Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Vägglampor i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Arteluce. Et sæt på fire væglamper model Jill. (4)
Arteluce. Et sæt på fire væglamper model Jill. (4) . Et sæt på fire Arteluce Uplight væglamper model Jill med skærme af blåt glas, stel af lakeret metal. B. 38 D. 27 cm. (4) Varunr: 4641767 SEK 3 878 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 13:23:00 SEK 517
Industrilampor 1900-talets första hälft
Industrilampor 1900-talets första hälft. INDUSTRILAMPOR, 2 st, 1900-tal, plåtskärmar, reglerbar längd Varunr: 4641352 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 16:06:00
Se mer
Et par projektører (2)
Et par projektører (2). Et par projektører af gråmalet metal, skærm af glas, 1900-tallet anden halvdel. L. 35 Ø 28 cm. Brugsspor; skrammer. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2) Varunr: 4642326 SEK 1 551 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 19:07:00 SEK 420
Cebo Industri. Par væglamper af orange akryl (2)
Cebo Industri. Par væglamper af orange akryl (2). Cebo Industri. Par væglamper af orange akryl. H. 19 B. 12 cm. (2) Varunr: 4641735 SEK 1 034 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-05-01 19:50:00 SEK 517
Kaare Klint. Kiplampe, kombineret bord-/væglampe
Kaare Klint. Kiplampe, kombineret bord-/væglampe. Kaare Klint. Kiplampe, kombineret bord-/væglampe, fod af messing, monteret med plisseret skærm. Fremstillet hos Le Klint, model 306. Fremstår med lettere brugsspor. Varunr: 4642107 SEK 1 551 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-02 12:27:00 SEK 937
Væglamper, Fog & Mørup, 'Bo' lampe af Jørgen Bo & Jan Gehl (2)
Væglamper, Fog & Mørup, 'Bo' lampe af Jørgen Bo & Jan Gehl (2). Jørgen Bo & Jan Gehl for Fog & Mørup, designet i 1968, 'Bo' væglamper af messing / mat opalglas, H. 28 cm, Ø 7,5 cm. Fremstår med brugsspor (2) Varunr: 4641766 SEK 1 034 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-02 13:44:00 SEK 1 131
Zwei italienische Wandleuchten (2)
Zwei italienische Wandleuchten (2). Zwei italienische Wandleuchten Korpus aus aus bemalbarem Gips, weiß. H. 30 cm. B. 20 cm. Ausstellungsstück. (2) Varunr: 4644120 SEK < 1 000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-05-02 15:14:59 SEK 528
Dansk lampeproducent: Væglampe - kobber
Dansk lampeproducent: Væglampe - kobber. Dansk lampeproducent: Væglampe med arm af messing. Skærm af kobber Ø 32 cm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4626103 SEK 1 034 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-02 18:40:00 SEK 388
Scherenlampe / Wandleuchte der 1940er Jahre
Scherenlampe / Wandleuchte der 1940er Jahre. Scherenlampe / Wandleuchte der 1940er Jahre Ausziehbare Konstruktion aus schwarzem lackiertem Metall. Maße: L. ca. 74 cm. DM. 33 cm. Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die Funktion. Varunr: 4633331 SEK 5 280 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-05-02 19:13:00 SEK 4 080
Lampetter, ett par, empirestil (2)
Lampetter, ett par, empirestil (2). Lampetter, ett par, empirestil. (2). Utförda i mässing med dekor och växtornament. Tvåarmad. Höjd 37 cm. Bruksslitage. Varunr: 4642498 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-05-02 19:26:00 SEK 300
Erik Hansen for Le Klint, væglampe
Erik Hansen for Le Klint, væglampe . Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe / væglampe af bøgetræ. L. 72 cm inkl. skærm. Brugsspor på skærm fra lyspære samt små trykmærker. Varunr: 4636128 SEK 1 034 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-02 19:59:00 SEK 1 131
Kurt Nørregaard, Louis Poulsen, Oslo vägglampa
Kurt Nørregaard, Louis Poulsen, Oslo vägglampa. Kurt Nørregaard, vägglampa Oslo, för Louis Poulsen. Vitlackerad metall med skärm i vit akrylplas. B 51, D 27 cm. Smärre bruksspår. Lauritz.com garanterar ej funktionen. Varunr: 4639239 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-05-02 20:01:00 SEK 300
Set Wandleuchten / Deckenleuchten, wohl der 1960/70er Jahre von Staff Germany (5)
Set Wandleuchten / Deckenleuchten, wohl der 1960/70er Jahre von Staff Germany (5). Set Wandleuchten / Deckenleuchten, wohl der 1960/70er Jahre von Staff Germany. Konstruktion aus verchromtem Metall. Korpus in organischer Form mit dekorativer Biegung zur Mitte. Maße: L 24, Dm 6. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren. (5) Varunr: 4639156 SEK 1 440 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-05-02 20:11:00 SEK 432
Jens Møller Jensen, Louis Poulsen, Albertslund takplafond
Jens Møller Jensen, Louis Poulsen, Albertslund takplafond. Jens Møller Jensen, takplafond Albertslund för Louis Poulsen. Vitlackerad metall och glas. H 22, Ø 28 cm. Ringa bruksspår. Lauritz.com garanterar ej funktionen. Varunr: 4639226 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-05-02 21:02:00 SEK 475
Poul Henningsen; tre PH-Hatte. (3)
Poul Henningsen; tre PH-Hatte. (3) . Poul Henningsen 1894-1967. Tre PH-Hatte væglampetter af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med brugsspor herunder ridser samt anløb (3) Varunr: 4643325 SEK 1 939 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-03 11:33:00 SEK 1 810
FontanaArte, 'Riga' væglampe af stål og et par vægspots (3)
FontanaArte, 'Riga' væglampe af stål og et par vægspots (3). FontanaArte, 'Riga' væglampe af stål, B. 71 cm, samt et par drejelige væg-spots i kubisk design af børstet stål, L. ca. 9 cm. Spots med G10 fatning til halogenpærer. Mindre brugsspor. (3) Varunr: 4632322 SEK 1 293 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-03 12:06:12 SEK 388
Væglampet af messing, 1900-tallet
Væglampet af messing, 1900-tallet. Væglampet af messing, prydet med blomster og bladværk og til to lyskilder, 1900-tallet, H. 31 cm. Den ene lampeskærm defekt. Varunr: 4630769 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-03 14:35:00 SEK 388
Poul Henningsen for Louis Poulsen. To 'PH-hatte' væglamper (2)
Poul Henningsen for Louis Poulsen. To 'PH-hatte' væglamper (2) . Poul Henningsen for Louis Poulsen. To 'PH-Hatte' væglamper af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Pæn stand. (2) NB: Tekst rettet Varunr: 4641854 SEK 1 939 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-03 14:56:09 SEK 1 099
Appliquer 1 par
Appliquer 1 par. APPLIQUER, 1 par, empirstil, för 2 ljus, patinerad mässing, 1900-tal, höjd ca 30, bredd ca 26 cm Varunr: 4644531 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-03 16:03:00
Se mer
Lampe, Deckenleuchte, Metall und Glas
Lampe, Deckenleuchte, Metall und Glas. Lampe, Deckenleuchte, Metall und Glas, Gestell mit acht strahlenförmig angeordnete Leuchterarmen aus Metall, teilweise mit Holzapplikationen, jeder Leuchterarm mit Brennstelle in Glaskugel, L. 45 cm - D.35 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, stellenweise kleine Kratzer. Ein Leuchterarm ... Varunr: 4640358 SEK 2 112 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-05-03 18:39:00 SEK 1 440
Deckenlampe, Laterne, Messing, Glas, 50er Jahre
Deckenlampe, Laterne, Messing, Glas, 50er Jahre. Deckenleuchte in Gestalt einer Laterne, Konstruktion bestehend aus: gelb getönten Glaseinsätzen, in rechteckiger Rahmung aus Messing, Maße: H. ca. 35 cm, D. ca. 18 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, die Funktion der Leuchte wurde nicht überprüft. Varunr: 4626300 SEK < 1 000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-05-03 19:14:00 SEK 384
Erik Hansen for Le Klint, sakselampe af eg
Erik Hansen for Le Klint, sakselampe af eg . Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af eg med plisseret skærm, H. 39 cm (vægholder). Skærm med nogle tryk. Varunr: 4645033 SEK 1 551 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-03 19:21:00 SEK 743
Arne Jacobsen. Et par væglamper model Bellevue AJ4, hvid (2)
Arne Jacobsen. Et par væglamper model Bellevue AJ4, hvid (2). Arne Jacobsen. Et par væglamper model Bellevue AJ4, designet i 1929. Stel af hvidlakeret aluminium og stål og med flexstamme. Højde 33,7 cm. x Bredde 42 cm. Skærmen Ø 19,5 cm. Afskalninger på flexstammen. (2) Varunr: 4643851 SEK 2 068 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-03 19:59:00 SEK 1 551
Poul Henningsen. Væglampe samt mellemskærm til bordlampe (2).
