Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Eckart Muthesius, WAD37, 2 st. art deco vägglampor. (2)
Eckart Muthesius, WAD37, 2 st. art deco vägglampor i mässing och ädelträ. L: 50 cm, B: ca. 33 cm. Gravering på väggfäste, bruksslitage, repor. Proveniens: Hotel Mäster Johan, Malmö.
Varunr: 4693867
SEK 2 800 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-07-2017
20:34:00
SEK 300
Bergboms vägglampor
BERGBOMS, vägglampor, 1 par, mässing och skärm i textil, höjd ca 35 cm
Varunr: 4724555
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017
10:39:00
Se mer
Bernard-Albin Gras. Et par væglamper, model Lampe Gras 304 (2)
Bernard-Albin Gras. Et par væglamper, model Lampe Gras 304, med skærm i matgul og lampearm i mat sort, designet af Bernard-Albin Gras i 1921. Fremstår med brugsspor. samt falmet lakering på skærm (2)
Varunr: 4713170
SEK 2 092 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
15:19:00
SEK 3 269
Paar Wandleuchten, Metall / Glas (2)
Paar Wandleuchten, Metallkonstruktion mit einer Brennstelle, jeweils mit drei Glaskolben-Behängen, H. ca. 30cm; Gebrauchs- und Abnutzungsspuren, Kratzer, Bestoßungen, Metall mit zum Teil starken Oxidation, ein Glaskolben mit Bruch- bzw. Fehlstelle. o.L.
Varunr: 4719631
SEK < 1,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
19:06:35
SEK 486
Deckenleuchte/ Lampe der 1960er Jahre
Deckenlampe der 1960er Jahre, Glas und Metall, 6 Leuchtstellen, Gesamt-H. ca. 87 cm, B. ca. 73 cm, minimale Oxidationsspuren, Verschmutzungen und Bestoßungen, elektrifiziert, Funktion nicht geprüft.
Varunr: 4719071
19:07:04
SEK 486
Lyfa / Louis Poulsen. Syv væglamper af sortlakeret metal (7)
Lyfa / Louis Poulsen. Syv væglamper af sortlakeret metal, monteret med porcelænsfatninger. H. 21,5 cm., L. 30 cm., skærm Ø. 14,5 cm. Fremstår med brugsspor samt anløb. (7)
Varunr: 4723554
SEK 1 961 DK, Kolding, Trianglen 24-07-2017
19:43:00
SEK 1 765
Takarmatur, Stilnovo-stil
Taklampa, Stilnovo-stil, i mässing och lackerad metall. Tre armar med motviktsfunktion. Samtida. Diameter 130 cm, höjd 100 cm. Visst slitage.
Varunr: 4720481
SEK 15 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24-07-2017
21:54:00
SEK 6 600
Væglamper, Micron S.r.l., design S.T.M., model Heven / M8016 (2)
Design S.T.M., MICRON S.r.l., model Heven / M8016, 'Vanity Light' / væglamper af krombelagt & børstet metal, begge m/ lysdæmper, i org. æsker, L. 14,8 cm. Udstillingsmodeller. (2) Denne vare er en del af temaet over italiensk belysning fra Illuminazione ApS, Odense.
Varunr: 4718737

SEK 1 046 DK, Odense, Kratholmvej 25-07-2017
13:40:00
SEK 392
To 'Ole Lukøje' væglamper (2)
To Ole Lukøje natlamper af delvist lakeret metal, en skærm iform af paraply medfølger H. 17 cm. Brugsspor og defekte ledninger (2)
Varunr: 4719187
SEK 1 046 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017
14:38:00
SEK 425
Vägglampor, Falkenbergs belysning 60/70-tal (2)
Vägglampor, Falkenbergs belysning 60/70-tal. Röd lack/mässingsfinish med gjuten glaskupa. Mått: 18,5x18,5 cm H 7,5 cm Saknar el. Bruksspår. (2)
Varunr: 4720508
SEK < 1,000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 25-07-2017
15:51:00
SEK 300
Loftlampe / væglampe, Lyfa, 1900-tallets 2. halvdel
Loftlampe / væglampe, Lyfa, 20. Årh. 2. halvdel, Ø 37 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. ridser.
Varunr: 4726885
16:42:35
SEK 392
Fritz Neth, Lounge Sessel / Easy Chair der 1950er Jahre für Correcta
Lounge Sessel / Easy Chair der 1950er Jahre, deutsches Design von Fritz Neth für Correcta, München. Organisch ausgeformte Sitzschale mit innenliegendem Stahlrohrrahmen und Bezug in schwarz/gelb gemustertem Wollstoff, Beine aus verchromtem Stahlrohr. B. 72cm, H. 71cm, T. ca. 77cm. Altersgemäße ...
Varunr: 4725199
SEK 3 403 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:39:37
SEK 827
Dobbelt væglampet af messing udformet som våbenskjold i nyklassisistisk stil.
Dobbelt væglampet af messing udformet som våbenskjold i nyklassisistisk stil. H 44 cm. B 30 cm, D 18 cm. Fremstår med manglende montering af ledning og fatning.
Varunr: 4694801
SEK 1 046 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2017
18:41:28
SEK 392
Par Focus Seeddesign, væglampe, grøn (2)
Par Focus Seeddesign, væglamper, grønbemalet metal, Med lysdæmper. Ø 14 cm. (2)
Varunr: 4715569

SEK 1 569 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2017
19:54:00
SEK 392
Ljuslykta
LJUSLYKTA, troligen Böhmen, kristall, väggfäste i mässing, armens längd ca 42 cm
Varunr: 4726171
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-07-2017
20:36:00
Se mer
Ares Italy. Sæt på ni Mini Norma Lite væglamper af sortlakeret metal
Ares Italy. Sæt på ni Mini Norma Lite væglamper af sortlakeret metal, justerbar. H. 23/26 cm. Fremstår ubrugte i original embalage
Varunr: 4725366
SEK 3 923 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2017
20:39:00
SEK 948
Vägglystrar i gustaviansk stil
VÄGGLYSTRAR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-tal, höjd ca 55 cm
Varunr: 4726176
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017
20:51:00
Se mer
Wandlampe, Art Deco, Glas / Porzellan
Wandlampe, Art Deco, Halterung aus weißem Porzellan, Leuchtenschirm aus weißem Opakglas, mit Herstellermarkierung 'Kandem', Maße: H. 25 cm,T. ca. 28 cm, D. 20 cm, Gebrauchsspuren, partielle Kratzer, Bestoßungen und Verschmutzungen, Herstellermarkierung mit Abrieb.
Varunr: 4702616
SEK 2 917 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
21:08:00
SEK 389
Vägglampor Italien
BIEMME ILLUMINAZIONI, Italien, vägglampor, 1 par, blackerad metall med vardera 5 kupor i Murano-glas, blomsterdekor, ettikettmärkta, höjd ca 55, djup från vägg ca 60 cm
Varunr: 4727008
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-07-2017
12:36:00
Se mer
Lux Lux. Ti italienske væglamper (10)
Lux Lux. Ti italienske væglamper med skærme af blåt glas, stamme af aluminium. B. 25, D. 14 cm. Brugsspor / ridser. Fire lamper med mindre afslag på skærme. (10)
Varunr: 4705878
SEK 1 046 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-07-2017
16:56:00
SEK 392
Lampe, Kronleuchter, Lüster
Lampe, Kronleuchter, Lüster, acht-flammig mit geschliffenem Glasbehang, geschwungene Leuchterarme mit Glasblüten, H.52 cm - D.85 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer.
Varunr: 4725431
SEK 2 917 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-07-2017
17:52:09
SEK 389
Samling lampor (7)
Ateljé Lyktan, vägglampa i svart. Två vägglampor, 1940/50-tal, en saknar skärm. Bordslampa IKEA, postmodernistisk stil. Plåtlampa, lackerad i rött, märkt GK 4055, höjd 45 cm, slitage, repor. Bordslampa i glas, höjd 23 cm. (Vägglampa, IKEA, gul skärm. Många delar med bruksslitage, funktion ej ...
Varunr: 4712339
SEK < 1,000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-07-2017
17:55:00
SEK 300
Lysobjekt/lampekonstruktion, i to dele
Lysobjekt, i to dele, konstruktion af træ, kan monteres omkring et hjørne, med to lyskilder samt to stik og kontakter på grålakerede spånplader, lamper af sortlakeret metal og hvidt plast, mål pr. element: 120 cm x 60 cm, afslag, fejl og ridser, skruerne sidder delvist løst.
Varunr: 4725434
SEK 5 348 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-07-2017
19:52:00
SEK 389
Floraler Wandleuchter im Stile Kögl
Floraler Wandleuchter im Stile Kögl gefertigt aus Metall, grün/goldfarbig patiniert. Mit einem Zugschalter. eine Brennstelle. Maße: H. 45 cm. B. 35 cm. T. 15 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren.
Varunr: 4721485
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
20:00:00
SEK 389
Eckart Muthesius, Tecnolumen. Vägglampor, ett par, modell MuW31. Art deco (2)
Eckart Muthesius, Tecnolumen. Vägglampor, ett par, modell MuW31. Art deco. Utförda i mässing och mahogny. L: 50 cm, B: ca. 33 cm. Gravering på väggfäste, bruksslitage, repor. Proveniens: Hotel Mäster Johan, Malmö.
Varunr: 4676485
SEK 2 800 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-07-2017
20:11:00
SEK 800
Industrielle væglamper, Tjekkoslovakiet. (4)
Industrielle væglamper, grålakerede, skærme af glas. . 220V. Fremstillet i Tjekkoslovakiet, 1970-1980'erne. B. 20 cm.,H. 30 cm. Fremstår med brugsspor, en lampe med afbrækket del. (4)
Varunr: 4727642
SEK 1 961 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
20:16:00
SEK 425
Barovier &Toso, Murano, Lampe / Wandleuchte, Glas
Barovier &Toso, Murano, Wandleuchte, farbloses Glas in Blattform, eine Brennstelle, 29x16,5x8x5 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Varunr: 4725923
20:48:00
SEK 972
Flos Contrackt, væglampe af metal og glas
Flos Contract, væglame af aluminium med skærme af matteret glas. Model Calice Grande. H. 50 D. 34 cm. Ø 27 cm. Fremstår med løs møtrikker.
Varunr: 4705163
SEK 1 308 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2017
11:18:00
SEK 392
LK, Skot, Samling væglamper (14)
LK Skot, Samling væglamper af aluminium m/ skærme af klart plast. Ø. 23 cm. Fremstår med alders- og monterings spor. (14)
Varunr: 4727603
13:01:00
SEK 425
Arne Jacobsen for Louis Poulsen. AJ væglampe
Arne Jacobsen. AJ-væglampe af lakeret metal. Monteret med afbryderknap. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen. Skærmlængde 24,5 cm. Udstillingsmodel, fremstår i original emballage, håndteringsmærker kan forekomme.
Varunr: 4728595

SEK 3 923 DK, Odense, Kratholmvej 27-07-2017
14:17:05
SEK 2 027
 1 2  >>