Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Vapen, jakt och militaria i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor

 Online värdering

Pröva vår online värdering  -
Det är enkelt, snabbt och gratis

   1 2 3 4 5 6  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Zuluföremål
Zuluföremål. FLUGVIFTARE, 2 st, KLUBBA, SPJUT, BORSTE, Zulu, 1900-tal Varunr: 3782997 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 11:40:00
Se mer
Zebra Fell mit Kopf, Mähne und Schwanz
Zebra Fell mit Kopf, Mähne und Schwanz. Zebra Fell mit Kopf, Mähne und Schwanz, 280 (228) x 177 cm. Gebrauchsspuren, an den Kanten berieben, Übergänge Bein Körper partiell Haarverluste, ein kleiner Riss im Fell im Hinterteilbereich. Varunr: 3782521 SEK 5 596 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2015-04-02 12:21:39 SEK 3 964
Samling jaktroféer, 3 st samt 11 lösa horn (14)
Samling jaktroféer, 3 st samt 11 lösa horn (14). Samling jaktroféer, 3 st samt 11 lösa horn Rådjur. Varunr: 3780467 SEK < 1 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2015-04-02 13:43:00 SEK 300
Fabarm Gamma kal. 12/70 o/u Skeetbøsse
Fabarm Gamma kal. 12/70 o/u Skeetbøsse. Fabarm Gamma kal. 12/70 o/u hagelgevær. Serienr. 120338. Løbslængde 76, skæftelængde 37. Monteret med løbsvælger i sikring. Snabelforskæfte. Faste boringer. Varunr: 3782933 SEK 4 994 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-04-02 13:48:23 SEK 2 372
Winchester 94. kal. 30-30. The Great Gold Strike 1896
Winchester 94. kal. 30-30. The Great Gold Strike 1896. Winchester riffel mod. 94 kal. 30-30. The Great Gold Strike 1896. Rundt løb graveret med "Klondike Commemorative". Kolbe med plakette.Serienummer KGR 11197. PL. ca. 49 cm. TL. ca. 96,5 cm. Fremstår velholdt og i god mekanisk stand, skæfte med mindre slidmærke. Våbentilladelse påkrævet Varunr: 3782634 SEK 5 618 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-04-02 16:41:23 SEK 3 870
Belgisk hanebøsse. Omkring år 1900
Belgisk hanebøsse. Omkring år 1900. Belgisk hanebøsse. Omkring år 1900. Fremstår med brugsspor samt løb med ny brunering. Våbennummer 207. Løb: 75 Total: 117,5 cm. Varunr: 3782930 SEK < 1 000 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-04-02 16:41:46 SEK 406
Haglbøsse Miruko o/u - kaliber 12/70
Haglbøsse Miruko o/u - kaliber 12/70. Haglbøsse Miruko o/u - kaliber 12/70. ejektor. Våbennummer: 597739. Løbslængde: 71 cm. totallængde: 115 cm. - Boringer ca.: 3/4 + 1/2. Rene blanke løb. Ventileret sigteskinne, Blank baskyle med florale garveringer og rosetter. Oliebehandlet valnøddetræsskæfte, skåret med dråbe ved kolbehals. ... Varunr: 3782639 SEK 7 491 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-04-02 16:42:28 SEK 5 868
Remington mod. 1100 kal. 12/70 halvautomatisk haglgevær
Remington mod. 1100 kal. 12/70 halvautomatisk haglgevær . Remington mod. 1100 kal. 12/70 halvautomatisk haglgevær. Serienummer L376378V. PL.69 cm, TL 123 cm. Med ventileret sigteskinne. Fremstår med brugspræg. Jagttegn påkrævet. Varunr: 3782096 SEK 3 121 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-04-02 16:42:50 SEK 2 247
Haglbøsse AYA Jaguar Special, ejector kal 12/70
Haglbøsse AYA Jaguar Special, ejector kal 12/70 . Haglbøsse AYA Jaguar Special ejector kaliber 12/70. Våbennummer: 279195. PL. 66,5 cm, TL. 109,5 cm. Afstand aftrækker til bagkappe 37 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Bl.a afskaldning af lak på kolpe. Jagttegn påkrævet Varunr: 3782492 SEK 6 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-04-02 16:43:42 SEK 3 870
Dekorsköldar
Dekorsköldar. DEKORSKÖLDAR, 3 st, 1900-tal, den stora sköldens höjd 117 cm Varunr: 3783068 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 16:44:00
Se mer
BSA Jagtriffel kaliber 30-06 monteret med Tasco EXP kikkert
BSA Jagtriffel kaliber 30-06 monteret med Tasco EXP kikkert. BSA Jagtriffel kaliber 30-06 monteret med Tasco EXP kikkert. Pibe: 57 Total: 112 cm. Våbennummer. 782847. Fremstår med brugsspor. Våbentilladelse påkræves. Varunr: 3782528 SEK 4 370 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-04-02 16:45:35 SEK 1 373
Udstoppet fasan
Udstoppet fasan . Udstoppet fasan på stand af træ. 80 x 50 x 44 cm. Fremstår med lettere slitage. Varunr: 3776412 SEK < 1 000 DK, Aarhus, Egå Havvej 2015-04-02 16:58:00 SEK 468
Omdrejningspistol M 1880/85
Omdrejningspistol M 1880/85 . Revolver 163- Omdrejningspistol M 1880/85 for hærens officerer. Kal. 9 mm. TL 23 cm, LL 11,2 cm. Fremstillet på Københavns Tøjhus. Fremstår nummerens. Løbet sidder lidt skævt, bør efterses af bøssemager, hvis den skal bruges til skydning. Tydelige numre 1-6 på kamre. Samlertilladelse til ... Varunr: 3783283 SEK 1 498 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-04-02 19:01:00 SEK 3 745
Dansk officerssabel M.1858/10
Dansk officerssabel M.1858/10 . Dansk officerssabel M.1858/10. Fæste i messing m. gennebrudt kurv samt riller, kantet nakkestykke. Greb beklædt m. rokkeskind, riller med sølvtråde. Let krum klinge stemplet CL. Seifert, skede m. en bærering samt dupsko. KL. 83 cm. TL. 100 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Varunr: 3780883 SEK 1 248 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-04-02 19:05:00 SEK 1 685
Diverse blankvåben (8)
Diverse blankvåben (8). Diverse persiske og afrikanske blankvåben. Flere med sølvindlægninger. L 25 - 68 cm. Fremstår med rustspor. Blankvåbentilladelse påkrævet. (8) Varunr: 3783836 SEK 1 873 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-04-02 19:23:00 SEK 437
Winchester Grand European 12/70 skeetbøsse
Winchester Grand European 12/70 skeetbøsse. Winchester Grand European 12/70 ejektor skeetbøsse. Våbennummer. 441126. Løbslængde ca: 71 cm. totallængde ca: 114,5 cm. boringer: 1/2 + 1/4. Ventileret sigteskinne. Løbene og kamrene er blanke og rene. Begge løb med fuld blånering. Baskylen blank og dekoreret med rosetter. Enkelt aftrækker, ... Varunr: 3782927 SEK 11 236 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-04-02 19:28:00 SEK 6 492
Winchester Grand European 12/70 ejektor skeetbøsse
Winchester Grand European 12/70 ejektor skeetbøsse. Winchester Grand European 12/70 ejektor skeetbøsse. Våbennummer. 42005. Løbslængde ca: 71 cm. totallængde ca: 114,5 cm. boringer: 1/2 + 1/4. Ventileret sigteskinne. Løbene og kamrene er blanke og rene. Begge løb med fuld blånering. Baskylen blank og dekoreret med rosetter. Enkelt aftrækker, ... Varunr: 3782928 SEK 12 485 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-04-02 19:33:00 SEK 7 491
Krutflaskor
Krutflaskor. KRUTFLASKOR, KRUTHORN, DOSOR, mässing, koppar och horn, olika kulturer Varunr: 3783107 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 19:36:00
Se mer
Samling jakttroféer, rådjur, 5 st (5)
Samling jakttroféer, rådjur, 5 st (5). Samling jakttroféer, rådjur, 5 st. Ej monterade. Varunr: 3774657 SEK < 1 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2015-04-02 19:38:00 SEK 300
Dansk signalpistol M1888
Dansk signalpistol M1888 . Dansk signalpistol M1888 af messing, kal. ca. 23 mm, grebsskaller af nøddetræ, stemplet SA for Sø Artilleriet, serie nr. 7. PL 10,5 TL. 23 cm. Samlertilladelse til signalvåben fordres. Varunr: 3782637 SEK 5 618 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-04-02 19:40:00 SEK 1 685
Miroku haglgevær S/S kal 12/70
Miroku haglgevær S/S kal 12/70 . Miroku s/s haglgevær. Fremstillet i Japan. kal. 12/70 serienummer 433020 PL.71 TL. 112 cm. Baskyle med scroll gravering, med automatisk sikring. Fremstår med minimal slitage. Jagttegn påkræves. Varunr: 3782938 SEK 2 497 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-04-02 19:52:00 SEK 1 748
Mauser jagtriffel kal 6,5x55
Mauser jagtriffel kal 6,5x55. Mauser jagtriffel kal 6,5x55, serie nr. 2808, med Schultz & Larsen pibe, monteret med Smith & Bender 1,5-6 sigtekikkert. PL. 58,5 TL. 112 cm. Våbentilladelse påkrævet. Eftersyn og udlevering kun efter aftale. Varunr: 3741641 SEK 5 618 DK, Aarhus, Egå Havvej 2015-04-02 20:00:00 SEK 3 371
MIM Variocage. Transportbur til hund
MIM Variocage. Transportbur til hund. MIM Variocage. Transportbur til hund. Grå og sortlakeret metal. Nøgler mangler. H. 65 cm., 80 x 54 cm. Justerbar længde. Fremstår med spor efter brug Varunr: 3783605 SEK 1 873 DK, Helsingør, Støberivej 2015-04-02 20:04:00 SEK 687
RWS kaliber 8x57 JRS riffelpatroner 80 stk
RWS kaliber 8x57 JRS riffelpatroner 80 stk. RWS kaliber 8x57 JRS riffelpatroner, 2 æsker 40 stk 12,1 gram H-mantel og 2 æsker 40 stk 12,8 gram TIG Brenneke, våbentilladelse til kaliber 8x57 JRS kræves Varunr: 3781095

SEK 1 873 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 2015-04-02 20:14:00 SEK 1 061
Aya Jaguar Special S/S haglgevær kal. 12/70
Aya Jaguar Special S/S haglgevær kal. 12/70. Aya Jaguar Special S/S haglgevær med sidelåse, kal. 12/70, serie nr. 411453, engelsk skæfte. PL. 66 TL. 106 cm. Jagttegn påkrævet. Eftersyn og udlevering kun efter aftale. Varunr: 3741680 SEK 4 994 DK, Aarhus, Egå Havvej 2015-04-02 20:20:00 SEK 3 621
AYA Hunters gun haglgevær s/s kal 12/70
AYA Hunters gun haglgevær s/s kal 12/70 . AYA Hunters gun haglgevær s/s kal 12/70. Våbennummer: 310430. PL 68 cm, TL 110,5 cm. Afstand til kolbe 37 cm. Boringer ca 1/2 + 1/1. Doubletrigger. Fremstår med brugsspor, pæne løb uden slør. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben fordres. Varunr: 3783411 SEK 1 248 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-04-02 20:35:00 SEK 468
Pistolar
Pistolar. DEKORATIONSPISTOLER, 5 st, med hjullås, snapplås, flintlås och slaglås Varunr: 3783124 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 20:36:00
Se mer
Winchester salonriffel, kal .22
Winchester salonriffel, kal .22. Winchester salonriffel model 1890, kal .22, serie nr. 259698, med rørmagasin og pump-funktion. PL. 59,5 TL. 102 cm. Fremstår med brugsslitage. Våbentilladelse påkrævet. Eftersyn og udlevering kun efter aftale. Varunr: 3741682 SEK 3 745 DK, Aarhus, Egå Havvej 2015-04-02 20:40:00 SEK 2 497
Special Poldi Elektro haglgevær s/s kal 12/65
Special Poldi Elektro haglgevær s/s kal 12/65. Special Poldi Elektro haglgevær s/s kal 12/65. Våbennummer: 1161050. PL 72 cm, TL 113,5 cm. Afstand til kolbe 36 cm. Boringer ca 1/1 + 1/1. Doubletrigger. Fremstår med brugsspor, rene løb uden slør. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben fordres. Varunr: 3783431 SEK < 1 000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-04-02 20:45:00 SEK 499
Simson Suhl Thuringen haglgevær s/s kal 12/70
Simson Suhl Thuringen haglgevær s/s kal 12/70 . Simson Suhl Thuringen haglgevær s/s kal 12/70. Våbennummer: 179204, fabrikationsnummer: 155. PL 70 cm, TL 112 cm. Afstand til kolbe 37 cm. Boringer ca 1/1 + 1/1. Doubletrigger, pæne løbe uden slør. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben fordres. Varunr: 3783440 SEK 1 498 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-04-02 20:55:00 SEK 499
 1 2 3 4 5 6  >>