af nøgen kvinde. 40 x 30 cm. Fremstår med få håndteringsmærker. UR. Varunr: 4633221 SEK 1 042 DK, Aalborg, Nibevej 2017-04-25 19:00:00 SEK 423
Tommy Östmar blyertsteckning
Tommy Östmar blyertsteckning. TOMMY ÖSTMAR (född 1934): Kvinnoporträtt, signerad Tommy Östmar, blyerts, ca 33,5x24,5 cm Varunr: 4635092 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-25 19:12:00
Se mer
Überdimensionales Indische Seidenmalerei aus Bombai
Überdimensionales Indische Seidenmalerei aus Bombai. Überdimensionales Indische Seidenmalerei in Glas gerahmt. Szene einer Hochzeit. Auftragsarbeit von 1996 aus Bombai Maße: H. 194 cm. B. 143 cm. T. 3,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungen. Varunr: 4627542 SEK 7 725 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 21:00:00 SEK 4 828
Bo Thobo-Carlsen, tegning, cd
Bo Thobo-Carlsen, tegning, cd. Figurkomposition, af Bo Thobo-Carlsen (f. 1950), blyant på papir, sign. og dat. Bo Thobo-Carlsen - 83. 47 x 33 cm (63 x 48 cm). Varunr: 4619126 SEK 1 042 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-26 10:29:52 SEK 391
Gerhard Albe teckning
Gerhard Albe teckning. GERHARD ALBE (1892-1965), Slaget vid Orford Ness 1704, (sjöslag mellan svenskt och engelskt fartyg) 1920-tal, blyertsteckning, teckningen är en skiss och en förlaga till den etsning med samma motiv som Albe utförde 1923-26, ca 55 x 66 cm.. . Proveniens; Gerhard Albes dödsbo. Varunr: 4636762 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-26 12:55:00
Se mer
Svend Wiig Hansen, figurkomposition, originaltegning, cd
Svend Wiig Hansen, figurkomposition, originaltegning, cd. Figurkomposition af Svend Wiig Hansen 1922-1997, tusch på papir, sign., dateret 26-5-76 og med dedikation til kunstnerkollegaen Jørgen Greve, 30 x 42 cm. Varunr: 4632045 SEK 1 302 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-26 14:40:21 SEK 521
Skulpur i brons
Skulpur i brons. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (samtida): Stående par, brons, på stensockel, höjd ca 32 cm Varunr: 4636817 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-26 17:30:00
Se mer
 Eigil Petersen.  En samling på fire karikatur tegninger af personer,
Eigil Petersen. En samling på fire karikatur tegninger af personer,. Eigil Petersen 1875-1917. En samling på fire karikatur tegninger af personer, tusch og bly, delvis sign. E.P og Egil Petersen 40x 28 cm, 36 x 28 cm, 31 x 22 cm, 28 x 19,5 cm. alle mål er incl. indramning, et glas revnet. (4). Varunr: 4637004 SEK 1 953 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-26 19:30:00 SEK 423
Knud Kyhn  cd. To tegninger med heste og aber
Knud Kyhn cd. To tegninger med heste og aber. Knud Kyhn 1880-1969. To tegninger med heste og aber begge sign monogram 1924 og 23. 9,5 x 13,5 cm. ( 17,5 x 22 cm). (2). Varunr: 4637019 SEK 1 042 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-26 19:35:00 SEK 423
Anna Merz. Erotisk komposition
Anna Merz. Erotisk komposition. Anna Merz. Erotisk komposition. Tusch på papir. Sogn. Anne Merz og dat. 1974. Indrammet. 20,5 x 29 (45 x 44) cm. Varunr: 4637080 SEK 1 302 DK, Helsingør, Støberivej 2017-04-26 20:14:00 SEK 423
Luigi Colani Entwurfszeichnung & handsigniertes Buch (2)
Luigi Colani Entwurfszeichnung & handsigniertes Buch (2). Entwurfszeichnung von Luigi Colani (1928) und handsigniertes Buch. Farbfaserstift auf Papier. 59 x 83 cm. Unten rechts bez.: 7 min 30 sec SKETCH; datiert: 20.11.03. Oben links mit losem Einleger: Ideas Consulting und Colani. Hinter Glas gerahmt. (2) Varunr: 3882445 SEK 2 124 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-26 20:15:00 SEK 386
Blandteknik med riddare och jungfru
Blandteknik med riddare och jungfru. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Riddare och jungfru, monogramsignerad AF, blandteknik, ca 12x15 cm Varunr: 4638029 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-27 12:16:00
Se mer
Ilon Wikland teckning
Ilon Wikland teckning. ILON WIKLAND (född 1930): Flicka, pojke och klotsar, signerad Ilon i blyerts, tuschteckning med täckvitt, ca 10 x 6,5 cm Varunr: 4638033 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-27 12:32:00
Se mer
J. F. Willumsen cd. Tegning
J. F. Willumsen cd. Tegning . J. F. Willumsen 1863 - 1958. Skitsestudie. Usigneret. Bly på papir. 55 x 48 cm. Indrammet. Brev fra J. F. Willumsen Museum medfølger. Varunr: 4622556 SEK 3 255 DK, Helsingør, Støberivej 2017-04-27 20:14:00 SEK 977
Bror Hjorth teckning
Bror Hjorth teckning. BROR HJORTH (1894-1968): Kvinnostudie, signerad Bror Hjorth, blyerts på papper, bladmått ca 44x26 cm Varunr: 4638156 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-27 20:24:00
Se mer
Jean Paul Cleren, Fabelwesen mit Hörnern, Farblithographie
Jean Paul Cleren, Fabelwesen mit Hörnern, Farblithographie. Jean Paul Cleren (geb. 1940), Fabelwesen mit Hörnern, Farblithographie in Hellgrün, unten rechts in Blei signiert 'Jean-Paul Cleren', links unten nummeriert '239/250', passepartouriert und hinter Glas gerahmt, Bildausschnitt 27 x 19 cm, Rahmen 51 x 41,5 cm Varunr: 4490236 SEK 6 277 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-27 20:25:00 SEK 2 124
Heinrich Sussmann,'Ein Tropfen....', 1989. Aquarell
Heinrich Sussmann,'Ein Tropfen....', 1989. Aquarell . Heinrich Sussmann (1904-1986), 'Ein Tropfen einer Milliarde Chinesen steigt aus der U Bahn in Peking', 1989. Aquarell auf Papier. Signiert und datiert unten rechts. Maße: 30,5 x 23 cm. Varunr: 4518292 SEK 1 207 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-04-27 21:34:52 SEK 386
Peter Flinsch, 'They always fly away' & 'Can't stop...', 2002, T´. Zeichnung (2)
Peter Flinsch, 'They always fly away' & 'Can't stop...', 2002, T´. Zeichnung (2). Peter Flinsch (1920-2010),'They always fly away' & 'Can't stop...', 2002. Tusche und Filzstift auf Papier. Signiert, datiert und bezeichnet. Maße jeweils: 34,5 x 43 cm. (2) Varunr: 4310020 SEK < 1 000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-04-27 21:38:45 SEK 386
Frederik Næblerød, Huse og kranier, original farvetegning, cd
Frederik Næblerød, Huse og kranier, original farvetegning, cd. Huse og kranier af Frederik Næblerød f. 1988, originaltegning med tusch på papir, sign. og dateret 2012 i nederste venstre hjørne. 29 x 21 cm. Varunr: 4639189 SEK 1 042 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-28 13:51:00 SEK 456
Siri Derkert  Oscar Reutersvärds samling
Siri Derkert Oscar Reutersvärds samling. SIRI DERKERT (1888-1973): (2) Komposition samt Fågel, signerade Siri Derkert och Siri D-t, blandteknik/tusch (julkort), 10x15 resp 13,5x9 cm;. . . PROVENIENS: Konstnären Oscar Reutersvärd Varunr: 4640823 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-29 14:32:00
Se mer
 1 2  >>