En samling div. tin, 1700-1800 tallet. (7)

Vurdering

DKK 3.800

Vejle

6562998

Fad af tin med svungen fane, graveret med initialer og årstal A.G. 1847. Stemplet Konigsberg, 1800-tallet. L. 43,5 cm. B. 32 cm.
Skål af tin med hanke, graveret med navnetræk og årstal J.C. Nitzschin 1816. H. 8 cm. L. inkl. hanke 38,5 cm.
Samt skål, tre runde fade og pibekande af tin. Overvejende stemplede. Fade Ø 32-34 cm.
Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og mærker. Pibekande med defekt ved låget. (7)

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage