Arne Jacobsen, 'Grand Prix' teak spisebord, model FH4605, 1960'erne
Arne Jacobsen 1902-1971, 'Grand Prix' spisebord med klapper monteret på messing-hængsler, profilerede ben af massiv bøg, bordplade af fineret teak. Model FH4605, fremstillet hos Fritz Hansen, 1960'erne. H. 70 cm. L. 152/252 cm. B. 80 cm. Fremstår velholdt med lette aldersrelaterede brugsspor.