Edgar Christian Fencker : Grønlandsk scene med lille Kjove (Stercorarius Cepphus)
Edgar Christian Fencker (1844-1904). Grønlandsk scene med lille Kjove (Stercorarius Cepphus) . Tusch og pen på papir. Usigneret. Mål 18x16,5 cm. U.R.
Proveniens: Hidrørende familien efter Edgar Christian Fencker
Edgar Christian Fencker virkede som inspektør på Sydgrønland i perioden 1892-1897. Var uddandet dyrlæge og havde stor interesse i den Grønlandske fugleverden. Endvidere var han en dygtig tegner/kunstner og lavede en lang række tegninger med grønlandske fuglearter som hovedmotiv.