Philip Arctander. Lænestol, model 'Muslingestolen'.
Philip Arctander. Lænestol, model 'Muslingestolen'. Ben og armlæn af egetræ, betrukket med knapstukket. Designet 1944. Produceret af Paustian. H. 79 cm. Sædehøjde 35 cm. Fremstår med lette brugsspor. Dog mangler 4 knapper.