Vurdering
12345...7»   Varer pr. side   197 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Yngve Ekström. Tremmestol, model Arka
Yngve Ekström (1913-1988). Tremmestol i hvid lakeret træ, model 'Arka'. Formgivet i 1955. H. 67 cm. SH 36 cm. Mindre brugsspor.

Varenr: 5916091
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-01-2021
13:09
Vägglampa Josef Frank
JOSEF FRANK, vägglampa, modell 2484, Svenskt Tenn, mässing, med skärm, justerbar höjd

Varenr: 5915798
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27-01-2021
13:14
Se mere
Lyngby Porcelæn Rhombe Color middagstallerken - sand
Lyngby Porcelæn

 DKK 269,95
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Karmstol Svenskt Tenn
JOSEF FRANK, karmstol, för Svenskt Tenn, klädd i rött skinn, valnöt, sitthöjd ca 45 cm

Varenr: 5915800
DKK 2.924 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27-01-2021
13:18
Se mere
VICO MAGISTRETTI - Atollo bordslampa Oluce
VICO MAGISTRETTI, "Atollo", bordslampa, Oluce, Italien, guldpläterad aluminium, höjd ca 70 cm

Ingår i temaauktionen Modern Belysning

Varenr: 5915808
DKK 3.656 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 27-01-2021
13:34
Se mere
Skrivbordslampa
ATELJE LYKTAN, bordslampa, 1900-talets mitt, krom och bemålad metall, skinnklädd fot

Varenr: 5915835
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27-01-2021
14:32
Se mere
Superellips matbird
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, "Superellips", matbord, Fritz Hansen, Danmark, kant i aluminium, vit laminatskiva, höjd 72, 150x100 cm

Varenr: 5915842
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27-01-2021
14:46
Se mere
Johannes Hammerborg golvlampa Fog og Mörup
JO HAMMERBORG, golvlampa, omkring 1960-talet, Fog & Mørup, stomme beklädd med fätat läder, foten med aluminium samt gjutjärn, kup av opalglas, höjd ca 170 cm

Varenr: 5915859
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 27-01-2021
15:24
Se mere
Panton 1926 - 1998. Hvilestol / spisebordsstol, model system 123,
Verner Panton. Spisestol, overpolstret med blåt stof. Monteret på drejelig trompetfod af støbt aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen, model system 123. SH. 43 cm. Fremstår med brugsslitage på stof. Husk at du fortsat kan byde og købe på online auktion hos Lauritz.com. Vi kan extraordinært ...

Varenr: 5587257
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-01-2021
15:53
DKK 450
Reflections Copenhagen Oklahoma fad
Reflections Copenhagen

 DKK 5.200,00
NYHED LAURITZshop

Arne Jacobsen AJ
ARNE JACOBSEN, "AJ", vägglampa, Louis Poulsen, Danmark, formgivningsår 1957, lackerat stål, höjd ca 25 cm

HISTORIK: Arne Jacobsen designade AJ-lampan för SAS Royal Hotel i Köpenhamn (Radisson Collection)

Varenr: 5915876
16:00
Se mere
Bordslampor Curry Lightning
CURRY LIGHTNING, bordslampor, 1 par, samtida, 3 ljuskällor, bronserad metall, höjd ca 60, skärmens diameter 50 cm

Varenr: 5915885
DKK 1.828 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27-01-2021
16:18
Se mere
Charles & Ray Eames fiberglass chair DSW
CHARLES & RAY EAMES, stol, "Eames fiberglass chair DSW, för Vitra, samtida, skal av formgjutet glasfiber i "04 Elephant Hide Grey", underede i lönn och svartlackerad metall, sitthöjd ca 43, rygghöjd 83 cm

