Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Künstlerteppich / Wandteppich / Tapisserie der 1960/70er Jahre
Künstlerteppich / Wandteppich / Tapisserie der 1960/70er Jahre. Hochflorteppich aus reiner Schurwolle, reliefartig gewebt in verschiedenen Brauntönen mit rot und blau. Rückseitig bezeichnet. B. 120cm, H. 220cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varunr: 4706718
SEK 2 431 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
20:20:00
SEK 389
Vintage väggbonad, Danmark, 1960-tal
Vintage väggbonad, Danmark, 1960-tal. Mönstervävd, dubbel, mässingsöglor upptill. Osignerad. Enligt säljare inköpt av dennes föräldrar på Snikerlaugets Permanente, Köpenhamn, på 1960-talet. 95 x 115 cm.
Varunr: 4728745
SEK < 1,000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 27-07-2017
18:09:00
SEK 300
Burmesisk kalaga
Kalaga fra Burma (Myanmar), kunstfærdigt broderet vægtæppe fremstillet af bomuldsfibre og kunststoffibre. Forarbejdet og prydet med pailletter og glas og delvist af metaltråd. Det er et stort og langsommeligt arbejde at fremstille en kalaga. Kalagaer opstod som kunstform i midten af ...
Varunr: 4714064
SEK 8 265 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2017
15:42:00
SEK 389
Burmesisk kalaga med 16 felter
Varunr: 4714080
SEK 19 447 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2017
16:40:00
SEK 389
Gobelin, der forestiller en forårsscene
Gobelin, der forestiller en forårsscene, håndlavet, i baggrunden ses et paladslandskab, uld i grønne, brune, røde og beige nuancer, gylden bort med blomsterelementer. Mål ca.: 164 x 174 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varunr: 4658593
SEK 14 586 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2017
17:51:34
SEK 11 668
Kirsti Ilvessalo, Die Blaue Symphonie, Wandteppich / Wandbehang, Rya Finnland
Wandteppich Die blaue Symphonie, Entwurf Kirsti IIvessalo 1962, Rya Finnland. Material Wolle, in blau-grün Tönen. Rückseitig signiert und datiert. Maße 135 cm x 210 cm. Altersgemäße Abnutzungsspuren.
Varunr: 4729702
SEK 43 757 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-07-2017
20:25:00
SEK 389