Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH80 bordlampe, reservedele

Vurdering

Roskilde

6570752

Poul Henningsen (1894-1967). PH-80 bordlampe. Skærme af hvid akryl, top af rød/sort kunststof, forkromet stamme på sort fodstykke. H. 67 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår som reservedele med defekt revnet topskærm, mangler trækknob samt brugsspor.

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage