Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
  Visa endast varor på valt språk

Visa också
Du har sökt i Vapen, jakt och militaria i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor

 Online värdering

Pröva vår online värdering  -
Det är enkelt, snabbt och gratis

   1 2 3 4  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Udstoppet fuldmontet asiatisk elefant.
Udstoppet fuldmontet asiatisk elefant.. Udstoppet fuldmonteret asiatisk elefant. Monteret med imiterede stødtænder. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, b.la defekter ved det ene øre, revner samt manglende klove. H. ca. 260. L. ca 390 cm. Protokolnr: 109589. Elefanten er ca 102 år gammel, og levede den første del af sit liv som ... Varunr: 2838733 SEK 30 528 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-04-17 21:00:00 SEK 13 432
Fire udstoppede pelsdyr på stand. (4)
Fire udstoppede pelsdyr på stand. (4). Fire udstoppede pelsdyr på stub/grene, b.la skovmår, ilder samt mink. L. 10.55 cm. (4) Varunr: 2856951 SEK 3 053 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-04-17 21:04:00 SEK 580
Udstoppet duehøg på stand m/nedlagt skovskade.
Udstoppet duehøg på stand m/nedlagt skovskade. . Udstoppet duehøg på stand m/nedlagt skovskade. H. 47 cm. Protokolnr 109053. Cites certifikat fra Skov & Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er genstandsspecifik og skal ikke ombyttes ved videresalg. Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / import tilladelse for ... Varunr: 2808557 SEK 7 327 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-04-17 21:15:00 SEK 2 809
Fire udstoppede ugler, b.la australsk slørugle. (4)
Fire udstoppede ugler, b.la australsk slørugle. (4). Fire udstoppede ugler, b.la sjælden australsk slørugle, perleugle samt skovhornsugle. H. 32-50 cm. Cites certifikat fra Skov & Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er genstandsspecifik og skal ikke ombyttes ved videresalg. Ved handel uden for EU, skal der søges eksport /... Varunr: 2808534 SEK 4 274 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-04-17 21:22:00 SEK 4 274
Pistol, P08 Luger - Simson & Co.  Suhl - i kal. 9 mm. med taske.
Pistol, P08 Luger - Simson & Co. Suhl - i kal. 9 mm. med taske.. Pistol, P08 Luger - Simson & Co. Suhl - i kal. 9 mm. med taske. TL 22 cm. LL 8 cm. Våbennr. 219. Stemplet år 1926. Fremstillet hos Simson & Co. Suhl. Ren i piben med en god riffelgang. Fremstår meget velholdt i god brugbar stand. SKV våbentilladelse kræves. NB! Ny beskrivelse. Varunr: 3377231 SEK 12 211 DK, Aalborg, Nibevej 2014-04-18 18:50:00 SEK 6 594
Afrikanske våben - samling bestående spyd og økser (7)
Afrikanske våben - samling bestående spyd og økser (7). Afrikanske våben og redskaber bestående af 7 stk. spyd og økser mm - udført af smedet jern med træskafter. Kræver samlertilladelse til blankvåben. (7) Varunr: 3375815 SEK 977 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-04-18 19:10:00 SEK 366
To krondyropsatser monteret på træplade.(2)
To krondyropsatser monteret på træplade.(2). To krondyropsatser monteret på træplade - begge 8-ender. Den ene defekt i kraniet. (2) Varunr: 3356561 SEK 1 038 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-04-18 19:15:00 SEK 397
 Colt Pocket revolver,  M/1849
Colt Pocket revolver, M/1849 . Revolver antaligt Colt Pocket , M/1849 L. 24 cm. Våbennr. Fremstår med kraftig slitage,senere skæfte, rustar defekt aftræk. Dette forladevåben kan frit erhverves af enhver borger her i landet til dekorationsbrug Varunr: 3371497 SEK 1 221 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-04-18 19:33:00 SEK 580
Militaria: bestående af tysk hjelm, tysk 98 bajonet mm. (4)
Militaria: bestående af tysk hjelm, tysk 98 bajonet mm. (4). Militaria: bestående af tysk hjelm, tysk 98 bajonet, medalje samt patrontaske. (4) Varunr: 3371494 SEK 1 465 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-04-18 19:34:00 SEK 763
Tårnfalke og spurvehøg, udstoppet. (3)
Tårnfalke og spurvehøg, udstoppet. (3). Tårnfalke (Falco tinnunculus) og spurvehøg (Accipiter nisus), udstoppet, monteret på plade, H. 31-35 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor. Cites certifikater nr. EU 0408-1713/14, EU 0408-1714/14 & EU 0408-1715/14 medfølger. (3) Varunr: 3341231 SEK 1 832 DK, Odense, Kratholmvej 2014-04-19 12:06:00 SEK 2 198
Samling udstoppede fugle m.m. bl.a. Fasan, Skallesluger m.m. (10)
Samling udstoppede fugle m.m. bl.a. Fasan, Skallesluger m.m. (10). Samling udstoppede fugle m.m. bl.a. Fasan, Skallesluger, gøgeunge m.m. H. 8-34 cm. Brugsspor. (10) Varunr: 3368589 SEK 2 442 DK, Odense, Kratholmvej 2014-04-19 12:09:00 SEK 1 526
Samling opsatse - råvildt / kronhjort. (13)
Samling opsatse - råvildt / kronhjort. (13). Samling opsatse - råvildt / kronhjort, skalmonteret på plade. H. 17-60 cm. (13) Varunr: 3368587 SEK 1 832 DK, Odense, Kratholmvej 2014-04-19 12:10:00 SEK 672
Fiskehejre og mink, udstoppet. (2)
Fiskehejre og mink, udstoppet. (2). Fiskehejre og mink, udstoppet, monteret på plade, H. 41-69 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor. (2) Varunr: 3333628 SEK 2 442 DK, Odense, Kratholmvej 2014-04-19 12:18:00 SEK 397
Udstoppet Snehare, Grønland
Udstoppet Snehare, Grønland. Udstoppet snehare på fod af kompositmateriale. Grønland. H. 46, L. 46 cm Varunr: 3376382 SEK 1 221 DK, Herlev, Dynamovej 2014-04-19 13:46:00 SEK 580
Sælskind fra Remmesæl (1)
Sælskind fra Remmesæl (1). Sælskind fra Remmesæl. B: 149 cm. L: 237 cm. fremstår med aldersrelateret brugsslitage (1) Varunr: 3351526 SEK 977 DK, Herlev, Dynamovej 2014-04-19 16:20:00 SEK 366
Jagtgevær, Husqvarna model 310, s/s i kal. 12/70.
Jagtgevær, Husqvarna model 310, s/s i kal. 12/70. . Jagtgevær, Husqvarna model 310, s/s i kal. 12/70. TL 106 cm. LL 65 cm. Våbennr. 167129. Ren i løbene. Ingen slør. Fremstår med minimalt brugspræg. Etui medfølger. Jagttegn kræves. Varunr: 3361311 SEK 4 885 DK, Aalborg, Nibevej 2014-04-19 17:30:00 SEK 1 404
Udstoppet Slørugle (Tyto Alba)
Udstoppet Slørugle (Tyto Alba). Udstoppet Slørugle (Tyto Alba) monteret på træstub. H. 34 cm. Fremstår gulnet. Uglen er udstoppet før 1947, og kan derfor sælges uden certifikat fra naturstyrelsen. Varunr: 3378901 SEK 3 663 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-04-19 18:57:00 SEK 946
2 jagtgeværer s/s i kal. 12 samt en kasse med dele til jagtgevær.
2 jagtgeværer s/s i kal. 12 samt en kasse med dele til jagtgevær.. 2 jagtgeværer s/s i kal. 12 samt en kasse med dele til jagtgevær. Det ene gevær er et JP. Sauer & Sohn og det andet er stemplet Gyttorp Speciale Model 545 på løbet. Urenheder i løbene. Jagttegn kræves. Varunr: 3379117 SEK 1 221 DK, Aalborg, Nibevej 2014-04-20 15:17:00 SEK 1 038
Sydamerikanske pile med pilekogger.
Sydamerikanske pile med pilekogger.. Sydamerikanske pile med pilekogger. Varunr: 3371547 SEK 977 DK, Aalborg, Nibevej 2014-04-20 15:52:00 SEK 366
Riffel/haglgevær. New England Firearms, Model
Riffel/haglgevær. New England Firearms, Model. Riffel/haglgevær. New England Firearms, Model "Handi Rifle SB2" i kal. 243 WIN. og 12/70. TL 95 cm. LL 56 cm. Våbennr. NL268416. Haglløbet er 70 cm. Riffelløbet kan forholdsvis enkelt ombyttes med haglløbet. Fremstår med minimalt brugspræg. Våbentilladelse kræves. Varunr: 3379115 SEK 2 442 DK, Aalborg, Nibevej 2014-04-20 16:11:00 SEK 580
Bochbüchsflinte, Savage Arms Model 24 S-E i kal. 22 LR og kal. 20.
Bochbüchsflinte, Savage Arms Model 24 S-E i kal. 22 LR og kal. 20.. Bochbüchsflinte, Savage Arms Model 24 S-E i kal. 22 LR og kal. 20. TL 100 cm. LL 61 cm. Våbennr. PS10. Ren i løbene. Fremtræder lettere brugspræget. Våbentilladelse kræves. Varunr: 3379116 SEK 1 221 DK, Aalborg, Nibevej 2014-04-20 16:39:00 SEK 427
Dansk Gevær m. 1848/66.
Dansk Gevær m. 1848/66.. Dansk Gevær m. 1848/66. Tapriffel Model 1848 er ændret efter Sniders system og approberet den 22-11-1866. Dalhoffs buevisér. Nummerens med nr. 1533, dog ikke ladestok. Fremstår med aldersrelateret brugspræg. Samlertilladelse til skydevåben kræves. Varunr: 3370378 SEK 4 885 DK, Aalborg, Nibevej 2014-04-20 17:36:00 SEK 1 954
Dansk Ingeniørsabel Model 1866 med skede.
Dansk Ingeniørsabel Model 1866 med skede.. Dansk Ingeniørsabel Model 1866 med skede. Sablen, der nærmest er en faskinkniv, blev reglementeret for Ingeniørkorpset 14-04-1866. Både sabel og skede er stemplet 100.R.1.128. Blankvåbentilladelse kræves. Varunr: 3370381 SEK 2 442 DK, Aalborg, Nibevej 2014-04-20 18:03:00 SEK 1 465
½ automatisk jagtgevær System Sjögren i kal. 12 med ekstra løb.
½ automatisk jagtgevær System Sjögren i kal. 12 med ekstra løb.. ½ automatisk jagtgevær System Sjögren i kal. 12 med ekstra løb. TL 113 cm. LL 58,5 cm. Ekstra løb er 68 cm og i kal 12. Fremstår lettere brugspræget. Jagttegn kræves. Varunr: 3379118 SEK 3 663 DK, Aalborg, Nibevej 2014-04-20 18:30:00 SEK 2 809
Harrington&Richardson Inc. Kal. 22 Hornet.
Harrington&Richardson Inc. Kal. 22 Hornet. . Harrington&Richardson Inc. Fuldskæftet jagtriffel med Weaver kikkert i fast montage. Oliebruneret bascule, skæfte i lakeret nød. God brunering. Kal. 22 Hornet. FL. 94. PL. 46 cm. Våbennr. AU643215. Fremstår med få brugsspor. Våbentilladelse påkrævet.Nyproducerede varer vurderes efter ... Varunr: 3379698

SEK 2 442 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-04-21 12:04:00 SEK 580
To samer jagtknive (2)
To samer jagtknive (2). To samer jagtknive med greb af renhorn og rodtræ, skeder ligeledes af renhorn med læderbevikling; sign. hhv. NF og OJB-71. Klingelængde 10-11,5 cm. Totallængde 24-25 cm. Jagttegn eller blankvåbentilladelse påkrævet. (2) Varunr: 3368872 SEK 2 686 DK, Roskilde, Store Hedevej 2014-04-21 17:20:00 SEK 672
Riffel. Husqvarna. Kaliber 8x57IS m/Bushnell sigtekikkert.
Riffel. Husqvarna. Kaliber 8x57IS m/Bushnell sigtekikkert. . Riffel. Husqvarna, Kaliber 8x57IS med Bushnell sigtekikkert.på fast montage. Våbennummer 88368. Pibelængde: 58 cm. Totallængde 113. Våbnet fremtræder med aldersrelaterede brugsspor - men funktionel ok. På undersiden af kolben er skåret et antal hakker. Kræver våbentilladelse. Varunr: 3374968 SEK 3 663 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-04-21 20:00:00 SEK 397
Riffel. Husqvarna 1600. Kaliber 30.06.
Riffel. Husqvarna 1600. Kaliber 30.06.. Riffel. Husqvarna 1600. Kaliber 30.06. Våbennummer: 242405A. Pibelængde 62. Totallængde 113. Våbnet er hel i brunering, skarp og blank i løb og forsynet med olieret skæfte. Fremtræder med mindre brugsspor - kolben er på højre side forsynet med 8 messingstifter. Våbentilladelse påkræves. Varunr: 3374979 SEK 3 053 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-04-21 20:30:00 SEK 488
Riffel Husqvarna - kaliber 8x57IS med sigtekikkert.
Riffel Husqvarna - kaliber 8x57IS med sigtekikkert. . Riffel. Husqvarna, Kaliber 8x57IS med Astronom sigtekikkert 3-7x31. Våbennummer 89808. Pibelængde: 59 cm. Totallængde 113. Våbnet fremtræder med aldersrelaterede brugsspor - men funktionel ok. Kolben er på undersiden forsynet med 10 stifter/søm. Kræver våbentilladelse. Varunr: 3374970 SEK 3 663 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-04-21 21:00:00 SEK 397
Zebraskind 253 x 184 cm
Zebraskind 253 x 184 cm. Zebra skind. Fremstår med slitage/ tørt skind og med huller samt reparationer. 253 x 184 cm. Målt uden hale. Varunr: 3380294 SEK 1 221 DK, Helsingør, Støberivej 2014-04-22 10:17:00 SEK 366
 1 2 3 4  >>