Barok kiste med Kongelige monogrammer.
Kiste i udskåret egetræ, med beslag af patineret jern. Front med Frederik d. 4 samt Sophie Magdalenes monogrammer, samt dateret 1726. Nøgle samt lås medfølger ikke. L: ca. 09 cm. B: ca. 51 cm. H: ca. 69 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herfra manglende skruer, samt løshed ved venstre hængsel.