Edgar Christian Fencker. Grønlandsk scene motiv m/ Ismåger.
Edgar Christian Fencker (1844-1904). Grønlandsk scene motiv med Ismåger (Pagophila eburnea) bygd med kilpper & isbjerg. Tusch og pen på papir. Signeret i monogram. Mål 24 x 29 cm. U.R.
Proveniens: Hidrørende familien efter Edgar Christian Fencker
Edgar Christian Fencker virkede som inspektør på Sydgrønland i perioden 1892-1897. Var uddandet dyrlæge og havde stor interesse i den Grønlandske fugleverden. Endvidere var han en dygtig tegner/kunstner og lavede en lang række tegninger med grønlandske fuglearter som hovedmotiv.