Georg Jensen. Jubilæums-bestik af hammerslået sterlingsølv prydet med karneol (3)

Vurdering

Vejle

6571039

Georg Jensen. Jubilæums-/ barnebestik af hammerslået sterlingsølv, hver del prydet med en cabochonsleben karneol på skaftende, bestående af gaffel, ske og kniv med knivblad af rustfrit stål. Tegnet af Georg Jensen i 1904. Kun fremstillet i 1979 i anledning af Georg Jensens 75-års jubilæum. Stemplet Georg Jensen 1904-1979 samt Sterling Denmark. Samlet vægt, inkl. montering: ca. 140 g. Sættet fremstår nypoleret med minimale brugsspor. Medfølges af originale bestikæsker. (3)

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage