Ring af 14 kt. guld med smaragder. Str. 53.
Fem samlede ringe af 14 kt. guld med ni facetslebne smaragder. Vægt 4,3 g. Bredde 11,5 mm. Str. 53.
Fremstår med almindelige brugsspor. Ustemplet. Syretestet. Det meste af de mørke områder kan pudses op, så de forsvinder.