Egon Eiermann, kontorstol model SE 140 R for Wilde & Spieth Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 2131153

Varenummer: 2115567
Hammerslagspris: EUR 300
DKK 2.235
Vurdering: EUR 600
DKK 4.470

Egon Eiermann, kontorstol model SE 140 R for Wilde & Spieth. Formgivet i 1958, til den tyske pavillon på Verdensudstilllingen i Bruxelles. Konstruktion med et drejeligt og højdeindstilleligt stel af forkromet metal, udstyret med hjul, sæde og ryg af sortlakeret, delvist ergonomisk udformet bøgetræsfiner. Mærket med klistermærke på undersiden. Fremstår med minimale brugsspor, stolen er blevet fuldstændigt restaureret. B. 47cm, H. 78,5-94,5cm, D. 45cm.

JH Transport kan fragte denne vare til JH's lager i Odense eller Ishøj for DKK 300 + dansk moms eller til enhver anden adresse i Danmark til dansk indenrigstakst.
Auktionen afsluttes:  25-01-2011 21:00:00

75442 21-01-2011 01:01:53 EUR 300