Poul Henningsen. Væglampe samt mellemskærm til bordlampe (2).. Poul Henningsen 1894 - 1967. PH 2/1 væglampe med skærm af hvidt opal glas (2 skærme mangler), fatningshus og arm af forkromet metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. L. 30 cm. ledning medfølger løst. Mellemskærm til bordlampe Ø 23 cm., H. 7,5 cm. (2) Varunr: 4636443 SEK 2 585 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-05-03 20:47:00 SEK 1 034
Projektør fra Aarhus Teater, mrk. Strand Electric, 1900-tallets 2. halvdel
Projektør fra Aarhus Teater, mrk. Strand Electric, 1900-tallets 2. halvdel. Projektør af lakeret metal, mrk. Strand Electric, L. 78 cm. Fremstår med lettere slitage. Proveniens: Hidrører fra Aarhus Teater, ca. 1959, har været anvendt på den store scene. Varunr: 4635954 SEK 1 293 DK, Odense, Kratholmvej 2017-05-04 08:26:19 SEK 388
Spegellampetter Regnaholm 1 par
Spegellampetter Regnaholm 1 par. SPEGELLAMPETTER, 1 par, "Regnaholm", Ikeas 1700-talsserie, 1 ljusarm vardera, krön med delvis genombruten dekor, förgyllda, brännmärkta, höjd ca 58 cm Varunr: 4645927 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-04 10:44:00
Se mer
Væglampetter & stager, messing / porcelæn, Sevres-stil, 1900-tallets 2. halvdel (4)
Væglampetter & stager, messing / porcelæn, Sevres-stil, 1900-tallets 2. halvdel (4). Væglamper & stager, messing / porcelæn, Sevres-stil, 20. årh. 2. halvdel, skærme(varmepletter) medfølger, H. 18-25 cm. Fremstår m/ brugsspor. (4) Varunr: 4633217 SEK 1 034 DK, Odense, Kratholmvej 2017-05-04 11:35:00 SEK 388
Helion Arnstadt. Sakselampe, 1960'erne
Helion Arnstadt. Sakselampe, 1960'erne. Helion Arnstadt, sakselampe med arm af grøn bemalet metal, skærm af kraftig plast. L. 55/110 cm. 1960'erne. Brugsspor, rust, ridser og mærker samr bukket. Varunr: 4645788 SEK 1 551 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-04 14:06:00 SEK 646
Lampe fra tandlæge
Lampe fra tandlæge. Vintagelampe fra tandlæge af grønlakeret metal. Leddelt. Max L. 136 cm. Vægmontering/ stativ medfølger ikke. Fremstår med brugsslitage. Har senest været brugt som kulisse i teatersammenhæng. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varunr: 4581770 SEK 1 293 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-04 15:27:00 SEK 420
Helion Arnstadt. Sakselampe, 1960'erne. Helion Arnstadt, sakselampe med arm af bemalet metal, skærm af kraftig plast. L. 55/110 cm. 1960'erne. Brugsspor, rust, ridser og mærker. Varunr: 4645782 SEK 1 551 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-04 15:47:00 SEK 485
 1 2  >>