Jensen Farre. Hepplewhite. Spisestue af massivt og fineret mahogni (10)

Vurdering

DKK 5.000

Aarhus

6573416

Jensen Farre. Hepplewhite. Spisestue af massivt og fineret mahogni, best. af seks spisestole heraf en armstol, betrukket med stribet møbelstof, spisebord med oval plade med udtræk, medfølgende tillægsplade uden sarg, runde tilspidsede ben med sko af patineret messing. Vitrineskab med sprosse låger, underst to låger. Lav skænk med seks skuffer, samt to låger hvorbag hylder, rullebord med ilagt glasplade på top. Model Nr. 1. Mål: Spisebord H. 75 L. 145-190 cm. Sh. 47 cm. Skænk: H. 90 L. 118 D. 55 cm. Vitrineskab: H. 182. B. 128 D. 46 cm. Rullebord H. 63 L. 73 B. 48 cm. 1990'erne. Nøgler medfølger. Fremstår med aldersvarende brugsspor, (10)

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage