Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Vapen, jakt och militaria i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor

 Online värdering

Pröva vår online värdering  -
Det är enkelt, snabbt och gratis

   1 2 3 4 5 6 7  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Samling udstoppede dyr, bl.a. alligator og søpindsvin (5)
Samling udstoppede dyr, bl.a. alligator og søpindsvin (5). Samling udstoppede dyr heriblandt alligator og søpindsvin, L. 8-31 cm. Fremstår med brugsspor, afslag og reparationer. (5) Varunr: 3660128 SEK < 1 000 DK, Aalborg, Nibevej 2015-01-28 15:42:00 SEK 687
Oprørernes Artilleripistol M/1848
Oprørernes Artilleripistol M/1848. Oprørernes Artilleripistol M/1848. Sigtekorn og beslag i messing. Fremstillet af Liege. Fremstår i aldersrelateret fin stand for denne type pistol. L. 45 cm. Kan frit erhverves af alle. OBS tekst rettet Varunr: 3696518 SEK 9 999 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-01-28 18:00:00 SEK 6 999
Jakttrofè, Älghorn monterad på träsköld. (2)
Jakttrofè, Älghorn monterad på träsköld. (2). Jakttrofè, Älghorn monterad på träsköld. H40 cm, B40-78 cm. (2) Varunr: 3686287 SEK 1 500 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2015-01-28 18:04:00 SEK 300
Dobbeltløbet pinfirepistol.
Dobbeltløbet pinfirepistol. . Dobbeltløbet lommepistol til pinfirepatroner med foldbare aftrækkere. Kal 10,5 mm LL9,5 OAL 20 Graveret og pålagt fornikling. Tungen bag hanerne er revnet og har været loddet tidligere, aftækkerne kan ikke klappes op.Indvendig pæne løb Skæfte af valnød med skarp netskæring. Uden nummer, ant. ... Varunr: 3624248 SEK 2 500 DK, Herning, Engdahlsvej 2015-01-28 18:55:00 SEK 531
Jagtriffel Finsk fuldskæftet SAKO Model Vixen i kaliber .222 Remington med Miroku sigtekikkert
Jagtriffel Finsk fuldskæftet SAKO Model Vixen i kaliber .222 Remington med Miroku sigtekikkert. Serienummer 120128. Fuldskæftet finsk SAKO Model Vixen kaliber .222 Remington med Miroku 3-9x32 sigtekikkert, sigtemiddel stolpe/tråd, i lav fast montage. Korn og kærv afmonteret af hensyn til kikkertmontage. OAL 107½ cm. 57½ cm løb med skarpe riffelgange. 36 cm fuldskæfte med skarpe netskæringer... Varunr: 3674851 SEK 8 124 DK, Helsingør, Støberivej 2015-01-28 19:00:00 SEK 3 375
½ automatisk salonriffel, WInchester model 490 i kal. 22LR.
½ automatisk salonriffel, WInchester model 490 i kal. 22LR.. ½ automatisk salonriffel, WInchester model 490 i kal. 22LR. TL 105 cm. LL 52 cm. Våbennr. J054163. Aftageligt magasin. Fremstår lettere brugspræget. Våbentilladelse kræves. Varunr: 3693726 SEK 2 250 DK, Aalborg, Nibevej 2015-01-28 19:05:00 SEK 875
Jagttrofæ af skuldermonteret blesbuck
Jagttrofæ af skuldermonteret blesbuck. Jagttrofæ af skuldermonteret blesbuck. H 95 cm. Guldmedalje certifikat medfølger. Varunr: 3695943 SEK 2 500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-01-28 19:05:00 SEK 1 437
Krudthorn af træ og horn (5)
Krudthorn af træ og horn (5). Stort krudthorn af træ og metal. Krudthorn af træ med tragt. Krudthorn af horn med kuglebeholder. Måler fra 15 - 47 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og mindre revner (5) Varunr: 3694663 SEK < 1 000 DK, Herning, Engdahlsvej 2015-01-28 19:13:00 SEK 562
Jagttrofæ af skuldermonteret kudu
Jagttrofæ af skuldermonteret kudu. Jagttrofæ af skuldermonteret kudu. H 155 cm. Guldmedalje certifikat medfølger. Varunr: 3695927 SEK 3 750 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-01-28 19:15:00 SEK 3 625
Samling på 15 bajonetter (15)
Samling på 15 bajonetter (15). Samling på 15 bajonetter, de fleste med skeder. Blankvåbentilladelse påkrævet. (15) Varunr: 3695308 SEK 2 250 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-01-28 19:20:00 SEK 2 437
Dansk ombygget tapriffel model 1848/66
Dansk ombygget tapriffel model 1848/66. Dansk ombygget tapriffel model 1848/66, ændret efter sniders system til baglader. Våbennummer: 1857-853, på låseblok stemplet: Kr.g (Kronborg geværfabrik, ændrede kun cirka 1.200 taprifler til bagladning) nummerens eksemplar. Kolbekappe, aftrækkerbøjle samt låseblik af messing. Bajonet nr. ... Varunr: 3678501 SEK 3 750 DK, Aarhus, Egå Havvej 2015-01-28 19:20:00 SEK 4 375
Samling jagttrofæer (9)
Samling jagttrofæer (9). Samling jagttrofæer. Råbukke, tre monteret på plader. Skalmonteret. H. 24 - 30 cm. Proveniens: Anette og Ulrik Brock privatsamling. (9) Varunr: 3695501 SEK 1 250 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2015-01-28 19:24:00 SEK 781
Jagttrofæ af skuldermonteret black wilderbeest
Jagttrofæ af skuldermonteret black wilderbeest. Jagttrofæ af skuldermonteret black wilderbeest. H 65 cm. Guldmedalje certifikat medfølger. Varunr: 3695935 SEK 2 500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-01-28 19:25:00 SEK 1 250
Burmesisk dha, sent 1800-tal
Burmesisk dha, sent 1800-tal. Burmesisk dha, sent 1800-tal. Beslag av låghaltigt silver. L: 70,5 cm. Sprickor, slitage. Varunr: 3695794 SEK 2 400 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2015-01-28 19:27:00 SEK 775
Københavns Brandvæsen: Ringkrave
Københavns Brandvæsen: Ringkrave. Københavns Brandvæsen: Ringkrave af messing stemplet '1. comp 176'. B 12,5 cm. Dette er en del af en samling danske brand- samt politiskilte hos Lauritz.com Næstved. Varunr: 3691511 SEK 1 875 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-01-28 19:28:00 SEK 1 187
Sortbjørns kranie
Sortbjørns kranie. Sortbjørns kranie. L 33 cm, mangler hjørnetand samt flere mindre tænder. Varunr: 3695948 SEK 1 250 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-01-28 19:30:00 SEK 469
Sortbjørn Fladmonteret skind
Sortbjørn Fladmonteret skind . Canadisk Sortbjørn Fladmonteret skind. L. 200 cm. Varunr: 3695931 SEK 6 249 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-01-28 19:35:00 SEK 4 250
Samling udenlandske medaljer / pins bl.a. Polen, Rusland m.m.
Samling udenlandske medaljer / pins bl.a. Polen, Rusland m.m. . Samling udenlandske medaljer / pins bl.a. Polen, Rusland, Østrig m.m., enkelte i æsker samt monteret på opslagstavle, H. 2,5-4 cm. Varunr: 3696773 SEK 2 500 DK, Odense, Kratholmvej 2015-01-28 19:38:00 SEK 1 375
Samling udstoppede fugle bl.a. Flagspætte, Hjejle, Strandskade m.m. (9)
Samling udstoppede fugle bl.a. Flagspætte, Hjejle, Strandskade m.m. (9). Samling udstoppede fugle bl.a. Flagspætte, Hjejle, Strandskade m.m. H. 18,5-39 cm. Fremstår med aldersrelateret stand. (9) Varunr: 3696750 SEK 1 875 DK, Odense, Kratholmvej 2015-01-28 19:45:00 SEK 1 687
Fuldmonteret nyala
Fuldmonteret nyala. Fuldmonteret nyala. H 180 cm, L 160 cm. Sølvmedalje certifikat medfølger. Varunr: 3695925 SEK 5 625 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-01-28 19:45:00 SEK 2 000
55 danske skulderstropper (55)
55 danske skulderstropper (55). 55 danske skulderstropper. (55) Varunr: 3695156 SEK < 1 000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-01-28 19:50:00 SEK 1 750
Jagttrofæer af dåhjort samt råbuk (2)
Jagttrofæer af dåhjort samt råbuk (2). Jagttrofæer af skalmonteret dåhjort B 70 cm, skuldermonteret råbuk H 70 cm. (2) Varunr: 3696308 SEK 1 875 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-01-28 20:07:00 SEK 2 062
Hovedmonteret isbjørneskind fra stor han isbjørn 'Ursus Maritimus'.
Hovedmonteret isbjørneskind fra stor han isbjørn 'Ursus Maritimus'.. Hovedmonteret isbjørneskind fra stor han isbjørn 'Ursus Maritimus'. Fremstår med intakte kløer. Længde fra hoved til hale: 269 cm. Bredde mellem forbenene: 270 cm. Skindet har altid hængt på væg, så der er ikke slitage på pelsen, fremstår med revne i skindet ved venstre forben. Skindet er ... Varunr: 3671954 SEK 18 748 DK, Herlev, Dynamovej 2015-01-28 20:12:00 SEK 11 499
Fem krudthorn (5)
Fem krudthorn (5). Fem krudthorn af horn. Bunde af horn, træ og messing. To fremstår med indgraverede jagtmotiver. 1800-tallet. Måler fra 26-28 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, samt enkelte defekter. (5) Varunr: 3694613 SEK 1 125 DK, Herning, Engdahlsvej 2015-01-28 20:14:00 SEK 937
Jagttrofæ af skalmonteret kronhjort
Jagttrofæ af skalmonteret kronhjort. Jagttrofæ af skalmonteret jagttrofæ. B 105 cm. Varunr: 3695967 SEK 1 875 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-01-28 20:17:00 SEK 1 312
LINKS Jagtriffel halvautomatisk Browning/Bar Long Trac kal. 300 Win. Mag. våben nr. 311MR02725
LINKS Jagtriffel halvautomatisk Browning/Bar Long Trac kal. 300 Win. Mag. våben nr. 311MR02725. Jagtriffel halvautomatisk Browning/Bar Long Trac kal. 300 Win. Mag. Pibelængde: 50 cm. Totallængde 105 cm. Skæfte af valnøddetræ uden ridser på ca. 36 cm. Hængslet magasin til 4 patroner. Monteret med Spencer Hollowsight Våben nr. 311MR02725. Fremstår meget velholdt med næsten ingen brugsslitage,... Varunr: 3697458 SEK 12 499 DK, Herlev, Dynamovej 2015-01-28 20:21:00 SEK 9 749
Cogswell & Harrison haglgevær
Cogswell & Harrison haglgevær. Cogswell & Harrison haglgevær, Kaliber 12/70. Boxlås med scroll graveringer. Serienummer: 55282. På sigteskinnen graveret: Cogswell & Harrison Ltd. London 168 Piccadilly & 226 Strand. Pibelængde: 75 cm. Engelsk skæfte: 35,5 cm. Skæfte i valnød med indlagt sølvplade. Fremstår brugspræget. ... Varunr: 3611613 SEK 2 500 DK, Aarhus, Egå Havvej 2015-01-28 20:22:00 SEK 1 875
Voere jagtriffel kal. 30-06
Voere jagtriffel kal. 30-06. Voere jagtriffel kal. 30-06 serienummer 174335, monteret med Normark 2,5-10x42 sigtekikkert. PL. 60 TL. 112 cm. Fremstår med lettere slitage, afslag og revner på skæfte samt tør kolpekappe. Våbentilladelse påkrævet. Eftersyn og udlevering kun efter aftale. NB. Tekst ændret Varunr: 3611616 SEK 3 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 2015-01-28 20:30:00 SEK 1 687
Zabala Hermanos s/s haglgevær
Zabala Hermanos s/s haglgevær. Zabala Lux mod. Hermanos s/s haglgevær kal. 12/76 serienummer 30-03-2565-05 PL.70 TL 114 cm. Med sideplader graveret med scroll, ejektor. Fremstår med god brunering, blanke løb og uden slør. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet, udlevering og eftersyn kun efter aftale. Varunr: 3611658 SEK 5 625 DK, Aarhus, Egå Havvej 2015-01-28 20:33:00 SEK 3 375
Beretta S56 E
Beretta S56 E. Haglgevær O/U. Beretta S56 E Kal 12/70. LL71 OAL 113 cm. Skæftelængde 36 cm Ejector, ventileret skinne, doubletrigger, sikrer ved åbning. Fremstår med alm. brugsspor og blåneringsslid på kanter. Indvendig spejlblanke løb, mekanisk velfungerende og uden slør. Trangboring 17,8/17,8 ... Varunr: 3690297 SEK 4 500 DK, Herning, Engdahlsvej 2015-01-28 20:50:00 SEK 4 500
 1 2 3 4 5 6 7  >>