Ubekendt kunstner. Kystparti med lyngklædte klitter, betegnet Friedrich Nerly

Vurdering

DKK 6.200

København

6530997

Ubekendt kunstner. Kystparti med lyngklædte klitter. Olie på malepap, monteret på plade. Usign. Verso betegnet: 'Friedrich Nerlich'. 33 x 54 (45 x 66) cm.

Proveniens: Ifølge betegnelse på verso tidligere i kunsthandler Martin Grosells (1882-1932) samling: "Hr. Grossells Dödsbo, har hængt på Kunsthalle i Hamborg".

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage