Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bent Karlby for LYFA, 'Kvadrillen' væglampe
Bent Karlby (1912-1998) for LYFA, 'Kvadrillen' væglampe af lakeret metal og kunststof, 25 x 25 cm.
Varunr: 4891221
SEK 2 590 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
11:23:53
SEK 2 072
Et par væglamper af cremelakeret metal. (2)
Et par væglamper af cremelakeret metal i form af billygter, vægophæng af cremelakeret jern. Skærm L. 24 cm. Fremstår med brugspræg, ridser og trykmærker. Væglamperne virker på vurderingstidspunktet. (2)
Varunr: 4890806
SEK 1 036 DK, Kolding, Trianglen 19-01-2018
13:01:00
SEK 389
Væglamper, Selene, model Loto (5)
Selene, model Loto, væglamper, lakereret metal, 19 x 19 cm. Udstillingsmodel. Enkelte brugsspor. NB de første fotos er modelfotos. (5) Denne vare hidrører fra Illuminazione ApS, Odense.
Varunr: 4876268

SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
16:09:00
SEK 389
Arne Jacobsen. Et par væglamper, model Eclipta, Ø 45 (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Par Eclipta væglamper, Ø 45 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen Fremstår med få brugsspor. NB mål ændret (2)
Varunr: 4889647
16:23:00
SEK 1 943
Kiplampe, kombineret bord-/væglampe, fod af messing
Kiplampe, kombineret bord-/væglampe, fod af messing, 1960'erne. 24x35 cm.Fremstår med lettere brugsspor.
Varunr: 4891159
SEK 1 036 DK, Aalborg, Nibevej 19-01-2018
18:00:00
SEK 518
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af eg, model 324
Erik Hansen. Sakselampe / væglampe af egetræ. Model 324. Max L. 60 cm. Fremstillet hos Le Klint, model 324. Fremstår med brugsspor, pletter.
Varunr: 4892583
SEK 1 295 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
19:15:00
SEK 971
Paar Brutalist Wandleuchten / Wall Applique der 1960/70er Jahre von bf Art, Italy (2)
Paar Brutalist Wandleuchten / Wall Applique der 1960/70er Jahre von bf Art, Italy. Konstruktion mit Gestell aus geschmiedetem Metall, eingehängte Glasplatten, wohl von Vistosi, in gelb und orange. B. 31/16,5cm, H. 16,5/31cm, T. 8cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varunr: 4873702
SEK 2 892 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-01-2018
20:00:00
SEK 1 542
Arne Jacobsen. Sæt på tre AJ Eklipta loft/væglamper (3)
Arne Jacobsen (1901-1972). Sæt på tre AJ Eklipta loft/væglamper i hvidt opal glas. Formgivet 1959. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 35 cm
Varunr: 4891749
SEK 3 108 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
20:18:00
SEK 2 331
Kurt Nørregaard for Louis Poulsen. Fem Oslo væglamper (5)
Fem upligtht væglamper fra Louis Poulsen, designet af Kurt Nørregaard, model Oslo. Hvidlakeret metal med hvid plexiglas skærm. B. 51 D. 27 cm. Fremstår med brugsspor. (5)
Varunr: 4892087
20:37:00
SEK 583
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, et par BL7 væglamper (2)
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, et par væglamper, BL7, farve: krom og sort, h. 18 cm. Udstillingsmodeller, fremstår i original emballage, uden afbryder samt afklippet ledning. Enkelte ridser og mærker kan forekomme. (2)
Varunr: 4791912

SEK 3 238 DK, Herlev, Dynamovej 20-01-2018
13:52:00
SEK 3 108
Mads Odgård for Louis Poulsen. To industrielle væglamper (2)
Mads Odgård for Louis Poulsen. To industrielle aluminiumsfarvet væglamper, model 'LP ICON' med struktureret overflade, pulverlakeret. Armaturhuset er støbt i aluminium. Skærm af sprøjtestøbt opalt akryl. H. 40 cm. Ø. 47,5 cm. Modelfoto. Varen sælges som den er og forefindes, uden ansvar for ...
Varunr: 4886502
SEK 1 295 DK, Aalborg, Nibevej 20-01-2018
18:17:00
SEK 389
Philippe Starck. Væglamper (4)
Philippe Starck. Væglamper af hvidt opalglas til vægmontering, model Luci Fair. Fremstillet hos Floss. L. 38 cm. Fremstår med brugsspor herunder 1 lampe med revner i glas. (4)
Varunr: 4893790
SEK 1 554 DK, Aalborg, Nibevej 20-01-2018
19:11:00
SEK 453
Robert Dudley Best. Justerbar BestLite væglampe, model BL6
Robert Dudley Best 1892-1984. Justerbar BestLite væglampe, model BL6, med stamme af forkromet metal, skærm af sortlakeret metal. Fremstår med mindre ridser og brugsspor. Se tillige 4886490.
Varunr: 4886487
SEK 1 943 DK, Odense, Kratholmvej 20-01-2018
20:11:00
SEK 1 684
Robert Dudley Best 1892-1984. Justerbar BestLite væglampe, model BL6, med stamme af forkromet metal, skærm af sortlakeret metal. Fremstår med mindre ridser og brugsspor. Se tillige 4886487.
