Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
  Visa endast varor på valt språk

Visa också
Du har sökt i Vapen, jakt och militaria i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor

 Online värdering

Pröva vår online värdering  -
Det är enkelt, snabbt och gratis

   1 2 3 4 5  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
To skalmonterede jagttrofæer (2)
To skalmonterede jagttrofæer (2). To skalmonterede jagttrofæer uden plade. L 75 cm. Denne vare er en del af en tema auktion over stor samling jagttrofæer fra Knuthenborg gods og er hjembragt fra jagtrejser til bl. a. Afrika og Skotland Varunr: 3376439 SEK 1 216 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2014-04-24 19:26:00 SEK 699
Udstoppet skarv
Udstoppet skarv. Udstoppet skarv, monteret på træstub. H 77 cm. Denne vare er en del af en tema auktion over stor samling jagttrofæer fra Knuthenborg gods. Varunr: 3375399 SEK 1 216 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2014-04-24 19:43:00 SEK 456
Dansk rytter karabin, model 1867/96. serie nr. 1743
Dansk rytter karabin, model 1867/96. serie nr. 1743. Dansk rytterkarabin M/1867/96. kaliber 11,5mm. Våbennummer. 1742. Løbslængde: 53 cm. totallængde 90 cm. Fremstår med glat løb, Enkeltskudsvåben. I kolben monteret magasin til 10 patroner, under aflåseligt aluminiumslåg. Anvendt af rytteriet til 1914, Oprindeligt een af de 2000 karabiner, leveret ... Varunr: 3366359 SEK 1 825 DK, Herlev, Dynamovej 2014-04-24 19:58:00 SEK 943
Jagttrofæ af skuldermonteret Cape Bushbuck
Jagttrofæ af skuldermonteret Cape Bushbuck. Jagttrofæ af skuldermonteret Cape Bushbuck. H 80 cm. Denne vare er en del af en tema auktion over stor samling jagttrofæer fra Knuthenborg gods og er hjembragt fra jagtrejser til bl. a. Afrika og Skotland Varunr: 3375262 SEK 2 189 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2014-04-24 20:10:00 SEK 2 068
Skalmonteret Impala. Afrikansk trofæ.
Skalmonteret Impala. Afrikansk trofæ.. Afrikansk jagttrofæ. Skalmonteret Impala monteret på plade. H. ca. 56 cm. B. ca. 36 cm. Varunr: 3355055 SEK 1 825 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-04-24 20:42:00 SEK 608
Sengeforlægger af afrikansk Waterbug.
Sengeforlægger af afrikansk Waterbug.. Sengeforlægger i form af halvt skind af afrikansk Waterbug. L. 100 cm. B. 150 cm. Varunr: 3355096 SEK 1 216 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-04-24 20:49:00 SEK 365
Riffel. Schultz&Larsen Classic DL. med vekselspibe kal 30-06 incl. montage til sigtekikkert.(2)
Riffel. Schultz&Larsen Classic DL. med vekselspibe kal 30-06 incl. montage til sigtekikkert.(2). Riffel - Schultz & Larsen Classic DL med vekselpibe kaliber 30.06 - aftagelig 3-skuds magasin og montage til sigtekikkert. Systemnummer: C202378. Pibelængde: 57 cm. Totallængde: 108. Vekselpibenummer: P20555. Pibelængde 57 cm. Våbnet fremtræder som nyt uden brugsspor. Våbentilladelse kræves.... Varunr: 3366684 SEK 13 988 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-04-24 22:42:00 SEK 10 704
Sværd. monteret på rødt fløjl
Sværd. monteret på rødt fløjl. Sværd, 1900-tallet. Mærket Toledo. Klinge L 97 cm TL 120 cm. Pladen måler 145 x 35 cm.Fremstår gennemboret, med skruer. Note: Tidligere vægudsmykning fra Eldorado, Herning. Varunr: 3378097 SEK 973 DK, Herning, Engdahlsvej 2014-04-25 14:55:00 SEK 395
Revolver system Abadie 9 mm.
Revolver system Abadie 9 mm.. Revolver system Abadie 9 mm. Våbennummer: 9097T. Løbslængde: 14 mm. totallængde 25 cm. Tromle til 6 patroner, lades fra siden. Grebskaller af netskåret træ, slidt. Stemlet: Krone over F. A. - System Abadie Brevete. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Varunr: 3383015 SEK 1 460 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2014-04-25 19:07:00 SEK 1 703
J. P. Sauer & Sohn riffel 202 euro kaliber 7 mm rem mag
J. P. Sauer & Sohn riffel 202 euro kaliber 7 mm rem mag. J. P. Sauer & Sohn riffel 202 euro kal. 7 mm rem mag. TL 117 cm. Med kikkertmontage. PL 64 cm. Våbennummer. N26874. Der medfølger 40 stk Winchester jagt patroner, 2 stk 4 skuds og 1 stk 3 skuds magasin samt rem. Aluminiums kasse med defekt kodelås medfølger. Fremstår med minimale brugsspor. ... Varunr: 3383095 SEK 18 246 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2014-04-25 19:17:00 SEK 9 731
To skalmonterede jagttrofæer (2). To skalmonterede jagttrofæer monteret på plade. L 70 cm. Denne vare er en del af en tema auktion over stor samling jagttrofæer fra Knuthenborg gods og er hjembragt fra jagtrejser til bl. a. Afrika og Skotland Varunr: 3376438 SEK 1 825 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2014-04-25 19:28:00 SEK 395
Jagttrofæ af skuldermonteret impala (Aepyceros melampus)
Jagttrofæ af skuldermonteret impala (Aepyceros melampus). Jagttrofæ af skuldermonteret impala. (Aepyceros melampus). H 90 cm. Denne vare er en del af en tema auktion over stor samling jagttrofæer fra Knuthenborg gods og er hjembragt fra jagtrejser til bl. a. Afrika og Skotland Varunr: 3375116 SEK 3 649 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2014-04-25 19:49:00 SEK 1 581
Jagttrofæ af hovedmonteret Afrikansk bøffel (Syncerus caffer)
Jagttrofæ af hovedmonteret Afrikansk bøffel (Syncerus caffer) . Jagttrofæ af hovedmonteret Afrikansk bøffel (Syncerus caffer). Trofæet måler ud fra væg: 100 cm. Fremstår med revne i horn. Denne vare er en del af en tema auktion over stor samling jagttrofæer fra Knuthenborg gods og er hjembragt fra jagtrejser til bl. a. Afrika og Skotland Varunr: 3375081 SEK 2 433 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2014-04-25 19:53:00 SEK 1 581
Britisk Salutkanon af messing 1804 (1).
Britisk Salutkanon af messing 1804 (1).. Britisk Salutkanon af messing 1804. Løber er mærket GR under Krone samt 1804. Lavèt af egetræ, et beslag mangler på lavettten. Mundingshætte af træ med tesksten Swiftsure. Totallængde: 72,5 cm. Højde: 27 cm. Vægt: ca.15 kg (1). Varunr: 3377275 SEK 6 082 DK, Herlev, Dynamovej 2014-04-25 20:06:00 SEK 5 109
Jagttrofæ af skuldermonteret kronhjort
Jagttrofæ af skuldermonteret kronhjort. Jagttrofæ af skuldermonteret kronhjort. H 120 cm. Denne vare er en del af en tema auktion over stor samling jagttrofæer fra Knuthenborg gods. Varunr: 3375272 SEK 2 676 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2014-04-25 20:09:00 SEK 3 163
Jagttrofæ af skuldermonteret sort springbuk
Jagttrofæ af skuldermonteret sort springbuk. Jagttrofæ af skuldermonteret sort springbuk H 66 cm. Denne vare er en del af en tema auktion over stor samling jagttrofæer fra Knuthenborg gods og er hjembragt fra jagtrejser til bl. a. Afrika og Skotland Varunr: 3375148 SEK 1 825 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2014-04-25 20:13:00 SEK 1 064
Karmstolar, ett par, rokokostil (2)
Karmstolar, ett par, rokokostil (2). Karmstolar, ett par, rokokostil. Silverlackerad stomme i trä. Ryggkrön med dekor av blomma, svängda ben. Stoppad sits samt rygg. Svartmönstrad klädsel. Ena karmen skadad. Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat ... Varunr: 3379148

SEK 1 200 SE, Norrköping, Finspångsv. 2014-04-25 20:14:00 SEK 325
Dansk Gevær Model 1889.
Dansk Gevær Model 1889.. Dansk Gevær Model 1889. Stemplet Hærens Tøjhus 1915. nr 97603. Nummerens med bundstykke. Lidt urenheder i løbet. Fremstår med aldersrelateret brugspræg. Samlertilladelse til skydevåben kræves. Varunr: 3383376 SEK 3 041 DK, Aalborg, Nibevej 2014-04-26 14:09:00 SEK 1 095
Dansk Underofficerssabel for uberedne Model 1910 og ukendt blankvåben.
Dansk Underofficerssabel for uberedne Model 1910 og ukendt blankvåben.. Dansk Underofficerssabel for uberedne Model 1910 og ukendt blankvåben. KL 65,7 cm. TL 80 cm. Fremstår lettere brugspræget. Blankvåbentilladelse kræves. Varunr: 3385352 SEK 1 825 DK, Aalborg, Nibevej 2014-04-26 14:11:00 SEK 669
Salonriffel med sekskantet løb.
Salonriffel med sekskantet løb. . Salonriffel med sekskantet løb. TL 95 cm. LL 57 cm. Glatløbet pibe. Virker mekanisk. Fremstår med brugspræg. Samlertilladelse til skydevåben kræves. Varunr: 3378693 SEK 973 DK, Aalborg, Nibevej 2014-04-26 16:39:00 SEK 395
Signalhorn, Fremstillet i USA.
Signalhorn, Fremstillet i USA.. Signalhorn, Fremstillet i USA. Fremstår med lidt buler. Varunr: 3370388 SEK 973 DK, Aalborg, Nibevej 2014-04-26 16:54:00 SEK 395
Jagtgevær, Winchester o/u i kal. 12/70 model 101 Pigeon Grade.
Jagtgevær, Winchester o/u i kal. 12/70 model 101 Pigeon Grade.. Jagtgevær, Winchester o/u i kal. 12/70 model 101 Pigeon Grade. TL 114 cm. LL 71 cm. Våbennr. 347460. Rene løb. Ingen slør. Vent. skinne. Single trigger. Ejektor. Løbsvælger. Oliebehandlet skæfte. Fremstår med minimalt brugspræg. Jagttegn kræves. Varunr: 3379622 SEK 4 865 DK, Aalborg, Nibevej 2014-04-26 17:02:00 SEK 3 771
Luftgevær Hatsan model 125 i kal. 5,5 mm.
Luftgevær Hatsan model 125 i kal. 5,5 mm.. Luftgevær Hatsan model 125 i kal. 5,5 mm. Rødpunktssigte. Fremstår lettere brugspræget. Jagttegn kræves. Varunr: 3376739 SEK 973 DK, Aalborg, Nibevej 2014-04-26 17:17:00 SEK 730
Jagtriffel, Brno i kal. 30-06 med kikkertsigte.
Jagtriffel, Brno i kal. 30-06 med kikkertsigte.. Jagtriffel, Brno i kal. 30-06 med kikkertsigte. TL 112 cm. LL 58,5 cm. Våbennr. 74341. Ren i løbet. Indvendig magasin, der kan tømmes i bunden. Eagle Eye 3 - 9x42 kikkertsigte. Fremstår lettere brugspræget. Våbentilladelse kræves. Varunr: 3376722 SEK 4 257 DK, Aalborg, Nibevej 2014-04-26 17:48:00 SEK 1 399
Riffel, Engelsk Tower 1874 ændret til bagladning efter Sniders Patent.
Riffel, Engelsk Tower 1874 ændret til bagladning efter Sniders Patent.. Riffel, Engelsk Tower 1874 ændret til bagladning efter Sniders Patent. Stemplet C.I. 122. Fremstår med mindre brugspræg. Næsten ren i løbet. Fungerer mekanisk. Tilladelse til samling af skydevåben kræves. Varunr: 3378692 SEK 2 433 DK, Aalborg, Nibevej 2014-04-26 18:23:00 SEK 1 004
Slaglåsgevär, kammarladdning, Kongsberg, Norge, M1860
Slaglåsgevär, kammarladdning, Kongsberg, Norge, M1860. Slaglåsgevär, kammarladdning, Kongsberg, Norge, M1860. Märkt med 'K' under krona. Lödighet 18L. L: ca 126 cm. Varunr: 3384788 SEK 6 000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2014-04-27 15:24:00 SEK 7 800
Husqvarna Jagtriffel kal. 9,3 x 57
Husqvarna Jagtriffel kal. 9,3 x 57. Husqvarna Jagtriffel.Repeterriffel med mauserlås, OAL 116 LL 60 cm. Lige skæfte af valnød, monteret med Tasco kikkert 4 x 40 i fast montage. Fremstår med ydre brugsspor, pudset kolbe. S/nr. 30375 Varunr: 3385441 SEK 3 041 DK, Herning, Engdahlsvej 2014-04-27 18:02:00 SEK 639
Weihrauch Arminius HW 9. kal 22lr.
Weihrauch Arminius HW 9. kal 22lr.. Revolver. Weihrauch Arminius HW 9. kaliber 22lr. OAL 29 LL 15,3 mm. Fremstår med ydre brugspræg, sigtekorn og fingergreb på hanen mangler. Serienummer 842321. SKV-tilladelse fordres, eftersyn /udlevering efter forudgående aftale. Varunr: 3385439 SEK 2 433 DK, Herning, Engdahlsvej 2014-04-27 19:02:00 SEK 456
Afrikanske våben - samling bestående spyd og økser (7)
Afrikanske våben - samling bestående spyd og økser (7). Afrikanske våben og redskaber bestående af 7 stk. spyd og økser mm - udført af smedet jern med træskafter. Kræver samlertilladelse til blankvåben. (7) Varunr: 3375815 SEK 973 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-04-27 19:21:00 SEK 365
Jagttrofæ. Skalmonteret Kronhjort,  Seks-ender.
Jagttrofæ. Skalmonteret Kronhjort, Seks-ender.. Jagttrofæ i form af skalmonteret kronhjort, Seks-ender. H. ca. 77 cm, Længde gevir ca. 45 cm. Varunr: 3385276 SEK 973 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-04-28 11:25:00 SEK 426
 1 2 3 4 5  >>