Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Vapen, jakt och militaria i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor

 Online värdering

Pröva vår online värdering  -
Det är enkelt, snabbt och gratis

   1 2 3 4 5 6  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Hovedmonteret løve, ung han, L. 38 cm.
Hovedmonteret løve, ung han, L. 38 cm.. Hovedmonteret ung han løve. Monteret med ophæng på bagside samt medfølgende krog. Længde ca. 38 cm fra snude til baghoved, H. ca. 21 cm. Kan frit handles indefor EU grænser Varunr: 3810841 SEK 9 429 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2015-04-26 19:15:00 SEK 5 029
Anschütz Model 64
Anschütz Model 64. Anschütz matchriffel kal. 22 lr. OAL 112 LL63 cm. Fremstår mekanisk funktionel og i orden; pibe blank men ikke rentrukket. Serienr. 883925. Våben- eller SKV-illadelse fordres; eftersyn/udlevering efter forudgående aftale. Varunr: 3795050 SEK 1 509 DK, Herning, Engdahlsvej 2015-04-26 19:37:00 SEK 534
Westerner's Arms. Remington kal 44 revolver.
Westerner's Arms. Remington kal 44 revolver.. Revolver, sortkrudt. Westerner's Arms model som Remington New mMdel Army kal. 44. LL 20 OAL 35cm. Fremstår mekanisk stram og velfungerende; moderate brugsspor. SKV-tilladelse fordres; eftersyn/udlevering efter forugående aftale. Varunr: 3799037 SEK 1 509 DK, Herning, Engdahlsvej 2015-04-26 19:45:00 SEK 534
Kruthorn, 1800-tal
Kruthorn, 1800-tal. Kruthorn, 1800-tal. Kruthorn i svinskinn samt mässing. Åldersrelaterat slitage, spricka. Varunr: 3788075 SEK < 1 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2015-04-26 20:29:00 SEK 300
Riffelkamera FULL HD1080 8GB WIFI
Riffelkamera FULL HD1080 8GB WIFI. Riffelkamera FULL HD1080 8GB WIFI Riffelkamera med høj opløsning (FULL HD1080) og hukommelse på 8GB (eksternt micro SD, medfølger) Monteres på riflen med det medfølgende beslag og kan så fjernbetjenes via din smartphone (se billeder).Her kan du også se billede/video straks. Kameraet har ... Varunr: 3792259

SEK 3 143 DK, Herning, Engdahlsvej 2015-04-26 21:17:00 SEK 1 760
Smarthit holosight redring-sigte
Smarthit holosight redring-sigte. Smarthit holosight red-ring-sigte der passer til alle haglvåben - også halvautomatiske. Smarthit holosight giver en rød ring ovenpå løbet og du dermed sigtelinie ud til dit mål. Smarthit holosight er desuden parallaxfri. Smarthit holosight har en gennemsigtig ring med justerbar lysstyrke. Varunr: 3792291

SEK 3 143 DK, Herning, Engdahlsvej 2015-04-26 21:20:00 SEK 1 509
Riffelkamera FULL HD1080 8GB WIFI. Riffelkamera FULL HD1080 8GB WIFI Riffelkamera med høj opløsning (FULL HD1080) og hukommelse på 8GB (eksternt micro SD, medfølger) Monteres på riflen med det medfølgende beslag og kan så fjernbetjenes via din smartphone (se billeder).Her kan du også se billede/video straks. Kameraet har ... Varunr: 3792261

SEK 3 143 DK, Herning, Engdahlsvej 2015-04-26 21:45:00 SEK 1 949
Udstoppet leopardskildpadde
Udstoppet leopardskildpadde. Leopardskildpadde. Hidrører fra Jesperhus Blomsterpark, udstoppet i Tyskland 2011. Medfølgende certifikat fra konservator. L: ca. 34 cm. B. 19-20 cm. PladeL. 42 cm. Kan sælges uden Cites certifikat i Danmark. Ved udførelse fra Danmark bedes man rette henvendelse til Naturstyrelsen / Cites. Varunr: 3812821 SEK 1 006 DK, Odense, Kratholmvej 2015-04-27 13:09:41 SEK 1 131
To læderhatte.
To læderhatte.. To læderhatte. Et stk i brun læder, samt et stk i rusking med satinklæde. Str. L samt XL. (2) Varunr: 3798736

SEK 1 257 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2015-04-27 14:35:00 SEK 377
Slaglåsgevär, allmoge
Slaglåsgevär, allmoge. Slaglåsgevär, allmoge, 1800-talets mitt, defekt lås, hane mm. saknas. Laddstock saknas. Stock med senare lack. L: 116 cm. Varunr: 3801087 SEK < 1 000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2015-04-27 16:25:00 SEK 300
Riffel - Savage Arms, kaliber .300 Savage. Lever action ladesystem.
Riffel - Savage Arms, kaliber .300 Savage. Lever action ladesystem. . Riffel - Savage Arms. Kaliber .300 Savage. Lever action ladesystem. Våbennummer: 103073. Pibelængde: 61 cm. Totallængde 110 cm. Fremtræder med aldersrelaterede brugsspor - bl.a. slitage af brunering. Våbentilladelse kræves. Varunr: 3804846 SEK 3 772 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2015-04-27 18:00:00 SEK 1 572
Riffel - Browning Safari, kaliber 7 mm. REM. Halvautomatisk ladesystem.
Riffel - Browning Safari, kaliber 7 mm. REM. Halvautomatisk ladesystem. . Riffel - F.N Browning Safari. Kaliber 7 mm. REM. Halvautomatisk ladesystem. Våbennummer: 311MY05836. Pibelængde: 62 cm. Totallængde 114 cm. Forsynet med vippemagasin. Ingen sigtemidler. Fremtræder med aldersrelaterede brugsspor. Mærker i skæftem og gennemslid af brunering enkelte steder. ... Varunr: 3804850 SEK 7 543 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2015-04-27 18:00:00 SEK 2 452
Glatløbet haglgevær, enkeltløbet med repeter ladesystem. Stevens Model 58. Kaliber 12.
Glatløbet haglgevær, enkeltløbet med repeter ladesystem. Stevens Model 58. Kaliber 12.. Enkeltløbet haglgevær. Stevens Model 58. Kaliber 12/70. Våbennummer: 621 (undersiden af pistolgreb) Pibelængde: 66 cm. Totallængde 120 cm. Aftagelig magasin. Repeter ladesystem. Våbentypen er ofte anvendt på Grønland. Almindelig aldersrelaterede brugspræg. Jagttegn eller samlertilladelse til ... Varunr: 3804864 SEK 3 143 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2015-04-27 19:00:00 SEK 1 163
Riffel. US carabin kal. 30 (3)
Riffel. US carabin kal. 30 (3). Riffel. US carabin kal. 30. Våbennummer 5259239. PL 45 cm, TL 91 cm. Fremstillet hos General Motors 6-44. Der medfølger 3 magasiner. Fremstår med mindre brugspræg. Våbentilladelse påkrævet. (3) Varunr: 3812210 SEK 3 772 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-04-27 19:05:00 SEK 3 394
SVÄRD, JAPAN,  JUKAKU/TOSHINORI 壽格 1781
SVÄRD, JAPAN, JUKAKU/TOSHINORI 壽格 1781. Svärd, Japan, Jukaku/Toshinori 壽格 1781 Svärdssmed: Jukaku/Toshinori 壽格 Region: Inaba 因幡 Tillverkningsår: 1781 天明 Tenmei - 1789 Konstperiod: Edo (1603–1867) Svärdsperiod: Shinto (1596-1781) Total bladlängd: ca 74,5 OBS! ... Varunr: 3785264 SEK 35 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2015-04-27 19:20:00 SEK 9 000
Haglbøsse Huglu 210AC s/s kaliber 20/76
Haglbøsse Huglu 210AC s/s kaliber 20/76. Haglgevær Huglu 210AC s/s kaliber 20/76 haglgevær, våbennummer 09C1773. TL 117,5 cm, PL 71 cm, afstand aftrækker til kolbe 39 cm. Singletrigger, løbsvælger, bokslås med sideplader samt ejector. Fremstår ny og ubrugt. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Varunr: 3755595 SEK 15 087 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-04-27 19:24:00 SEK 7 795
Sako Finnwolf. Lever action. Kal. 243.
Sako Finnwolf. Lever action. Kal. 243.. Sako Finnwolf. Kal. 243. Jagtriffel, repeterriffel med bøjlespænder. TL 110 cm, PL 56,5 cm. Stikmagasin med 5 skud. Monteret med Swaroski-Optik Tirol Habicht 1,5-6x42 Nova. Kikkertsigte. Fremstår ikke meget brugspræget. Løb med skarpe riffelgange, våbennummer 11088. Våbentilladelse påkrævet. Varunr: 3788129 SEK 18 858 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-04-27 19:29:00 SEK 11 315
Smith & Wesson revolver, model 686 Kal. 357/38 Magnum
Smith & Wesson revolver, model 686 Kal. 357/38 Magnum. Smith & Wesson revolver, model 686 Kal. 357/38 magnum. Våbennummer DAY9419. PL 15 cm, TL 29 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Fiberoptisk sigte, det originale medfølger. Aftræk tunet. SKV2 tilladelse påkrævet. Varunr: 3795659 SEK 3 772 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-04-27 19:39:00 SEK 6 160
Svärd, Japan, YOKOYAMA SUKESADA  橫山祐定, 1736-1744
Svärd, Japan, YOKOYAMA SUKESADA 橫山祐定, 1736-1744. Svärd, Japan, YOKOYAMA SUKESADA 橫山祐定, 1736-1744. Svärdssmed: Sukesada 祐定 Svärdsskola: Yokoyama 橫山 Region: Bizen 備前 Tillverkningsår: 1736 (元文 Genbun) till 1772 (安永 Anei) Konstperiod: ... Varunr: 3695436 SEK 20 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2015-04-27 19:40:00 SEK 3 900
Sveriges riksvapen, bemålat trä
Sveriges riksvapen, bemålat trä. Sveriges riksvapen, bemålat trä. Gullackerad. Vapensköld flanklerat av lejon. L 100, H 60. Färgbortfall samt torrsprickor. Denna vara visas ej i vårat showroom 23-26 april utan visas istället i vår monter på Smedjebackens Bomässa. Varunr: 3797002 SEK 3 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2015-04-27 19:45:00 SEK 1 700
Replika flintelåspistol
Replika flintelåspistol. Replika flintelåspistol. Mekanisk stram og velfungerende. Midten af 1900-tallet. SKV2 tilladelse påkræves. L. 36 cm. Varunr: 3811761 SEK 1 257 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-04-27 19:53:00 SEK 377
KNIV, JAPAN, 1700-tal
KNIV, JAPAN, 1700-tal. Kniv, Japan, 1700-tal Tillverkningsår: 1700-tal Konstperiod: Edo (1603–1867) Svärdsperiod: Shinto (1596-1781) till Shin-Shinto (1781-1876) Total bladlängd: ca 31cm OBS! Visning av detta objekt sker endast efter tidsbokning, ring 011-18 26 30. Please observe. Viewing ... Varunr: 3785252 SEK 7 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2015-04-27 19:55:00 SEK 1 400
En samling orientalske blankvåben (9)
En samling orientalske blankvåben (9). En samling orientalske blankvåben i forskellige udforminger, hovedparten i skeder. Enkelte knive kan ikke trækkes ud af skede. Fremstår i aldersrelateret stand med fejl, mangler og defekter. Største totalmål .: 81 cm. Kræver gyldig blankvåbentilladelse. (9) Varunr: 3812599 SEK 1 006 DK, Vejle, Dandyvej 2015-04-27 20:00:00 SEK 409
Glatløbet haglgevær o/u - SKB Arms Model 805 S. Kaliber 12/70.
Glatløbet haglgevær o/u - SKB Arms Model 805 S. Kaliber 12/70. . Glatløbet haglgevær o/u. SKB ARMS model 805 S. kaliber 12/70. Våbennummer: (NA) 09419. Pibelængde: 76 cm. Totallængde: 120 cm. Forsynet med ventileret bred sigteskinne, ejektor, løbsvælger og udskiftelige chokes. Våbnet fremtræder som nyt. Rigt forsynet med florale graveringer. Mørkt året skæfte... Varunr: 3810085 SEK 16 344 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2015-04-27 20:00:00 SEK 11 315
Simson Suhl Thuringen haglgevær s/s kal 12/70
Simson Suhl Thuringen haglgevær s/s kal 12/70 . Simson Suhl Thuringen haglgevær s/s kal 12/70. Våbennummer: 159239, fabrikationsnummer: 353. PL 70 cm, TL 113 cm. Afstand til kolbe 37 cm. Boringer ca 1/1 + 1/1. Doubletrigger. Fremstår med brugsspor, knækket samt repareret skæfte. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben fordres. Varunr: 3813237 SEK 1 006 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-04-27 20:04:00 SEK 377
Jagtriffel. Remington model 788 kal 308WIN
Jagtriffel. Remington model 788 kal 308WIN. Jagtriffel. Remington model 788 kal 308WIN. Våbennummer B6064674. PL 44 cm, TL 97,5 cm. Fremstår med brugsspor. Våbentilladelse påkrævet. Varunr: 3812117 SEK 1 886 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-04-27 20:10:00 SEK 1 383
SVÄRD, JAPAN, KIYONORI 清則 1429-1441
SVÄRD, JAPAN, KIYONORI 清則 1429-1441. Svärd, Japan, Kiyonori 清則 1429-1441 Svärdssmed: Kiyonori 清則 Svärdsskola: Yoshii 吉井 Region: : Bizen 備前 Tillverkningsår: 1429-1441 Konstperiod: Muromachi (1392–1573) Svärdsperiod: Koto (800-1596) Total ... Varunr: 3785257 SEK 25 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2015-04-27 20:10:00 SEK 6 400
Riffel. Mauser/98 Kal. 30.06 Mauser  våben nr. 1965
Riffel. Mauser/98 Kal. 30.06 Mauser våben nr. 1965. Riffel. Mauser med Otterup pibe Kal. 30.06. Våbennr. 1965. Ifølge rekvirent monteret med Otterup pibe samt velskydende. Lås med sidesikring. Monteret med Kassnar kikkertsigte. Løbslængde : 58.5 cm. Total L. 114 cm. Afstand til aftrækker : ca. 35.5 cm. Fremstår med alm. brugsslitage, manglende ... Varunr: 3810817 SEK 3 143 DK, Vejle, Dandyvej 2015-04-27 20:20:00 SEK 1 100
Baikal ICH-58 haglgevær s/s kal 16/70
Baikal ICH-58 haglgevær s/s kal 16/70 . Baikal ICH-58 haglgevær s/s kal 16/70. Våbennummer: C0374. PL 73 cm, TL 115 cm. Afstand til kolbe 37,5 cm. Boringer ca 1/2 + 1/4. Doubletrigger, uden slør men med brugsspor. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben fordres. Varunr: 3812730 SEK 1 006 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-04-27 20:33:00 SEK 377
Halvautomatisk salonriffel: Anschütz kal. 22LR
Halvautomatisk salonriffel: Anschütz kal. 22LR. Halvautomatisk salonriffel: Anschütz kal. 22LR. Monteret med Bushnell sigtekikkert. Medfølgende 2 magasiner. Våbennummer: 31221. Pibelængde: 51 cm. Totallængde: 103 cm. Fremstår med brugsspor. Våbentilladelse kræves Varunr: 3812079 SEK 2 514 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-04-27 20:33:00 SEK 1 760
 1 2 3 4 5 6  >>