Georg V. Stoppendaal (1866-1953): Indianerne med heste på prærien. Ca. 1890.
Georg V. Stoppendaal (1866-1953): Indianerne med heste på prærien. Ca. 1890. Usign. Bagside med etiket betegne Sixten Strömbom, svensk kunsthistoriker og museumsinspektør. Olie på malerplade. 29 x 42 cm.
Malerpladen let bulet, trænger til overfladerens.