Varunr: 4886490
20:41:00
SEK 1 554
DCW Editions, ''Lampe Gras 213'', vägglampa
DCW Editions, ''Lampe Gras 213'', vägglampa, samtida, svartlackerat stål, justerbar längd ca 156-223 cm, beslag medföljer
Varunr: 4893348
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-01-2018
14:12:00
Se mer
Erik Hansen. Sakselampe / væglampe af egetræ, monteret med plisseret skærm, H. 32 cm., total længde ca. 60 cm. Fremstillet hos Le Klint, model 324. Alm. let brugspræg.
Varunr: 4892668
SEK 1 295 DK, Herning, Engdahlsvej 21-01-2018
14:28:00
SEK 1 295
Arne Jacobsen 1902-1971. Par Eclipta væglamper, Ø 45 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen Fremstår med få brugsspor. (2)
Varunr: 4889648
SEK 2 590 DK, Herlev, Dynamovej 21-01-2018
16:23:00
SEK 1 554
Arne Jacobsen. Par Eclipta væglamper Ø 45 (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Par Eclipta væglamper. Ø 45 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår afrensede og monteret med nye E27 porcelænsfatninger. (2)
Varunr: 4886778
SEK 2 590 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-01-2018
19:30:00
SEK 3 108
Væglampe, Louis Poulsen, AJ-væglampe af Arne Jacobsen
Arne Jacobsen for Louis Poulsen, AJ væglampe, stel af lakeret metal & afbryder på vægplade, skærm Ø 12,5 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. ridser.
Varunr: 4891782
SEK 2 590 DK, Odense, Kratholmvej 21-01-2018
19:43:00
SEK 2 072
Christian Dell, væglampe/sakselampe, fremstillet hos Kaiser & Co
Christian Dell, væglampe/sakselampe, fremstillet hos Kaiser & Co. Konstruktion af metal, forniklet. Betegnet med prægning i kuplen. Fremstår med alders- og brugsspor.
Varunr: 4884921
SEK 4 820 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-01-2018
20:59:00
SEK 1 446
Wandleuchte, zweiflammig mit Papierschirmen.
Wandleuchte aus geschnitztem Holz, teils vergoldet oder mit Goldlack bemalt, zweiflammig mit Papierschirmen. Mit Gebrauchsspuren.
Varunr: 4881131
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-01-2018
12:27:45
SEK 386
Erik Hansen / Le Klint. Sakselampe / væglampe af egetræ, model 332
Erik Hansen. Sakselampe / væglampe af egetræ, model 332, H. ca. 40 cm. Fremstillet hos Le Klint. Skærm medfølger, denne med mindre enkelte tryk og buler.
Varunr: 4892474
SEK 1 554 DK, Kolding, Trianglen 22-01-2018
15:04:00
SEK 1 166
Ett par vägglampetter i gustaviansk stil (2)
Ett par vägglampetter i gustaviansk stil. Invändigt el. Höjd 30 cm. (2)
Varunr: 4878990
SEK < 1,000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22-01-2018
18:08:00
SEK 350
Varunr: 4885871
SEK 1 295 DK, Aalborg, Nibevej 22-01-2018
18:18:00
SEK 389
Varunr: 4885874
18:43:00
SEK 389
Allibert. Rundt spejl af plast, model Wand-Leuchtspiegel A 41
Allibert. Rundt spejl i ramme af plast, model Wand-Leuchtspigel A 41, bag vippespejl fire lyskilder. Ø. 61 cm. Gulnet, og sprækker i plast ved lysholdere.
Varunr: 4800272
SEK 1 295 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2018
19:25:00
SEK 389
Væglamper, Fog & Mørup, Optima 1 af Hans Due & Contact af Peter Avondoglio (7)
Optima 1 af Hans Due & Contact af Peter Avondoglio, Fog & Mørup, væglamper af lakeret metal, Contact m/ blænde(nogle kan ikke drejes), Ø 7-20 cm. Fremstår m/ brugsspor. (7)
Varunr: 4891960
SEK 1 295 DK, Odense, Kratholmvej 22-01-2018
19:34:00
SEK 389
Varunr: 4885873
19:41:22
SEK 389
Toarmet væglampe af messing, Stilnovo stil
Italiensk toarmet væglampe af messing i Stilnovo stil, arm med led på midten, to lyskilder per arm, skærmes yderside af sortlakeret metal, inderside af hvidlakeret metal, senere monteret afbryder på fod. L. ca. 90 cm. Midten af 1900-tallet. Fremstår med brugsspor, patina. Lauritz.com indestår ...
Varunr: 4893771
SEK 5 957 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2018
20:00:00
SEK 2 590
Par væglamper i messing, 1900-tallet (2)
Par væglamper i messing, med blomster og bladværk, 1900-tallet. H: 23 cm. (2)
Varunr: 4890847
SEK 1 036 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:09:00
SEK 453
 1 2 3  >>