Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Vaser, skålar, fat i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Aluminia. Samling opsatser, vaser m.m. af fajance (12)
Aluminia. Samling opsatser, vaser m.m. af fajance (12). Aluminia. Samling opsatser, vaser m.m. af fajance, bestående af; Jardiniere dekoreret med blå tulipaner og bladværk med gennembrudt fodstykke, nr. 1196/1028, H. 12 cm., Ø. 24 cm. med mærke fra klistermærke. Oval jardinere, dekoreret med blomster og bladværk, nr. 863/115, L. 30 cm. Bonbonnière/... Varunr: 4642321 SEK 3 231 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-01 12:05:43 SEK 3 102
Par vaser af glaseret keramik, Jugend-stil, 1900-tallet (2)
Par vaser af glaseret keramik, Jugend-stil, 1900-tallet (2). Par vaser af glaseret keramik, Jugend-stil, 20. årh., H. 18 cm. Brugsspor. (2) Varunr: 4603883 SEK 1 034 DK, Odense, Kratholmvej 2017-05-01 14:02:00 SEK 388
Yngve Blixt, Höganäs, vas
Yngve Blixt, Höganäs, vas. Yngve Blixt, Höganäs, vas. Glaserat stengods. Signerad i botten, Yngve Blixt, Höganäs 71. Höjd 27 cm. Varunr: 4641556 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 15:04:00 SEK 1 500
Punchbowle med tilhørende kopper, samt øse i klart glas(13)
Punchbowle med tilhørende kopper, samt øse i klart glas(13). Punchbowle af glas, låg med facetslebet knop, dertil 11 tilhørende kopper, samt øse. Mål bowle H. 24,5 cm, Ø. 19,5 cm, kopper H. 6,5 cm, Ø. 9 cm, øse L. 32 cm(lille afslag på greb, samt misfarvning mellem greb og laf).(13) Varunr: 4641722 SEK 1 034 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-01 15:39:00 SEK 388
Mari Simmulson, Upsala-Ekeby, golvvas
Mari Simmulson, Upsala-Ekeby, golvvas. Mari Simmulson, Upsala-Ekeby, golvvas. Lergods. Höjd ca 41 cm. Smärre nagg. Signerad i botten UE Sweden 4366 MS. Varunr: 4641531 SEK 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 15:49:00 SEK 325
Kähler: Fad - orange uranglasur
Kähler: Fad - orange uranglasur. Kähler: Fad med orange uranglasur Ø 43 cm. Fremstår med glasurskade i bunden. Varunr: 4641573 SEK 1 293 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 16:11:00 SEK 1 163
Chinesische Vase im Stil der Qing-Dynastie
Chinesische Vase im Stil der Qing-Dynastie. Chinesische Vase im Stil der Qing-Dynastie. Gefertigt aus dickwandigen Porzellan, verziert mit Abbildungen von Wildpferden. Maße ca.: H. 44,5 cm, D. 19 cm. Die Vase befindet sich in einem Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. Varunr: 4629996 SEK 5 280 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 16:12:00 SEK 3 360
Desing Gunnar Nylund
Desing Gunnar Nylund . GUNNAR NYLUND (1904-1997), urna med lock, Lidköpings Porslinfabrik 1934, Flambé, glaserad i bl.a. brunt och beige, med dekor delvis i guld av figur till häst, signerad Modell Nylund Flambé Rörstrand ALP Lidköping HANDDREJAT STENGODS, Dekor:Dahl Unik 712, höjd med lock ca 25 cm Varunr: 4641390 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 18:06:00
Se mer
Samling vaser og en opsats af slebet glas (4)
Samling vaser og en opsats af slebet glas (4). Samling vaser og en opsats af slebet glas, H. 16-31 cm. Enkelte kalkaflejrninger. (4) Varunr: 4642749 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 19:10:00 SEK 388
Royal Copenhagen. Keramisk vase
Royal Copenhagen. Keramisk vase . Royal Copenhagen. Keramisk vase. Dessinnr. 21706. H. 22.5 cm. Varunr: 4641780 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 19:15:00 SEK 840
Bjørn Wiinblad. Tre vaser af lertøj (3)
Bjørn Wiinblad. Tre vaser af lertøj (3). Bjørn Wiinblad 1918-2006. Tre vaser af lertøj modelleret med ansigter, dekoreret i polykrom glasur: en vase, sign. samt dat. monogram 'BW', '68, model V24, H. 21 cm. (denne med lille glasurafslag ved bund). Vase med hat, sign. samt dat. monogram 'BW', '80, model V13, H. 16 cm. Samt en vase, sign.... Varunr: 4641532 SEK 1 939 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 19:48:00 SEK 1 874
Sylvia Leuchovius prydnadsägg
Sylvia Leuchovius prydnadsägg. SYLVIA LEUCHOVIUS (1915-2003), prydnadsägg, 1 par, Rörstrand, signerade SL Atelje Sweden, glaserat stengods, dekor i underglasyr, höjd ca 14 cm Varunr: 4641433 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 19:52:00
Se mer
 Royal Copenhagen/Kgl.P. Flora Danica urtepotteskjuler.
