Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Väggklockor i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Väggur Robert Engström
Väggur Robert Engström. VÄGGUR, 1900-talets första hälft, gustaviansk stil, urtavlan märkt Rob Engström Stockholm, skuret trä, förgylld, höjd ca 92x48 cm, pendel finns, nyckel saknas Varunr: 4634938 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 21:18:00
Se mer
Devina baromester, termometer og Fyrkat vægur i kasse af messing. (2).
Devina baromester, termometer og Fyrkat vægur i kasse af messing. (2).. Devina baromester, termometer og Fyrkat vægur i kasse af messing. (2). Ø 15 cm, optræksnøgle medfølger ikke. Varunr: 4628237 SEK 1 042 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-25 12:43:59 SEK 423
Vægur med kasse i eg. Proviens Varde Politi.
Vægur med kasse i eg. Proviens Varde Politi.. Vægur med kasse i eg. Proviens Varde Politi. H. 100 cm. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Frontglas mangler. Fremstår med finerafslag. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Varunr: 4597005 SEK 1 042 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-25 19:08:00 SEK 423
George Nelson. Vægur, model Ball Clock
George Nelson. Vægur, model Ball Clock. George Nelson. Vægur, model Ball Clock (Black). Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra. Ø. 33 cm. Fremstår med lettere slitage samt trykkede visere. Varunr: 4636672 SEK 1 042 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-04-25 20:14:00 SEK 456
Französische Carteluhr um 1880
Französische Carteluhr um 1880 . Französische Carteluhr um 1880 aus der Manufaktur L. Protaut. Gefertigt aus Messing mit einem goldfarbigen Zifferblatt und schwarzen römischen Ziffern auf weißen Emaille. Maße ca.: H. 50 cm, B. 34 cm, T. 14 cm. Zum Zeitpunkt der Begutachtung lief die Uhr, Lauritz.com übernimmt jedoch keine ... Varunr: 4611518 SEK 11 588 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 21:22:00 SEK 7 243
Junghans Wanduhr, Pendeluhr, Deutschland, um 1955
Junghans Wanduhr, Pendeluhr, Deutschland, um 1955. Junghans Wanduhr, Pendeluhr, Junghans Werk W 248, gepunzt '94/ 24 475', Halb- und Vollstundengong mit Klangverstärker. Holzfront mit Lederüberzug, Zifferblatt mit Indices, bezeichnet 'Junghans', gebläuter Stunden- und Minutenzeiger. Gehäuse Maße ca. 31,5 x 31,5 x 11cm, Zwei Messinggewichte und ... Varunr: 4562879 SEK 3 380 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-26 18:58:00 SEK 966
Fransk vinbondeur
Fransk vinbondeur. Fransk vinbondeur af præget messingblik, urskive af hvidemaljeret metal. Lodder og pendul medfølger.1800-tallets slutning. H. 43 B. 28 D. 16 cm. Fremstår med brugsspor. Nøgle medfølger. Varunr: 4636330 SEK 1 953 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-26 19:08:00 SEK 488
Vægur med messing lodder
Vægur med messing lodder . Vægur i træ med lys urskive med romertal flankeret af frisiddende messingsøjler. Rigt udsmykket med messing. To dråbeformede lodder medfølger, H 65 cm. Bredde ca, 27 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten Varunr: 4626712 SEK 1 302 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-04-27 12:25:08 SEK 391
Per Henrik Beurling
Per Henrik Beurling . PER HENRIK BEURLING (1758-1806), väggpendyl, sengustaviansk, urtavla med arabiska siffror märkt Beurling Stockholm, förgylld, träskuren dekor, höjd ca 95 cm, pendel och nyckel finns Varunr: 4638088 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-27 16:16:00
Se mer
Comtoise / Burgunderuhr Gubert mit floralem Relief
Comtoise / Burgunderuhr Gubert mit floralem Relief . Comtoise / Burgunderuhr Gubert mit floralem Relief, weißer Ziffernblatt mit römischen Ziffern, der Korpus aus Kupfer mit geprägten, floralen Motiven, teilweise staffiert, Mechanismus zum Aufziehen. Schlag zur vollen und halben Stunde. Maße ca.: H.137 cm, T.22 cm, B.30 cm. Altersgemäßer ... Varunr: 4624485 SEK 2 414 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-27 17:45:00 SEK 966
Pierre Cardin vægur, quartz
Pierre Cardin vægur, quartz. Pierre Cardin vægur, urværk quartz m/ batteri, Ø 28,5 cm. Brugsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet, men Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten eller for batteriets levetid. Varunr: 4638916 SEK 1 042 DK, Odense, Kratholmvej 2017-04-27 19:37:00 SEK 391
Engelsk banjobarometer af mahogni 1800 tallet
Engelsk banjobarometer af mahogni 1800 tallet. Engelsk banjobarometer i kasse af mahogni, 1800 tallets slutning. H. 97 cm. Aldersrelateret stand, finérafslag. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varunr: 4637078 SEK 1 042 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-04-28 16:11:00 SEK 391
Regulator af eg ca.1880-1900 (3)
Regulator af eg ca.1880-1900 (3). Vægur / Regulator med urkasse af mørkbejdset eg, hvidemaljeret urskive med sorte romertal, optræksnøgle og pendul. Umærket. Ca.1880-1900. H.100 cm. (3) Varunr: 4637329 SEK 1 042 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-04-28 16:41:00 SEK 391
Henning Koppel / Georg Jensen. Vægur, termometer, barometer samt hygrometer
Henning Koppel / Georg Jensen. Vægur, termometer, barometer samt hygrometer. Henning Koppel / Georg Jensen. Vægur, termometer, barometer samt hygrometer i kasser af sortlakeret metal. Ø 10 cm. En med lille bule på kant. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (4) Varunr: 4640140 SEK 1 042 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-04-28 19:05:00 SEK 456
Junghans Vægur
Junghans Vægur. Junghans. Vægur i kasse af mahogni og fyrretræ, gullig skive med arabertal. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor, skive med krakeleringer, afskalninger. Proveniens: Stenhus Kostskole i Holbæk, nedtaget ca. 1952 Varunr: 4635906 SEK 1 042 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-04-28 19:45:00 SEK 391
Sønderjysk vægur i kasse af træ, skive af messing Sign Sonnick Boÿsen Møgeltønder
Sønderjysk vægur i kasse af træ, skive af messing Sign Sonnick Boÿsen Møgeltønder. Sønderjysk vægur i kasse af træ, skive af messing Sign Sonnick Boÿsen Møgeltønder, med gennembrudte hjørne ornamenter, timekrans af tin med romertal. 18. årh. slutning. urhus H. 23 cm. Pendul og lod medfølger. Varunr: 4640461 SEK 1 302 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-28 19:48:00 SEK 391
Väggur Westerstrands
Väggur Westerstrands. WESTERSTRANDS, väggur i teak, 1960-tal, index i mässing, pendel och nyckel, höjd 58 cm Varunr: 4639750 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-28 20:32:00
Se mer
Junghans Brothers. Väggur s k 'Farmarur'
Junghans Brothers. Väggur s k 'Farmarur'. Junghans Brothers. Väggur s k 'Farmarur', åttadagars med slag. Nyckel och pendel medföljer. Funktion ej kontrollerad, Lauritz.com ansvarar ej för funktionen. Fodral fanerat i valnöt. Urtavla med mindre färgbortfall. H: 65 cm. Varunr: 4632125 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-04-29 16:15:00 SEK 325
Vægur, mrk Gustav Becker
Vægur, mrk Gustav Becker . Vægur i kasse af lakeret træ, urværk af Gustav Becker, pendul og nøgle medfølger. L. 73 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varunr: 4525037 SEK 1 042 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-04-29 19:23:00 SEK 391
Väggur i nyrenässans
Väggur i nyrenässans. VÄGGUR, valnöt, 1800-talets slut, nyrenässans, pendel och nycklar medföljer, höjd ca 95 cm Varunr: 4641067 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-30 15:22:00
Se mer