Henrik Bo . Abstrakt komposition, olie på lærred. 100x100 cm.

Vurdering

Odense

6568950

Henrik Bo (f. 1971) . Abstrakt komposition, olie på lærred. Signeret Henrik Bo 2025. 100x100 cm. UR.
Henrik Bo er i offentligheden mest kendt som skaberen og "far" til dukken Harry fra DSB's reklamefilm Harry og Bahnsen.
Henrik Bo er uddannet tegner fra Kunsthåndværkerskolen i Kolding og gik senere på Århus kunst Akademi.
Har bl.a udstillet på Charlottenborg og sommerudstillingen i Janus bygningen.

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage