Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Gustav Becker. Vægur
Gustav Becker vægur, kasse af bemalet træ, skive af messing, pendul og nøgle medfølger. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og revne på bagplade.
Varunr: 4721169
SEK 1 046 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
19:31:08
SEK 392
Junghans vægur
Junghans vægur i kasse af eg rigt udsmykket med drejede knopper, profilerede lister, halvsøjler m.m. Emaljeret urskive med sorte romertal, optræksnøgle og pendul. H. med topstykke 103 x 38 x d.18 cm. Fremstår med brugsspor og enkelt afslag.
Varunr: 4701079
SEK 1 046 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-07-2017
18:50:50
SEK 392
Junghans vægur i kasse af bøgetræ,
Junghans vægur i kasse af bøgetræ, hvidmalet skive med romertal. ca 1900. Ø. 33,5 cm D. 11 cm. Pendul medfølger, optræksnøgle mangler.
Varunr: 4714965
SEK 1 046 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2017
19:19:00
SEK 392
Vintage Wanduhr Fulda Reifen
Vintage Wanduhr Fulda Reifen, gefertigt aus Glas, mit Beleuchtungsfunktion. Maße ca.: D. 32 cm, T.8 cm. Altersgemäßer Zustand mitGebrauchsspuren (ein Chip). Zum Zeitpunkt der Begutachtung lief die Uhr, Lauritz.com übernimmt jedoch keine Garantie oder Gewährleistung auf die ...
Varunr: 4704362
SEK 2 431 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-07-2017
20:00:00
SEK 389
Regulator, Uhr / Wanduhr, Pendeluhr, England, Holz
Regulator, Uhr / Wanduhr, Pendeluhr, England, Holz, oktogonaler Rahmen des Ziffernblattes, ein-türiger Pendelkasten, teil-verglast, Holzkorpus mit umlaufender Goldmalerei, Pendel mit Blattdekor, weißes Ziffernblatt mit römischen Ziffern, 'Trade S Mark', 55x31x10,5 cm, altersgemäße Gebrauchs- und ...
Varunr: 4720236
SEK 2 431 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-07-2017
20:41:00
SEK 389
Regulator, Uhr / Wanduhr, Pendeluhr, England, Holzkorpus, ein-türig und teil-verglast, rundes Ziffernblatt mit arabischen Ziffern, 'Trade CM Mark', rückseitig mit Klebeetikett, 53x31x10,5 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer und Farbunterschiede. Lauritz.com garantiert ...
Varunr: 4720235
20:42:00
SEK 389
Regulator, ur/vægur, pendelur, træ
Regulator, ur/vægur, pendelur, trækorpus med intarsier, med udskæringer med blomstermotiver i siden, delvist med glas, rund urskive med romertal, 78 x 41 x 10 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, mindre ridser. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 4720216
SEK 6 320 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-07-2017
20:42:00
SEK 486
Vægur i kasse af mahogni
Vægur i kasse af mahogni, rigt dekoreret med halvsøjler og skæringer. Hvid emaljeskiveomgivet af messing. Der medfølger ikke optræksnøgler. Mål. H. 100 cm. D. 21 cm. B. 41 cm. Fremstår med små brugsspor samt små afslag.
Varunr: 4727706
SEK 1 046 DK, Odense, Kratholmvej 28-07-2017
16:06:45
SEK 458
Vægur af mahogni med messingdekoration
Vægur af mahogni med messingdekoration, og mand der holden "jorden/globen. drejede halvsøjler. Mål: H. 60 cm. D. 17 cm. B. 29 cm. Lodder medfølger. Små/minimale brugsspor.
Varunr: 4727493
17:06:00
SEK 425
Uhr, Wanduhr / Pendeluhr, Holz
Uhr, Wanduhr / Pendeluhr, Holz, ein-türiger Uhrenkasten, drei-seitig verglast, Front mit zwei kannelierten Halbsäulen und Kugelelementen, rundes Uhrgehäuse aus Messing mit weißem Ziffernblatt mit römischen Ziffern, Pendel, ein Schlüssel vorhanden, H.56c m - B.37,5 cm - T.17,5 cm, altersgemäße ...
Varunr: 4678659
SEK 1 459 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-07-2017
20:55:00
SEK 389
Art decó Pendule um 1925 aus der Manufaktur Gloria
Art decó Pendule um 1925 aus der Manufaktur Gloria, gefertigt mit einem Gehäuse aus Holz und Glas. Zifferblatt und Pendel verziert mit Ornamenten des art decò. Schlagwerk, Silberfarbiges Zifferblatt mit arabischen Ziffern, Schlüssel vorhanden. Maße ca.: H. 78 cm, B. 36,5 cm, T. 18 cm. Die...
Varunr: 4728099
SEK 2 431 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2017
16:50:00
SEK 389
Väggur nyrenässans
VÄGGUR, 1800-talets slut, nyrenässans, fodral i mahognyfanér med skuren dekor, totalhöjd ca 85 cm, bredd ca 40 cm, lod, pendel och vev finns
Varunr: 4730097
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 30-07-2017
21:33:00
Se mer
Junghans. Vægur af nøddetræ
Junghans. Vægur finéret med nøddetræ, hvidemlajeret urskive med romertal. Optræksnøgle og pendul medfølger. H. 95 cm, B. 36 cm. Slitage og defekter.
Varunr: 4714296
SEK 1 308 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2017
14:52:00
SEK 392
Comtoise-Uhr Ende 19 Jh.
Comtoise-Uhr, Frankreich, Ende 19 Jh.., Korpus aus schwarzem Metall mit aufgesetztem Zierschild. Ziffernblatt ist aus weißem Emaille mit schwarzen Ziffern. Maße ca.: 41 x 24 x 16 cm. Die Seile an der Uhr wurden erneuert, die Gewichte fehlen. Die Uhr wurde nicht auf ihre Funktion geprüft. ...
Varunr: 4700041
SEK 2 674 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2017
16:51:00
SEK 632
Wanduhr / Pendeluhr / Regulator
Wanduhr mit Pendel, rechteckiger Korpus aus lackiertem Holz mit Aufhängung und schwenkbarem Uhrglas, emailliertes Ziffernblatt mit römischen Ziffern, Uhrenfeld mit gestanztem Messingblech mit floraler Rankenornamentik und tänzelndem Pferd, Uhrwerk mit Klangspirale, Pendel mit runder ...
Varunr: 4583672
SEK 1 459 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-07-2017
19:20:00
SEK 389
Junghans. vægur af mahogni
Junghans. vægur af finéret mahogni. pendul medfølger. H. 95, B. 33 cm. Brugsspor.
Varunr: 4714295
19:52:00
SEK 392
Agria skibsur samt barometer monteret på plade.
Agria skibsur samt barometer monteret på plade af træ. Nøgle medfølger. Uret går ved optræk. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 4730996
SEK 1 046 DK, Herning, Engdahlsvej 31-07-2017
20:35:00
SEK 458
Eduard Engelbrechten väggpendyl
EDUARD ENGELBRECHTEN, väggpendyl, urfabrikör i Stockholm 1815-1845, träskuren dekor, förylld samt bronserad, ca 95x68 cm, pendel och nyckel finns
Varunr: 4730176
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 31-07-2017
20:36:00
Se mer