Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
  Visa endast varor på valt språk

Visa också
Du har sökt i Vapen, jakt och militaria i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor

 Online värdering

Pröva vår online värdering  -
Det är enkelt, snabbt och gratis

   1 2 3 4 5 6  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Brno halvautomatisk salonriffel kaliber 22 LR
Brno halvautomatisk salonriffel kaliber 22 LR. Brno halvautomatisk salonriffel kaliber 22 LR, snr.:23075, total længde 98 cm, løbs længde 54 cm, stikmagasin til 8 skud, monteret med Bushnell banner 4x32 kikkert Varunr: 3563188 SEK 987 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 2014-09-30 19:56:00 SEK 1 203
Pistol, Flintlås, Frankrike, 17/1800-tal
Pistol, Flintlås, Frankrike, 17/1800-tal. Flintlåspistol, i valnöt med blånerad oktagonal pipa med förgyllda detaljer. Invändigt räfflad pipa, skuren dekor på kolv samt dekorerad med metallornament. Laddstock medföljer, dock saknas toppen till denna. Låset märkt Biche, pipan stämplad med tre liktydiga stämplar. Frankrike, sannolikt ... Varunr: 3555789 SEK 7 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-30 20:00:00 SEK 8 600
Transport bur (B: 65 cm, D: 92 cm, H: 66 cm) NDT8000XXL
Transport bur (B: 65 cm, D: 92 cm, H: 66 cm) NDT8000XXL. Transport bur Transportbur af alu/træ, med 2 låger, runde faste tremmer, extra stærke hængsler, extra stærk lås med nøgler. 78 grader skrå bagvæg. Mål B.65 x D.92 x H.66 cm. Vægt 11 kg. Leveres usamlet i original emballage (mål: 92 x 97 x 66 cm,) Nyproducerede varer vurderes efter ... Varunr: 3542035

SEK 3 701 DK, Herning, Engdahlsvej 2014-09-30 20:02:00 SEK 1 789
Älgtroféer (2)
Älgtroféer (2). Älgtroféer, två stycken, med tio respektive nio taggar. Monterade på väggsköldar. En skalle klädd med sammet. Bredd 94 cm respektive 83 cm. Ett horn något löst. (2) Varunr: 3562529 SEK 1 000 SE, Örebro, Aspholmen 2014-09-30 20:03:00 SEK 350
Smith & Wesson revolver. Våben nr. 5659352  i kaliber 38
Smith & Wesson revolver. Våben nr. 5659352 i kaliber 38. Smith & Wesson revolver. Våben nr. 5659352 i kaliber 38 med glatte greb i træ, venstre greb med sølvplakette. Pibe med S&M adresse samt patent 29. dec 14. Fremstår stram med manglende tromlefremføring samt indridset GK på højre side, ellers velholdt eksemplar. Pibelængde ca. 12,6 cm. Total ... Varunr: 3563468 SEK 1 850 DK, Vejle, Dandyvej 2014-09-30 20:05:00 SEK 1 604
Jagtriffel Sabati Rover 870 kal. 223 REM. monteret med Tasco Titan 3-9x42 Sigtekikkert. Våben nr. R24901
Jagtriffel Sabati Rover 870 kal. 223 REM. monteret med Tasco Titan 3-9x42 Sigtekikkert. Våben nr. R24901. Jagtriffel Sabati Rover 870 kal. 223 REM. monteret med Tasco Titan 3-9x42 Sigtekikkert. Våben nr. R24901. Aftageligt magasin til 3 patroner. Pibelængde: 55 cm. Totallængde: 106,5 cm. Fremstår med minimal brugsslitage. Våbentilladelse påkrævet Varunr: 3554477 SEK 8 019 DK, Herlev, Dynamovej 2014-09-30 20:08:00 SEK 2 714
Dansk Remington M 1867
Dansk Remington M 1867. Dansk Remington M 1867, amerikansk fremstillet, TL. 127 cm, kal 11,4. Serienr. 5946. Slidt og fremstår med mørke pletter og slagmærker på skæfte samt trænger til generel afrensning. Våbentilladelse eller samlertilladelse til skydevåben kræves, udlevering og eftersyn kun efter aftale. Lauritz.com ... Varunr: 3563462 SEK 987 DK, Vejle, Dandyvej 2014-09-30 20:15:00 SEK 833
Dansk Ringhanepistol Model 1848 (Liège).
Dansk Ringhanepistol Model 1848 (Liège).. Dansk Ringhanepistol Model 1848 (Liège). Pistolen er i fin stand stand. Fungerer mekanisk perfekt. Løbet fremstår blankt indvendigt. Kærven i skruerne fremstår stort set uden mærker. Stemplet M under krone på bl.a. løb og aftrækkerbøjle. Låseblik stemplet M under krone samt 49. Beslag af messing.... Varunr: 3560481 SEK 9 869 DK, Herlev, Dynamovej 2014-09-30 20:16:00 SEK 7 649
Samling jakttroféer. Älghorn samt kronhjort (7)
Samling jakttroféer. Älghorn samt kronhjort (7). Samling jakttroféer. Älghorn samt kronhjort. 6 älghorn samt ett hjorthorn. (7) Varunr: 3551032 SEK 1 500 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2014-09-30 20:20:00 SEK 325
Pistol, Flintlås, Stockholm, 1700-tal
Pistol, Flintlås, Stockholm, 1700-tal. Flintlåspistol, i valnötsrot med skuren dekor samt metallbeslag. Rund men vid kammaren kantig pipa som bär spår av ornamentgravyr och förgyllning. S-formig hane samt avtryckare med upprullad ände. Lås med ornament samt texten Stockholm. Laddstock medföljer. Sverige, tidigt 1700-tal. Längd 41 cm. ... Varunr: 3555790 SEK 6 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-30 20:30:00 SEK 6 800
Samling store danske bukkeopsatser (10)
Samling store danske bukkeopsatser (10). Samling store danske bukkeopsatser på ens bundplade. Eksempel på mål incl. plade H. 28 cm, D. 26 cm og H. 31 cm, D. 24 cm. (10) Varunr: 3563635 SEK 1 234 DK, Herning, Engdahlsvej 2014-09-30 20:32:00 SEK 864
Sarasqueta s/s haglgevær kal. 12/70.
Sarasqueta s/s haglgevær kal. 12/70. . Sarasqueta s/s haglgevær kal. 12/70. Serienummer 29408 PL. TL. cm. Med automatisk sikring. Våbnet fremstår , uden slør med brugsrellateret slitage. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet, udlevering og eftersyn kun efter aftale. Varunr: 3559246 SEK 987 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-09-30 20:34:00 SEK 432
Dansk rytterkarabin M. 1849 ( ex. fransk 1836 transformée).
Dansk rytterkarabin M. 1849 ( ex. fransk 1836 transformée).. Dansk rytterkarabin M. 1849 ( ex. fransk 1836 transformée). stemplet med M i cirkel på flere dele Totallængde. 87 cm. Hanen er defekt, kan ikke spændes. Kolben fremstår med brud, der er repareret. Kan frit erhveres, da den ikke kræver nogen form for tilladelse. Varunr: 3559361 SEK 3 701 DK, Herlev, Dynamovej 2014-09-30 20:35:00 SEK 2 097
Samling jagtrelaterede effekter (14)
Samling jagtrelaterede effekter (14). Samling jagtrelaterede effekter (14) Varunr: 3543089 SEK 2 221 DK, Herlev, Dynamovej 2014-09-30 20:37:00 SEK 2 097
Mauser C96 kal 7,63 med kolbe samt patroner (2)
Mauser C96 kal 7,63 med kolbe samt patroner (2). Mauser C96 kal 7,63, våbennummer: 179553. TL 31 cm, PL 12,5 cm. Original kolbe medfølger, utydeligt hær stempel. Fremstår mekanisk funktionel, dog sidder kolben lidt løst på pistolen. Der medfølger 200 partizan, 100 fiocchi, 7 ladeskinner samt 20 hylstre. SKV2 tilladelse påkrævet. (2) OBS tekst ... Varunr: 3536528 SEK 18 505 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2014-09-30 20:37:00 SEK 12 337
Kikkertsigte Trijicon AccuPoint 2.5
Kikkertsigte Trijicon AccuPoint 2.5. Kikkertsigte Trijicon AccuPoint 2.5 - 10x56, Amber Triangle, med original æske´. Fremstår med lette brugsspor. Varunr: 3559252 SEK 6 785 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-09-30 20:39:00 SEK 4 688
Skuldermonteret Gemsbuk. Jagttrofæ.
Skuldermonteret Gemsbuk. Jagttrofæ.. Skuldermonteret gems buk. Jagttrofæ. Monteret på udskåret træplade til vægophæng. Længde fra horn til bryst ca. 64 cm (uden monteringsplade) mål horn ca. 15 cm, Dybde fra væg til snude ca. 40 cm. Varunr: 3564514 SEK 2 467 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-09-30 20:44:00 SEK 709
Jagtriffel Voere Kufstein kal. 308 Win monteret med Europoint 3-9x42 sigtekikkert.
Jagtriffel Voere Kufstein kal. 308 Win monteret med Europoint 3-9x42 sigtekikkert.. Jagtriffel Voere Kufstein kal. 308 Win monteret med Europoint 3-9x42 sigtekikkert. Våben nr. 322347. Pibelængde: 60 cm. Totallængde: 113,5 cm. Hængslet magasin til 3 patroner. Fremstår i god stand. Våbentilladelse påkrævet. Varunr: 3554229 SEK 6 168 DK, Herlev, Dynamovej 2014-09-30 20:50:00 SEK 2 344
Heckler & Koch jagtriffel med Zeiss kikkert
Heckler & Koch jagtriffel med Zeiss kikkert. Heckler & Koch Halvautomatisk Jagtriffel SLB 2000 light, kaliber 30-06. Våbennummer: 134-001422 , PL. 49 TL. 105 cm med Stikmagasin plomberet til et skud. Monteret med Zeiss varipoint v 1,5-6x42 rødpungtssigte, sigtekikkert. fremstår minimal mekanisk slitage, ingen rust. Våbentilladelse påkrævet,... Varunr: 3418342 SEK 18 505 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-09-30 20:54:00 SEK 9 869
Medalj, WWI, Star, Storbritannien
Medalj, WWI, Star, Storbritannien. Medalj, WWI, Star också kallad The Mons Star, Storbritannien, 1914-1915. För artilleri. Brons. Höjd exklusive band 6 cm. Märkt L-12317 GNR: G. Baker. R.F.A.. Band med skada. Varunr: 3564081 SEK 800 SE, Örebro, Aspholmen 2014-09-30 21:00:00 SEK 300
Haglgevær Beretta Silver Pigeon O/U kaliber 12/76.
Haglgevær Beretta Silver Pigeon O/U kaliber 12/76.. Haglgevær Beretta Silver Pigeon, over and under, kaliber 12/76. Forgyldt singletrigger, Ejektor. 71 cm blanke løb, 37 cm skæfte, Totallængde: 116 cm. Der medfølger 2 chokes med 1/2 - 1/4 boring, disse sidder i løbene. Serienummer L90128B, Fremstår i god stand. Jagttegn eller samlertilladelse ... Varunr: 3564445 SEK 11 103 DK, Herlev, Dynamovej 2014-09-30 21:07:00 SEK 8 636
Kite, håndkikkert 8x40
Kite, håndkikkert 8x40. Kite, håndkikkert 8x40, samt taske. Fremstår med manglende plastikbeskyttelse til den ene linse. Varunr: 3564609 SEK 1 234 DK, Herlev, Dynamovej 2014-09-30 21:07:00 SEK 586
Jagtriffel Parker Hale Lux kal. 6,5x55 monteret med Europoint 3-9x42 sigtekikkert
Jagtriffel Parker Hale Lux kal. 6,5x55 monteret med Europoint 3-9x42 sigtekikkert. Jagtriffel Parker Hale Lux kal. 6,5x55 monteret med Europoint 3-9x42 sigtekikkert. Våben nr. P-88024. Hængslet magasin til 3 patroner. Hængslet er graveret med dyremotiv. Pibelængde: 59 cm. Totallængde: 114 cm. Fremstår i god stand. Våbentilladelse påkrævet. Varunr: 3554546 SEK 4 935 DK, Herlev, Dynamovej 2014-09-30 21:34:00 SEK 1 480
Side By Side Haglbøsse. Antagelig tysk. Kaliber 16/70
Side By Side Haglbøsse. Antagelig tysk. Kaliber 16/70. Side By Side Haglbøsse. Antagelig tysk. Kaliber 16/70. Detaljerede scroll graveringer på bokslås og aftrækkerbøjle. Dobbelt aftræk. Fremstår med stam hovedbolt samt blanke løb. Løb: 68 Total: 110 cm. Våbennummer. 87188. Jagttegn påkræves. Varunr: 3565200 SEK 3 084 DK, Roskilde, Store Hedevej 2014-10-01 15:08:38 SEK 1 018
Tre skalmonterede trofæer (3)
Tre skalmonterede trofæer (3). Tre skalmonterede trofæer L 46 - 66 cm. Fremstår med brugsspor samt enkelte afslag. (3) Varunr: 3562064 SEK 1 234 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2014-10-01 19:23:00 SEK 555
Samling bajonetter (10)
Samling bajonetter (10). Samling danske, tyske, franske mm bajonetter med og uden skede. Fremstår med rustspor. Blankvåbentilladelse påkrævet. (10) Varunr: 3562953 SEK 2 467 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2014-10-01 19:34:00 SEK 1 480
10 afskårne horn (10)
10 afskårne horn (10). 10 afskårne horn. L 20-42 cm. (10) Varunr: 3564595 SEK 987 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2014-10-01 19:36:00 SEK 401
Tre udstoppede fugle (3)
Tre udstoppede fugle (3). Tre udstoppe fugle bestående af: Stor skallesluger, toppet skallesluger samt sædgås. H 39 - 54 cm. (3) Varunr: 3526409 SEK 2 221 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2014-10-01 19:38:00 SEK 956
Parker Hale Safari kaliber .243 jagtriffel
Parker Hale Safari kaliber .243 jagtriffel. Parker Hale Safari kaliber .243 jagtriffel, snr: Z-63744, total længde 110cm, løbslængde 64 cm. indvendigt magasin med hængslet bund til 5 patroner, lakeret skæfte med små afskalninger, orange ventileret bagkappe med udtørring af gummiet.rent løb med skarpe riffelgange Varunr: 3563180 SEK 2 221 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 2014-10-01 19:43:00 SEK 987
Hawke 5x40 digital monocular natkikkert
Hawke 5x40 digital monocular natkikkert. Hawke 5x40 digital infarød monocular natkikkert, range 2-200 meter, 8x digitalzoom, indbygget kamera til billeder og video, 3,6n gb hukommelse, medfølgende bæretaske, oplader, genopladelige batterier, USB kabelNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varunr: 3564809

SEK 3 084 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 2014-10-01 20:00:00 SEK 1 357
 1 2 3 4 5 6  >>