Arne Jacobsen, Seks 'Grand Prix' stole, teak, år 1969-70 (6)
Arne Jacobsen 1902-1971, et sæt på seks 'Grand Prix' stole, model FH4130 af formspændt fineret teaktræ, ben af massiv bøg. Fremstillet og stemplet hos Fritz Hansen, erhvervet 1960'erne.
Fremstår med alm. aldersrelateret slitage, ben senere professionel fastmonteret med stabilitets-beslag, alle stolenes rygge fremstår intakte.