Érard, Paris; Ligestrenget flygel af palisander, årg. 1906
Érard, Paris; Ligestrenget flygel fra 1906 med kasse af palisander-finér, messing-indlæg, tangenter af massivt gran belagt med komposit, de sorte tangenter af ibenholt. H. 99 / 174 cm. B. 140 cm. D. 186 cm.
Fremstår yderst velspillende på alle tangenter, velholdt med alm. aldersrelateret slitage, stedvise små finérafslag på træet, de originale tangenter er bibeholdt, dog med udskiftning af de tynde elefenbens- belægninger på overfladen der alle er blevet udskiftet med komponit i 1950/60'erne, tangenterne fremstår med nogle efterlimninger samt enkelte almindelige aldersrelaterede små-revner, uden betydning for funktionaliteten. Flyglet fremstår professionelt renoveret i starten 2000-tallet i nærmest 100% original stand, dog er f.eks. de gamle strenge fjernet fra klaveret, og hver enkelt ny streng er målt omhyggeligt for diameter og størrelse for en korrekt strengeskala til instrumentet. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten samt eventuelle defekterer og mangler, ej heller for de efterlimede tangenter.
Flyglet er beskrevet og dateret i Érads originale databog via Archives du Musée de la musique (se sidste foto), fremstillet 3. November - 1906, stemplet med serienummer '91457' samt '13 rue du Mail, 2nd arrondissement, Paris'. Proveniens; Flyglet blev i 1906 bestilt til et slot i Luxembourg, hvor det har stået indtil for nyligt, hvor det blev bragt til Danmark.
Dette unikke, ligestrengede flygel med 85 toner og sit matchede mønster af palisanderfinér er et fint eksempel på fransk håndværk af højeste klasse. Érard var den førende klaverfabrik i Frankrig i det meste af det nittende århundrede. Firmaets grundlægger, Sebastien Érard, ankom til Frankrig fra Strasbourg i en alder af seksten år og droppede senere 'h'et fra sit efternavn for at passe til sit nye parisiske image. Erard foretog betydelige designændringer af klaverets mekanik. Hans "dobbelt-escapement"-mekanik, opfundet i begyndelsen af 1800-tallet og stadig brugt i dag, muliggjorde gentagne toner og forbedrede generelt tangenternes respons.
Franz Liszt var en stor beundrer af Érard-klaverer – faktisk var han talsmand for Érard. Som vidunderbarn på turné i Europa spillede han på klaverer, som Erard-firmaet leverede til ham.