Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
  Visa endast varor på valt språk

Visa också
Du har sökt i Vapen, jakt och militaria i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor

 Online värdering

Pröva vår online värdering  -
Det är enkelt, snabbt och gratis

   1 2 3 4 5 6  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Dansk skibshuggert M/1849.
Dansk skibshuggert M/1849.. Dansk skibshuggert M/1849. L. 80,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Varunr: 3515325 SEK 1 476 DK, Herlev, Dynamovej 2014-08-28 11:45:49 SEK 1 353
Jagtkniv Joda (1)
Jagtkniv Joda (1). Jagtkniv Joda. Længde: 32 cm. Skede af nylon (1). Varunr: 3455502 SEK 984 DK, Herlev, Dynamovej 2014-08-28 11:48:40 SEK 523
Revolver Replica 1858 REMINGTON kaliber .44
Revolver Replica 1858 REMINGTON kaliber .44. Revolver Replica 1858 REMINGTON kaliber .44 serie nr. 12132. Løbslængde: 19,5 cm. totallængde: 33,5 cm. Tromlerevolver (6 kamre), Perkussionstænding (forlader), ekstra tromle og hylster/bælte medfølger, meget lidt brugsslid fremstillet af Navy Arms Ridgefield N.J./Italiensk produceret. kræver ... Varunr: 3520594 SEK 1 230 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 2014-08-28 12:17:00 SEK 892
Våben- og instrument kasser, 1900-tallet (2)
Våben- og instrument kasser, 1900-tallet (2). Våben og instrument kasser beklædt med læder og kunstlæder. L. 53,5 og 82 cm. 1900-tallet. Brugsporæg. (2) Varunr: 3497204 SEK 1 230 DK, Odense, Kratholmvej 2014-08-28 12:35:36 SEK 707
Dansk omdrejnings revolver fra 1870
Dansk omdrejnings revolver fra 1870. Dansk omdrejnings revolver fra 1870 produceret af A.Francotte Liege senere konverteret til centraltænding, ikke nummerens med numrene 390 og 929,med defekter og mangler, kræver samler tilladelse Varunr: 3523798 SEK 1 476 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 2014-08-28 13:30:00 SEK 1 015
Belgisk ELG Revolver
Belgisk ELG Revolver . Belgisk ELG revolver, kræver samler tilladelse Varunr: 3523831 SEK 984 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 2014-08-28 13:36:00 SEK 830
Perkussions riffel konverteret til pistol ca. 1840-1860
Perkussions riffel konverteret til pistol ca. 1840-1860. Perkussions riffel konverteret til pistol ca. 1840-1860 ca 12,1 mm ingen synlige stempler eller mærker. kræver ingen tilladelse. Varunr: 3523900 SEK 1 476 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 2014-08-28 13:47:00 SEK 1 476
Bockbüshflinte Savage 24S-A kal. 12/70-22LR
Bockbüshflinte Savage 24S-A kal. 12/70-22LR . Bockbüshflinte Savage 24S-A kal. 12/70-22LR serie nr. 20. Skæfte af nøddetræ, Pibelængde: 61 Totallængde: 101 cm. Fremstår med brugsslitage Våbentilladelse påkrævet. Varunr: 3515298 SEK 1 230 DK, Herlev, Dynamovej 2014-08-28 14:10:54 SEK 738
Belgisk ELG Gasser revolver kaliber 45
Belgisk ELG Gasser revolver kaliber 45. Belgisk ELG Gasser revolver kaliber 45 uden riffelgang, kræver samler tilladelse Varunr: 3523950 SEK 984 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 2014-08-28 14:23:00 SEK 707
