Gerda Lynggaard for MONIES. Iøjnefaldende stenkæde af jade, koral, lapis lazuli, rav, rosenkvarts mm. samt ring af slebet rosenkvarts og et par øreklips af grøn turbosnegl (4)

Vurdering

Vejle

6571772

Gerda Lynggaard for MONIES. Stenkæde i forløb med faconslebne og udskårede perler af obsidian, rosenkvarts, jade, turkis, koral, lapis lazuli, rav mm. trukket på snor af sort læder. Hertil voluminøs ring af glatslebet rosenkvarts og et par øreklips af bruneret metal med indfattet cabochonslebet grøn turbosnegl. Designet af Gerda Lynggaard Monies. Mærket: MONIES. Halskæde: L. 60 cm. Ringstr.:59/ 18. Øreklips: L. 5 cm. Smykkerne fremstår med lette brugsspor samt naturlige slibemærker og krakeleringer i stenene. (4)

Gerda Lynggaard Monies er uddannet fra Guldsmedeskolen i København og har videreuddannet sig både i Tyskland og USA. I 1973, for omkring 50 år siden, grundlagde hun virksomheden Monies sammen med sin mand, Nikolai Monies, og har siden skabt smykker, der udfordrer traditionelle forestillinger om materialer og former. Gennem årene har Monies designet smykker for flere modehuse og driver i dag både værksted og butik i København samt butikker i Paris, Rom, Milano og Istanbul.

Se hele udvalget på Smykker med attitude her

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage