Stort konsolspejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rokoko-stil, 1800-tallets slutning

Vurdering

København

6571611

Stort konsolspejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udsmykket med rocailler, muslingeskaller og bladværk, udstyret med facetslebet spejlglas. 1800-tallets slutning. H. 154 cm. B. 68 cm.
Fremstår med aldersrelaterede brugs- og håndteringsspor, herunder enkelte afslag på gesso, særligt langs nedre rammekant; del af liste mangler på venstre rammekant.

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage