Ubekendt kunstner. Kystparti med lyngklædte klitter, betegnet Friedrich Nerly
Ubekendt kunstner. Kystparti med lyngklædte klitter. Olie på malepap, monteret på plade. Usign. Verso betegnet: 'Friedrich Nerlich'. 33 x 54 (45 x 66) cm.
Proveniens: Ifølge betegnelse på verso tidligere i kunsthandler Martin Grosells (1882-1932) samling: "Hr. Grossells Dödsbo, har hængt på Kunsthalle i Hamborg".