Christjern Schobius. Herreportræt
Christjern Schobius (1872-1900). Herreportræt. Olie på lærred. Sign. og dateret: 'C.S 99'. 35 x 32 (38 x 35) cm. Fremstår med let overfladesnavs.
Christjern Schobius var en ung lovende kunstner, der tidligt vandt anerkendelse for sit usædvanlige - og meget originale - talent. Hans værker ses yderst sjældent på auktion, da han døde i en alder af blot 27 år - officielt som følge af en sporvognsulykke. I en artikel om Schobius rejser kunsthistorikeren Peter Michael Hornung imidlertid spørgsmålet, om der reelt var tale om en ulykke - eller om Scobenius i virkeligheden begik selvmord: "Var det bare et forbandet uheld, at han faldt fra en kørende sporvogn og slog sig ihjel? Eller sprang han med vilje ud af vognen for at gøre en ende på et måske ikke alt for håbefuldt kunstnerliv?"