John Christensen 'Barbermaleren': Opstilling med palet og malerkasse

Vurdering

Hørsholm

6567408

John Christensen (1896-1940), kaldet 'Barbermaleren': Opstilling med palet og malerkasse, pastel på papir, sign. John Christensen '25. Indrammet med passepartout, lysmål 35 x 47 cm, rammemål 52 x 62 cm.

I starten af 30erne signerede John Christensen sine malerier og tegninger "John  C",  som blev hans kunstneriske identitet og han blev også kendt Barbermaleren fra Nørrebro.

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage