Ubekendt 1700 tals kunstner. Stort maleri. Hyrdedreng med hund i skov. Olie på lærred

Vurdering

DKK 10.000

Odense

6572291

Ubekendt kunstner. Stort maleri, olie på lærred. Hyrdedreng med hund i skov. 1700-tallet. Usign. 125x105 cm. (160x135 cm.). Maleriet fremstår restaureret. Retouchering foran hyrdens ansigt.
Maleriet hidrører fra C.W.Obel's søn Jens Berlin Obel ( 1903-1980) samling og har været i familens eje fra ca. 1955 og frem til idag.
Bemærk meget tung ramme.

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage