Hans Morten Svane. Barok bæger af sølv, 1700-tallet
Hans Morten Svane. Barok bæger af sølv indgraveret med bladornamentik og kartoucher. Mester Hans Morten Svane, født ca. 1715, mester i Næstved 1750-1772, samt stemplet med bymærke. Vægt ca. 80 gr. H. 8,5 cm. Alm. alders / brugsspor.