To empire hovedvandsæg af sølv med røde flusser, Ribe og Varde, 1800-tallet (2)

Vurdering

DKK 6.000

Vejle

6571899

To empire hovedvandsæg af indvendigt forgyldt sølv med røde flusser, det ene med tre flusser, stemplet med mestermærke for Johan Jacob Heinrich Rühle (1802-1858, etableret i Ribe 1829), nålepunslede navnetræk og årstal 1844, det andet med fire flusser og fod med balsamgemme, stemplet med mestermærke for Carl Christian Sørensen (1838-1892, borgerskab i Varde 1865). Samlet vægt ca. 74 g. Fremstår med patina, den mindre med buler på lågknop. (2)

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage