Børge Mogensen. Par lænestole, sort læder, model 2207 (2)
Børge Mogensen (1914-1972). Par lænestole, originalt betrukket med sort læder med kedersyning, løse hynder med dunfyld, ben af massiv bejdset bøgetræ. Formgivet 1963. Fremstillet hos Fredericia Stolefabri, model 2207. H. 78 cm. SH. 45 cm. Fremstår med brugsspor, brugsslitage/patina på læder samt mærker på ben. (2)