Børge Mogensen. Par lænestole, sort læder, model 2207 (2)

Vurdering

DKK 3.800

Hørsholm

6572647

Børge Mogensen (1914-1972). Par lænestole, originalt betrukket med sort læder med kedersyning, løse hynder med dunfyld, ben af massiv bejdset bøgetræ. Formgivet 1963. Fremstillet hos Fredericia Stolefabri, model 2207. H. 78 cm. SH. 45 cm. Fremstår med brugsspor, brugsslitage/patina på læder samt mærker på ben. (2)

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage