Georg Jensen m.m. Samling smykker af sølv og sterlingsølv m.m. (22)
Georg Jensen m.m. Samling smykker af sølv og sterlingsølv. Bl.a.
GJ Daisy / Marguerit øreringe af forgyldt sterlingsølv & emalje, stemplet, samlet vægt ca. 3,5 g.
Arne Johansen / AJ. Ring med ametyst i sterling, stemplet, ringstr. ca. 16,25, vægt 5,8 g
Alton svensk ring m/ kugle af sølv, stemplet, justerbar- ringstr. ca. 18,50, vægt ca. 5,5 g
SMK ring med sten i sterling, stemplet, ringstr. ca. 16,25, vægt ca. 5,2 g
W.& S.S. m.m. halskæde med rav vedhæng i sterling, stemplet, L. 60 cm & B. 4 cm, vægt ca. 91,9 g
W.& S.S. rundt vaccinetavle i sølv (830), stemplet, vægt ca. 6,3 g
HS armbånd m/ hjerter i sterlingsølv, stemplet, L. 15 cm, vægt ca. 7 g.
Bent Larsen Design el. BLD moderne armbånd i sterling, stemplet, L. ca. 10 cm, vægt ca. 25,6 g
GFAB halskæde i sterlingsølv, stemplet, L. 40 cm, vægt ca. 15,2 g.
8 vintage / filigran brocher af sølv (830) / sterlingsølv m.m., stemplet C. Brumberg Hansen - CBH / Hugo Grün - H. Gr. m.m., L. 2-6 cm, stemplet, samlet vægt for sterling ca. 7 g. & samlet vægt sølv ca. 32 g.
To- delt smykkesæt m/ blodsten m.m. - halskæde & armbånd m/ sterling lås - stemplet RN 925, L 16-35 cm
Stenkæde med slebet jade, armring & ring, L. ca 30 cm / 12 / ringstr. 17,50
Enkelte brugsspor. (22)