Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Monica Backström "Pandora"
MONICA BACKSTRÖM, fat på fot, "Pandora", Kosta Boda, blåtonat glas med röda och gröna inslag, gravyrsignerad M Backström 79140, höjd 10 cm, diameter 38 cm
Varunr: 4890940
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 18-01-2018
13:30:00
Se mer
Ingegerd Råman
INGEGÄRD RÅMAN, vas, signerad Skruf Råman, koboltsblå med förgylld kant samt Tre kronor, höjd 21 cm
Varunr: 4890946
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
14:10:00
Se mer
Royal Copenhagen. Vase, fad samt skål, krakelé glasur (3)
Royal Copenhagen. Vase nr. 3626 dekoreret med krakelé glasur H. 23,5 cm, frugtfad nr. 3508 dekoreret med krakelé glasur H. 5,5 Ø 30 cm samt skål nr. 2559 dekoreret med krakelé glasur H. 3,5 Ø 17,5 cm. Alle I. sort. (3)
Varunr: 4890623
SEK 1 554 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-01-2018
14:38:00
SEK 453
Wilhelm Kåge vas
WILHELM KÅGE, 3 dlr, vas, skålar, 2 st., Gustavsberg, stengods, Argenta, vas med bemålad dekor av silver i form av fisk och fisk med ryttare, märkt 1144, vasens höjd ca 17 cm, skålarnas diameter ca 8 cm
Varunr: 4890956
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-01-2018
15:10:00
Se mer
Konvolut Vasen Kaiser Porzellan (2)
Konvolut Vasen Kaiser Porzellan. Bestehend aus einer bauchigen Bodenvase und einer Deckelvase. Umlaufend dekoriert mit floralen Szenen und Vogeldarstellungen.Höhe 25 cm und 45,4 cm. Altersbedingte Gebrauchsspuren, der Deckel wurde geklebt. (2)
Varunr: 4852906
SEK 1 157 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2018
15:11:47
SEK 386
Gulvvase af fajance
Gulvvase af fajance, H. 56 cm. 1900-tallets begyndelse, Aldersrelaterede brugsspor; glasurkrakeleringer, enkelte hårrevner ved øverste kant samt nederst. Nogle mindre afslag på nederste kant.
Varunr: 4875692
SEK 1 036 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
16:47:00
SEK 453
Konvolut von 4 Vasen, u.a. KPM und Fürstenberg (4)
Konvolut von 4 Vasen, variierende Ausführungen und Höhen. Blumen- und Vogeldekor und Goldmalerei. Höhe 18 cm bis 27 cm. Normale Gebrauchsspuren, Bereibungen an der Vergoldung. Der Deckel der kleinen Vase hat einen Riss. (4)
Varunr: 4851357
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2018
18:12:00
SEK 386
Konvolut 3 große Vasen, u.a. Hutschenreuther (3)
Konvolut 3 große Vasen teils mit Golddekor. Höhe: 28 cm, 29,5 cm, 30,5 cm. Altersgemäße Gebrauchsspure, vereinzelt Bereibungen an der Vergoldung. (3)
Varunr: 4851326
19:13:00
SEK 434
Harald Slott-Møller for Aluminia. Syv stjernetegnsplatter nr. 119 (7)
Harald Slott-Møller for Aluminia. Syv stjernetegnsplatter nr. 119. Tegnet af Harald Slott-Møller i 1903. Ø 23,5 cm. En platte med reparation, fem platter med hårrevne på kant. (7)
Varunr: 4872685
19:24:00
SEK 389
Stor skål i keramik rigt udsmykket
Stor skål i patineret keramik rigt udsmykket med maskeroner og fabeldyr. Delvis bemalet. Af nyere dato (i antik stil) H. 26 cm Ø40 cm.
Varunr: 4891286

SEK 2 072 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2018
19:24:00
SEK 518
Otto Brauer for Kastrup/Holmegaard. Vase med gult overfang
Otto Brauer for Kastrup/Holmegaard. Vase af hvidt opalglas med gult overfang, høj hals og fladt mundstykke. H. 37,5 cm.
Varunr: 4891303
SEK 1 295 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
19:33:00
SEK 1 425
Orrefors, vase dessin no. 3538
Orrefors. Vase af røgfarvet/grønt glas H. 29 cm, sign Orrefors 3538.
Varunr: 4890269
SEK 1 036 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-01-2018
20:15:00
SEK 389
Stor gulvvase KPM, Hubert Griemert, porcelæn
Stor gulvvase. Formgivet af Hubert Griemert i 1961. Fremstillet af: Königliche Porzellan-Manufaktur Berlin, Berlin. Hvidt porcelæn. Høj, langstrakt ovoid form med let konisk udvidet munding. H. 66 cm. Betegnet i bunden med sceptermærke i blå underglasur, 198 (blindstempel). Litteratur: ...
Varunr: 4891878
SEK 4 820 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-01-2018
20:25:00
SEK 1 253
Kähler. Lise Honoré. Vase m/ abstrakt mønster
Kähler. Lise Honoré. Vase m/ abstrakt mønster m/ bånd & bladornamentik i grønne / sorte / brunne nuancer på cremefarvet bund, delvist ridsning dekoration, glaseret keramik, sign. i bunden HAK & på siden Lise Honoré-2004, H. 32 cm. Fremstår m/ få brugsspor.
Varunr: 4887078
SEK 2 590 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
21:09:00
SEK 712
Vas Josef Ekberg
JOSEF EKBERG, vaser, 2 st, Gustavsberg, sgrafitto, dekor av blå blommor mot ljusblå fond, märkt undertill Gustafsberg 1918 resp 1922 JE, höjd ca 11,5-25 cm
Varunr: 4892117
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
11:25:00
Se mer
Deckelvase mit Schmetterlinge und floralem Dekor. Japan.
Deckelvase aus Porzelan mit Schmetterlinge und floralem Dekor. Japan. Maße H. 24 cm. Altersbedingte Gebrauchsspuren, Deckel mit restauriertem Griff.
Varunr: 4828423
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
11:43:13
SEK 386
Lisa Larson ytterfoder
LISA LARSON, ansiktsvas/ ytterfoder, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft, glaserat stengods, signerad LIsa L Made in Sweden, höjd 24, diameter 17 cm
Varunr: 4892126
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
12:15:00
Se mer
Paul Kedelv vaser Coquille
PAUL KEDELV, vaser, 2 st, "Coquille", 1950/60-tal, osignerade, underfång, höjd 36-46 cm
Varunr: 4892139
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
13:25:00
Se mer
Gunnar Nylund vas skålfat
GUNNAR NYLUND, vas, skålfat, Rörstand, stengods, vit glasyr, höjd ca 3,5-14,5 cm
Varunr: 4892142
13:40:00
Se mer
Fad af blåglasseret keramik, 1900-tallet
Fad af hvid og blåglasseret keramik, centralt motiv med rovdyr. Underbund sign. A B. Ø. 38,5 cm. Fremstår med afslag på fane.
Varunr: 4890487
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 19-01-2018
14:00:00
SEK 389
Paul Kedelv vaser Coquille
PAUL KEDELV, vaser, 5 st, "Coquille", 1950/60-tal, signerade Flygsfors och daterade, underfång, höjd 16,5-31,5 cm
Varunr: 4892157
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
15:05:00
Se mer
Hjort & Ipsens enke. Vaser, skåle m.m af keramik. (7)
Hjort & Ipsens enke. Vaser, skåle m.m af keramik bestående af:Hjort keramik:Vase H. 28,5 cmVase H. 19 cmVase H. 22,5 cmOpsats H. 16 Ø 22 cm.Kop med underkopAskebæger Ø 13 cm.Ipsens enke: Lågskål H. 11 Ø 12 cm.
Varunr: 4892627
15:17:47
SEK 648
Gunnar Nylund samt Carl Harry Stålhane
GUNNAR NYLUND, kanna, vas, CARL HARRY STÅLHANE, kanna, Rörstrand, glaserat stengods, höjd ca 19-23 cm
Varunr: 4892163
15:35:00
Se mer
Ilse Claesson vaser Rörstrand
ILSE CLAESSON, vaser, 1 par, Rörstrand, dekor i underglasyr, höjd 21 cm
Varunr: 4892178
17:00:00
Se mer
Effie Hegermann-Lindencrone for Bing & Grøndahl. Lille fad af porcelæn, nr. 1113
Effie Hegermann-Lindencrone for Bing & Grøndahl. Lille fad af porcelæn, nr. 1113, dekoreret med bladværk i relief. L. 19, B. 16 cm. 1. sort.
Varunr: 4888553
SEK 1 036 DK, Aalborg, Nibevej 19-01-2018
18:00:00
SEK 648
Samling B&G porcelæn (7)
Samling B&G porcelæn bestående af: Rundt fad nr. 27/612 mrk. 'FDB Decor eneret' Ø 24,5 cm., Vase nr. 6878/95 fremstår med aftagelig lampeindsats, H 27,5 cm./ 53 cm.2 sort. Vase nr. 6777/32 H 23 cm. 2. sort. Vase nr. 7381/12 H 8,5 cm. Vase nr. 10209/657 H 15,5 cm. 1. sort. Fad nr. 42 samt krakelé...
Varunr: 4892543
18:00:00
SEK 389
Royal Copenhagen. Henriette. Par vaser af porcelæn (2)
Royal Copenhagen. 'Henriette'. Par vaser af porcelæn, nr. 444/8569. H. 26,5 cm. 1. og 2. sort. Den ene vase af 1. sort har et lille afslag under trompetmundingen. (2)
Varunr: 4891589
SEK 5 180 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
18:24:00
SEK 1 554
Paul Kedelv skålar Coquille
PAUL KEDELV, skålar, 4 st, "Coquille", 1950/60-tal, signerade Flygsfors och daterade, underfång, höjd 10-24 cm
Varunr: 4892196
18:30:00
Se mer
Dele fajance i Provencestil med krakelé glasur (7)
Dele fajance i Provencestil med krakelé glasur bestående af kande h.28 cm, lågvase h.24 cm, fad 37 x 29,5 cm, skål på ben h.15,5 x 31 x 26 cm, lågterrin h.24 x 36 x 24 cm.
Varunr: 4882484
SEK 1 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
18:38:00
SEK 389
Keramisk karaffel og krus (7)
Keramisk karaffel med prop H. 28 cm og 6 krus H. 7 cm. (7)
Varunr: 4863625
SEK 1 036 DK, Herning, Engdahlsvej 19-01-2018
18:48:00
SEK 389
 1 2 3 4 5 6  >>