Henrik Bo. Abstrakt komposition. Olie på ostelærred . 130x130 cm.
Henrik Bo (f. 1971) . Abstrakt komposition, olie på ostelærred. Signeret Henrik Bo 2025. 130x130 cm. UR.
Henrik Bo er i offentligheden mest kendt som skaberen og "far" til dukken Harry fra DSB's reklamefilm Harry og Bahnsen.
Henrik Bo er uddannet tegner fra Kunsthåndværkerskolen i Kolding og gik senere på Århus kunst Akademi.
Har bl.a udstillet på Charlottenborg og sommerudstillingen i Janus bygningen.