Royal Copenhagen/Kgl.P. Flora Danica urtepotteskjuler.. Royal Copenhagen/Kgl.P. Flora Danica urtepotteskjuler med grenformede hanke og pousserede blomster. 'Viola uliginosa.Schrad' 'Rubus vestitus..', nr. 20/3570. 1 sortering. H. 12 cm. B.21 cm. Varunr: 4641551 SEK 9 048 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 20:00:00 SEK 7 755
Royal Copenhagen. Stor vase af porcelæn
Royal Copenhagen. Stor vase af porcelæn. Royal Copenhagen. Stor vase af porcelæn motiv med sejlskibe. Dessinnr.: 2764/2040 KNX. 1. sort. H. 34 cm. Varunr: 4641895 SEK 1 551 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 20:01:00 SEK 549
 Michael Andersen & Søn. Kande, glaseret keramik
Michael Andersen & Søn. Kande, glaseret keramik. Michael Andersen & Søn. Kande, glaseret keramik i grønne nuancer, riflet dekoration, mrk. i bunden. 4266 H. 16 cm. Varunr: 4641897 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 20:03:00 SEK 1 939
Signe Persson Melin, Gunnar Nylund, Tomas Anagrius
Signe Persson Melin, Gunnar Nylund, Tomas Anagrius. BURK MED LOCK, oglaserat stengods, signerad Signe Persson Melin, SKÅL, Gunnar Nylund, brunglaserat stendogds, FLASKA, Tomas Anagrius, lergods, höjd ca 9-12 cm Varunr: 4641451 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 20:28:00
Se mer
Bjørn Wiinblad for Nymölle og Rosenthall. Samling fajance (6)
Bjørn Wiinblad for Nymölle og Rosenthall. Samling fajance (6). Bjørn Wiinblad for Nymölle og Rosenthall. Samling fajance. Bestående af; Nymölle: To fade L. 35,5 cm. 1 platte Ø 15 cm. 1 kop samt et bægre. Rosenthall: 1 rundt fad Ø 32 cm. (6) Varunr: 4642941 SEK 1 034 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-05-01 20:36:00 SEK 388
Stor gulvvase af stentøj.
Stor gulvvase af stentøj.. Gulvvase af stentøj, udført i svungne former af brun glaseret stentøj. H. 65 cm. Ø 31 cm. fremstår med enkelte mindre glasurafslag. Varunr: 4641913 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 20:47:00 SEK 452
Meissentallrikar
Meissentallrikar. TALLRIKAR, 1 par, Meissen, 1900-talets första hälft, handmålad dekor med fåglar, genombrutet brätte, diameter 23,5 cm Varunr: 4641487 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 21:40:00
Se mer
Design Oiva Toikka
Design Oiva Toikka. OIVA TOIKKA (född 1931), skulptur, glas, Nuutajärvi Notsjö, signerad samt numrerad 794/1000, höjd ca 28, längd ca 40 cm Varunr: 4641495 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-01 21:56:00
Se mer
Vaser i stentøj, design Louise Dorph (2) - Til fordel for Hjerteforeningen
Vaser i stentøj, design Louise Dorph (2) - Til fordel for Hjerteforeningen. Vaser i stentøj, design Louise Dorph. Glaseret i gråt. Stribet reliefmønster. Diam. 23 cm. (2) Bemærk denne vare kan først afhentes fra tirsdag d. 21. marts. Denne vare er doneret af Louise Dorph. Den er en del af en større velgørenhedsauktion til fordel for Hjerteforeningen. Alle ... Varunr: 4632380 SEK 1 163 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-02 11:03:54 SEK 388
Herman A. Kahler. Fad af stengods
Herman A. Kahler. Fad af stengods. Herman A. Kähler. Rundt fad af stengods. Sign. HAK, Denmark. Ø 36,5 cm. Varunr: 4631846 SEK 1 034 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-02 13:31:06 SEK 388
Bowle og 7 krus af keramik med saltglasur. (8)
Bowle og 7 krus af keramik med saltglasur. (8). Bowle og 7 krus af keramik, prydet med slotte, inskription og vindruer og vinløv i relief, mrk. RM. Bowle H. 30 cm. Krus H. 8 cm. (8) Varunr: 4642386 SEK 1 034 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-02 13:58:00 SEK 388
Niels Kähler: Orange bordlampe
Niels Kähler: Orange bordlampe. Niels Kähler: Bordlampe med orange glasur. H 42 cm (uden fatning). Fremstår med brugsspor. Varunr: 4641574 SEK 3 231 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-02 18:42:00 SEK 2 585
Holmegaard m.m Vaser og lampe (12)
Holmegaard m.m Vaser og lampe (12). Holmegaard, Iittala og Ancher Iversen m.fl. Diverse skåle samt lampeskærm af klart og hvidt glas, heriblandt Savoy, Provence, MB serien. Herudover par stager H. 11-30 cm. (12) Varunr: 4641966 SEK 1 034 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-05-02 19:41:00 SEK 905
Kristallskål, Bengt Edenfalk, Kosta
Kristallskål, Bengt Edenfalk, Kosta. Kristallskål, Bengt Edenfalk, Kosta. Utförd med slipad dekor och vågig kant. Signerad Kosta 58362 Edenfalk. Höjd: 14,5 cm. Diameter: 21 cm. Varunr: 4596817 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-05-02 19:49:00 SEK 300
Kongelig Porcelæn. Blå Blomst Lågpokal
Kongelig Porcelæn. Blå Blomst Lågpokal. Royal Copenhagen. Blå Blomst lågpokal, låg med putti holdende skjold, nr. 1754, 1 sortering. H. 28 cm. Varunr: 4644374 SEK 1 293 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-02 19:50:00 SEK 1 066
B&G. Par prydvaser, 1800-tallet
B&G. Par prydvaser, 1800-tallet. B&G. Par prydvaser bemalet med blomster. Guldfarvede hanke i gedebukkeform afsluttende i ansigter. H. 34,5 cm. (2) Varunr: 4643041 SEK 1 551 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-02 20:04:00 SEK 549
Keramik, bl.a. Alingsås Keramik (3)
Keramik, bl.a. Alingsås Keramik (3). Keramik, bl.a. Alingsås Keramik, tre delar. Vas, handgjord, Alingsås Keramik. Höjd ca 4,5 cm, diameter ca 11 cm. Skål, omärkt. Diameter 4,5 cm, 7,5 cm. Mindre kruka, märkt Bo. Hål i botten. Höjd 6,5 cm, diameter 9 cm. Bruksslitage. Varunr: 4620658 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-05-02 20:24:00 SEK 300
Vas Gouda
Vas Gouda. VAS, glaserat stengods, polykrom dekor, undertill signerad samt märkt Gouda Holland, höjd ca 35 cm Varunr: 4644439 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-03 10:48:00
Se mer
 1 2 3 4  >>