Børge Mogensen. Spisebord 'Øresundsserien' Ø 150 / 260 cm. (3)

Vurdering

DKK 13.500

Vejle

6573670

Børge Mogensen (1914-1972). 'Øresund'. Rundt spisebord af fineret eg med udtræk, sæt på to foldbare tillægsplader af finéret egetræ med beslag af messing; hver 55 cm. Fremstillet hos Karl Andersson & Söner, 1960-70'erne. H 72,5, Ø 150/260 cm. Fremstår med brugsspor, den ene plade klistret. (3)

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage