Charles Eames. Kontorstol, Aluminium Group, sort læder
Charles Eames. Kontorstol fra Aluminium Group Executive Chair med armlæn af poleret aluminium, drejelig stamme med højdejustering, fempasfod i aluminium med hjul.
Sæde og ryg med betræk af sort læder, vippefunktion.
Formgivet 1958. Fremstillet hos Herman Miller.
Alm. brugsspor samt nogle skrammer og ridser på armlæn.