Otterup salonriffel, kaliber 22. (1)
Otterup salonriffel, kaliber 22. (1). Otterup salonriffel, kaliber 22. Serienr. 25195. Pibe mærket med Schultz Larsen Otterup, monteret med justerbart sigte. Pibelængde. ca. 68 cm. Skæftelængde. ca. 33 cm. Totallængde: ca. 111 cm. Fremstår velholdt med brugsmærker på skæfte. Våbentilladelse påkræves. Varunr: 3515305 SEK 984 DK, Herlev, Dynamovej 2014-08-28 14:26:06 SEK 523
Håndbygget Mannlicher Kal. 30.06, specialfremstillet
Håndbygget Mannlicher Kal. 30.06, specialfremstillet. Håndbygget fuldskæftet Mannlicher-Schönauer, model GK. Kal. 30.06, specialfremstillet. Monteret med Zeiss 3-9x36 sigtekikkert samt original Zeiss svingmontage. Pibe L. 53, 5 Total L. 104 cm. Våbennr. 8058134. Fremstår med skarpe riffelgange, minimale brugsspor. Varunr: 3504471 SEK 27 059 DK, Kolding, Trianglen 2014-08-28 15:07:29 SEK 15 989
Indopersisk skjold af kobber
Indopersisk skjold af kobber. Indopersisk skjold af kobber, fire skjoldbuler og rigt ciseleret Ø 29 cm. 18-tals Varunr: 3523206 SEK 984 DK, Helsingør, Støberivej 2014-08-28 15:22:00 SEK 553
Samling teaterkikkerter (5)
Samling teaterkikkerter (5). Samling teaterkikkerter, heraf to af elfenben. 1900-tallets begyndelse. H. 5 - 17 cm. Fremstår med lettere slitage. (2) Varunr: 3483028 SEK 984 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-08-28 15:56:54 SEK 769
To jagtstole i ædeltræ og læder
To jagtstole i ædeltræ og læder. To sammenklaplige 3 benede jagtstole i træ med lædersæde og læder bærerem. sidde højde 60cmNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varunr: 3524346

SEK 1 107 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 2014-08-28 16:24:00 SEK 738
jagtriffel Mauser 98 kal. 8x57 (1).
jagtriffel Mauser 98 kal. 8x57 (1). . Mauser mod. 98 jagtriffel kal. 8x57, serienummer 7133 Pibelængde: 60 cm. Totallængde: 112 cm. Fremstår med almindelig slitage. Våbentilladelse påkrævet. Varunr: 3515343 SEK 2 214 DK, Herlev, Dynamovej 2014-08-28 16:46:00 SEK 1 045
Svensk Flankørpistol M.1820 kal. 16 mm.
Svensk Flankørpistol M.1820 kal. 16 mm.. Svensk Flankørpistol M.1820 kal. 16 mm. Pibelængde: 25 cm. Totallængde 42,5 cm. Fuldt fuktionsdygtig til sortkrudt skydning. Kammeret er stemplet med svenske kontrolstempler. Fremstår i god bevaringsstand. Dette våben er i våbenlovens forstand, at betragte som en dekorationsgenstand, hvorfor det... Varunr: 3520240 SEK 7 380 DK, Herlev, Dynamovej 2014-08-28 17:36:00 SEK 8 118
Jagtriffel Carl Gustav kal. 6,5x55 monteret med Hakko 3-9x40 kikkert
Jagtriffel Carl Gustav kal. 6,5x55 monteret med Hakko 3-9x40 kikkert. Jagtriffel Carl Gustav kal. 6,5x55 monteret med Hakko 3-9x40 kikkert våbennummer: 507597. Totallængde: 111 cm, Pibelængde 56 cm. Fin mekanisk stand. 35 cm kolbe med skarpe netskæringer, minimal brugsslitage. Våbentilladelse påkrævet. Varunr: 3515319 SEK 2 460 DK, Herlev, Dynamovej 2014-08-28 17:41:00 SEK 2 214
Brown Bess Indian Paddle 1 st. model Engelsk forlade flinte musket kal. 19 mm.
Brown Bess Indian Paddle 1 st. model Engelsk forlade flinte musket kal. 19 mm.. Brown Bess Indian Paddle 1 st. model Engelsk forlade flinte musket kal. 19 mm. Løbslængde: 100 cm. Totallængde: ca. 140,5 cm. Jernviskestok, Towerstemplen på Låseblikket. GR under Krone. Mekanisk iorden. Med ny messingskærm, pandebørste og fænghuls renser. Fuldt fuktionsdygtig til sortkrudt ... Varunr: 3520163 SEK 9 840 DK, Herlev, Dynamovej 2014-08-28 18:36:00 SEK 9 102
Patroner - 20 stk. stål, kaliber 16/70. 25 stk. skovpatroner, kaliber 20/67 samt 150 stk. riffelpatroner, kaliber .22 Hornet. (3)
Patroner - 20 stk. stål, kaliber 16/70. 25 stk. skovpatroner, kaliber 20/67 samt 150 stk. riffelpatroner, kaliber .22 Hornet. (3). Haglpatroner og riffelpatroner. 20 stk. stålhagl kaliber 16/70 - Hubertus. 25 stk. skovpatroner, kaliber 20/67 - Gamebore - samt 150 stk. riffelpatroner, kaliber .22 Hornet - h.h.v. Prvi Partizan og Winchester. (3) Jagttegn og våbentilladelse til riffel med kaliber .22 Hornet kræves. Varunr: 3513326 SEK 984 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-08-28 18:40:00 SEK 369
Enfield karabin M.1856 (1)
Enfield karabin M.1856 (1). Enfield karabin M.1856. Med to Indien mærker. Beslag i jern og messing. Låsen stemplet 1862 og VR under krone samt 19 13. Original rensestok. Totallængde: 95,5 cm. Kan frit erhveres, da den ikke kræver nogen form for tilladelse. Varunr: 3518821 SEK 4 920 DK, Herlev, Dynamovej 2014-08-28 18:59:00 SEK 2 152
Jagtriffel svensk  Husqvarna model Älgen, kraftig kaliber 30-06( 7,62x63mm)
Jagtriffel svensk Husqvarna model Älgen, kraftig kaliber 30-06( 7,62x63mm). Serienr 76975. Jagtriffel, Husqvarna Model Älgen i kaliber .30-06 (7,62 x 63 mm) . Serienr 76975. skæfte med slid og brugsmærker. OAL 113,5 cm. 58,5 cm. blank løb med skarpe riffelgange, 36,5 cm 26 cm kolbe med skape net skæringer. Vægt 3kg200gram. Våbentilladelse påkrævet. Varunr: 3517400 SEK 2 460 DK, Helsingør, Støberivej 2014-08-28 19:00:00 SEK 676
Revolver Colt Pocket M.1849 med 6 skuds tromle kal. 31 (1).
Revolver Colt Pocket M.1849 med 6 skuds tromle kal. 31 (1).. Revolver Colt Pocket M.1849 med 6 skuds tromle kal. 31. Nummerens med serienummer: 247826. Alt skrift på revolveren ses tydeligt. Graveret med Colts New York adresse på en enkelt line. Totallængde: 25 cm. Løbslængde: 5 tommer. Fuldt funktionsdygtig. Dette våben er i våbenlovens forstand, at ... Varunr: 3520262 SEK 9 840 DK, Herlev, Dynamovej 2014-08-28 19:06:00 SEK 7 380
Halvautomatisk italiensk Beretta Pistol, kaliber .22 long rifle med indstillelige sigtemidler
Halvautomatisk italiensk Beretta Pistol, kaliber .22 long rifle med indstillelige sigtemidler. Serienr. A 03610 U. Halvautomatisk italiensk Beretta Pistol, kaliber .22 long rifle, let ortopædisk træskæfte med skæftemagasin, justérbare sigtemidler. OAL 23 cm., 14,5 cm. spejlblankt løb med skarpe riffelgange. Fremstår med brugsspor, lettere bruneringsslid, ingen rust eller rustspor. Vægt 900... Varunr: 3517371 SEK 1 845 DK, Helsingør, Støberivej 2014-08-28 19:10:00 SEK 1 353
Jagtriffel Howa 1500, kaliber 30-06 (7,62x63) med fritliggende pibe og nylonkolbe
Jagtriffel Howa 1500, kaliber 30-06 (7,62x63) med fritliggende pibe og nylonkolbe. Serienr B211288. Jagtriffel HOWA 1500, kaliber. 30-06. kan lades og aflades i sikret stand, korn/kærv ikke anlagt af hensyn til den forberedte kikkertmontage. Serienr B211288. OAL 108 cm. 55 cm fritliggende pibe med spejlblankt løb med skarpe riffelgange. 35 cm nylonkolbe med gummikappe. Vægt ... Varunr: 3513853 SEK 4 920 DK, Helsingør, Støberivej 2014-08-28 19:20:00 SEK 3 690
Jagtriffel CZ 98 Hunter Classic kal. 308 win.
Jagtriffel CZ 98 Hunter Classic kal. 308 win. . Jagtriffel CZ 98 Hunter Classic kal. 308 win. . Våbennummer: 00106. Pibelængde: 55 cm. Totallængde 108 cm. Hængslet magasin til 3 patroner. Fremstår med almindelig brugsslitage. Våbentilladelse påkrævet Varunr: 3515301 SEK 4 305 DK, Herlev, Dynamovej 2014-08-28 19:21:00 SEK 1 476
Bajonetter danske mm. (6)
Bajonetter danske mm. (6). Samling bajonetter, heriblandt, danske, fransk, samt Fairbairn–Sykes replica. L. 36-72 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. (6) Varunr: 3482941 SEK 2 214 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-08-28 19:22:00 SEK 1 845
Jagtgevær Husqvarna Model 310 side-by-side Kaliber 12-70
Jagtgevær Husqvarna Model 310 side-by-side Kaliber 12-70. Serienummer 195259. Jagtgevær Husqvarna Model 310 side-by-side Kaliber 12-70 med engelsk skæfte. Serienummer 195259. Jagtgevær Husqvarna Model 310 side-by-side Kaliber 12-70 med engelsk skæfte. Lettere håndslidt boxlås-model stramme fjedre, lettere slør i hovedbolt. Delvis løs sigteskinne. OAL ... Varunr: 3505882 SEK 1 845 DK, Helsingør, Støberivej 2014-08-28 19:30:00 SEK 523
Halvautomatisk haglgevær Remington M.1100 kal. 12/70
Halvautomatisk haglgevær Remington M.1100 kal. 12/70. Remington halvautomatisk haglgevær model 1100 kal. 12/70. Våben nr. 352114V. Pibelængde: 65,5 cm. Totallængde: 118 cm. Kolbelængde: 36 cm. Olieret skæfte i året valnøddetræ. Plomberet til 2 skud. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. Varunr: 3515374 SEK 3 075 DK, Herlev, Dynamovej 2014-08-28 19:37:00 SEK 2 706
 Walther finskydningsriffel kaliber 22 long rifle med mikrometer ringsigte
Walther finskydningsriffel kaliber 22 long rifle med mikrometer ringsigte. Serienummer 3757 Tysk Walther finskydningsriffel kaliber 22 long rifle med mikrometer ringsigte. OAL 111 cm. 65 cm spejlblankt løb med skape riffelgange 34½ kolbe med gummikappe og skarpe netskæringer. Vægt 4 kg 900 gram. Varunr: 3496347 SEK 4 920 DK, Helsingør, Støberivej 2014-08-28 19:40:00 SEK 2 091
Tand fra kaskelothval, L. 14 cm.
Tand fra kaskelothval, L. 14 cm. . Tand fra Kaskelothval. L. 14 cm, vægt 246 gr. Cites certifikat fra Skov & Naturstyrelsen medfølger. Varunr: 3363346 SEK 1 476 DK, Helsingør, Støberivej 2014-08-28 19:45:00 SEK 707
 1 2 3 4 5 6  >>