Ubekendt kunstner. Portræt af en ung kvinde, iklædt sort empirekjole, ca. 1830
Ubekendt kunstner. Portræt af en ung kvinde, iklædt sort empirekjole, kantet med hvide kniplinger, om skuldrene et rødt sjal. Olie på lærred. Usign. Ca. 1830. Original empireramme. 33,5 x 26,5 (46 x 39) cm.