Alfred Homann & Ole V. Kjær for Louis Poulsen, to 'yhavn udendørslamper af patineret kobber
Alfred Homann & Ole V. Kjær for Louis Poulsen, Nyhavn to 'Nyhavn' udendørslamper af patineret kobber m/ glas, tætningsringe & bagstykker, Ø 31 cm. L. 43 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Den ene lampe mangler monteringsskrue i fatningshus. (2)