Cartier Tank Vermeil. damearmbåndsur i forgyldt sterlingsølv
Damearmbåndsur fra Cartier. Model Tank Vermeil. Urkasse i forgyldt sterlingsølv, gylden skive med romertal, blånede visere, krone med cabochonslebet safir, quartz urværk, monteret på mørkebrun læderrem. 28 x 21 cm. Fremstår med brugsspor, ridser på glas, brudt forgyldning på horn og bagkasse. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.