Varenr: 5915887
DKK 1.862 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 27-01-2021
16:22
Se mere
Charles Eames. Cafebord / køkkenbord fra serien 'Aluminium Group'Ø. 70 cm.
Charles Eames. Cafebord / køkkenbord fra serien 'Aluminium Group' firpasfod af forkromet aluminium, cirkulær plade af hvid laminat kantliste af sort gummi Fremstillet hos Vitra. etiket herfra under pladen. H. 72,5 Ø 70 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varenr: 5651969
DKK 7.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-01-2021
16:23
DKK 850
Erik Wörtz, tilskrevet. Sofabord, teaktræ
Erik Wörtz, tilskrevet. Sofabord af fineret og massivt teaktræ, rektangulær plade med kehlet kant, stel med runde tilspidsede ben med skråstiver. 1960'erne. H. 56 L. 139 D. 55 cm. Fremstår med letteret brugsspor.

Varenr: 5824346
DKK 5.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-01-2021
16:47
DKK 1.300
Louis Poulsen. Par Toldbod 155 pullerter / udendørslamper (2)
Louis Poulsen. Par Toldbod 155 pullerter / udendørslamper af gråt pulverlakeret aluminium, H. 90 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår ubrugt i original uåbnet emballage. Modelfoto. (2)

Varenr: 5903257

16:51
DKK 2.800
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med sort læder, fuldpolstret. Fempas stjernefod af aluminium, drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved anden professionel dansk møbelpolster i Danmark med sort læder. Fremstår lettere anløben på stamme.

Varenr: 5425350
DKK 5.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-01-2021
17:02
DKK 700
YNGVE EKSTRÖM - Lamino
YNGVE EKSTRÖM, "Lamino", 1 par, fåtöljer, för Swedese, ca 1990-tal, formgivningsår 1956, stomme i björk, klädsel i blå textil, brännmärkt Swedese Yngve Ekström, sitthöjd ca 40 cm

Varenr: 5915921
DKK 4.387 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 27-01-2021
17:32
Se mere
Poul Henningsen PH Slangetaburet - valnød læder
PH Furniture

 DKK 4.990,00
NYHED LAURITZshop

Vägglampa DCW
BERNARD SCHOTTLANDER, "Mantis BS2 Mini", vägglampa, för DCW éditions, samtida, ursprungligen formgiven 1951, svart mattlackerad välvd skärm i aluminium, stomme i stål med förnicklade mässingsdetaljer, integrerad LED lampa, ca 70 cm lång

Ingår i temaauktion Modern Belysning

Varenr: 5915924
17:38
Se mere
Peter J. Lassen. Montana modul, model 1112, D. 38 cm
Peter J. Lassen (1930 - 2019). Montana modul, model 1112, der er i den ene side er med fire åbne rum. Den anden side er med to låger, bag hvilke hylder. Produceret i 12 mm MDF, der er lakeret med vandbaseret lak farve 05 Black, skuffer med messing greb. H. 69,6 cm. x B. 69,6 cm. x D. 38 cm. ...

Varenr: 5915338
DKK 2.200 DK, Aalborg, Nibevej 27-01-2021
18:45
Peter J. Lassen. Montana modul, model 1118, D. 38 cm
Peter J. Lassen (1930 -2019). Montana modul, model 1118 med to heldækkende låger. Produceret i 12 mm MDF, der er lakeret med vandbaseret lak farve 05 Black samt greb i messing. H. 69,6 cm. x B. 69,6 cm. x D. 38 cm. Ophængslister medfølger. Udstillingsmodel. Fremstår med lette brugsspor herunder ...

Varenr: 5915243
DKK 2.400 DK, Aalborg, Nibevej 27-01-2021
18:46
Niels Koefoed. Sæt på 6 stole. model 'Lis' af massiv teak (6)
Niels Koefoed. Sæt på 6 stole. model 'Lis' af massiv teak, sæder betrukket med cognac farvet anilin læder. Fremstillet hos Kofoeds Møbelfabrik. H. 95 cm. SH. 44 cm. Fremstår med mindre revne i ene kopstykke. Nybetrukket med cognac farvet anilin læder ved anden dansk professionel møbelpolster i ...

Varenr: 5408819
DKK 23.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-01-2021
19:05
DKK 450
Arne Jacobsen. Sofabord, palisander, Ø 60 cm.
Arne Jacobsen. Sofabord med plade af fineret palisander, firpasfod af forkromet metal og aluminium. Ø 60 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1972. Fremstår med lettere brugsspor.

Varenr: 5431906
DKK 10.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-01-2021
19:15
DKK 1.200
Arne Jacobsen. 7'er par barstole, hvidlasseret asketræ, 2018 (2)
Arne Jacobsen. 7'er Par barstole med formspændt skaller af hvidlasseret asketræ, stel af hvidlakeret stålrør, fodstøtte af børstet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2018. Formgivet 1955. H. 99 cm sæddehøjde ca. 64 cm. Fremstår uden brugsspor. (2)

Varenr: 5501852
DKK 9.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-01-2021
19:31
Grete Jalk. Højrygget lænestol af mahogni træ model 56.
Grete Jalk. Højrygget lænestol af mahogni, løse hynder betrukket cognacfarvet læder, model 56. Fremstillet hos P. Jeppesen Møbelfabrik. Mål. H. 82/40 cm B. 70 cm. Fremstår nybetrukket ved dansk professionel møbelpolster i Danmark med pure cognac anilin læder

Varenr: 5553256
DKK 7.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-01-2021
19:42
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Et par lænestole, 'Kongeserien' (2)
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Et par lænestole, 'Kongeserien', stel af bøgetræ , udspændt med flet, sædehynder betrukket med rødt læder, H. 70 B. 61 D. 70 cm. sædehøjde ca. 36 cm. Fremstillet hos Botium. Fremstår med brugsspor, ridser, nogle afslag. (2)

Varenr: 5914141
DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-01-2021
19:45
DKK 5.600
Reflections Copenhagen Grand Lauderdale flakon
Reflections Copenhagen

 DKK 7.500,00
NYHED LAURITZshop

Hans J. Wegner. Spisebord, model AT-312, teak/ege
Hans J. Wegner 1914-2007. Spisebord med runde tilspidsede ben af egetræ, plade i patineret teaktræ med to klapper. Fremstillet hos Andreas Tuck, stemplet herfra, model AT-312. H. 72, L. 140/240, B. 90 cm. Fremstår med brugsspor

Varenr: 5764131
19:47
DKK 1.900
Charles Eames. Stol, model EA 108

Varenr: 5412724
DKK 6.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-01-2021
19:50
DKK 650
Poul Henningsen. PH 5 pendel, hvid
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Formgivet omkring1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Fremstår med brugsslitage.

Varenr: 5904337
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-01-2021
19:52
Hans J. Wegner. Lænestol, AP-20
Hans J. Wegner. Lænestol, model AP20, betrukket med mørkegrå Hallingdal uld (130) fra Kvadrat , tilspidsede ben af egetræ. Fremstillet af APstolen. H. 80 cm. B. 70 cm. D. 70 cm. Fremstår nypolstret.

Varenr: 5720549
DKK 25.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-01-2021
19:56
DKK 12.500
Hans J. Wegner. Lænestol af eg, model GE 290
Hans J. Wegner. Lænestol med stel af massivt egetræ, originale springhynder. Formgivet i 1959. Fremstillet hos Getama, model GE-290. Hynder falmede og med små huller. Se også varenummer 5905948.

Varenr: 5905951
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-01-2021
DKK 7.600
Hans J. Wegner. Lufthavnssofa, tre-pers. sofa, nybetrukket med sort bøffellæder.
Hans J. Wegner 1914-2007. Tre-pers. sofa 'Lufthavnssofa' med ben af forkromet stål, betrukket med sort bøffel læder, H. 72 B. 210 sædehøjde 42 cm. Fremstillet hos AP-stolen, model 34/3. Fremstår nybetrukket med sort læder hos dansk professionel møbelpolstrer i Danmark.

Varenr: 5407081
DKK 29.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-01-2021
20:02
DKK 14.500
12345...7»