Henning Kjærnulf. Cirkulært spisebord af egetræ, fire tillægsplader (5)

Vurdering

4145113

Henning Kjærnulf. Cirkulært spisebord af fineret og massiv egetræ, monteret med udtræk samt nedfaldsben, H. 73 Ø 125 cm., medfølgende fire tillægsplader á 50 cm., heraf en med sarg. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Sorø Stolefabrik, model 62. Fremstår med brugsspor; ridser og mærker, mindre finerafslag ved udtræk. (5)

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage