Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH5 pendel, hvid

Vurdering

DKK 1.200

København

6572364

Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Ø. 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor.

Proveniens: Danske Bank.

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage