Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
F. Klaunke, Mallorca tegning i bly, kvindeportræt
Kvindeportræt. Tegning i bly af F. Klaunke. 20 årh. 43 x 32 cm. (57 x 46 cm.) Klaunke var en original kendt i bybilledet ved plaza gomilla.
Varunr: 4892707
SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
16:57:00
SEK 389
Ubekendt kunstner, 1800/1900-tallet. Tegning. Stående mandsfigur på sokkel
Ubekendt kunstner, 1800/1900-tallet. Stående mandsfigur på sokkel, blyantstegning, usign. 57 x 23 (61,5 x 27,5) cm.
Varunr: 4890830
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
19:21:00
SEK 648
Gernot Rasenberger, 'Blumenwiese in der Eifel', Gemälde, mit Zertifikat
Gernot Rasenberger (*1943), 'Blumenwiese in der Eifel', Öl auf Leinwand, gerahmt, unten rechts siginiert 'G. Rasenberger'. 30x40 cm, mit Rahmen ca. 60x50 cm.
Varunr: 4887290
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-01-2018
19:56:00
SEK 386
Erich Dichtel (1890 - 1955), Zeichnung auf Papier, Titel: Hirsch
Erich Dichtel (1890 - 1955), Zeichnung auf Papier, Titel: Hirsch . Unten rechts signiert: E. Dichtel. Maße ca.: 60 x 43 cm. Das Bild befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit intensiven Altersspuren und Flecken sowie Löchern. Das Bild ist restaurierungsbedürftig. Die Abgebildeten...
Varunr: 4837389
SEK 3 856 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2018
20:25:00
SEK 386
Erich Dichtel (1890 - 1955), Radierung auf Papier, Titel: Rehkitz
Erich Dichtel (1890 - 1955), Radierung auf Papier, Titel: Rehkitz. Unten rechts signiert: Erich Dichtel. Auf der Rückseite des Rahmens befindet sich eine Widmung. Maße ca.: 17 x 22 cm, 40 x 30 cm. Das Bild befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit intensiven Altersspuren und ...
Varunr: 4837394
SEK 2 892 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2018
20:25:00
SEK 386
Landaluze (nach). El Nanigo. Tempera auf Velin. Signiert.
El Nanigo. Tempera auf Velin. Links unten HBY monogrammiert und 1881 datiert. Maße 50 x 37 cm. Aus der Reihe "Tipos y Costumbres de La Isla de Cuba 1881". Nach Victor Patricio Landaluze (1830-1889).
Varunr: 4877843
SEK 2 892 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
11:43:01
SEK 434
V. Bugrov. Acryl und Blei auf Velin. 1988.
Valerij Bugrov (*1949). Acryl und Blei auf Velin. 1988. rechts unten signiert und datiert. alerijMaße ca. 56 x 42 cm. Gerahmt.
Varunr: 4880625
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
11:45:46
SEK 386
Viggo Langer. En samling på tre skitsebøger og en mappe med tegninger. (4).
Viggo Langer ( 1860 - 1942) En samling på tre skitsebøger og en mappe med tegninger, med arbejder udført af Viggo Langer. (4).
Varunr: 4892605
SEK 1 295 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
19:35:00
SEK 583
Peter Haventon, 2 st, blandtekniker, signerade.
Peter Haventon, 2 st, blandtekniker, signerade. Bilar. 30x40 cm (total 44x54 cm ) och 28x39 cm (total 44x54 cm). Ej examinerade ur ram.
Varunr: 4858990
SEK 1 500 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-01-2018
20:05:00
SEK 300
H. Schimansky. Uden titel. 1996. Grafit og pastel
Hanns Schimansky. Uden titel. 1996. Blyant og kridt på Velin. Bemalet på begge sider. Signeret og dateret forneden til højre. Mål ca. 21 x 30 cm.
Varunr: 4877840
SEK 19 279 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
20:41:00
SEK 1 639
Einar Nerman teckning
EINAR NERMAN (1888-1983): Liggande modell, signerad E Nerman 47, rödkrita på papper, ca 30x45 cm
Varunr: 4893217
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 20-01-2018
19:20:00
Se mer
Äldre teckninar grafik
ÄLDRE TECKNINGAR, GRAFIK, efter Callot, senare avdrag, varierande mått
Varunr: 4893292
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-01-2018
21:50:00
Se mer
Simon Gate
SIMON GATE (1883-1945): Liggande modell, signerad och daterad Simon, rödkrita, ca 28x41 cm
Varunr: 4893396
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-01-2018
18:00:00
Se mer
B. Sjöberg. Ohne Titel. 1962. Mischtechnik auf Bütten.
Bertil Sjöberg. Ohne Titel. 1962. Mischtechnik auf Bütten. Links unten signiert. Maße ca. 31 x 47 cm. Geringfügiste Gebrauchsspuren. Bertil Sjöberg (Malmö 1914 - 1999). Der schwedischer Maler studierte an der Königlich Dänischen Kunstakademie in Kopenhagen. In den 50er und 60er Jahren lebte ...
Varunr: 4877458
SEK 2 892 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-01-2018
12:24:53
SEK 386
Gudrun Lauesen, mælkebøtte, akvarel på papir, cd
Motiv med mælkebøtte af Gudrun Lauesen (1917-2002), akvarel på papir, 42 x 50 cm (47 x 55 cm). Signeret i blyant 'Gudrun L. - 1945'. Indrammet bag glas. Mindre fugtskade i bunden.
Varunr: 4894642
SEK 1 943 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2018
17:19:00
SEK 389
Fürst. Verschneite Dorflandschaft. Aquarell. 1925.
Verschneite Dorflandschaft. Aquarell auf Bütten. Rechts unten "Fürst" signiert und 1925 datiert. Maße ca. 60 x 42 cm. Gerahmt.
Varunr: 4890427
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-01-2018
11:09:47
SEK 386
Ferdinand Boberg blandteknik
FERDINAND BOBERG (1860-1946): "Stapeln vid Lundby i Västmanland", signerad och daterad Boberg 1921-41, blandteknik, 18x14 cm
Varunr: 4895054
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2018
13:48:00
Se mer
Oscar Matthiesen, pastel på papir, Studie til 'Skånske dragoner rider til bad' cd
Studie til 'Skånske dragoner rider til bad', af Oscar Matthiesen 1861-1957, pastel på papir, sign. monogram. 28,5x96 cm (36x103,5 cm). Med skjolder og rift i papir.
Varunr: 4882321
SEK 10 360 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2018
14:31:00
SEK 518
Harry Moberg, olja på duk, monogramsignerad. (BUS)
Harry Moberg (född 1927), olja på duk, monogramsignerad. "Vattnet". 63x70 cm. Smärre slitage. Krackeleringar. (BUS).
Varunr: 4882580
SEK 1 500 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 23-01-2018
16:11:00
SEK 300
Ferdinand Boberg teckning
FERDINAND BOBERG (1860-1946): Motiv från Narva Estland, signerad Boberg-Narva, blandteknik, 27x20 cm
Varunr: 4895119
17:39:00
Se mer
HuskMitNavn cd. Portræt. Bly og oliekridt på papir.
HuskMitNavn f. 1976. Portræt. Bly og oliekridt på papir. Sign. Huskmitnavn 07. Proveniens: Charlotte Fogh Contemporary. Lysmål 29 x 23( 35 x 29) cm.
Varunr: 4895937
SEK 9 065 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-01-2018
19:09:00
SEK 5 957
Kurt Ravn cd. 'I hjertet', akryl på lærred
Kurt Ravn f. 1947. 'I hjertet', sign. på bagsiden med K.R. samt dateret 2013. Akryl på lærred. 50 x 60 cm. (54 x 64) cm.
Varunr: 4893931
SEK 1 036 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-01-2018
19:36:00
SEK 389
Wilhelmine von Knabel, Zeichnung auf Papier, 'Madonna della sedia' nach einen Etwurf von Raphael Santi
Wilhelmine von Knabel, Zeichnung auf Papier, 'Madonna della sedia' nach einen Etwurf von Raphael Santi, in Form eines Tondos, unten rechts signiert: 'Wilhelmine von Knabel', hinter Glas gerhamt. Maße ca.: D. 49 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varunr: 4866309
SEK 2 892 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-01-2018
20:05:00
SEK 434
Albert Edelfelt Josef Maria och barnet
ALBERT EDELFELT (Finland 1854-1905): Josef, Maria och barnet, signerad A. Edelfelt, blyerts på papper, 32x28 cm
Varunr: 4895224
SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2018
21:48:00
Se mer
Wilhelm von Gegerfelt, skiss på duk, signerad.
Wilhelm von Gegerfelt, (1844-1920), skiss på duk, signerad. Sydländskt hamnmotiv. 40x52 cm (total 57x69 cm).
Varunr: 4882579
SEK 2 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 24-01-2018
15:08:29
SEK 300
Asher (Asi) Simenhaus. To gouaches (2)
Asher (Asi) Simenhaus (f. 1971). To billeder. Stående bokser, gouache, sign. og dat. Asher Simenhaus 05. 29 x 19 (42,5 x 32,5) cm. Kvinde, der sidder ved bord, sign. Asher Simenhaus. 29 x 19 (42,5 x 32,5) cm. (2)
Varunr: 4891085
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2018
19:17:00
SEK 389
Christian Deichmann. 10 akvareller 'Gamle Bekjendte fra Kjøbenhavn' (10)
Christian Deichmann 1832-1897. 'Gamle Bekjendte fra Kjøbenhavn / Kjøbenhavnske Originaler', akvarel på papir, bl.a.: Pudse Peter, Maler Karl Dekmann, Christian Syvtal, Jomfru Tidsfordriv m.fl. Papirstørrelse: 21,5 x 10,5 (32,5 x 23) cm. Gulnet papir, nogle med skjolder. (10)
Varunr: 4886572
SEK 1 943 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2018
20:08:00
SEK 453
'Englischer Small Talk', Mischtechnik auf Papier
'Englischer Small Talk', Mischtechnik auf Papier, unten links monogrammiert: 'K.K', hinter Glas und Passepartout gerahmt. Bildmaße ca.: 18 x 25 cm, Rahmenmaße ca.: 33 x 42 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varunr: 4894757
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24-01-2018
20:30:00
SEK 386