Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Imre Antonyi. Blandteknik
Imre Antonyi. Blandteknik. 11 teckningar, bland annat tusch. Signerade. Monterade på skiva. ca 71x101 cm. Ej ramad.
Varunr: 4721108
SEK < 1,000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 27-07-2017
15:47:26
SEK 300
Poul Erik Johansen, cd. To figurative kompositioner, tusch og oliepastel (2)
Poul Erik Johansen, f. 1936. To kompositioner m. tusch og oliepastel, sign/dat 'Poul E unika 08'. Mål: 59 x 39 cm (61 x 41 cm) (2)
Varunr: 4717457
SEK 1 046 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-07-2017
19:59:00
SEK 392
Emil Orlik, geisha, 1900
Emil Orlik (1870-1932), geisha, 1900. Billede af en geisha i kimono, blyant og akvarel på papir. Signeret nederst til højre, med stedsbetegnelse og dato: 'Kioto 1900'. I passepartout 40 x 30 cm.
Varunr: 4720799
SEK 11 668 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-07-2017
21:00:00
SEK 1 459
Ubekendt kunstner, russisk/østeuropæisk, blæk på papir
Stående model, blæk på papir, ubekendt kunstner, antagelig russisk/østeuropæisk, sign. monogram, dat. 25-11-1952, 27x14 cm (40,5x30,5)
Varunr: 4718661
SEK 1 961 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-07-2017
20:14:00
SEK 392
Ubekendt kunstner, antagelig russisk/østeuropæisk, stående model blæk på papir
Stående model, blæk på papir, ubekendt kunstner, antagelig russisk/østeuropæisk, 9-1-1952, sign. monogram, 27x14 cm (40,5x30,5)
Varunr: 4718663
20:16:00
SEK 392
Gerhard Mehlhorn, 'Am Niederrhein', Aquarell
Gerhard Mehlhorn (1905-1972), 'Am Niederrhein', Aquarell, signiert unten rechts, hinter Glas gerahmt, Objektmaß ca. 77x89 cm, Passepartout mit minimalen Verfärbungen.
Varunr: 4719838
SEK 1 459 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-07-2017
21:03:00
SEK 389
Konvolut Reservistenbilder, Fotomontagen (2)
Konvolut bestehend aus 2 hinter Glas gerahmten Reservistenbildern: eine farbige Chromolithographie, 'Zur Erinnerung an meine Dienstzeit', 1. Escadron Sturm-Artillerie Regiment 14, Dragoner Schäfer, 1900-1903, mit 3 mont. Fotografien und Inschriften, Maße: ca. 50 cm x 59,5 cm, Verschmutzungen, ...
Varunr: 4719612
SEK 2 431 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-07-2017
21:10:00
SEK 389
Antal Diosy, Kreide auf Papier, Halbakt
Antal Diosy, Kreide auf Karton, Halbakt. Unten links signiert: Diosy. Gefertigt um 1930. Maße ca.: 70 x 50 cm. Das Bild wurde auf Karton Doubliert und auf der Vorderseite mit einem ca. 1 cm breitem Papprahmen versehen. Das Bild befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit ...
Varunr: 4722301
SEK 4 862 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-07-2017
21:50:00
SEK 535
Volker Meier (1932-1995), Farbserigraphie, ' Ohne Titel '
Volker Meier (1932-1995), Farbserigraphie, ' Ohne Titel ' , unten signiert und monogrammiert. Bildmaß: 38 x 58 cm. Rahmenmaß: H. 58 cm. B. 78,5 cm. T. 2,5 cm. Altersgemäßer Zustand. Rahmen leicht bestoßen.
Varunr: 4674142
SEK 1 459 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-07-2017
13:13:54
SEK 389
Jürgen Siems (1927-1979), Aquarell auf Papier, ' Ohne Titel '
Jürgen Siems (1927-1979), Aquarell auf Papier, ' Ohne Titel ', unten links signiert und datiert. Bildmaß: 35 x 47,5 cm. Rahmenmaß: H. 65 cm. B. 80 cm. T. 3 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Rahmen leicht bestoßen.
Varunr: 4674136
SEK 2 431 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-07-2017
13:14:04
SEK 389
Bjørn Nordahl, tegninger, portrætter m.m. (cd) (7)
Portrætter m.m. af Bjørn Nordahl (1939-2012), tegninger, hvoraf 2 er med glas, enkelte sign. Bjørn Nordahl, mål på største og mindste, 65x51 cm. 14,5x21 cm. Håndteringsmærker. (7). Lauritz.com i Odense er stolte over at kunne præsentere en større samling af værker der alle hidhører fra den Fynske...
Varunr: 4721843
SEK 1 961 DK, Odense, Kratholmvej 30-07-2017
20:45:00
SEK 588
Clifford Wright. Komposition, akvarel på papir, cd
Clifford Wright 1919-1999. Komposition. Olie på papir. Sign. h. 45 x 30 cm (55x40)
Varunr: 4729582
SEK 1 046 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-07-2017
16:30:00
SEK 458
Ford Beckman, serigrafi/akryl på papir, Clown-Basel 1992
Ford Beckman (1952-2014), serigrafi/akryl på papir, Clown-Basel 1992, signeret, betegnet og dateret med '92' på bagsiden, indrammet bag glas, papiret er krøllet. Billedmål ca.: 70 x 101 cm, rammemål ca.: 103 x 132 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med lette brugsspor.
Varunr: 4706097
SEK 6 807 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2017
16:57:00
SEK 389
Indisk silkemaleri fra Mumbai i stot format
Meget stort indisk silkemaleri, indrammet i glas. Bryllupsscene. Bestillingsarbejde fra 1996 fra Mumbai, mål: H. 194 cm. B. 143 cm. D. 3,5 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor.
Varunr: 4722178
SEK 4 862 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2017
17:55:50
SEK 389
Pastellkreide auf Papier, liegender weiblicher Akt
Pastellkreide auf Papier, liegender weiblicher Akt, unten rechts im Bild signiert, unleserliche Signatur 'R...', im Passepartout und gerahmt hinter Glas, Bildausschnitt 43 x 61 cm, Rahmenmaß 69 x 86 cm.
Varunr: 4690187
SEK < 1,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-07-2017
18:19:00
SEK 389
Michael Frechen, 'Ballon über Vogelbeerbaum', 2009
Michael Frechen, 'Ballon über Vogelbeerbaum', 2009, Acryl auf Leinwand, Darstellung eines 'Post-Ballons' über einem Vogelbeerbaum im Himmel, unten rechts im Bild signiert und datiert 'M. Frechen 4 / 2009, H: 50 cm, B: 60 cm, Abnutzungsspuren. Charity-Auktion der Bürgerstiftung ...
Varunr: 4716256
19:51:00
SEK 389
Felix von Altersheim, 'Charlie Chaplin', 04 / 2016
Felix von Altersheim, 'Charlie Chaplin', 04 / 2016, Druck auf 300 mg gemischter Leinwand, koloristisches Portrait, aus der Serie 'Pop Art Pur', Leinwand rückseitig signiert, bezeichnet, datiert und nummeriert '04/ 2016 Auflage 50'; Maße H. 120 cm - B. 80 cm 2 cm Holzkeilrahmen
Varunr: 4720675
SEK 2 917 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2017
20:25:00
SEK 389
Piero Dorazio, collage, serie 'Wig-Wam'
Piero Dorazio (1927-2005), collage/farveserigrafi fra serien 'Wig-Wam', 1991, grøn baggrund med trekantede segmenter, mønstre i gule, røde, blå og grønne nuancer, signeret og dateret nederst til højre, i passepartout og indrammet bag glas, billedets størrelse 75 x 104 cm, mål i alt 98 x 127 cm.
Varunr: 4645485
SEK 4 862 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-07-2017
20:26:00
SEK 2 431
Frederik Kraft. Udsigt mod Hellebækskov.
Frederik Kraft (1823 - 1854 ) Udsigt mod Hellebækskov, bly på papir, Sign FKraft 1836 10 x 24,5 cm ( 16,5 x 32 cm).
Varunr: 4713942
SEK 1 308 DK, Herlev, Dynamovej 01-08-2017
19:48:00
SEK 392
Roland Svensson Gillöga
ROLAND SVENSSON (1910-2003): (2) Skiss/Illustration: "Episod i Gillöga av Barthel (Sven)", signerad Roland S, ca 31x23 cm resp 11x24 cm;. . Läs mer
Varunr: 4709616
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 07-08-2017
15:00:00
Se mer