To empire hovedvandsæg af sølv med røde flusser, Ribe og Varde, 1800-tallet (2)
To empire hovedvandsæg af indvendigt forgyldt sølv med røde flusser, det ene med tre flusser, stemplet med mestermærke for Johan Jacob Heinrich Rühle (1802-1858, etableret i Ribe 1829), nålepunslede navnetræk og årstal 1844, det andet med fire flusser og fod med balsamgemme, stemplet med mestermærke for Carl Christian Sørensen (1838-1892, borgerskab i Varde 1865). Samlet vægt ca. 74 g. Fremstår med patina, den mindre med buler på lågknop. (2)